Kategorie

Rozszerzanie diety dziecka krok po kroku – zdrowe menu okiem dziecka

Jakie przepisy na start warto wprowadzić do codziennego menu? Jak poradzić sobie z niejadkiem? I w końcu - jakie produkty można ze sobą łączyć, a jakich zestawień raczej unikać.

Rozszerzanie diety dziecka krok po kroku –  zdrowe menu okiem dziecka

Zdrowe menu okiem dziecka- na czym polega

Karmienie piersią malucha przynajmniej przez pierwsze pół roku jego życia ma prozdrowotne właściwości nie tylko dla samego dziecka, ale też dla jego mamy. Przychodzi jednak moment gdy chcesz odstawić pociechę od piersi i rozszerzyć dietę dziecka o inne produkty. Jak to zrobić, by nie narazić siebie i malucha na dodatkowy stres? Jaką metodę żywienia wybrać? 

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule - podpowiemy jak powinno wyglądać przestawianie malucha na dorosłe jedzenie, w jakiej kolejności wprowadzać do jadłospisu konkretne produkty oraz jak poradzić sobie z maluchem, który nie chce jeść. Opowiemy też krótko o metodzie BLW, która od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodych rodziców, opiekunów dzieci i specjalistów. 

Karmienie piersią - jakie przynosi korzyści i jak długo powinno trwać?


Śliniak-fartuszek z rękawami. Kliknij, aby zobaczyć.

Karmienie malucha piersią to naturalny proces, który według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinien trwać minimum 6 miesięcy. W tym czasie dieta malucha powinna być oparta wyłącznie na mleku matki - w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się wzbogacenie jej lub zastąpienie różnego rodzaju preparatami mlekopodobnymi. Karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla młodej mamy, jak i jej pociechy. 

Mleko matki dostarcza maluchowi cennych przeciwciał wspomagających rozwój układu odpornościowego, wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego, zapobiega wadom zgryzu, a nawet zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, w tym potrzebę bliskości. Karmienie piersią niesie za sobą też wiele korzyści dla mamy - skraca krwawienie poporodowe, wpływa na samopoczucie, obniża ryzyko wystąpienia osteoporozy w okresie menopauzalnym oraz umożliwia szybszy powrót do sylwetki sprzed ciąży. 

Rozszerzenie diety dziecka karmionego piersią a karmionego sztucznie - czym się różni? 

Niezależnie od tego, czy karmisz dziecko piersią, czy mlekiem modyfikowanym powinnaś podejść do rozszerzenia jego diety bardzo poważnie. W jednym, i drugim przypadku warto to zrobić nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia malucha i  nie później niż w 26. tygodniu jego życia. W tym okresie dziecku przestaje wystarczać pokarm mleczny, a jego młody organizm potrzebuje innych składników odżywczych, które mogą mu dostarczyć między innymi warzywa i owoce. 

Jeśli dopiero rozpoczynasz rozszerzanie diety i komponujesz jadłospis dziecka to z pewnością przyda Ci się schemat żywienia niemowląt. To praktyczne i szalenie przydatne narzędzie, które mogą stosować zarówno mamy karmiące piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Schemat żywienia to najważniejsze zasady opracowane przez zespół specjalistów, między innymi dietetyków i pediatrów. Rozszerzając dietę malucha warto stosować się do zawartych w nim wskazówek. Oto niektóre z nich:

  • Nowe dla dziecka produkty należy wprowadzać stopniowo - najlepiej w wersji miksowanej bądź blendowanej, by miały gładką i jednolitą konsystencję. Pierwszymi produktami w rozszerzaniu diety powinny być warzywa (zwłaszcza zielone), a następnie owoce (po około dwóch tygodniach).

  • Pokarmy, które uznawane są za alergizujące (jaja, ryby) nie powinny być eliminowane z diety - należy jednak ograniczyć spożycie cukrów.

  • Gluten można wprowadzić do jadłospisu dziecka najwcześniej po ukończeniu  4. miesiąca życia dziecka (w małych ilościach).

  • Mięso należy wprowadzać do diety dziecka w 5. - 6. miesiącu.

  • Pragnienie niemowlęcia najlepiej zaspokajać wodą źródlaną lub naturalną wodą mineralną (niegazowaną!). Dopiero po 1. roku życia można podawać dziecku soki owocowe.

Co i jak podać dziecku po 6. miesiącu życia?


Kubek Smart Cup do nauki picia. Kliknij, aby zobaczyć szczegóły.

Skomponowanie jadłospisu dla 6-miesięcznego dziecka to dla młodych rodziców nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli posiłki mają być przygotowywane po raz pierwszy. Jak się do tego zabrać? Warto kierować się kilkoma zasadami - pierwsza z nich głosi, że mleko mamy jest najważniejsze. Jeśli do tej pory karmiłaś malucha piersią to już w 5. miesiącu jego życia możesz stopniowo rozszerzać dietę. Przede wszystkim musisz jednak wsłuchać się w potrzeby maleństwa - podane przez nas ramy czasowe nie są bowiem sztywne, dlatego warto poznać zapotrzebowanie dziecka na dodatkowe składniki. Może się bowiem okazać, że nawet w 6. miesiącu Twoja pociecha nie jest jeszcze gotowa na rozszerzanie jadłospisu.

Karmisz swoje dziecko mlekiem modyfikowanym? Rozszerzenie jego diety powinno wyglądać następująco: 

  •  W ciągu dnia staraj się podać maluchowi 4 pokarmy mleczne na bazie mleka modyfikowanego dopasowanego do wieku dziecka. Każdy z nich możesz wzbogacić kleikiem lub kaszką, na przykład ryżową.

  • Raz dziennie podaj maluchowi zblendowane warzywa w postaci zupy. Na początku niech to będą maksymalnie dwa - trzy warzywa. Z czasem możesz do papki dodawać kolejne rodzaje warzyw.

  •  W zupie powinno znaleźć się również chude mięso. Warto sięgać po różne jego odmiany - królika, drób, cielęcinę. Dwa razy w tygodniu mięso możesz zastąpić rybą - maluchom możesz śmiało podawać dorsza i halibuta. 

  • Włączając kolejne pokarmy bacznie obserwuj dziecko - w ten sposób dowiesz się co maluch lubi, a czego nie oraz sprawdzisz, czy dany pokarm nie wywołuje alergii u Twojej pociechy.

W przypadku mam, które karmią piersią schemat rozszerzenia diety wygląda nieco inaczej. Karmienie malucha mlekiem matki powinno się odbywać 6 - 7 razy w ciągu dnia. Raz dziennie należy podawać dziecku zupkę - papkę warzywną (tutaj ilość warzyw, mięsa i ryby jest taka sama jak w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym). 

Co może jeść 6-miesięczne dziecko?

Rozszerzając dietę 6-miesięcznego dziecka warto pamiętać, że nie każdy rodzaj pokarmu można podać maluchowi. Lista produktów dozwolonych nie jest jednak długa i łatwo ją zapamiętać. Znajdują się na niej:

  • kaszki i kleiki (zarówno glutenowe, jak i bezglutenowe),

  • owoce (najlepiej sezonowe, z polskiej strefy klimatycznej),

  • warzywa sezonowe,

  • chude mięso (cielęcina, kurczak, królik, indyk, kaczka),

  • ryby (różne gatunki, na przykład sola, dorsz, halibut, pstrąg, morszczuk),

  • jajka (maksymalnie 2 tygodniowo; gotowane na twardo przez 10-15 minut).

  • woda źródlana lub mineralna (niegazowana!!!).

Jak łączyć produkty w diecie półrocznego dziecka?


Komplet naczyń silikonowych Beaba. Kliknij, aby zobaczyć.

Komponując jadłospis malucha należy zwrócić uwagę na łączenie poszczególnych produktów i kolejność ich wprowadzania do codziennej diety. Pierwszym produktem, który wprowadzamy do jadłospis są wspomniane juz kaszki i kleiki - zarówno w wersji glutenowej, jak i bezglutenowej. W drugiej kolejności należy wzbogacić dietę o warzywa - zanim je zblendujesz musisz je dokładnie umyć i ugotować. PIerwsze zupki i przeciery warzywne powinny być oparte o takie warzywa jak: ziemniaki, marchew, seler, pietruszka. Około 7. miesiąca życia dziecka śmiało możesz podać mu cukinię, kalafiora, brokuły, zielony groszek, fasolkę szparagową czy bakłażan. W tym samym czasie możesz zacząć podawać owoce - najlepiej w postaci gładkiej papki, między posiłkami. Tutaj najlepiej sprawdzą się owoce sezonowe - jabłka, gruszki, maliny. 

Inna ważna kwestia dotyczy łączenia ze sobą poszczególnych produktów. Zasada głosi, że należy pojedynczo wprowadzać do jadłospisu kolejne produkty żywieniowe. Ma to przede wszystkim względy praktyczne - stopniowe wzbogacanie diety pozwala wyeliminować produkty, które wywołują alergię pokarmowe. Warto pamiętać, by wprowadzając produkt stosować jego małe ilość i stopniowo je zwiększać wraz z kolejnymi dniami czy tygodniami.

Metoda obróbki termicznej również ma znaczenie!

Wielu młodych rodziców nie wie, w jakiej formie przygotować posiłki dla malucha w pierwszych tygodniach i miesiącach rozszerzania diety. Warzywa, owoce czy mięso muszą być poddane obróbce termicznej - należy je ugotować na parze lub w wodzie. Stopniowo możesz urozmaicać dietę wprowadzając posiłki duszone i pieczone w folii. W pierwszym roku życia zaleca się rezygnację z potraw smażonych - takie posiłki są ciężkostrawne i nieodpowiednie dla delikatnego i wciąż rozwijającego się przewodu pokarmowego malucha. Niemowlakowi nie należy podawać też surowych warzyw i owoców. 

Metoda BLW - na czym polega?

Żywienie dziecka i rozszerzanie jego diety po 6 miesiącach życia to ,,temat rzeka”. Co chwila pojawiają się nowe opracowania, poradniki oraz opinie wygłaszane przez osoby zajmujące się tym tematem na co dzień. W ostatnich latach bardzo często mówi się też o różnych metodach rozszerzania diety niemowlaka, w tym metodzie BLW. Metoda BLW (z angielskiego Baby-led Weaning) polega na jedzeniu wszystkimi zmysłami - maluch sam nabiera pokarm rączkami, wącha go, smakuje i dotyka, jednocześnie badając konsystencję posiłku, jego kształt, zapach, smak. Uczy się przy tym rozróżniać poszczególne składniki i sprawdza co mu smakuje, a co nie. Metoda ta zakłada dużą samodzielność dziecka w spożywaniu posiłków - dziecko samo decyduje co, w jaki sposób i kiedy zje. 

W metodzie BLW ważne jest stopniowe wprowadzanie pokarmów - należy przy tym pamiętać, że kolejne produkty powinny być podawane w naturalnej formie, nie w formie papki. Dzięki BLW maluch uczy się jeść produkty stałe: warzywa, owoce, makarony, kasze czy ryż. Produktów nie należy ze sobą łaczyć - każdy z nich powinien być podany osobno. Doskonałym rozwiązaniem są talerzyki z przegródkami - w każdej przegródce umieszczasz inny produkt, na przykład ugotowaną marchewkę, makaron i plasterki banana. Maluch, próbując kolejno każdego z tych produktów poznaje różne konsystencje, smaki i zapachy. 

Inne zalety tej metody to:

  • Dziecko uczy się jeść przy stole wraz z innymi domownikami; poznaje też zasady zachowania się podczas posiłków.

  • Maluch poprzez zabawę uczy się rozpoznawać smaki, łączyć poszczególne produkty oraz ma możliwość samodzielnego decydowania o tym, co je.

  • Rozwija zdolność motoryczne i sensoryczne - dziecko chwyta produkty i samodzielnie wkłada je do buzi.

  • Metoda BLW minimalizuje sytuacje stresowe związane ze spożywaniem pokarmów - maluch może jeść ile i jak długo chce. Jeśli nie chce jeść to również nie jest to problem - ma bowiem zapewniony dostęp do mleka mamy. 

  • Karmienie metodą BLW wspomaga też wykształcenie odruchu żucia i gryzienia u malucha oraz uczy dziecko samodzielności.

Metoda BLW daje maluchowi dużo samodzielności - należy jednak pamiętać o jego bezpieczeństwie podczas spożywania posiłku. Maluch może się bowiem zakrztusić podczas jedzenia. Ważne jest, by bezpośrednio nie ingerować w jego wybory, jednocześnie bacznie obserwować czy przypadkiem nie dzieje się nic złego. 

Metoda BLW - sposób na niejadka?


Wszystko o rozszerzaniu diety dziecka. Kliknij aby zobaczyć.

Twoje dziecko nie je tylko ile powinno? Martwi Cię to, ale nie chcesz zmuszać go do jedzenia? Metoda BLW może rozwiązać wasze problemy z żywieniem niejadka. Podczas posiłku zaproponuj dziecku grę w testera smaków. Dokładaj mu w niewielkich ilościach różne rodzaju pokarmów - zapytaj malucha jak pachnie potrawa, czy podoba mu się jej smak i konsystencja. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości brokuła czy kalafiora to już sukces!

Samo zaangażowanie malucha w przygotowanie posiłków może przynieść ogromne korzyści dla każdej ze stron. Podczas przygotowywania zupy, sosu czy sałatki zachęcaj malucha do próbowania wybranych produktów - maluch nabierze przy tym większej pewności siebie i będzie chętniej wybierał potrawy, które mu smakują.

Poradniki żywienia - znajdziesz w nich wszystko o rozszerzaniu diety!

Wiesz już jak w dużym skrócie powinno wyglądać rozszerzanie diety 6 - miesięcznego dziecka - wiesz jaki produkty możesz mu podać, w jakiej kolejności włączać je do jadłospisu oraz jakich błędów nie popełniać. To naturalne, że w tym momencie nasuwa Ci się pytanie: gdzie szukać smacznych przepisów dla dziecka i przepisów dla niejadka? Z pomocą przychodzą autorzy książek dla młodych rodziców, którzy nie tylko w przystępny sposób starają się wyjaśnić zasady żywienia maluchów, ale też krok po kroku przeprowadzają rodzica przez kolejne etapy planowania diety dziecka. Na rynku znajdziesz szeroki wybór tego typu publikacji - większość z nich została napisana na ekspertów w dziedzinie żywienia, w tym dietetyków, którzy na diecie znają się jak mało kto. 

Jak jednak znaleźć naprawdę wartościową książkę, która dodatkowo będzie zawierała przepisy na pyszne dania dla maluszka? Wartościowe i merytoryczne poradniki dotyczące żywienia dzieci znajdziesz między innymi w sklepie Zabawka i Wyprawka - jednym z nich jest książka pod tytułem ,,Wszystko o rozszerzaniu diety i 50 przepisów na start”. To poradnik i książka kucharska w jednym! Publikacja wydawnictwa Alaantkowe wydana w 2022 roku to książka licząca ponad 200 stron - znajdziesz na nich nie tylko mnóstwo merytorycznej wiedzy, ale też barwne fotografie, na których widok nie tylko maluchom pocieknie ślinka. 

Jej autorkami są Joanna Anger i Anna Piszczek - pedagożki, edukatorki żywieniowe, propagatorki metody BLW, a prywatnie mamy małych urwisów. Ich ostatnia publikacja to kompendium wiedzy o żywieniu niemowląt - na kartach książki znajdziesz aż 50 ciekawych i łatwych w przygotowaniu przepisów na pyszne dania, na które niewątpliwie skusi się nawet największy niejadek. Wśród zebranych w kompendium receptur nie mogło zabraknąć przepisów na śniadania, obiadki, kolacje i przekąski oraz przepisy na dania bogate w żelazo czy idealnych dla alergików. Z książki z powodzeniem mogą korzystać nie tylko młodzi rodzice - kompedium wiedzy o żywieniu maluchów przyda się również opiekunom dzieci, dziadkom oraz specjalistom konsultującym zmianę nawyków żywieniowych dziecka. To obowiązkowy element domowej biblioteczki!

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.