19
Jun

Uczulenie na pieluchy: jak rozpoznać alergię? Czym smarować i jakie pieluchy dla alergika wybrać?

2018-06-19 09:30:14 |
Odsłon 3379 |

Uczulenie na pieluszki, szczególnie jednorazowe, jest bardzo częstą przypadłością u niemowląt. Jest nie tylko niezdrowe, ale przede wszystkim bolesne dla maluszka. Warto wiedzieć, jak można z nim skutecznie walczyć.

Jak wygląda uczulenie na pieluchy i kiedy się pojawia?

W dzisiejszych czasach prawdziwym udogodnieniem dla rodziców w opiece nad ich maleństwem są pieluchy jednorazowe. Z całą pewnością ułatwiają codzienne kilkukrotne przewijanie niemowlaka. Nie trzeba ich prać, co również jest oszczędnością czasu dla opiekunów najmłodszych dzieci. Wystarczy tylko szybko wymienić pieluszkę i wyrzucić ją do kosza na śmieci. Niemniej jednak ich główną wadą jest nie tylko wysoki koszt, jaki generuje ich częsty zakup, ale przede wszystkim to, że mogą powodować alergię w okolicach intymnych noworodka. Uczulenie na pieluchy nie jest niestety rzadkim schorzeniem. I może pojawić się nie tylko po urodzeniu dziecka, ale w każdym innym okresie ich używania. Jednym z kryzysowych momentów, w których może wystąpić dokuczliwa wysypka od pieluch, jest czas rozszerzania diety dziecka o nowe pokarmy. Szczególnie dotyczy to bobasów, które cierpią na różnego rodzaju alergie pokarmowe, co dodatkowo może zaostrzać stan zapalny skóry. Niezależnie od przyczyny, warto wiedzieć, jak rozpoznać takie uczulenie.

Uczulenie na pieluchy: jak rozpoznać alergię? Czym smarować i jakie pieluchy dla alergika wybrać? Jakie są objawy uczulenia na pieluchy jednorazowe?

 • Najbardziej charakterystyczne jest pojawianie się na intymnych częściach ciała dziecka małych czerwonych krost uczuleniowych, które mogą swędzieć i są bardzo bolesne dla niemowlaka.

 • Co więcej, nieznośny ból podrażnionej delikatnej skóry maleństwa powoduje, iż na co dzień spokojny noworodek nagle zaczyna płakać i trudno go uspokoić.

 • Zdarza się, że protestuje on nawet przy zmianie pieluchy, gdyż każdy dotyk czy przemywanie chusteczką nawilżaną staje się bolesne.

Niezawodne sposoby na leczenie uczulenia na pieluchy

Gdy już dokładnie zdajemy sobie sprawę z tego, jak prawidłowo rozpoznać alergię u niemowlaka, to trzeba natychmiast rozpocząć kurację zdrowotną uczulonej skóry. Poniżej przedstawiamy efektywne metody leczenia uczulenia na pieluszki, które pomogą uporać się z tym dokuczliwym kłopotem:

 • Koniecznie trzeba na jakiś czas zrezygnować ze współczesnych pieluch jednorazowych, których ciągłe zakładanie tylko pogłębiałoby ten problem zdrowotny u dziecka. Idealnie byłoby skorzystać z naturalnych i ekologicznych pieluch bambusowych, które świetnie sprawdzą się przy pojawieniu się uczulenie na pieluchy.
 •  Dobrze jest także na pewien czas zrezygnować z chusteczek nawilżanych i przy każdej zmianie pieluchy podrażnione okolice intymne malucha przemywać wacikiem z wodą.
 • Oprócz tego istniejące krosty uczuleniowe należy zlikwidować za pomocą specjalnego kremu na odparzenia. O tym, czym najlepiej smarować uczulenie od pieluch, dobrze jest podpytać pediatrę na wizycie kontrolnej lub farmaceutę w aptece. Bez wątpienia polecą preparat, który szybko zaleczy powstałą wysypkę i zregeneruje skórę noworodka.
 • Natomiast jeśli problem nawraca, to lepiej zacząć na co dzień używać naturalne pieluchy bez chemii do przewijania maluszka. Dzięki nim raz na zawsze pozbędziemy się tego trudnego problemu, jak sobie poradzić z tego typu alergią skórną i czym smarować uczulenie od pieluch.

Uczulenie na pieluchy: jak rozpoznać alergię? Czym smarować i jakie pieluchy dla alergika wybrać?Jakie pieluchy dla alergika?

Leczenie uczulenia na pieluchy bywa dość czasochłonne. Zwłaszcza gdy nie zawsze istnieje możliwość korzystania z wielorazowych pieluszek tetrowych lub bambusowych przez cały dzień. Mimo wszystko przy pojawiających się uciążliwych krostach uczuleniowych zaleca się bardzo częste wietrzenie pupy niemowlaka, co przyśpiesza gojenie się i regenerację podrażnionej skóry. Zdarza się i tak, że po zniknięciu uczulenia na pieluszki, po pewnym czasie znów ono powraca. Wynikać to może nie tyle z niewłaściwej pielęgnacji wrażliwego ciała maluszka, ale głównie z nietolerancji materiału, z jakiego są wykonane jednorazowe pieluchy. Doskonałym rozwiązaniem w takim wypadku jest wielorazowe pieluchowanie bobasa, z którym wyśmienicie poradzą sobie białe i kolorowe pieluchy tetrowe i flanelowe. Oprócz nich to niewątpliwie innowacyjne pieluchy bambusowe są wręcz idealne na pieluchy dla alergików, ponieważ nie zawierają żadnej chemii i są w 100% naturalne i ekologiczne. Co ważniejsze, mają one szereg różnych zalet, których nie posiadają inne rodzaje pieluszek do przewijania niemowląt. Warto wspomnieć o kilku ich niezaprzeczalnych atutach, które czynią je tak wyjątkowymi:

 • Znacznie efektywniej niż bawełniane pieluchy, wchłaniają one wilgoć, przez co skuteczniej zapobiegają odparzeniom i pojawianiu się krost uczuleniowych.
 • Wyróżniają się właściwościami antygrzybicznymi oraz antybakteryjnymi, więc są przyjazne dla kruchej skóry noworodka.
 • Nadają się na każdą porę roku, ponieważ charakteryzują się właściwościami termoregulacyjnymi, co ma również wpływ na ochronę przed pojawieniem się bolesnej wysypki od pieluch. Zwłaszcza w trakcie upałów, które sprzyjają powstawaniu odparzeń pod pieluszkami jednorazowymi.

Uczulenie na pieluchy: jak rozpoznać alergię? Czym smarować i jakie pieluchy dla alergika wybrać?Jak można wywnioskować, to właśnie pieluchy bambusowe najbardziej odpowiadają na potrzeby wrażliwej skóry niemowlęcia. Nie tylko mogą niezawodnie przydać się w walce z uczuleniem na pieluchy, lecz w pierwszej kolejności przeciwdziałać pojawieniu się tego problemu w przyszłości. Dlatego też w trosce o komfort i zdrowie swojego maluszka, zadbaj o dobre jakościowo pieluchy dla alergików, dzięki którym raz na zawsze pozbędziesz się u swojej pociechy uczulenia na pieluszki.

 

 

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.