Kategorie
Olej z wiesiołka w ciąży i przed porodem: czy i kiedy stosować wiesiołek?

Olej z wiesiołka w ciąży i przed porodem: czy i kiedy stosować wiesiołek?

Chcesz wiedzieć, czy olej z wiesiołka można brać w ciąży? Poznaj jego główne właściwości i dowiedz się, jak stosować wiesiołek przez ten wyjątkowy czas.

Olej z wiesiołka a płodność –  ogólne właściwości i w jaki sposób korzystanie może pomóc kobietom starającym się zajść w ciąże?

Olej z wiesiołka a płodność – ogólne właściwości i w jaki sposób korzystanie może pomóc kobietom starającym się zajść w ciąże?

Niewątpliwie w dzisiejszych czasach olej z wiesiołka i jego działanie zostały na nowo docenione przez współczesne kobiety. Jest on przede wszystkim jednym z najlepszych źródeł niezbędnych dla ludzkiego organizmu kwasów tłuszczowych takich jak Omega-6 i DHA oraz tzw. kwasu linolowego i oleinowego.To właśnie one w znacznej mierze wpływają na właściwe uregulowanie gospodarki hormonalnej u człowieka. A zatem olej z wiesiołka reguluje hormony, wzmacniając przy tym włosy i paznokcie, a także poprawia ogólny stan skóry i leczy ją z rozmaitych schorzeń jak częstego trądziku czy nawet egzemy. Szczególnie dla kobiet bardzo istotny może okazać się fakt, że spożywanie go w zalecanych dawkach pozwala na złagodzenie nieprzyjemnych i dość uciążliwych objawów napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto sam olej z wiesiołka ma działanie przeciwzapalne, przez co pomaga w naturalnym leczeniu wszelkiego rodzaju stanów zapalnych w żeńskim układzie rozrodczym.

Dlatego też jest on jak najbardziej polecany dla wszystkich kobiet, chociaż najwięcej korzyści z niego mogą odnieść zwłaszcza osoby, które mają problemy z zajściem w ciążę. Dzieje się tak głównie z prostego powodu, że kapsułki z wiesiołka zażywane od pierwszego dnia miesiączki do momentu owulacji zwiększają ilość śluzu szyjkowego, jaki jest potrzebny do zapłodnienia, oraz poprawiają jego jakość. Jest to niezwykle ważne dla młodych kobiet, które coraz częściej mierzą się z problemem jego niewystarczającej ilości, ponieważ wcześniej stosowały np. antykoncepcję hormonalną lub na skutek różnych terapii przeprowadzanych z wykorzystaniem hormonów. Bez odpowiedniej jakości śluzu szyjkowego zapłodnienie komórki jajowej jest niemożliwe, ponieważ plemniki nie są w stanie w nim przeżyć oraz przedostać się do niej.

Wiesiołka nie można stosować przez całą ciążę

Natomiast sam olej z wiesiołka a ciąża oraz jego stosowanie na szeroką skalę przez cały jej okres nie jest już takie oczywiste, jak mogłoby się to wydawać. Chociaż jest również doskonałym i przede wszystkim w 100% naturalnym sposobem wspomagania odporności oraz układu trawiennego, to ciężarne kobiety nie mogą z niego korzystać w pierwszych dwóch trymestrach, ze względu na występowanie  w olejku z wiesiołka kwasu tłuszczowego omega-6, tzw. kwas gamma-linolenowy. Kwas gamma-linolenowy przed zajściem w ciążę dostarcza szereg zdrowotnych właściwości, wywołuje skurcze, które ułatwiają przemieszczanie się plemnikom i zapłodnienie. Jednak takie skurcze po zajściu w ciąże są niewskazane, ponieważ mogą wywołać poronienie. Dlatego bardzo ważne jest aby nie korzystać z tego kwasu od momentu zajścia w ciąże aż do ukończenia drugiego trymestru.

 

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >
 1. Huśtawka bocianie gniazdo - fotel wiszący ekri - zdjęcie 1
  - 21%
  Cena promocyjna 119,00  zł Normalna cena 150,00  zł
  Huśtawka bocianie gniazdo - fotel wiszący ekri

Czy olej z wiesiołka jest bezpieczny w ciąży i w czym najbardziej może pomóc przyszłej mamie?

 • Z całą pewnością olej z wiesiołka w postaci tabletek lub herbaty do picia niesie ze sobą mnóstwo prozdrowotnych korzyści dla kobiety. Tym bardziej jest on nieocenionym pomocnikiem, gdy z różnych powodów pojawiają się problemy z zajściem w upragnioną ciążę.
 • Jedynym warunkiem jest wypijanie herbaty z wiesiołka lub zażywanie tabletek w dawce wskazanej przez producenta, które można wyłącznie stosować przez pierwszą fazę cyklu kobiecego, czyli od pierwszego dnia miesiączki aż do czasu wystąpienia owulacji. Po niej należy odstawić go do momentu rozpoczęcia nowego cyklu.
 • W innym przypadku, gdyby doszło w tym czasie do zapłodnienia, to dalsze spożywanie oleju z wiesiołka na początku ciąży może doprowadzić do jej poronienia. Jego działanie może wywołać niepożądane na tym etapie skurcze macicy, które pojawiające się nawet w niewielkim natężeniu mogą spowodować jej wczesną utratę.

 

W związku z tym sam wiesiołek  przez całą ciążę nie jest wskazany do jego nieprzerwanego stosowania, ponieważ może zarówno być jedną z przyczyn poronienia, jak i powodem rozpoczęcia przedwczesnej akcji porodowej. Jednak warto zwrócić uwagę na jego korzytne właściwości z stosowania: przed zajściem w ciążę oraz przed samym porodem!

 

 • Niemniej jednak nie oznacza to, że z jego dobroczynnych właściwości trzeba będzie całkowicie zrezygnować w tym wyjątkowym dla przyszłej mamy okresie. Jak się okazuje, to olej z wiesiołka przed porodem może pomóc kobiecie w ciąży przede wszystkim w lepszym przygotowaniu swojego organizmu na przyjście na świat maleństwa oraz przyśpieszenia akcji porodowej. Z jednej strony wspomaga regularne skurcze macicy, ale też i wpływa zmiękczająco na jej szyjkę, która zaczyna stawać się elastyczna oraz podatniejsza na skracanie się i późniejsze rozwieranie.
 • Dzięki temu wiesiołek w ciąży, a zwłaszcza w jej końcówce, pomaga przyszłej mamie w przygotowaniu się na poród jej maleństwa siłami natury i ułatwia, a także znacząco przyśpiesza jego przebieg.
 • Nie wspominając już o tym, że może przyszłą mamę uchronić przed ryzykiem pęknięcia lub nawet koniecznością nacięcia krocza przy naturalnym rodzeniu.

Olejek z wiesiołka - od którego trymestru ciąży można go bezpiecznie stosować? Można zatem bardzo łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie: czy olej z wiesiołka można brać w ciąży?

 • Jak najbardziej warto korzystać z jego właściwości jeszcze przed planowanym zajściem w nią, a także pod jej koniec przed samym porodem. W ostatnim przypadku można zauważyć, że zarazem liście malin i wiesiołek w ciąży spełniają niemalże identyczne funkcje w przygotowaniu szyjki macicy i przyśpieszenie postępów jej skracania oraz rozwierania zwłaszcza w trakcie pierwszej fazy porodu.
 • Niemniej jednak ze względu na możliwość wywołania skurczy macicy przez kwas gamma-linolenowy zaleca się ich przyjmowanie nie wcześniej niż dopiero pod koniec trzeciego trymestru, gdy ciąża jest już donoszona i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Skurcze wywoływane przez olejek z wiesiołka są niepożądane do trzeciego trymestru, po tym czasie natomiast wpływają korzytsanie i ułatwiają poród.
 • Najlepszym momentem na przyjmowanie oleju z wiesiołka przed porodem w postaci kapsułek lub picia go w formie herbaty (podobnie jak przygotowywany napar z liści malin) jest mniej więcej koniec 36. i początek 37. tygodnia ciąży. Co więcej, można za jego sprawą zminimalizować ryzyko pęknięcia lub nacięcia krocza podczas rodzenia dziecka siłami natury, gdy będziemy go stosować do masowania tej części ciała.
 • Natomiast jeśli chodzi o konkretne dawkowanie oleju z wiesiołka w ciąży, który można zakupić w każdej aptece, to w tym względzie należy przede wszystkim kierować się wytycznymi podanymi przez jego dystrybutora i nigdy pod żadnym pozorem nie przekraczać odgórnie zalecanych dawek.

 

Oprócz tego warto też przedyskutować kwestię korzystania z jego właściwości ze swoim lekarzem ginekologiem albo położną.

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.