Kategorie
Zabawy z plasteliną dla dzieci i do przedszkola: pomysły i inspiracje

Zabawy z plasteliną dla dzieci i do przedszkola: pomysły i inspiracje

Jakie zabawy z plasteliną można zaproponować dzieciom? Pomysły i inspiracje do przedszkola i na co dzień. Zobacz powody, dla których ćwiczenie z plasteliną jest tak ważne dla dzieci. We wpisie znajdziesz gotowe pomysły na inspirującą zabawę nią, które pobudzą wyobraźnie i wesprą motorykę małą.

Zabawy z plasteliną dla dzieci i do przedszkola: pomysły i inspiracjeSzukasz dla swojej pociechy interesujących pomysłów na kreatywną zabawę, która rozwinie jej wyobraźnię? A przy okazji chcesz mieć wpływ na prawidłowe ukształtowanie jej sprawności manualnej? Doskonałym rozwiązaniem będzie twórcze lepienie z plasteliny kolorowych figurek i zwierzątek, które są wspaniałym urozmaiceniem wspólnie spędzanego z maluchem czasu. Jej pozytywne aspekty to również korzystny wpływ na zręczność małych dłoni i paluszków, zwaną motoryką małą.

Jest to bezsprzecznie niezbędny artykuł plastyczny, który przyda się już najmłodszym dzieciom i będzie obecny na co dzień w żłobku lub przedszkolu. A może jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego i szukasz nowych inspracji na ćwiczenia z plasteliną dla swoich podopiecznych? Podpowiemy, co można z niej stworzyć niesamowitego. Poniżej przedstawimy również i powody, dla których warto wprowadzić je do codziennego repertuaru zabaw pociechy, a także kilka pomysłów na twórcze spędzenie wspólnego czasu razem.

Dlaczego ćwiczenia z plasteliną są tak istotne dla maluszków?

Jak można zauważyć, lepienie z plasteliny jest dla każdej pociechy prawdziwą rozrywką i we wspaniały sposób potrafi umilić im czas. Jest niezwykle ważna dla właściwego rozwoju bogatej wyobraźni oraz pozytywnie wpływa na kreatywność dziecięcą. Jednak to nie wszystkie korzyści, jakie przynoszą maluchowi ćwiczenia z plasteliną, ponieważ przede wszystkim mają one niebagatelny wpływ na usprawnienie tzw. motoryki małej. Dotyczy ona głównie zdolności manualnych, tzn. sprawności dłoni i palców. Pośrednio ma ona także wpływ na prawidłowy rozwój tzw.motoryki dużej oraz grafomotoryki. Innymi słowy, motoryka mała oddziałuje tak na sprawność rąk, jak i całego ciała oraz w dalszej kolejności na zdolności rysowania i pisania. Co więcej, to właśnie przyjemne i wydawać by się mogło, że również i łatwe lepienie z plasteliny jest bardzo dobrym treningiem dla malutkich dłoni i palców. Im wcześniej dziecko zacznie z nią pracować, tym lepiej rozwinie swoje umiejętności manualne, które są bardzo przydatne zarówno w trakcie nauki w szkole, jak i podczas całego życia. Ponadto zabawy z plasteliną wpływają bardzo relaksująco i uspokajająco na pociechę i mogą przydać się jako odprężenie po ciężkim dniu w żłobku lub przedszkolu.

Co można zrobić z plasteliny dla dzieci i kiedy zacząć zabawę?

Ćwiczenia z plasteliną warto zacząć bardzo wcześnie. Pierwsze próby mogą przypaść nawet po skończonym pierwszym roku życia malucha, zwłaszcza wtedy, gdy minie mu okres wkładania wszystkich przedmiotów do buzi. Dobrze jest spróbować zainteresować latorośl tego typu zabawami poprzez pokazanie jej różnych możliwości. Dla przykładu możecie wspólnie wykonać urocze zwierzątka z plasteliny, w tym z wykorzystaniem niektórych sezonowych dodatków jak kasztany. Na sam początek najlepiej spróbować stworzyć najprostsze z nich, żeby później przejść do bardziej skomplikowanych figurek z plasteliny.

Zabawy z plasteliną dla dzieci i do przedszkola: pomysły i inspiracjePomysły na figurki z plasteliny

Już z półtorarocznym dzieckiem można ulepić małego ślimaka ze skorupą. Do jego przygotowania potrzebne nam będą dwie różnego koloru plasteliny oraz mały kasztan. Zadaniem pociechy będzie z jednego kawałka plasteliny uformowanie długiego paska, którym następnie zostanie owinięty kasztan. Można na głowie ślimaka dokleić z innego koloru plasteliny dwa małe oczka oraz usta. Bardzo ważne przy tym jest, żeby sam maluch jak najwięcej pracował przy tym z plasteliną i spróbował samodzielnie formować małe i duże kulki, które są podstawową bazą wielu figurek z plasteliny. Naturalnie nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby razem z potomkiem uformować inne zwierzątka jak brązowego kotka z plasteliny czy kolorowego słonia. Świetnie sprawdzą się także jako kreatywne zabawy plasteliną w przedszkolu, które również mają na celu kształtowanie prawidłowej motoryki małej, czyli usprawnienia dłoni i palców.

Inne pomysły na prace z plasteliny dla dzieci

Nie jest powiedziane, że ćwiczenia z plasteliną mają się ograniczyć wyłącznie do jej lepienia. Chociaż jest to najbardziej podstawowe zajęcie z jej wykorzystaniem. Wręcz przeciwnie, ponieważ przydaje się ona również do innych plastycznych prac, a przede wszystkim do ich urozmaicenia. Z całą pewność warto wiedzieć, jak zrobić figurki z plasteliny jak różne zwierzątka. Lecz także bardzo interesującą alternatywą dla tradycyjnego lepienia z plasteliny jest jej naklejanie na wszelkiego rodzaju elementy kolorowanki. Obecnie w Internecie można odnaleźć dużo stron z różnymi malunkami do wydruku. Niektóre z nich idealnie będą się nadawać nie tylko do pokolorowania nich, ale i ozdobienia barwną plasteliną.

Zabawy z plasteliną dla dzieci i do przedszkola: pomysły i inspiracjeJaką plastelinę wybrać, czyli lepienie z plasteliny odpowiedniej jakości

Na koniec warto również wspomnieć o tym, że do uformowania np. słonia z plasteliny trzeba koniecznie zadbać o jej najwyższą jakość, która zagwarantuje bezpieczeństwo i zabawę nią na wysokim poziomie. Szczególnie jest to istotne, gdy mają bawić się nią najmłodsze pociechy. Jest to związane z tym, że typowe plasteliny są zbyt twarde dla małych rączek i trudno z nich prosto stworzyć ciekawe figurki. Ale nie tylko, ponieważ tańsze odpowiedniki plasteliny mogą zawierać niewielkie ilości toksycznych substancji, które mogą być bardzo szkodliwe dla maluszków. Natomiast dla starszych dzieci można pomyśleć o specjalistycznych sprytnych plastelinach, które posiadają niesamowite właściwości plastyczne. Jest nieco twardsza, przez co potrafi wysoko skakać jak piłka, a przy tym elastycznie rozciągać się. Również polecana jest dla przedszkoli oraz idealnie sprawdzi się w ćwiczeniach rehabilitacyjnych do poprawy sprawności dłoni i paluszków.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.