Kategorie

Zabawki dla dziecka z zespołem Aspergera: jakie wybrać? Propozycje i pomoce

Podpowiadamy, jakie zabawki dla dziecka z zespołem Aspergera będą najbardziej pomocne i przyniosą mu autentyczne korzyści.

Zabawki dla dziecka z zespołem Aspergera: jakie wybrać? Propozycje i pomoce

Zespół Aspergera u dziewczynek i u chłopców – czym jest właściwie i jakie cechy są dla niego charakterystyczne?

 

Definicja i krótka charakterystyka

 

Zespół Aspergera to termin, z którym ostatnimi czasy można często się spotkać. Szczególnie w odniesieniu do małych dzieci, którym bacznie przyglądamy się pod kątem ich prawidłowego rozwoju. Czym jednak jest tak naprawdę zespół Aspergera? I co koniecznie trzeba o nim wiedzieć?

 

Zespół Aspergera (ZA) to w głównej mierze zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu (ASD), ale o wiele łagodniejszym przebiegu. W związku z tym nie zawsze można go łatwo zdiagnozować i to w sposób jednoznaczny. A sama nazwa tego schorzenia wywodzi się od nazwiska Hansa Aspergera, lekarza psychiatry i zarazem pediatry, który jako pierwszy opisał to zaburzenie i wynikające z niego objawy.

 

Jest to zaburzenie rozwoju, z którym powiązane są nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, i posiada ono znamienne dla siebie symptomy. Choć warto mieć na uwadze fakt, że istnieje pewna znacząca różnica pomiędzy zespołem Aspergera, a typowym autyzmem. Polega ona przede wszystkim na tym, że w pierwszym przypadku rozwój pod kątem umysłowym przebiega prawidłowo.

  • Natomiast oba schorzenia łączą problemy związane z nawiązywaniem relacji społecznych i ich podtrzymywaniem, a także introwertyzm i chęć przebywania wyłącznie we własnym towarzystwie.

  • Wobec tego dzieci i również dorośli z zespołem Aspergera lubią samotność i często izolują się od innych osób, uciekając w swoje ulubione hobby, które cechuje zawężony zakres zainteresowań. Przeważnie dotyczy ono jednej wąskiej dziedziny wiedzy, np. z matematyki, która jest opanowana wręcz do perfekcji.

  • Ponadto warto przy tym wiedzieć, że zespół Aspergera u chłopców jest diagnozowany o wiele częściej niż u dziewczynek. Uważa się, że jest to związane z umiejętnością maskowania swoich braków, chociażby w tzw. kompetencjach komunikacyjnych. W dodatku dziewczynki potrafią również bardziej niż chłopcy, dostosować swoje aktualne zachowanie do oczekiwań otoczenia i wymagań społeczeństwa, robiąc to przez naśladownictwo.

 

Zespół Aspergera - objawy u dzieci, które są rozpoznawcze dla tego typu zaburzenia rozwojowego

 

Diagnozy tego zaburzenia rozwojowego, które należy do spektrum autyzmu, często otrzymują dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 8 lat. Chociaż sądzi się, że najbardziej zauważalne symptomy można zauważyć w trakcie rozpoczęcia edukacji i wejścia w tzw. grupę rówieśniczą, ponieważ wtedy lepiej uwidaczniają się pewne nieprawidłowości i trudności. A jak wygląda zespół Aspergera u 3 latka i jakie objawy najczęściej mu towarzyszą? Generalnie bez względu na wiek dziecka, można zauważyć, że:

  • pojawiają się trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami i innymi ludźmi, a także z podtrzymywaniem relacji społecznych i zawieraniem znajomości, które z czasem mogłyby przekształcić się w przyjaźń;

  • jest to poniekąd związane z nieumiejętnością porozumiewania się w zakresie werbalnym oraz problemami z mową i jej rozumieniem, zwłaszcza gdy dotyczy to tzw. pojęć abstrakcyjnych i ukrytych aluzji, przenośni i przysłów, które są traktowane wręcz dosłownie;

  • w dodatku tzw. komunikacja niewerbalna jest na niskim poziomie, co wyraża się w bardzo oszczędnej i niewyszukanej gestykulacji, czy w wyrazie twarzy, na której nie widać większych emocji, a także w braku kontaktu fizycznego i wzrokowego;

  • widoczna jest również niechęć do pracy zespołowej w większej grupie osób i zaangażowanej współpracy oraz brak umiejętności z tym związanych;

  • charakterystyczna jest także niezdolność do bycia empatycznym w kwestii współodczuwania emocji drugiej osoby, jak i zrozumienia jej sposobu patrzenia na świat;

  • ponadto pojawiają się również zaburzenia w pracy integracji sensorycznej, gdzie jest brak wrażliwości na różne bodźce z zewnątrz, albo wręcz nadwrażliwość na nie, np. hałas lub intensywne światło;

  • bywają także problemy ze sprawnością fizyczną, która objawia się niezręcznymi ruchami, itd.

 

A zatem objawy zespołu Aspergera u dzieci dotyczą w głównej mierze niedostatecznych umiejętności interpersonalnych i tzw. miękkich kompetencji psychospołecznych. Pojawiają się przy tym pewne nieprawidłowości związane z rozumieniem mowy i traktowaniem jej w sposób dosłowny. Ponadto znamienne są również problemy z integracją sensoryczną

 

Jakie zabawki i pomoce dydaktyczne dla dzieci z zespołem Aspergera będą najdogodniejszym rozwiązaniem? Kilka słów o tym, jakie powinny spełniać zadania

 

W związku z powyższym dobrze jest sobie uzmysłowić fakt, że proponowane zabawy i ćwiczenia dla dziecka z zespołem Aspergera powinny mieć na celu wsparcie go w zdobyciu niezbędnych umiejętności społecznych i komunikacyjnych oraz językowych.

 

Oprócz tego warto zadbać o prawidłowy rozwój integracji sensorycznej pociechy, która ma ogromny wpływ na właściwy odbiór bodźców zmysłowych z zewnątrz. A to w konsekwencji przedkłada się na to, że dziecko będzie potrafiło stosownie zachować się do konkretnych sytuacji, jakie będą miały miejsce w jego codziennym życiu.

 

W dodatku wskazana jest nie tylko praca nad rozwojem kompetencji społecznych, np. poprzez specjalny trening tego typu umiejętności (tzw. TUS), ale i również emocjami pociechy, aby ułatwić jej zrozumienie ich i nauczyć okazywania innym we właściwy sposób.

 

Warto więc wybierać takie zabawki dla dziecka z zespołem Aspergera, które będą pomocne w złagodzeniu współistniejących w tym zaburzeniu rozwojowym objawów. Dzięki nim nasza pociecha jest w stanie osiągnąć większy stopień samodzielności, a także ma szansę nawiązać satysfakcjonujące relacje międzyludzkie. A to z kolei bezpośrednio przedkłada się na poprawę jakości funkcjonowania dziecka w społeczeństwie, co ma wpływ na lepszy komfort codziennego życia.

 

Propozycje na odpowiednie zabawki dla dziecka z zespołem Aspergera, które są dostosowane do ich wyjątkowych potrzeb

 

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu, którym zazwyczaj nie towarzyszą trudności związane z rozwojem umysłowym. Ale znamienne są dla niego niedostateczne kompetencje społeczne i problemy z nabywaniem umiejętności komunikacyjnych oraz ich widoczne ograniczenie.

  • Z tego powodu zabawy dla dzieci z zespołem Aspergera, które posiadają charakter terapeutyczny, powinny koncentrować się na wspieraniu ich w tych obszarach życia.

  • W dodatku warto popracować nad prawidłowym funkcjonowaniem integracji sensorycznej pociechy, a także w dalszym ciągu pomóc jej rozwijać mowę, zwłaszcza w zakresie jej właściwego rozumienia.

  • Ponadto wskazane jest też wsparcie rozwoju emocjonalnego i nauka bycia empatycznym w stosunku do drugiego człowieka. Można przykładowo wyszukać specjalne bajki dla dzieci z zespołem aspergera, które pomogą im lepiej zrozumieć otaczający je świat i ludzi w nim żyjących. Ponadto uczą one niezbędnych umiejętności interpersonalnych, aby mogły one odnaleźć się w społeczeństwie.

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabawki dla dzieci z autyzmem wykorzystać również przy zespole Aspergera, które mogą okazać się niezwykle pomocne. Natomiast dobrze jest pamiętać o pewnych różnicach, jakie tutaj występują. Głównie dlatego, że spektrum autyzmu obejmuje całościowe zaburzenia rozwojowe, które dotyczą nie tylko problemów na tle społecznym, ale i również umysłowym.

 

Wyjątkowe zabawki na prezent dla dziecka z Aspergerem, które nie tylko przypadną mu do gustu, ale staną się nieodzownym wsparciem w jego rozwoju na poziomie komunikacyjnym i społecznym, a także usprawnią pracę integracji sensorycznej

 

Układanki lewopółkulowe Centrum Metody Krakowskiej Jagoda Cieszyńska

Obecnie są to najbardziej skuteczne pomoce dydaktyczne dla dzieci z zespołem Aspergera oraz z autyzmem, które wspierają prawidłowy rozwój w zakresie komunikacji językowej, ale nie tylko.

  • Jak sama ich nazwa wskazuje, to mają one na celu ćwiczenie mózgu, a szczególnie jej lewej półkuli, która odpowiada w głównej mierze za mowę i jej rozumienie.

  • Ponadto polecane są również inne układanki i specjalistyczne produkty z Centrum Metody Krakowskiej.

 

Gra terapeutyczna – rozwój emocjonalny Emo – Memo pozytywna dyscyplina


 

To fantastyczna propozycja na zabawkę dla dzieci z zespołem Aspergera, która ułatwi im pracę ze swoimi uczuciami – pozwoli im nazwać je i odpowiednio wyrazić.

  • W dodatku nauczy ich właściwego odczytywania emocji z twarzy drugiego człowieka, z czym często mają one trudność.

  • Co więcej, tego rodzaju gra to znakomity wstęp do rozmowy z pociechą na temat uczuć, które wywołują różne sytuacje w życiu, aby mogły lepiej zrozumieć siebie samych i innych.

 

Drewniana tablica edukacyjna, kalendarz i zegar Adam Toys Pory Roku

 

Jest to oryginalny pomysł na zabawę o walorach dydaktycznych, która nauczy malucha właściwego odczytywania godzin oraz obsługi kalendarza.

  • I co najważniejsze, to daje ona dziecku z zespołem Aspergera możliwość poszerzania swoich zainteresowań

 

Deska do balansowania ciałem Viga Labirynt

 

Jest to jedna z zabawek polecanych do ruchowych ćwiczeń dla dziecka z zespołem Aspergera, która pomoże mu lepiej poznać swoje ciało i nauczyć jego świadomego kontrolowania.

  • Ponadto zabawa w tzw. balansowanie świetnie rozwija zmysł równowagi i ma pozytywny wpływ na system nerwowy.

 

Drewniana wbijanka przebijanka Small Foot Uciekające Ptaszki

 

To innowacyjna zabawka, która wspaniale wspiera rozwój umiejętności motorycznych dziecka, a przy tym pozwala mu doskonalić precyzję swoich ruchów.

  • Co więcej, proponowana przez nią zabawa pozwoli maluszkowi rozładować napięcie, które może być związane z jego nadwrażliwością sensoryczną.

  • Albo przebodźcowaniem wynikającym z przerastającymi pociechę intensywnymi interakcjami społecznymi.

 

Zakręcona Wieża Piramida Fat Brain Toys Spin Again

 

To znakomite rozwiązanie nie tylko na niebanalny prezent dla dziecka z autyzmem, które ma problemy z integracją sensoryczną. Ale i również sprawdzi się dla pociechy, u których stwierdzono zespół Aspergera.

  • Zachwycająco kolorowa wieża, której krążki wyróżnia unikalny kształt, świetnie stymulują zmysł wzroku i dotyku maluszka.

  • A zabawa nią to wspaniały trening dla tzw. małej motoryki, która ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój mowy.

  • Innym pomysłem na nietuzinkową zabawkę o funkcjach sensorycznych dla malucha z ZA jest Sorter Kolorowe Wańki Wstańki SpinnyPins tej samej marki, a który dodatkowo stymuluje zmysł słuchu.

 

Ponadto warto pamiętać o tym, że dzieci z zespołem Aspergera uwielbiają schematyczne zabawy, które niestety nie sprzyjają rozwojowi kreatywności. Jednak dobrze jest zachęcić pociechę do próbowania nowych aktywności. Dlatego też ciekawym rozwiązaniem może być zaproponowanie dziecku zabaw z kart, które wchodzą w skład rewelacyjnej publikacji ''Naturalnie Montessori''.

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.