Kategorie

Rozwój emocjonalny dziecka – jakie zabawki i książki wspierają w rozwoju emocjonalnym dziecka? Sprawdź nasze propozycje!

Podpowiadamy, jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jakie warto podjąć działania, żeby zatroszczyć się o zdrowie psychiczne swojej pociechy? Garść inspiracji na książki i zabawki, które będą nieocenionym wsparciem dla każdego rodzica, który pragnie w kompleksowy sposób zadbać o prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka.

Rozwój emocjonalny dziecka – jakie zabawki i książki wspierają w rozwoju emocjonalnym dziecka? Sprawdź nasze propozycje!

Jak powinien przebiegać emocjonalny rozwój dziecka i co warto o nim wiedzieć?

 

Współcześnie bardzo duży nacisk kładzie się na rozwijanie poszczególnych umiejętności małych dzieci, głównie pod względem zarówno fizycznym, jak i intelektualnym. Oczywiście ważne jest, żeby nasza pociecha zdobyła kolejne kamienie milowe i udoskonaliła swoje zdolności ruchowe w zakresie małej oraz dużej motoryki całego ciała. Podobnie wygląda sprawa z nauczeniem się przez dziecko czytania i pisania oraz rozwiązywania prostych działań matematycznych, które są przydatne w codziennym życiu. To wszystko jest istotne, żeby móc wspierać kilkulatków w dążeniu do bycia coraz bardziej samodzielnym i mniej zależnym od innych osób.

 

Jednakże równie kluczowe jest zadbanie o rozwój emocjonalny dziecka, który ma niebagatelne znaczenie dla jego zdrowia psychicznego i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych oraz nawiązywania dobrych satysfakcjonujących relacji z różnymi ludźmi, bo umożliwia to zrozumienie ich zachowań.

 

Aby jeszcze lepiej zrozumieć, dlaczego potrzebne jest zwrócenie uwagi na ten aspekt życia swojej pociechy, należy sobie odpowiedzieć, czym właściwie on jest i w jaki sposób mamy wpływ na jego prawidłowe lub niewłaściwe ukształtowanie.



Rozwój emocjonalny - co to jest?

 

Już sama nazwa wskazuje, że dotyczy to w głównej mierze emocji oraz uczuć, które towarzyszą nam w codzienności. Również i dzieci od najmłodszych lat swojego życia doświadczają ich. Chociaż na początku są to głównie najbardziej podstawowe emocje takie jak radość i strach, a także nawet złość, które umożliwiają im przetrwanie. Natomiast z wiekiem ich gama poszerza się o nowe rodzaje uczuć, z których jedne są bardziej przyjemne, a inne mniej i niosą ze sobą pewien dyskomfort, przeważnie objawiający się na różne sposoby w ludzkim ciele.

 

Najprościej rzecz ujmując, to rozwój emocjonalny dziecka jest ściśle powiązany ze zdobywaniem przydatnych umiejętności rozpoznawania oraz nazywania i rozumienia poszczególnych emocji, a także z nauczeniem się zdrowych sposobów na ich wyrażenie, które są aprobowane przez społeczeństwo i nie robią nikomu krzywdy.

 

  • To wszystko jest ważne, żeby nasza pociecha miała pełną świadomość siebie i doznawanych w danym momencie uczuć, które pojawiają się w rozmaitych sytuacjach życia codziennego.

  • Zasadnicze jest przy tym uzmysłowienie sobie, że nie istnieją dobre ani złe emocje, pozytywne i negatywne.

  • Owszem, doznawanie niektórych z nich, takich jak np. smutek czy złość, bywa mało przyjemne i jest trudne.

  • Jednakże są one nam potrzebne, bo za każdym razem przynoszą ważną informację o nas samych i o tym, co się z nami aktualnie dzieje.

  • Przykładowo złość może oznaczać, że ktoś przekroczył nasze osobiste granice, albo nasze podstawowe potrzeby zostały niezaspokojone i zepchnięte na dalszy plan.

 

Warto mieć przy tym świadomość, że wspieranie rozwoju emocjonalnego dziecka każdy rodzic powinien zacząć od nawiązania kontaktu ze sobą samym i z własnymi emocjami, przyjrzeć się nim i do tej pory wyuczonym sposobem ich wyrażania oraz radzenia sobie z nimi. Głównie z tego powodu, że już najmłodsze pociechy uczą się konkretnych zachowań od bliskich osób dorosłych przez tzw. proces modelowania.

 

  • A zatem jeśli my sami mamy problem z pewnymi emocjami, np. złością, to nie powinno nas dziwić, że nasze dziecko nie potrafi sobie konstruktywnie poradzić z tym silniejszym uczuciem.

  • Dlatego warto zainwestować również w rozwijanie własnej inteligencji emocjonalnej, aby móc swoim przykładem pokazać maluszkowi, jak można wyrażać konkretne emocje, żeby było to akceptowalne przez pozostałe osoby.

     

Ponadto nie zapominajmy też o tym, że Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym jest nieco inny niż u kilkulatka, który rozpoczął właśnie edukację w szkole podstawowej.

 

  • Niewątpliwie u maluszka mamy większy wpływ na to, czy będzie on przebiegać w prawidłowy sposób. Oczywiście nie oznacza to, że u dziecka wczesnoszkolnego nic nie jesteśmy w stanie więcej zrobić. Jednak im wcześniej zaczniemy troszczyć się o zdrowie psychiczne własnej pociechy, tym większe szanse, że unikniemy poważnych zaburzeń emocjonalnych w przyszłości.

     

Dlatego warto przy tym korzystać z nieocenionego wsparcia, jakie dają specjalne książeczki dla dzieci o emocjach i uczuciach, a także zabawki, które posiadają dobroczynny wpływ na całościowy rozwój maluszka. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą nierozerwalne. Nie można również zapomnieć o tym, że właściwe dostosowanie bliskiego otoczenia pociechy do jej aktualnych potrzeb ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu jej odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju emocjonalnego.

 



Zaburzony rozwój emocjonalny dziecka – jak go uniknąć?

 

Podobnie jak w rozwoju fizycznym i umysłowym, tak i w tym przypadku można spotkać się z sytuacjami, kiedy pojawiają się pewne nieprawidłowości i zauważalne problemy z zachowaniem u małego lub większego dziecka.



  • Objawiać się one mogą na różne sposoby, np. przez niekontrolowaną przez pociechę złość i wynikającą z niej agresję, które nie zawsze bywają adekwatne do aktualnego stanu rzeczy.

  • Czasami bywa i tak, że strach przeradza się w lęk, który sprawia, że kilkulatek staje się wycofany i boi się chodzić do przedszkola lub do szkoły, unika kontaktu z innymi.

  • Co więcej, często zaburzony rozwój emocjonalny dziecka ujawnia się poprzez wszelkiego rodzaju dolegliwości, które płyną z ciała. Wtedy pociecha w trudnych dla niej chwilach skarży się na nagły ból brzucha albo głowy, może zacząć nadmiernie pocić się, a jej kończyny będą w niekontrolowany sposób się trząść.

  • Gdy problemy zdają się być nasilone, to konieczna może być konsultacja z psychologiem i ewentualnie podjęcie psychoterapii dla pociechy i jej rodziców, żeby mogli lepiej wesprzeć ją i zadbać o jej komfort psychiczny.



Przyczyny zaburzeń emocjonalnych u dzieci są przeważnie powiązane z brakiem poczucia bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu oraz bezwarunkowej miłości ze strony mamy i taty, którzy nie dają akceptacji ani wystarczającej uwagi swoim pociechom.

  • Mogą one wynikać również z problemów rodziców, które dotyczą złej sytuacji finansowej czy kłopotów w pracy zawodowej, co przedkłada się na ich kiepskie samopoczucie. A troska o własny dobrostan jest konieczna, aby móc właściwie zaopiekować się swoim potomkiem i jego potrzebami.

  • Oprócz tego problemy z właściwym i akceptowalnym przeżywaniem swoich uczuć i emocji mają dzieci, które są często krytykowane i ciągle ocenianie negatywnie przez dorosłych, wymagających od nich rzeczy niemożliwych na danym etapie rozwoju, na jakim się aktualnie znajdują.

  • Nie wspominając o tym, że na prawidłowy rozwój emocjonalny ma wpływ doświadczanie zarówno bardziej, jak i mniej przyjemnych uczuć. Niezbędne jest przy tym wsparcie empatycznego dorosłego, który będzie towarzyszyć dziecku w przeżywaniu radości, smutku, strachu i złości oraz innych emocji, a także pokaże mu, jak sobie z nimi radzić w konstruktywny sposób.

     

Warto również zapamiętać, że właściwe zaspokajanie potrzeb dziecka od najwcześniejszych lat jego życia ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Szczególną rolę odgrywają w tym mama i tata, którzy w ten sposób okazują mu swoją bezwarunkową i akceptującą miłość, a także zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Dzieci potrzebują obecnych rodziców, którzy są zainteresowani ich sprawami, aby móc rozwinąć swój potencjał. I w kontakcie z nimi nauczyć się rozpoznawać i nazywać oraz wyrażać swoje emocje w sposób, który jest do zaakceptowania w społeczeństwie.

 



Zabawki i książki wspierające rozwój emocjonalny małych dzieci

 

Niezależnie od tego, czy chcemy zadbać o prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka w wieku wczesnoszkolnym, czy też u młodszych w wieku przedszkolnym, a nawet u niemowląt, to warto pomyśleć o stworzeniu w tym celu właściwych warunków.



1. Z jednej strony dobrym rozwiązaniem jest wybieranie odpowiednich zabawek, którymi nasza pociecha będzie bawić się w ciągu dnia.

  • Wszak nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się i zdobywają przydatne umiejętności poprzez interesującą zabawę.

  • Poza tym na rozwój emocjonalny ma wpływ ogólne samopoczucie malucha oraz jego zdrowie fizyczne.

  • Przykładowo: zaburzenia w obrębie motoryki małej przedkładają się na problemy z mową u dziecka, a brak kontaktu językowego utrudnia mu wyrażenie swoich uczuć.

  • Tym bardziej, że komunikacja werbalna jest dużym ułatwieniem zarówno dla maluszka, jak i jego otoczenia.

     

    2. A z drugiej: wspólne czytanie książeczek, które podejmują mniej lub bardziej dosłownie tematykę emocji i uczuć, to świetny pomysł na spędzenie wartościowego czasu razem ze swoją pociechą.

  • Kontakt rodzica z dzieckiem jest nie do przecenienia dla jego prawidłowego rozwoju emocjonalnego.

  • Dlatego warto poszukać rozwiązań na wspólne aktywności, a jedną z nich jest właśnie codzienne czytanie książek.

  • Co więcej, po przeczytaniu konkretnej historii można podjąć z dzieckiem ciekawą rozmowę o wydarzeniach, które miały w niej miejsce.

  • I nawiązać przy tym do emocji, jakie towarzyły bohaterom wybranej bajki lub opowieści, aby o nich podyskutować.

  • Można także spytać swoją pociechę, co ona na ten temat sądzi i jak postąpiłaby na miejscu danej postaci z książki.



Wyjątkowe zabawki sensoryczne dla dziecka i książki, które będą pomocne w rozwijaniu jego inteligencji emocjonalnej:



Leżaczek bujaczek Tiny Love wibrujący 3w1:

  • jest to ciekawa propozycja szczególnie dla najmłodszych pociech.

  • Świetnie sprawdzi się do stymulacji poszczególnych zmysłów niemowlęcia, a szczególnie wzroku i słuchu.

  • W dodatku pozwala na bliski i nieprzerwany kontakt dziecka ze swoim rodzicem, który może mieć leżaczek zawsze przy sobie, np. kiedy musi wykonać obowiązkowe czynności domowe w innym pokoju.



Mata dla dziecka ze stojakiem Tiny Love Boho Chic:



  • to rewelacyjna zabawka sensoryczna w postaci maty edukacyjnej, która idealnie nadaje się do zabawy dla niemowląt.

  • Dostarcza ona maluszkowi różnego rodzaju bodźców, które nie tylko mają dobry wpływ na rozwój integracji sensorycznej, ale i przede wszystkim wspaniale stymulują dziecięcy mózg i cały układ nerwowy.

  • A to z kolei przedkłada się na prawidłowy rozwój emocjonalny u małego dziecka.

     

Sensoryczne tablice manipulacyjne i naturalne zabawy w duchu Montessori:

  • jest to znakomity pomysł na zabawki, które wspierają zarówno fizyczny i sensoryczny, jak i umysłowy oraz emocjonalny rozwój u maluszka.

  • Ich atutem jest fakt, że w naturalny sposób rozbudzają w dziecku kreatywności oraz zachęcają go do samodzielnego odkrywania otaczającego go świata i zrozumienia rządzącym nim prawideł.



Hiszpańskie lalki Miniland:

  • to niezwykłe zabawki dla dziewczynek i dla chłopców.

  • Lalki, które wyglądają jak prawdziwe bobasy, mają pozytywny wpływ na rozwijanie inteligencji emocjonalnej u najmłodszych pociech.

  • Zabawa nimi posiada nieocenione walory poznawcze i wychowawcze, a przy tym uczy maluszka empatii i bycia opiekuńczym oraz otwartym na innych ludzi.



Odkrywczy domek interaktywny Dumel Discovery:



  • znakomicie sprawdzi się zarówno do samodzielnej rozrywki dziecka, jak i wspólnej zabawy z rodzicem.

  • Za pomocą domku i jego interaktywnych funkcji można razem z maluszkiem odkrywać bogaty świat emocji, poprzez odgrywanie znanych mu scenek z codzienności.



Projektor lampka pozytywka Tiny Love Boho Chic:

  • w prawidłowym rozwoju dziecka i w to w każdym jego aspekcie, ogromną rolę odgrywa zdrowy i dobry jakościowy sen.

  • Aby zapewić maluszkowi spokojne zaśnięcie i przespanie całej nocy, warto wspomóc się wyjątkowym projektorem z pozytywką.



Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Moonka – książka dla dziewczynek lub dla chłopców w wieku 8 – 12 lat:

  • Emocje dziecka są przede wszystkim wyrażane przez jego ciało. A szczególnie wyjątkowy pod tym względem jest okres dojrzewania, w którym następują przełomowe zmiany.

  • Książki wspierające rozwój emocjonalny, szczególnie w wieku wczesnoszkolnym, powinny pozwolić swoim młodym czytelnikom zrozumieć, co się dzieje z nimi na kolejnym etapie rozwoju.

  • Lektura Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie to obowiązkowa lektura dla nastolatków, która poszerzy ich samoświadomość, a także pomoże im lepiej zadbać o siebie i swoje samopoczucie.

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.