Kategorie

Pierwsze buty dla dziecka - gdy Twoja pociecha zaczyna stawać na dwóch nogach

Podpowiadamy, jak prawidłowo wybrać pierwsze buty i kapcie niemowlęce dla dziecka, która rozpoczyna swoją przygodę z nauką chodzenia.

Pierwsze buty dla dziecka - gdy Twoja pociecha zaczyna stawać na dwóch nogach

Dlaczego tak ważny jest umiejętny wybór pierwszych butów dla niemowlaka, który jest dopiero na etapie nauki chodzenia?

Dzień, w którym maluszek stanie po raz pierwszy na własnych nogach, jest niewątpliwie niezapomnianą chwilą dla jego rodziców i najbliższego otoczenia. Oczywiście nie zmienia to faktu, że nauka chodzenia to pewien proces. A samo dziecko potrzebuje nieco czasu, aby móc w pełni samodzielnie poruszać się bez pomocy osób trzecich. Z tego powodu tak bardzo istotny jest wybór odpowiedniego obuwia niemowlęcego.

 

Pierwsze buty dla chłopca lub dla dziewczynki powinny w głównej mierze dawać im duże wsparcie na etapie nauki poruszania się na dwóch nogach, która jest niezwykle ważną umiejętnością ruchową dla każdego człowieka.

 

Odpowiednio wyselekcjonowane buciki niemowlęce z poważną misją

 • W związku z powyższym, to źle dobrane obuwie dziecięce dla maluszka, który zaczyna chodzić, może nie tylko mu nie pomóc, ale nawet i zaszkodzić. 

 • Warto przy tym pamiętać o tym, że stopa niemowlaka jest w trakcie fazy intensywnego rozwoju i przez to jest niestety podatna na wszelkiego rodzaju deformacje w obrębie swojej budowy.

 • Natomiast odpowiednio dostosowane buty dla dziecka, które dopiero uczy się stawiać swoje pierwsze kroki o własnych siłach, mogą im nie tylko skutecznie zapobiegać.

 • A co najważniejsze, to właśnie będą one wspierać prawidłowy rozwój tej części narządu ruchu u maluszka, co jest w tej kwestii naszym priorytetem.

 

Naturalnie nie wystarczy jedynie dobrze wiedzieć, jakie pierwsze buciki będą najlepszym rozwiązaniem dla naszej pociechy, aby zadbać o jej malutkie stopy od samego początku nauki chodzenia.

 

 • Równie ważne jest zdanie sobie sprawy, kiedy właściwie powinniśmy zaproponować maluszkowi noszenie obuwia.

 • I to przede wszystkim z tej przyczyny, że gdy tradycyjne kapcie dziewczęce bądź chłopięce zostały włożone dziecku na stopę o wiele za wcześnie niż ono tego rzeczywiście potrzebowało, to może mieć to negatywny wpływ na jej rozwój.

 • Nie wspominając już o tym, że mało praktyczne obuwie niemowlęce, które jest po prostu niewygodne dla pociechy, będzie zniechęcało ją do doskonalenia sztuki chodzenia na własnych dwóch nogach.

 • A jak powszechnie wiadomo, to właśnie ''ćwiczenie czyni mistrza'' i ma to autentyczne przełożenie na każdą dziedzinę naszego życia.

 • Wobec tego jeśli maluszek nie będzie podejmował częstych prób chodzenia, to nie będzie w stanie dobrze opanować tej umiejętności.

 • Dlatego też koniecznością jest zatroszczenie się rodziców dziecka o to, żeby wybrane dla niego obuwie było zarówno bezpieczne, jak i wygodne.

 

A zatem wybór odpowiednich pierwszych bucików dla niemowlaka, który dopiero jest na początkowym etapie nauki chodzenia, ma niebagatelne znaczenie. I to zarówno dla niego samego i jego komfortu, jak i prawidłowego rozwoju jego układu ruchowego

 

Dlatego niezależnie od tego, czy planujemy zdecydować się na kapcie dziewczęce lub chłopięce do chodzenia po domu, bądź obuwie przeznaczone do użytku na zewnątrz, warto wybierać je w dobrze przemyślany sposób. I wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji.

Kiedy najlepiej zaproponować dziecku chodzenie w klasycznym obuwiu dla najmłodszych?

Ogólnie rzecz biorąc, bardzo wiele zależy od samego maluszka i jego aktualnego tempa rozwoju, ale i konkretnej sytuacji.

Etap nauki chodzenia, na jakim jest maluszek

 • Nauka chodzenia może przebiegać różnie, ponieważ każde dziecko jest pod tym względem wyjątkowe.

 • Jeden maluszek już przed swoimi pierwszymi urodzinami, będzie potrafił samodzielnie i pewnie stawiać swoje kroki, ponieważ szybko nabierze dużej wprawy w tym sposobie poruszania.

 • Natomiast większość dzieci dopiero po ukończeniu roku rozpocznie swoją naukę chodzenia i jest to jak najbardziej w normie.

 

Generalnie najważniejsza zasada mówi o tym, że w buciki należy zaopatrzyć swoją pociechę w chwili, gdy ma ona za sobą pierwsze udane próby stawiania swoich pierwszych kroków

 

Pierwsze obuwie niemowlęce skrojone na miarę bieżących potrzeb małej stópki

 • Najbezpieczniejszym i najbardziej dogodnym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci będą kapcie profilaktyczne (nie mylić ich ze specjalistycznymi ortopedycznymi, które można stosować wyłącznie na zalecenie lekarza!), które od samego początku nauki chodzenia będą wspierać prawidłowy rozwój ich małych stópek.

 • Wyróżniają się one przemyślaną budową, która nie krępuje naturalnych ruchów tej części układu ruchowego. Ale wręcz daje stopie maluszka podczas poruszania się odpowiednią swobodę, która jest potrzebna, aby mogła ona ukształtować się we właściwy sposób.

 

Dla początkującej w nauce chodzenia pociechy lepiej wybrać lekkie i w miarę elastyczne obuwie, jak np. oryginalne buty dla dzieci barefoot , które zostały znakomicie przystosowane do ich potrzeb.

 

Obowiązkowe buciki na zewnątrz dla pociechy, która ma za sobą stawianie pierwszych kroków