Kategorie

Jak ubrać dziecko do snu latem, zimą, jesienią, lub wiosną? Podpowiedzi na każdą temperaturę

Doradzamy, jak ubrać niemowlę i roczne dziecko do snu w różnych porach roku. I wyjaśniamy czym koniecznie trzeba kierować się przy wyborze nocnego stroju dla maluszka, aby zagwarantować mu komfort podczas spania.

Jak ubrać dziecko do snu latem, zimą, jesienią, lub wiosną? Podpowiedzi na każdą temperaturę

Jak ubrać dziecko do snu, żeby zapewnić mu wygodę i optymalne ciepło? Podstawowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy dobraniu odpowiednich rodzajów ubranek niemowlęcych



Bez wątpienia ubieranie najmłodszych pociech bardzo często sprawia rodzicom niemało kłopotów. Z jednej strony nie jest tak łatwo założyć body noworodkowi, ponieważ dopiero trzeba nabyć w tym wprawy. A z drugiej: należy starannie wybrać konkretny rodzaj ubranka niemowlęcego, który mamy w planach założyć maleństwu w danym dniu czy też do spania.



  • Oczywiście jest to bardzo ważne, gdy zamierzamy wyjść z malutkim dzieckiem na spacer, żeby nie doprowadzić do zbytniego wychłodzenia jego organizmu.

  • Ale i również warto pamiętać o tym, że i nadmierne przegrzewanie niemowlaka nie jest dobrym pomysłem i koniecznie należy się tego wystrzegać.

  • Oprócz tego niezwykle istotne jest zdobycie przez rodziców wiedzy na temat tego, jak ubrać dziecko do snu w domu, ponieważ ma to ogromny wpływ na jego jakość i to pod różnymi względami.

  • Maluszek powinien czuć się wygodnie w stroju, który założymy mu do spania na całą noc, a także mieć przy tym zapewniony optymalny komfort cieplny. Innymi słowy: nie może być mu ani za zimno, ani zbyt gorąco.

 

Co więcej, zarówno ubranko do snu, jak i rodzaj przykrycia na wierzch, powinny być bezpieczne dla pociechy, żeby uchronić ją przed tzw. zespołem śmierci łóżeczkowej (skrót ''SIDS'' z języka angielskiego).

 

Nie ulega wątpliwości, że informacje o tym, jak ubrać niemowlę do snu można znaleźć na forum rodzicielskim w Internecie, gdzie często poszukiwane są odpowiedzi na tego typu dylematy. Są to miejsca, w których przeważnie mamy najmłodszych dzieci dzielą się swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi rozwiązaniami.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kwestia ubierania niemowlęcia do snu z początku może wydawać się dość skomplikowana. Natomiast gdy zapoznamy się z ogólnymi zasadami, którymi należy się kierować w wyborze nocnego stroju dla maleństwa, to skompletowanie odpowiedniej garderoby do spania, stanie się zdecydowanie prostsze.

Temperatura w pokoju maluszka ma duże znaczenie

 

Najważniejszym wyznacznikiem, który najlepiej odpowie nam na pytanie, jak ubrać niemowlę do snu jesienią, zimą, wiosną czy latem, jest w głównej mierze temperatura, panująca w ciągu nocy w pokoju dziecka. I to właśnie od niej przede wszystkim zależy, co i ile warstw ubranek należy założyć maluszkowi do spania. Dlatego też aktualna pora roku nie odgrywa aż tak wielkiej roli w tym przypadku, a jedynie w sytuacji, kiedy wybieramy się z niemowlakiem na spacer.

 

 

  • Co więcej, o wiele łatwiej jest kontrolować temperaturę, jaka panuje w pokoju, w którym nasza pociecha będzie spać. Szczególnie dotyczy się to miesięcy zimowych, gdy sami rodzice mogą zdecydować, na ile rozkręcają kaloryfery i dogrzewają pomieszczenia w domu.

  • Naturalnie trochę trudniej jest to kontrolować latem, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy w posiadaniu klimatyzacji. Jednakże zawsze mamy możliwość dostosowania ubioru maluszka do wysokiej temperatury w pokoju podczas trwających wtedy upałów.

  • A zatem warto wiedzieć, jak ubrać dziecko do snu przy temperaturze 25 stopni w letnie miesiące, żeby nie dopuścić do przegrzania jego organizmu, które według lekarzy jest bardziej szkodliwe dla niemowląt i większych pociech niż wychłodzenie.

  • Oczywiście nie oznacza to, że nie mamy zapewnić ciału śpiącego maleństwa odpowiedniego ciepła, bo i to jest ważne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak podstawą w tym wypadku jest sprawdzenie, jaka temperatura jest w pokoju, aby do niej dobrać właściwy rodzaj ubranek niemowlęcych oraz ewentualnego przykrycia w postaci śpiworka (kołderka nie jest zalecana dla najmniejszych dzieci, gdyż mogą one nieopatrznie nałożyć ją na swoją buzię w trakcie snu!).



  • Najbardziej optymalną temperaturą pokojową dla zdrowych niemowląt z donoszonej ciąży jest od 18 do 22 stopni Celsjusza. Natomiast dla wcześniaków może być nieco wyższa.

 

A jak sprawdzić, czy dziecko do snu jest odpowiednio ubrane?


W naszym sklepie znajdziesz śpiworki do auta i do domu. Kliknij tutaj


Od wielu lat niezmienną zasadą jest sprawdzanie na karku maluszka, czy jest mu ciepło w sam raz.

  • Gdy czujemy, że niemowlę jest spocone, to oznacza, że jest mu za gorąco w ubraniu i w śpiworku.

  • Natomiast kiedy kark dziecka jest zimny, to trzeba założyć mu dodatkową warstwę ubrania. I oczywiście po pewnym czasie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

  • Warto pamiętać o tym, że nie powinno się kierować tym, czy dłonie niemowlaka są ciepłe czy zimne, ponieważ może to nas wprowadzić niepotrzebnie w błąd.



Jedynie problematyczna bywa sytuacja, kiedy niemowlę zaczyna chorować. Wtedy często rodzice nie wiedzą, jak ubrać dziecko do snu, gdy ma gorączkę.



  • Wydawać by się mogło, że trzeba wygrzać jego organizm i najlepiej założyć mu gruby pajacyk na długi rękaw, a także przykryć ciepłym kocem.

  • Niemniej w tym przypadku może to spowodować wzrost temperatury ciała maluszka i doprowadzić do przegrzania.

  • Wobec tego zaleca się ubranie dziecka w cienką piżamkę z przewiewnej bawełny organicznej, żeby zapobiec jego nadmiernemu spoceniu się w trakcie spania.

Jak ubrać dziecko do snu latem, gdy na zewnątrz panują upały, a w domu jest wysoka temperatura?

 


Poncza od Patulove zapewniają ciepło i wygodę. Zobacz wszystkie poncza tutaj

 

 

Zacznijmy od tego, jak ubrać dziecko do snu przy 24 stopniach lub 25 Celsjusza w letnie i upalne noce.

  • Przy tak wysokich temperaturach w domu najlepiej założyć niemowlakowi cienkie body na krótki rękaw lub tzw. rampersa i położyć go do spania w lekkim śpiworku (o najniższej wartości TOG, czyli od 0,5 do 1).

  • Zamiast niego można do przykrycia maluszka wykorzystać klasyczną pieluszkę tetrową lub otulacz bambusowy. Zaletą ostatniego typu nakrycia są jego właściwości termoregulacyjne, które wynikają z zastosowania innowacyjnego materiału, jakim jest bambus.



A jak ubrać dziecko do snu, gdy mamy 28 stopni Celsjusza?

  • Jest to dość ekstremalna temperatura, jaka może panować w trakcie upałów w pomieszczeniach bez klimatyzacji.

  • Już powyżej 26 stopni można spokojnie pozwolić niemowlakowi na spanie w samym bodziaku bez rękawów lub w rampersie.

  • I nie zaleca się dodatkowego przykrywania dziecka cienkimi kocykami czy wykorzystywania w tym celu śpiworka, żeby nie przegrzewać jego organizmu.

  • Co więcej, czasami spanie w body sprawia, że maluszek się poci. I jeżeli tak się dzieje, to można rozebrać niemowlę do samej pieluszki.

Podpowiedzi na przejściowe pory roku, czyli jak ubrać niemowlę do snu jesienią lub wiosną?

 

Wiemy już zatem, jak ubrać dziecko do snu, gdy jest 26 stopni i więcej. A co z pozostałymi porami roku? Generalnie wiosna i jesień to czas, kiedy temperatura w mieszkaniu może być niższa ze względu na chłodniejsze noce na zewnątrz. Zwłaszcza, gdy ogrzewanie jest wyłączone.



  • Dlatego też konieczne jest wtedy zapewnienie maluszkowi ciepłego śpiworka na noc. Oczywiście jego grubość trzeba dostosować do aktualnie panującej temperatury w pomieszczeniu. Poniżej 17 stopni najlepiej sprawdzi się gruby śpiworek o wartości 2 i 2,5 TOG.

  • Natomiast gdy w mieszkaniu panuje zalecana optymalna temperatura od 18 do 21 stopni Celsjusza, to można wybrać tego rodzaju okrycie o średniej wartości. Wynosi ona mniej więcej 1,5 TOG.

 

A jak ubrać dziecko do spania w śpiworku przy niższych temperaturach? Otóż zależy to od ich konkretnych wysokości. Jednak im mniej stopni Celsjusza jest w pokoju pociechy, tym trzeba ją ubrać w więcej warstw, najlepiej na tzw. cebulkę.

 

 

  • Warto przy tym sprawdzać na karku niemowlaka, czy wybrany przez nas zestaw ubrań do snu rzeczywiście mu pasuje. A w razie potrzeby zawsze można zdjąć jedną ich warstwę.

 

Przykładowo, gdy w pomieszczeniu jest poniżej 16 stopni Celsjusza, to zazwyczaj nie wystarczy ubrać dziecku do spania body z długim rękawkiem i pajacyka na niego oraz zaopatrzyć się w grubszy śpiworek.

Konieczne mogą również okazać się rękawiczki tzw. niedrapki i skarpetki, a dla noworodka lub wcześniaka nawet cienka czapeczka. Tymczasem przy 17 stopniach w pokoju, w którym śpi niemowlę, można obyć się bez nakrycia główki i okrycia jego rączek. Jednak skarpetki warto założyć dziecku, aby było mu ciepło w malutkie stopy.

 

 

  • Natomiast gdy zastanawiamy się, jak ubrać dziecko do snu bez śpiworku, to tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji naszej pociechy. Można wtedy założyć maluchowi o jedną więcej warstwę odzieży niż jest zalecana. Bezwzględnie należy przy tym sprawdzać, czy dziecku jest za zimno bądź zbyt gorąco. I pod tym kątem spróbować dostosować dla niego optymalne ubranie do spania.

Najważniejsze wytyczne, jak ubrać noworodka do snu zimą

 

Nie jest to problematyczne, choć z pozoru może się tak wydawać. Jednak w okresie zimowym można we własnym zakresie pilnować temperatury, jaka będzie w pokoju śpiącego niemowlaka. Bez wątpienia nie jest zalecane nadmierne odkręcanie kaloryferów, ponieważ może to doprowadzić do przegrzania ciała dziecka. Warto zatem utrzymywać optymalną temperaturę do spania, która wynosi powyżej 18 i poniżej 22 stopni Celsjusza.

 

  • W pierwszym przypadku rekomendowane jest ubranie niemowlaka w body na długi rękaw i pajacyka. A jako przykrycie sprawdzi się śpiworek o średniej wartości TOG.

  • Natomiast przy temperaturze w pomieszczeniu wahającej się od 20 do 21 stopni Celsjusza wystarczy ubrać maluszkowi body z krótkim rękawkiem i pajacyk, a do spania przygotować mu niezbyt gruby ani za cienki śpiworek.



Pamiętajmy przy tym, że noworodka zawsze ubieramy o jedną warstwę więcej niż siebie oraz obserwujemy, czy nie jest mu w niej zbyt ciepło.

A jak ubrać roczne dziecko do snu?

 

Kiedy nasza pociecha ukończy pierwszy rok życia, to tradycyjne ubranka niemowlęce można zastąpić klasyczną piżamką, która składa się z dwóch części. Wtedy w okresie letnim można zaproponować dziecku spanie w koszulce na krótki rękawek lub ramiączka oraz w krótkich spodenkach. Natomiast na wiosnę, jesień i zimę, gdy w pokoju nie jest tak bardzo ciepło, to idealnie sprawdzi się piżama na długi rękaw.

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.