Kategorie

Ząbkowanie u niemowląt - objawy, jak pomóc małemu szkrabowi kiedy ząbkuje

Wyjaśniamy, kiedy rozpoczyna się ząbkowanie u niemowlaka i ile trwa, a także jakie są standardowe symptomy. Skuteczne sposoby na bolące dziąsełka maluszka, w których ma miejsce proces wyrzynania się pierwszych ząbków mlecznych.

Ząbkowanie u niemowląt - objawy, jak pomóc małemu szkrabowi kiedy ząbkuje

Jak dokładnie przebiega ząbkowanie u niemowląt i co koniecznie trzeba o nim wiedzieć?

Rozwój małego dziecka przez pierwszy rok jego życia jest niezwykle fascynujący i to pod różnymi względami.

  • Z jednej strony maluszek z każdym dniem nabywa nowe umiejętności oraz nabiera wprawy w poruszaniu się.

  • A z drugiej – w jego malutkim organizmie i ciele zachodzą osobliwe zmiany, które są potrzebne.

Wszystko w tym celu, aby pociecha stała się bardziej samodzielna i niezależna od innych osób, a zwłaszcza dorosłych opiekunów.

 

Bez wątpienia ząbkowanie u niemowlaka to jeden z istotnych procesów, który polega w głównej mierze na wyrzynaniu się pierwszych zębów mlecznych.

 

To właśnie one pozwalają maluszkowi w łatwiejszy sposób jeść bardziej urozmaicone pokarmy, jakie dostarczą mu niezbędnych składników odżywczych. A z wiekiem zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały, które są potrzebne do prawidłowego psychoruchowego rozwoju dziecka.

 

Niemniej to nie zmienia faktu, że ząbkowanie u niemowląt przeważnie przebiega w bardzo charakterystyczny i dość zauważalny dla najbliższego otoczenia sposób. A przede wszystkim bywa niezwykle bolesne dla samego maleństwa, któremu w trakcie wyrzynania się pierwszych ząbków zaczynają towarzyszyć nieprzyjemne dolegliwości.

 

Na szczęście istnieją sprawdzone i w pełni skuteczne metody na to, aby móc ulżyć swojemu maluszkowi i w miarę spokojnie przejść przez ten trudny i niesamowicie wymagający czas. Jednak zanim do nich przejdziemy, warto uprzednio zorientować się, czym jest konkretnie ząbkowanie u niemowląt, żeby być w 100% pewnym, że rzeczywiście dotyczy ono naszej pociechy w danym momencie.

Choć generalnie nie da się go pomylić z innymi problemami zdrowotnymi, z którymi często mierzą się najmłodsze dzieci, to dobrze jest być czujnym w tej kwestii. A w razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska z pediatrą maluszka.

 

Właściwy czas na ząbkowanie – kiedy można spodziewać się pojawienia pierwszego zęba mlecznego u bobasa?


Zestaw gryzaków Sophie La giraffe idalny na prezent. Zobacz całą ofertę tej marki

Ogólnie rzecz biorąc, jest to często sprawa dość indywidualna, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Oczywiście istotne są przy tym takie czynniki jak termin porodu, czyli w którym tygodniu ciąży przyszło na świat maleństwo.

 

Nie jest tajemnicą, że u donoszonych noworodków proces wyrzynania się pierwszych mlecznych ząbków może rozpocząć się wcześniej i szybciej się zakończyć.

 

Natomiast u dzieci urodzonych przedwcześnie z niską masą urodzeniową lub niemowląt, których rozwój fizyczny przebiega z pewnym opóźnieniem, trzeba będzie nieco poczekać na ząbkowanie.

 

Oprócz tego kluczowe mogą być tutaj również geny, jakie przekazują maluszkowi jego rodzice.

 

Niejednokrotnie bywa tak, że ząbkowanie u niemowlaka rozpoczyna się w podobnym czasie, jak to miało miejsce u jego mamy bądź taty w ich wczesnym dzieciństwie. W związku z tym dobrze jest podpytać dziadków maleństwa o to, jak to wyglądało w naszym przypadku, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że identycznie będzie u naszej pociechy.

 

Jednak niezależnie od powyższych czynników, które mają wpływ na rozpoczęcie się ząbkowania u maluszka i jego przebieg, warto znać orientacyjny przedział czasowy tego całego procesu. Oczywiście pamiętając o tym, że w zależności od konkretnego dziecka, może to wyglądać nieco inaczej.

 

Przybliżony czas rozpoczęcia się ząbkowania u niemowląt to w głównej mierze koniec piątego i początek szóstego miesiąca życia. Co więcej, trwa ono z przerwami aż do 30 / 31 miesiąca życia, tj. do momentu aż do pojawienia się w jamie ustniej dziecka w sumie 20 zębów mlecznych.

 

Ponadto warto wiedzieć, że wyrzynają się one w określonej kolejności, czyli:

  • najpierw są to obie jedynki na dole, potem na górze;

  • i następnie dolne i górne dwójki;

  • po nich przychodzi czas na czwórki i później na trójki;

  • a na koniec są piątki, czyli tzw. drugie zęby trzonowe.

 

Bolesne ząbkowanie - ile trwa wyrzynanie się zębów mlecznych z charakterystycznymi symptomami?

A zatem jak można łatwo zauważyć, to proces wyrzynania się pierwszych mleczaków jest bardzo długi, bo rozpoczyna się od mniej więcej 6 miesiąca życia dziecka i może potrwać prawie do jego trzecich urodzin.

  • Niemniej z drugiej strony typowe objawy ząbkowania przecież nie występują przez ten cały czas, a przeważnie dają się one we znaki tylko w określonych momentach.

  • Co więcej, nierzadko rodzice ząbkującego maluszka mogą zaobserwować pewną nieregularność w ich występowaniu.

 

Innymi słowy: niemowlę jednego dnia zaczyna mieć standardowe objawy ząbkowania, które za jakiś czas zanikają, aby nagle pojawić się w nieoczekiwanej chwili na nowo.

 

I dopiero można wtedy zauważyć, że pierwszy ząbek mleczny próbuje przebić się przez rozpulchnione dziąsełka.

  • Generalnie można uznać, że najbardziej bolesne ząbkowanie przypada na okres, kiedy mleczak zaczyna się wyrzynać i na parę dni po zakończeniu tego procesu.

  • Zanim mleczny ząb pojawi się na dziąśle, co będzie widoczne gołym okiem, to już mogą pojawić się u maluszka charakterystyczne dolegliwości bólowe.

 

Ten stan może trwać z tydzień, jeśli przyjmiemy, że widoczne objawy ząbkowania występują na 4 dni przed i na 3 dni po wyrzynięciu się pierwszego mleczaka.

 

Specyficzne ząbkowanie – objawy, które świadczą o rozpoczętym procesie wyrzynania się zębów mlecznych


Piłeczki sensoryczne dla dziecka. Kliknij, aby zobaczyć.

A po czym można poznać, że u naszej pociechy rozpoczął się właśnie proces wyrzynania się pierwszych mleczaków?

 

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów ząbkowania jest nadmierne ślinienie się dziecka, związane ze zwiększoną produkcją śliny.

 

W dodatku zauważalna jest ogromna zmiana w dotychczasowym zachowaniu maluszka, który nagle przestaje być radosny, a staje się coraz bardziej rozdrażniony i trudno go uspokoić, choć wcześniej nie było z tym większych kłopotów.

 

  • Ząbkujące niemowlę często płacze ''bez powodu'' w ciągu dnia oraz ma problemy z zaśnięciem, nawet pomimo widocznego zmęczenia i senności.

  • Co więcej, nawet gdy już uda się rodzicom utulić swoją pociechę do snu, to zazwyczaj nie trwa on zbyt długo i jest przerywany ciągłymi wybudzeniami.

 

Bolesne ząbkowanie - jak wyglądają dziąsła niemowlaka?

Gdy zauważymy, że maluszek stał się nagle płaczliwy, a z jego aktualnego wieku akurat wynika, że przypadł właśnie odpowiedni czas na wyrzynanie się pierwszych ząbków mlecznych, warto zajrzeć do jego buzi, aby potwierdzić swoje podejrzenia.

 

Kolejnym znamiennym objawem ząbkowania jest przede wszystkim osobliwy wygląd dziąseł niemowlęcia, przez który ma przebić się mleczak. A są one w zauważalny sposób rozpulchnione i obrzęknięte, a także zaczerwienione bardziej niż zazwyczaj.

 

Oprócz specyficznego wyglądu dziąseł ząbkującego niemowlaka, które bardzo go bolą, zwłaszcza w trakcie jedzenia z butelki lub ssania piersi matki, można spostrzec, że zaczynają one również swędzieć.

 

Łatwo można to poznać po tym, że maluszek coraz częściej pakuje swoje dłonie lub inne przedmioty, które są w zasięgu jego ręki, do buzi. Dziecko robi to, ponieważ w pewien sposób przynosi mu to ulgę i jest swego rodzaju formą masażu na obolałe dziąsła.

 

Warto zatem zatroszczyć się o większą higienę i częściej niż zazwyczaj myć zarówno rączki maleństwa, jak i jego zabawki, które potem wkłada do ust.

 

Dokuczliwe ząbkowanie a katar

Bolesnemu procesowi wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych mogą towarzyszyć również inne dolegliwości, które są dla niego nie do zniesienia. A w dodatku często martwią jego rodziców, którzy boją się o zdrowie swojej pociechy.

 

U większości dzieci ząbkowanie objawia się łagodnym katarem, który nie zawsze musi być jednoznaczny z rozpoczynającą się właśnie infekcją. Niemniej warto mieć świadomość, że często wtedy organizm niemowlęcia jest osłabiony i bardziej podatny na przeziębienia.

 

Innym powszechnie spotykanym symptomem przy ząbkowaniu jest gorączka albo lekko podwyższona temperatura ciała. Czasem pojawia się w kulminacyjnym momencie, kiedy pierwszy ząbek mleczny ma właśnie przebić się przez dziąsło. Ale i może być symptomem infekcji wirusowej, więc warto skonsultować się wtedy dla pewności z lekarzem pediatrą.

 

Ponadto u ząbkującego maluszka może się pojawić rozwolnienie, co ma często związek z wkładaniem do buzi różnych przedmiotów, które nie są idealnie czyste. Dzieje się tak dlatego, że układ pokarmowy niemowlaka jest jeszcze niedojrzały i łatwo podatny na ewentualne zakażenia drobnoustrojami.

 

Skuteczne sposoby na ząbkowanie, czyli jak pomóc maluszkowi przetrwać ten trudny czas?

 

Świecący gryzak w kształcie chmurki. Kliknij, aby zobaczyć.

Wyrzynanie się pierwszych ząbków mlecznych to wyjątkowy i zarazem niezwykle wymagający czas zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców. Ale na szczęście istnieją sprawdzone rozwiązania, które pozwolą złagodzić nieprzyjemne i bolesne dolegliwości u ząbkującego niemowlęcia. A zatem spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co na ząbkowanie sprawdzi się najlepiej i przyniesie ulgę maluszkowi?

  • Gdy niemowlę ma rozpulchnione i bardzo swędzące dziąsła, to warto zaproponować dziecku ich subtelny masaż, który posiada właściwości łagodzące ból oraz uspokajające.

  • Oczywiście konieczne jest wykonanie go z zachowaniem wszelkich zasad higieny, aby nie przenieść do jamy ustnej pociechy ewentualnych drobnoustrojów.

 

Dobrym pomysłem może okazać się tutaj innowacyjna szczoteczka do mlecznych zębów ze specjalnym ogranicznikiem, np. marki Canpol.

 

Oprócz masażu dziąseł, który będzie zrobiony przez rodzica, polecane są również gryzaki na ząbkowanie dla niemowląt.

 

Są to w głównej mierze pionierskie zabawki, którymi maluszek może samodzielnie się bawić. A gryzienie ich to doskonały masaż, który dziecko może wykonać we własnym zakresie, co zapewnia mu natychmiastową ulgę i pozwala się uspokoić. Co więcej, istnieje możliwość ich uprzedniego schłodzenia (nie zamrożenia!) w lodówce, aby w jeszcze lepszy sposób złagodzić ból dziąseł.

 

W związku z tym gryzak to najlepsza zabawka dla niemowlaka na czas ząbkowania, która jest w pełni bezpieczna dla niego oraz jego zdrowia.


Natomiast jeśli ból podczas wyrzynania się zębów mlecznych jest bardzo dokuczliwy, to warto rozważyć podanie niemowlakowi specjalnego żelu do dziąseł lub leku przeciwbólowego.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.