Kategorie

Tyta dla pierwszoklasisty – jak zrobić róg obfitości ? Co włożyć do tyty?

Wyjaśniamy, czym właściwie jest róg obfitości dla pierwszoklasisty, czyli tzw. tyta. Garść inspiracji na jej niecodzienne wypełnienie, które sprawi radość każdemu debiutującemu uczniowi.

Tyta dla pierwszoklasisty –  jak zrobić róg obfitości ? Co włożyć do tyty?

Tyta dla pierwszoklasisty - co to jest i skąd pochodzi ten oryginalny zwyczaj?



Zagadkowa tyta pierwszoklasisty – tradycja na rozpoczęcie edukacji dziecka w szkole

 

Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to przełomowe wydarzenie w życiu każdego dziecka, który z przedszkolaka staje się prawowitym uczniem. Zaczyna się wtedy zupełnie nowy etap w jego życiu, w którym dochodzą odpowiedzialne obowiązki związane z edukacją.

 

 

W niektórych częściach naszego kraju, a w szczególności na Górnym Śląsku niesłabnącą popularnością cieszy się tzw. Tyta dla pierwszoklasisty. Najprościej można zdefiniować ją jako róg obfitości, który ma postać stożka zrobionego z papieru i wypełnionego tradycyjnie pysznymi słodyczami. W głównej mierze wręcza się ją dzieciom, które rozpoczynają 1 klasę i tym samym swoją naukę w szkole podstawowej, żeby osłodzić im ten niepowtarzalny moment. Jest to zdecydowanie sympatyczny zwyczaj, który bywa praktykowany również w Wielkopolsce oraz na Warmii.

 

 

Tradycyjna tyta dla pierwszoklasisty – kiedy wręcza się ją dziecku?



Personalizowany worko-plecak dla dziecka. Zobacz wszystkie wzory tutaj

Zawsze jest to pierwszy dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego, który jest najbardziej uroczysty i ma podniosły charakter. Ale bywa i tak, że czeka się z wręczeniem rogu obfitości pierwszoklasisty na równie ważny moment, jakim jest oficjalne pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Dużo zależy od aktualnie panujących w danej rodzinie tradycji.



  • Warto przy tym dodać, że we współczesnych czasach to sami rodzice przygotowują tytę pierwszoklasisty, choć dawniej robiły to zwyczajowo babcie i dziadkowie, a czasami matki chrzestne.

  • Następnie odpowiednio przyszykowany i wypełniony róg obfitości zabierano do szkoły, gdzie dzieci rozpoczynające swoją naukę miały za zadanie zdjąć je ze specjalnie przygotowanego na tego typu okazję drzewka z metalu.

  • I to najlepiej w taki sposób, żeby nie uszkodzić swojej tyty. Traktowano to wtedy jako swego rodzaju sprawdzian gotowości do pójścia po raz pierwszy do szkoły i rozpoczęcia w niej nauki.

  • Obecnie już nie praktykuje się tego, choć tradycja robienia tyty dla pierwszoklasisty pozostała i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przeważnie jest wręczana właśnie w pierwszym dniu szkoły zanim dziecko do niej pójdzie, albo już na spokojnie po powrocie z niej.



Róg obfitości – pochodzenie i znaczenie tyty dla pierwszoklasisty

 

Sam zwyczaj wręczania pierwszoklasiście tyty, czyli tzw. rogu obfitości, pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów Niemiec i bierze swoją nazwę z oryginalnego słowa ''Schultute'', które w dosłownym tłumaczeniu oznacza ''stożek szkolny''. A jego początki siegają już XIX wieku. Nic zatem dziwnego, że tyta dla pierwszoklasisty przyjęła się również na Śląsku i tam stała się popularna od czasów dwudziestolecia międzywojennego, a zwłaszcza w latach 60 XX wieku. Podobnie jak w Wielkopolsce, ponieważ Niemcy są bliskim sąsiedztwem tych dwóch regionów w Polsce.



Natomiast jeśli chodzi o róg obfitości i jego znaczenie to należy szukać go w mitologii greckiej. To z niej pochodzi to określenie i jest związane z konkretnym mitem.



  • Generalnie uznaje się, że pierwowzorem tyty pierwszoklasisty jest mityczny róg obfitości kozy Amaltei, który za sprawą greckiego boga Zeusa zaczął napełniać się dokładnie tym, czego zapragnęła osoba będąca w jego posiadaniu. Dlatego jest to symbol dobrobytu i posiadania dostatku.

  • Wszystko stało się to w chwili kiedy zwierzątko nimfy Amaltei, która opiekowała się małym Zeusem, złamało swój róg. Od momentu pobłogosławienia go przez greckiego boga, zaczął wypełniać się stosownie do życzeń jego posiadaczki.

 

Nietuzinkowa tyta pierwszoklasisty - co włożyć do jej wnętrza, aby zrobić dziecku prawdziwą frajdę?



Ortografia w wierszykach "Ż" Autor Tomasz Elbanowski. Zobacz wszystkie książki tutaj

Tyta pierwszoklasisty - jak zrobić róg obfitości?

 

W dzisiejszych czasach istnieje możliwość kupienia już gotowej tyty, która jest dostępna w dwóch podstawowych wersjach. Można kupić sam róg obfitości, którego środek napełnimy we własnym zakresie. Albo jest również opcja zainwestowania w tytę dla pierwszoklasisty z całkowitym wypełnieniem, co z pewnością jest dużą oszczędnością czasu. Z jednej strony nie musimy wtedy samodzielnie przygotować rogu obfitości ani poszukiwać do niego dodatków. Ale warto wiedzieć, że nawet zrobienie tyty pierwszoklasisty od podstaw jest banalnie proste.



  • W tym celu należy przygotować duży arkusz grubego papieru lub tektury, bądź bristolu, z którego w następnej kolejności należy wyciąć z niego kształt okręgu. Z niego właśnie po odpowiednim złożeniu powstanie stożek (rożek), który należy dokładnie skleić dwustronną taśmą. Jego środek warto obkleić krepiną, czyli specjalną marszczoną bibułą.

  • Zanim zaczniemy jednak wypełniać wnętrze tyty dla pierwszoklasisty, to dobrym pomysłem jest ozdobienie jej od zewnętrznej strony, aby prezentowała się ładnie. Można to zrobić za pomocą wszelkiego rodzaju dekoracji czy naklejek, żeby róg obfitości zyskał oryginalny wygląd.



Czym napełnia się róg obfitości pierwszoklasisty?

Tradycyjnie tyta pierwszoklasisty jest wypełniona przede wszystkim różnego rodzaju słodyczami takimi jak kolorowe cukierki, lizaki, batoniki, gumy do żucia czy żelki. Wszak jej najważniejszym zadaniem jest sprawienie dziecku radości z okazji rozpoczęcia swojej przygody ze szkołą podstawową i nauką w niej. Chodzi o to, żeby wywrzeć na kilkulatku pozytywne wrażenie i spróbować oswoić z zupełnie nową dla niego sytuacją.

 

 

Oczywiście w dzisiejszych czasach róg obfitości ze słodyczami niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie że współcześni rodzice starają się mocno dbać o zdrowie swoich dzieci i ich prawidłowe odżywianie. W związku z tym obecnie coraz chętniej wypełnia się go różnego rodzaju akcesoriami, które uszczęśliwiają dzieci i – co najważniejsze – służą im przez o wiele dłuższy czas. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do tyty dla pierwszoklasisty dorzucić kilka drobnych słodkości. Jednak nie muszą one być w przeważającej ilości nad innymi i często o wiele ciekawszymi drobiazgami.

 

A zatem tyta pierwszoklasisty ze słodyczami nie jest obowiązkowa, ponieważ do jej środka można równie dobrze włożyć małe zabawki czy niewielkich rozmiarów akcesoria. Przykładowo mogą to być:



  • praktyczne akcesoria i przybory szkolne, jak chociażby kolorowe kredki w standardowej ołówkowej lub bardziej nowoczesnej wersji, jak np. woskowe kwiatki marki Djeco.

  • nadto także pióro, długopisy (zwłaszcza furorę tobią zmazywalne), które debiutujący uczeń będzie móc wykorzystać w szkole.

  • mogą to być również przybory plastyczne jak farbki, pędzelki oraz plastelina czy modelina;

  • oczywiście na wyżej wymienione akcesoria przydatny okaże się również piórnik w formie okrągłej saszetki, do którego nasza pociecha będzie mogła schować je;

  • oprócz tego idealnie do tyty rogu obfitości sprawdzą się drobne akcesoria do zabawy jak naklejki dla dzieci, szczególnie wielorazowe, które będzie można wykorzystać więcej niż jeden raz – może to być oryginalny zestaw ''Moje Miasto'' marki Londji, a dziewczynki z pewnością ucieszy ''Kreowanie mody'' producenta Melissa & Doug;

  • bańki mydlane oraz kolorowe balony gotowe do nadmuchania i zabawy, na których można uprzednio coś namalować lub napisać;

  • małe opakowanie puzzli lub zabawnych pieczątek oraz karty do gry;

  • niewielkich rozmiarów kolorowanki czy książeczki, zwłaszcza edukacyjne jak ''Ortografia w wierszykach Ż'' Tomasza Elbanowskiego i inne z tej serii, które będą nieocenioną pomocą dla dziecka podczas nauki w szkole;

  • ponadto tyta róg obfitości dla pierwszoklasisty jest przeważnie dość pokaźna pod względem swojej wielkości, więc bez problemu zmieści się w niej również przydatny worek plecak z imieniem dziecka, który poprzez personalizację nabiera niepowtarzalnego charakteru.

 

Można więc łatwo zauważyć, że wypełnienie tyty dla pierwszoklasisty może być niezwykle urozmaicone, co z pewnością daje niesamowity efekt i sprawi dziecku dużą frajdę. Rodzice mogą zdecydować, czy do rogu obfitości złożonego z przydatnych akcesoriów, gadżetów i małych zabawek, będą dodawać słodycze. Jest to tradycyjne rozwiązanie, ale niekoniecznie trzeba z niego korzystać i warto przełamać schematy. Zawsze jest opcja, że do przygotowanej tyty pierwszoklasisty dołożymy zdrowe słodycze, które będą stanowić jej niewielką część. Nie musi być ona jedynie wypełniona podstawowymi akcesoriami z wyprawki szkolnej, ale można do niej dołączyć wspomniane wyżej drobne zabawki, które faktycznie przyniosą dziecku radość i to na długi czas.

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.