Kategorie

Niemowlę w samolocie: bezpieczeństwo, minimalny wiek i przydatne rzeczy - jak się przygotować?

Wyjaśniamy, czy niemowlęta mogą bezpiecznie lecieć w samolocie. Sprawdzone porady, w jaki sposób przygotować się do podróży z maleństwem tym środkiem transportu.

 

Niemowlę w samolocie: bezpieczeństwo, minimalny wiek i przydatne rzeczy - jak się przygotować?

Bezpieczne niemowlę w samolocie - od kiedy maluszek może w nim podróżować?



Coraz bardziej popularne staje się podróżowanie samolotem i to z różnych powodów. Jednak istnieją sytuacje, w którym korzystanie z tego typu środka transportu powietrznego bywa dyskusyjne i budzi pewne obawy. Jedną z nich jest lot samolotem przez kobiety w ciąży, który to temat poruszyliśmy w osobnym artykule na naszym blogu. Choć w dzisiejszych czasach nie wywołuje już to tak mocnych kontrowersji, jak było to jeszcze do niedawna.

 

Natomiast o wiele bardziej problematyczne dla wielu świeżo upieczonych rodziców jest to, czy lot samolotem jest bezpieczny dla niemowlaka?.

 

  • Szczególnie, gdy przed narodzinami swojej pociechy często korzystali z tej opcji podróżowania. I chcą robić tak w dalszym ciągu, aby móc realizować swoją pasję i pokazać maleństwu różne kawałki świata.

  • Oprócz tego jest to ważny temat, zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że młodzi ludzie często mieszkają zagranicą. I zrozumiałe jest, że pragną odwiedzić swój ojczysty kraj i zapoznać swojego maluszka z innymi członkami rodziny, którzy w nim zostali.



W każdym razie niezależnie od głównych motywacji, to warto wiedzieć, czy niemowlę w samolocie może bezpiecznie podróżować i jakie ewentualne zagrożenia są z tym związane. Bardzo kluczowy w tym aspekcie jest wiek dziecka i jego aktualny stan zdrowia. Nie wspominając już o tym, że przed wylotem do innego kraju należy załatwić niezbędne formalności, jak chociażby wyrobienie maluszkowi potrzebnego dokumentu w postaci paszportu.



Niemowlę w samolocie – niebezpieczeństwo jest minimalne w przypadku całkowicie zdrowego maleństwa, które podróżuje od odpowiedniego wieku



Zacznijmy od tego, kiedy najmłodsze dzieci mogą zacząć podróżować tym środkiem transportu powietrznego. Teoretycznie przyjmuje się, że samolotem mogą lecieć noworodki dopiero po ukończeniu pierwszego tygodnia swojego życia. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że przez pierwszy miesiąc maleństwo jest w trakcie adaptacji do nowego środowiska, a jego poszczególne narządy nie są jeszcze zbyt dobrze rozwinięte.

 

W związku z powyższym, to niemowlę w samolocie powinno mieć już skończony 3 miesiąc swojego życia. I co najważniejsze, lot będzie dla niego bezpieczny wyłącznie wtedy, gdy maluszek jest zdrowy, a jego rozwój przebiega w prawidłowy sposób. Dlatego też przed zaplanowaniem podróży samolotem warto skonsultować się z pediatrą dziecka i omówić tę kwestię. Jeżeli lekarz nie będzie widział żadnych przeszkód zdrowotnych, to można zacząć przygotować się do odbycia pierwszego lotu.

 

A zatem niemowlę w samolocie i zagrożenia, które mogą być związane z podróżowaniem tego typu środkiem transportu, są niewielkie. Najważniejsze jest przy tym zachowanie spokoju przez samych rodziców, którzy będą po raz pierwszy w życiu lecieć z maleństwem.



  • Jest to kluczowe, ponieważ już najmłodsze dzieci mocno odczuwają emocje swojej mamy i swojego taty, które często się im udzielają.

  • Jednak aby zachować zimną krew w trakcie przelotu samolotem z niemowlęciem, wystarczy odpowiednio przygotować się do podróży i zabrać ze sobą na pokład najpotrzebniejsze akcesoria. Pomocne jest przy tym pomyślenie o tym, co może zdarzyć się podczas lotu, aby nie zostać niemile zaskoczonym.

  • Oprócz tego warto dostosować długość podróży samolotem do wieku maluszka i jego aktualnych możliwości. Najpierw lepiej wybierać krócej trwające loty, żeby sprawdzić, jak niemowlę w samolocie się zachowuje. I to bez przesiadek, albo z ich jak najmniejszą ilością. A dopiero z czasem zwiększać ich długość lotu, oczywiście jeżeli maleństwo dobrze toleruje podróż tym środkiem transportu.



Niemowlę w samolocie – ciśnienie i uszy


Zobacz: Chusta od Zaffiro w szare liście, idealna do noszenia dziecka

Jeszcze w kwestii zadbania nie tyle o bezpieczeństwo, co dobre samopoczucie niemowlaka, warto pamiętać o tym, co dzieje się w trakcie startu, jak i późniejszego lądowania samolotu. A mianowicie chodzi o ciśnienie, a zwłaszcza o jego gwałtowną zmianę na początku i na końcu lotu. To właśnie ona powoduje, że pojawia się dyskomfort u niemowlęcia w samolocie, bo jego uszy mają tendencje do zatykania w tym momencie. Podobnie jak to dzieje się u starszych dzieci i osób dorosłych. Co zatem zrobić w tej sytuacji, żeby nasze maleństwo przetrwało ten trudniejszy czas w trakcie lotu?



  • Jeżeli niemowlę jest karmione w sposób naturalny, to wystarczy na początku i przy końcu podróży samolotem przystawić do piersi. Ssanie i rytmiczne połykanie mleka nie tylko pozwoli maluszkowi natychmiastowo uspokoić się i zrelaksować. Ale i przede wszystkim sprawi, że wrażenie zatkanych uszu nie będzie dla niego tak dotkliwe.

  • Natomiast kiedy maleństwo nie jest karmione piersią, to warto przygotować na ten czas mleko modyfikowane i podać je w butelce, co przyniesie identyczny efekt. Ponadto znakomicie sprawdzi się przy tym klasyczny smoczek uspokajający, który można maluszkowi zaproponować przy starcie samolotu i podczas jego lądowania.





Niemowlę w samolocie - co się przydaje na czas lotu z malutkim dzieckiem?

 

Niezbędne akcesoria w bagażu podręcznym na podróż samolotem z niemowlakiem

Na pokład należy zabrać ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy, które koniecznie trzeba mieć pod ręką. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z tego, że bagaż podręczny musi być zazwyczaj ograniczony do niezbędnego minimum. Na pewno przydatna do spakowania akcesoriów dla maluszka będzie wygodna torba, którą będziemy mieć w pobliżu siebie. Poniżej lista przydatnych i wręcz koniecznych rzeczy dla niemowlaka na podróż samolotem:



Jedzenie i akcesoria potrzebne do nakarmienia maleństwa:

 

  • Jeżeli nasza pociecha jest karmiona piersią, to przeważnie nie trzeba zabierać ze sobą dodatkowego jedzenia ani też picia. Jest to z pewnością o wiele wygodniejsza opcja zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka.

  • Natomiast w innym przypadku niezbędne będzie zabranie ze sobą mleka modyfikowanego oraz butelki ze smoczkiem, w którym podamy je niemowlęciu. Najlepiej wybrać produkt spożywczy, które niekoniecznie należy przygotować za pomocą gorącej wody. Ewentualnie zawsze można poprosić o to obsługę samolotu.

  • Oprócz tego w sytuacji, kiedy podróżujemy z nieco większym niemowlakiem, który ma już rozszerzaną dietę o nowe pokarmy, to warto zabrać ze sobą małe słoiczki z jedzeniem. Lepszym rozwiązaniem będą tutaj musy owocowe, jakie są od razu po otwarciu gotowe do spożycia, niż obiadki, które trzeba wcześniej podgrzać do odpowiedniej temperatury. Nie zapomnijmy przy tym o plastikowej łyżeczce, za której pomocą podamy je maluszkowi do jedzenia.



Obowiązkowe artykuły higieniczne:

 

  • Jest to kolejna kategoria akcesoriów, które należy mieć w swoim bagażu podręcznym na podróż samolotem z niemowlakiem, bo przydadzą się nawet na krótkie loty.

  • Potrzebny będzie zapas kilku sztuk jednorazowych pieluszek, chusteczki nawilżane, krem na odparzenia oraz podkłady higieniczne, na których będziemy mogli przewinąć maluszka w toalecie w samolocie.

  • Może również przydać się dodatkowa torba o właściwościach nieprzemakalnych, do której włożymy zużyte pieluchy.



Zestaw wygodnych ubranek oraz dziecięca apteczka podróżna:

  • Oczywiście niemowlę należy ubrać do samolotu w odpowiedni sposób, żeby czuło się w nim komfortowo. Ale nie można przy tym zapomnieć o tym, żeby zabrać ze sobą na pokład dodatkowy komplet ubranek niemowlęcych. Należy być przygotowanym wcześniej na to, że maluszek może się ubrudzić przy jedzeniu bądź przy zmianie pieluszki. Ponadto warto wziąć cieplejszy kaftanik, żeby okryć pociechę, gdy będzie włączona na czas lotu samolotem klimatyzacja.

  • Nie można również zapominać o skompletowaniu na czas podróży podręcznej apteczki, w jakiej znajdą się niezbędne leki dla niemowlaka, a które mogą przydać się w sytuacjach awaryjnych (nagła gorączka, itd.).



Inne praktyczne akcesoria dla niemowlaka w samolocie, które pomogą przetrwać lot:

  • Oprócz wyżej wymienionych przydatnych rzeczy, warto zabrać przyjemny w dotyku kocyk, którym przykryjemy maleństwo w trakcie spania.

  • Ponadto warto zabrać na pokład samolotu ulubioną przytulankę maluszka i książeczki o niewielkich rozmiarach, które będzie można mu pokazywać.

  • W kryzysowych momentach, gdy akurat niemowlę nie śpi podczas lotu, można zaproponować mu małe zabawki dostosowane do jego wieku. Ale z oczywistych względów powinny być one bez dodatkowych, głośnych dźwięków, żeby nie zakłócać podróży innym pasażerom.



A jak przewozić niemowlę w samolocie?


Zobacz: kolorowe Pieluszki ekologiczne na dzień i noc i bądź spokojna o swoją pociechę

 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, jak podróżuje niemowlę w samolocie. Otóż w większości linii lotniczych dzieci aż do ukończenia 2 roku życia są przewożone na kolanach swojego opiekuna.

 

  • Innymi słowy: nie przysługuje im osobne miejsce w samolocie, a przelot nim jest często z tego względu dla nich bezpłatny. Niemniej czasami istnieje możliwość skorzystania z tzw. opcji kołyski dla maleństwa. O szczegóły należy jednak pytać u konkretnego przewoźnika i u obsługi linii lotniczej.

  • Natomiast w dyskusjach na temat niemowlę w samolocie na forum rodzicielskim pojawiają się również opinie, że można skorzystać z chusty lub specjalnego nosidła ergonomicznego. Szczególnie jest to pomocne dla rodziców dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Warto jednak wcześniej zorientować się, jak to wygląda w wybranych przez nas liniach lotniczych.

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.