Kategorie

Pępek noworodka – jak dbać o pępek noworodka

Wyjaśniamy, jak i czym pielęgnować pępek noworodka, aby proces jego gojenia się przebiegał w prawidłowy sposób i bez groźnych powikłań.

Pępek noworodka – jak dbać o pępek noworodka

Czym właściwie jest kikut pępowinowy i jak należy o niego dbać u nowo narodzonego dziecka?

Pielęgnacja noworodka jest bez wątpienia jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają świeżo upieczeni rodzice. Malutkie ciało dziecka jest niezwykle delikatne, a jego skóra wrażliwa i podatna na różnego rodzaju podrażnienia. Przewijanie maleństwa i kąpanie go to czynności, które trzeba często wykonywać, aby zatroszczyć się o jego zdrowie.

 

Jednak najbardziej problematyczny wydaje się w tym wszystkim pępek noworodka, a dokładniej rzec ujmując to tzw. kikut pępowinowy. Innymi słowy: jest to pozostałość po pępowinie z okresu życia płodowego dziecka, która łączyła go wtedy z łożyskiem, czyli przejściowym narządem.

 

To właśnie on zapewniał w czasie ciąży maluszkowi odpowiednie dotlenienie i dostarczenie niezbędnych do rozwoju i wzrostu składników odżywczych. Natomiast po porodzie pępowina zostaje przecięta, a jej mały fragment pozostaje i po kilku dniach odpada, po uprzednim wyschnięciu. Powstaje wtedy pępek, który jest swoistą blizną po kikucie pępowinowym.

 

Jednak zanim to nastąpi, to należy w odpowiedni sposób zadbać o tę część brzucha noworodka. Szczególnie, że jest narażona na ewentualne zabrudzenia, które w dalszej konsekwencji mogą doprowadzić do zakażenia i powstania niebezpiecznych stanów zapalnych. A jeżeli już do nich dojdzie, to konieczne będzie wdrożenie leczenia, które zaleci lekarz pediatra, aby zmniejszyć ryzyko większych powikłań.

 

Pępek noworodka - kiedy odpada kikut pępowinowy?

 

Biodegradowalne chusteczki dla dzieci WaterWipes 60 sztuk idealne do pielęgnacki noworodka

Z pewnością jest to jedno z istotnych pytań w tym temacie, który szczególnie interesuje rodziców noworodków. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pielęgnacja kikuta pępowinowego na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo skomplikowaną i czasochłonną. Poza tym często można spotkać się ze sprzecznymi opiniami odnośnie dbania o pępek noworodka, zanim ten kikut pępowinowy w końcu odpadnie. Tym bardziej, że w czasach naszych mam pielęgnacja tej części ciała maluszka przebiegała w nieco odmienny sposób niż dzisiaj. Jednym z zaleceniem, od której współcześnie się odchodzi, było chociażby dezynfekowanie kikuta pępowinowego za pomocą 70 procentowego spirytusu.

 

Natomiast obecnie rekomendowana przez położnych i lekarzy (oczywiście w zgodzie z aktualnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia WHO) jest tzw. pielęgnacja pępka noworodka na sucho, która jest prosta i nie zajmuje zbyt wiele czasu na co dzień.

 

Należy ją przeprowadzać do momentu aż wyschnie i całkowicie odpadnie kikut pępowinowy. Przeważnie dzieje się to w okolicach drugiego tygodnia życia dziecka. Choć warto pamiętać o tym, że zdarzają się pewne wyjątki i czasami ma to miejsce nieco wcześniej, albo później w zależności od indywidualnych czynników.

 

Dobrze jest jednak wiedzieć, kiedy odpada kikut pępka u noworodka, żeby w razie przedłużającego się procesu gojenia zasięgnąć porady u lekarza pediatry. Bywa tak, że u niektórych maluchów trzeba poczekać do 3 tygodnia życia. Ale optymalny czas to zazwyczaj 14 dni od momentu narodzin, przy dbaniu o jego prawidłową pielęgnację.

 

 

Dbamy o pępek noworodka – pielęgnacja na sucho w domu

 


Kosz na zuzyte pieluchy od AngelCare + pojemne wkłady. Idealny prezent na lata i nie tylko

 

A zatem wiemy już, że kluczowe jest zatroszczenie się w szczególny sposób o kikut pępowinowy u maleństwa, które dopiero przyszło na świat.

 

W głównej mierze należy zwrócić baczną uwagę na to, żeby pepęk noworodka był zawsze czysty i wolny od możliwych zanieczyszczeń, a także powinien być suchy. Inaczej to wszystko utrudni gojenie się i wydłuży czas oczekiwania na odpadnięcie kikuta pępowinowego.

 

Warto przy tym dodać, że nie należy obawiać się chwilowego zamoczenia pępka noworodka w trakcie kąpieli w wanience. Można tego uniknąć m.in. poprzez nalanie do niej mniejszej ilości wody i sprawne obmycie ciała maluszka. Natomiast jeśli nie uda się tego uniknąć, to po prostu wystarczy po wykąpaniu noworodka dokładnie osuszyć to miejsce, aby nie było zbyt mokre i wilgotne. Oprócz tego koniecznie trzeba zapewnić do niego dostęp świeżego powietrza, co przyśpiesza wysuszanie kikuta pępowinowego i jego samoistne odpadnięcie.

 

 

A jak dbać o pępek noworodka na co dzień według najnowszych wytycznych? Generalnie w dzisiejszych czasach zalecana jest pielęgnacja na sucho kikuta pępowinowego, która należy wykonywać przynajmniej jeden raz dziennie lub więcej, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.

 

  • Pamiętajmy, że powinno się zatroszczyć o to, żeby był suchy i zarazem czysty. Dlatego czasami trzeba będzie częściej oczyścić pępek noworodka z zabrudzeń. Zwłaszcza jeśli dojdzie do kontaktu skóry z wydalanym moczem albo kałem.

  • W dodatku w zagłębieniu pępka może pojawić się wydzielina, którą również trzeba delikatnie usunąć, np. przy pomocy specjalnego patyczka kosmetycznego z tzw. ogranicznikiem.

  • Ponadto kikut pępowinowy należy często wietrzyć i zadbać o dostęp do niego powietrza. Dlatego też w pierwszych dwóch tygodniach życia maluszka, konieczne jest podwijanie górnej części pieluszki, a także ubieranie dziecka w luźniejsze ubranka, które są z przewiewnych materiałów.

     

A czym przemywać pępek noworodka, żeby przyśpieszyć proces gojenia i jego odpadnięcie?

Lodowy gryzak w kształcie Zyrafy od Sophie la Giraffe. Idealny podczas ząbkowania dziecka

 

  • Tak naprawdę nie są w tym celu wymagane specjalne kosmetyki czy lecznicze preparaty dezynfekujące, jak chociażby popularny ostatnimi czasy Octenisept. Podobnie wygląda to z 70% spirytusem, który był kiedyś powszechnie stosowany przez nasze mamy i babcie.

  • Najlepiej do przemywania pępka noworodka sprawdzi się wcześniej przegotowana woda z dodatkiem mydła, które jest specjalnie przeznaczone dla najmłodszych dzieci już od 1 dnia życia. Można wykorzystać również jałowe gaziki bądź wspomniane wyżej patyczki kosmetyczne ze specjalnym ogranicznikiem. Nie jest wskazane używanie chusteczek nawilżanych.

  • Natomiast po dokładnym umyciu pępka maluszka i oczyszczeniu go ze wszystkich zanieczyszczeń, należy dokładnie go osuszyć i nie pozostawiać go wilgotnym, co przedłuża czas odpadnięcia kikuta i również sprzyja infekcjom bakteryjnym.

     

Problematyczny pępek noworodka : żółta wydzielina, krwawienie lub nieprzyjemny zapach – co oznaczają i czy to zawsze powód do niepokoju?

 

Czasami bywa i tak, że kikut pępowinowy nie odpada w przewidzianym czasie do około 2 tygodnia życia dziecka. I jedną z przyczyn tego stanu może być niewłaściwie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne w jego obrębie. Ale i nawet prawidłowe dbanie o pępek noworodka czasami mogą być niewystarczające i proces gojenia się go może zostać zaburzony. Dzieje się tak głównie w sytuacji, gdy zacznie rozwijać się stan zapalny, który wyraźnie sugerują charakterystyczne objawy.



  • Dla wielu rodziców niepokojąca jest żółta wydzielina z pępka noworodka, która czasami może się pojawić. Jest to ona jednak naturalna i wiąże się z gojeniem się tego miejsca na brzuchu maluszka. Oczywiście podczas pielęgnacji na sucho kikuta pępowinowego, należy ją łagodnie usunąć, najlepiej przy pomocy patyczka z ogranicznikiem.

  • Oprócz wydzieliny koloru żółtego, dość częstym objawem jest lekkie krwawienie. Przeważnie jest to związane z odpadaniem kikuta pępowinowego, które narusza naskórek. Ale w przypadku dużego krwawienia wskazana jest wizyta u lekarza pediatry.

  • Natomiast kiedy w pępku noworodka zaczyna gromadzić się tzw. ropa, widoczne jest duże zaczerwienienie i obrzęk, a także wyczuwalny jest brzydki zapach, to jest to najczęściej wynik rozwijającego się stanu zapalnego. Pojawienie się tego typu objawów jest sygnałem alarmującym i powinno skłonić do natychmiastowej konsultacji z pediatrą dziecka.

 

A jak dbać o pępek noworodka po odpadnięciu kikuta? Kiedy już nastąpi ten przełomowy moment, to nie są już potrzebne specjalne zabiegi pielęgnacyjne.

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.