Kategorie

Czy w ciąży można latać samolotem? Latanie a przeciwwskazania dla ciężarnych kobiet

Wyjaśniamy, czy podróżowanie samolotem w ciąży jest rzeczywiście bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Czy w ciąży można latać samolotem? Latanie a przeciwwskazania dla ciężarnych kobiet

Latanie samolotem w ciąży – jak to wygląda pod kątem bezpieczeństwa i co warto wiedzieć na ten temat?

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, pragnie mieć wszystko pod kontrolą. Chodzi przy tym w głównej mierze o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno sobie samej, jak i własnemu maleństwu. Stąd w głowie przyszłej mamy pojawia się bardzo wiele różnych dylematów, które dotyczą zarówno ułożenia sobie odpowiedniej diety, jak i związanych z powszechnymi aktywnościami, np. podróżowaniem. Okres ciąży wydaje się jednym z najlepszych momentów, żeby odpocząć i w tym celu zmienić swoje otoczenie. W dzisiejszych czasach bardzo popularne stało się latanie samolotem, ponieważ jest on uważany za jeden z bezpieczniejszych środków transportu. Czy jednak jest to również najlepsze rozwiązanie dla przyszłej mamy? Spróbujmy zatem znaleźć stosowną odpowiedź na pytanie: czy w ciąży można latać samolotem? Szczególnie, że wokół tego tematu narosło obecnie sporo mitów, które w większości nie są zgodne z istniejącą rzeczywistością.

Najpowszechniejsze mity na temat latania samolotem w ciąży a współczesna wiedza medyczna



Szczotka do masażu biustu, szyi i dekoltu Lulalove. Zobacz ją tutaj!

Przykładowo można spotkać się z następującymi kontrowersyjnymi doniesieniami, które mówią, że:

  • lot samolotem we wczesnej ciąży jest szkodliwy dla przyszłej mamy, a zwłaszcza rozwijającego się w jej brzuchu maluszka, ponieważ znacząco zwiększa ryzyko poronienia;

  • co więcej, w jego trakcie kobieta ciężarna jest narażona na niebezpieczne promieniowanie kosmiczne, które może doprowadzić do deformacji płodu i powstania u niego nieodwracalnych wad wrodzonych;

  • natomiast latanie w ciąży na jej bardziej zaawansowanym etapie może przyczynić się do tzw. porodu przedwczesnego lub być powodem śmierci nowo narodzonego dziecka.

 

Niemniej jednak powyższe przykłady nie mają faktycznego odzwierciedlenia w realnym życiu, co potwierdzają ogólnodostępne wyniki naukowych badań medycznych.

Weźmy pod uwagę chociażby początek ciąży a lot samolotem:

  • choć promienionowanie kosmiczne jest faktem, to wcale nie oddziałuje ono na płód i nie jest w stanie spowodować u niego jakiejkolwiek wady wrodzonej, ponieważ nie jest ono na tyle wysokie, żeby mieć na to wpływ;

  • natomiast kwestia poronienia czy porodu przedwczesnego w trakcie latania samolotem nie ma miejsca w przypadku zdrowej fizjologicznie ciąży, która nie jest pod żadnym względem zagrożona.

Kiedy podróżowanie samolotem w ciąży jest bezpieczne?



Poduszka Poofi w kształcie dziewiątki. Kliknij, aby zobaczyć wszystkie poduszki.

Oczywiście warto w tych wyżej wspomnianych przypadkach uwzględnić dwa niezwykle ważne aspekty:

  • Po pierwsze i najważniejsze: latanie samolotem w ciąży jest jak najbardziej bezpieczne i dozwolone pod warunkiem, że przyszła mama czuje się dobrze, a maluszek w brzuszku rozwija się prawidłowo. Oczywiście, żeby się o tym dowiedzieć na 100%, to konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który na podstawie odpowiednich badań diagnostycznych (w tym USG) to dokładnie oceni. Jeśli okaże się, że ciąża jest zdrowa i niezagrożona (nie ma krwawień z dróg rodnych, szyjka macicy się nie skraca, itd.), to kobieta w stanie błogosławionym będzie mogła polecieć samolotem.

 

Natomiast w innym przypadku rzeczywiście mogłoby istnieć ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego tak istotne jest, żeby zawsze przed planowaną podróżą samolotem, skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym. Najlepiej zrobić to o przynajmniej tydzień wcześniej, żeby wiedzieć na bieżąco, jak wygląda sytuacja.

  • Natomiast po drugie to warto wiedzieć, do którego miesiąca ciąży można latać samolotem. Chociaż tak naprawdę to dotyczy to nie tylko tej formy transportu, ale i każdej innej.

 

Generalnie przyjmuje się, że w ciąży można bezpiecznie latać do jej 34 tygodnia. Niemniej dobrze jest mieć na względzie fakt, że dużo zależy od konkretnej linii lotniczej.

Dlatego lepiej sprawdzić, jak to będzie w danym przypadku, żeby na miejscu nie mieć niemiłej niespodzianki. Może zdarzyć się czasem tak, że wybrana przez nas linia lotnicza nie wpuszcza na pokład kobiet po 32 tygodniu ciąży. Warto więc uprzednio upewnić się przed podróżą, jak to właściwie wygląda. Samo jednak ograniczenie jest podyktowane tym, że w III trymestrze może czasami istnieć ryzyko przedwczesnego porodu. I w związku z tym dalsze podróże są niewskazane dla kobiet w stanie błogosławionym.

Warto wiedzieć – obowiązkowe zaświadczenie dla kobiety ciężarnej od specjalisty ginekologa

A zatem o tym, czy można latać samolotem w ciąży, stanowi w głównej mierze to, czy jest ona zdrowa i rozwija się prawidłowo pod względem fizjologicznym, i na jakim znajduje się aktualnie etapie. Ponadto warto przed podróżą poprosić swojego lekarza ginekologa o wydanie stosownego zaświadczenia w tej sprawie. Jest to szczególnie istotne w przypadku zaawansowanej ciąży, którą widać. Chodzi o pisemne potwierdzenie, że kobieta w ciąży może podróżować samolotem. Warto przy tym pamiętać, że często linie lotnicze wymagają tego typu zaświadczenia, więc lepiej wcześniej się w nie zaopatrzyć. Co więcej, jest ono pomocne również w momencie, kiedy przychodzi moment kontroli i trzeba przejść przez specjalne bramki i skanery na lotnisku, a w ciąży nie jest to wskazane. Choć jest to obowiązkowa procedura, to nie dotyczy ona kobiet ciężarnych.

Lot samolotem w ciąży – czy istnieją przeciwwskazania?

Warto wspomnieć jeszcze o jednym istotnym aspekcie. Ciąża a lot samolotem w pierwszym trymestrze nie są niewskazane, tak samo jak i na nieco jej późniejszych etapach. Naturalnie jeśli lekarz ginekolog stwierdzi, że wszystko jest w porządku i da nam zielone światło. Tymczasem warto sobie uświadomić fakt, że kobiety ciężarne mogą być o wiele bardziej narażone na poważną i niebezpieczną chorobę, którą określa się mianem zakrzepicy żylnej. Dotyczy to szczególnie dłuższych lotów samolotem, ale nie tylko. Oczywiście ryzyko zapadnięcia na nią ma każda osoba, która podróżuje w ten sposób. Natomiast u kobiet w ciąży jest ono o wiele wyższe, ponieważ wynika to ze specyfiki stanu błogosławionego, a przede wszystkim jego wyjątkowej fizjologii. Niemniej to nie jest decydujący czynnik, gdy chodzi o sam fakt, czy kobieta w ciąży może latać samolotem, czy też nie. Innymi słowy: nie jest to poważne przeciwwskazanie, żeby przyszła mama nie mogła podróżować tym środkiem transportu. Jednak ze względu na realnie istniejące ryzyko, to współcześnie lekarze ginekolodzy zalecają, aby przed podróżą wdrożyć odpowiednią profilaktykę przeciwzakrzepową.

Polega ona w głównej mierze na:

  • jednorazowym podaniu tzw. heparyny drobnocząsteczkowej w formie zastrzyku i to niezależnie od długości lotu, żeby zapobiec zakrzepicy żylnej

  • zapewnieniu przyszłej mamie właściwej dawki ruchu, który również minimalizuje ryzyko tej choroby (poleca się tutaj krótki spacer co mniej więcej godzinę)

  • wypijanie dużej ilości płynów, a najlepiej wody (normalnie jest to 2 litry dziennie, w przypadku ciąży najlepiej 2,5 l w ciągu dnia, a zwłaszcza w trakcie lotu samolotem).

To zapobiegnie pojawieniu się jakichkolwiek problemów z krążeniem, które mogłyby być niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Ponadto przeciwwskazaniem jest również to, do którego tygodnia ciąży można latać samolotem. Wyżej już zostało wspomniane, że nie powinny w ten sposób podróżować kobiety po jej 34 tygodniu. Tymczasem jeśli ciąża nie rozwija się prawidłowo pod względem fizjologicznym i jest zagrożona, to żaden środek transportu nie jest wskazany. W tym również i latanie samolotem, które uważane jest za bezpieczniejsze.

Bezpieczny lot w ciąży samolotem – o czym koniecznie powinna pamiętać przyszła mama?



Poduszka foto chmurka. Zobacz, jaka jest cudowna!

Oprócz tego warto, żeby kobieta w stanie błogosławionym odpowiednio o siebie zadbała przed i w trakcie podróży samolotem, czyli:

  • na przynajmniej 1 tydzień wcześniej przed wylotem, należy umówić się do swojego lekarza ginekologa, który prowadzi ciążę, żeby sprawdził, czy rozwija się ona fizjologicznie prawidłowo, a także czy czasami nie zaczyna skracać się szyjka macicy, co mogłoby doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu

  • koniecznie dobrze jest dowiedzieć się o zalecanej profilaktyce, która zapobiegnie powstaniu tzw. zakrzepicy żylnej podczas lotu samolotem

  • w trakcie podróży trzeba pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, co ma również wpływ na właściwe krążenie, ale i minimalizuje ryzyko odwodnienia, które również może być groźne dla przyszłej mamy i jej maleństwa

  • warto pamiętać o dość częstej zmianie pozycji, a nawet wskazane jest krótkie przespacerowanie się podczas lotu, żeby nie tylko rozprostować nogi, ale przede wszystkim usprawnić krążenie krwi

  • dobrze jest wybrać się w podróż samolotem z osobą towarzyszącą, która pomoże przy noszeniu bagaży, żeby kobieta w ciąży nie musiała ich dźwigać

  • nie można też zapominać o poinformowaniu o swoim stanie personelu i przedłożyć odpowiednie zaświadczenie.

Warto więc postawić zarówno na bezpieczeństwo swoje oraz rozwijającego się w brzuszku maleństwa, jak i na własny komfort podróżowania.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.