Kategorie

Okna aktywności niemowląt i kilkumiesięcznych dzieci - czym są i jak mogą Ci pomóc?

Wyjaśniamy, o co tak naprawdę chodzi z oknami aktywności u niemowląt i w jaki sposób są pomocne w zaprowadzeniu codziennej rutyny.

Okna aktywności niemowląt i kilkumiesięcznych dzieci - czym są i jak mogą Ci pomóc?

Co oznaczają okna aktywności niemowlaka i jak mądrze można wykorzystać wiedzę na ich temat?

Sen dla maleństwa jest równie ważny, jak i czas jego aktywności za dnia

Bez wątpienia nie jest niczym odkrywczym fakt, że najmłodsze dzieci potrzebują bardzo dużej ilości snu. I to zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jest to w głównej mierze niezbędne dla prawidłowego rozwoju maluszka w każdym obszarze jego życia.

  • Jednak nie tylko drzemki niemowlaka, a szczególnie ich odpowiednia długość, mają ogromne znaczenie w tym przypadku.

  • Równie istotne dla najmłodszych pociech są tzw. czasy czuwania, które określa się często mianem okien aktywności.

  • Z jednej strony pozwalają one niemowlętom poznawać otaczający je świat, na tym etapie życia głównie z pomocą rodzica.

  • To również właściwa chwila, żeby proponować maluszkowi dostosowane do jego wieku zabawy, które dają mu możliwość rozwijania swoich wrodzonych umiejętności i zdolności.

 

Niemniej jednak każde okno aktywności niemowlaka ma ogromny wpływ na dobrą jakość jego snu oraz optymalny czas jego trwania.

Łóżeczko dostawne Chicco. Zobacz wszystkie łóżeczka w naszej ofercie.

Wtedy mózg dziecka na spokojnie przetwarza informacje, które udało się mu zdobyć i zarejestrować w ciągu dnia, aby móc zapamiętać je i utrwalić na dłużej.

  • Oprócz tego okres czuwania maluszka i konkretne pory jego drzemek oddziałują na tzw. rytm okołodobowy pociechy.

  • A tym samym umożliwiają one rodzicom niemowlaka zaprowadzenie codziennej rutyny do rodzinnego życia, co jest znaczącym ułatwieniem.

  • Maluszek ma wtedy ustalony mniej więcej stały rytm dnia, który daje mu poczucie bezpieczeństwa.

  • W dodatku jest to również pomocne dla opiekunów, którzy mogą lepiej zorganizować się w czasie i zaplanować swoje obowiązki w dogodniejszy dla siebie i swojej pociechy sposób.

 

Nie wspominając już o tym, że zachowanie odpowiednich okien aktywności u niemowląt, które są dostosowane przede wszystkim do ich aktualnych potrzeb, zarówno polepsza jakość ich nocnego snu, jak i pozwala wydłużyć drzemki w ciągu dnia.

 

Co więcej, w celu ustalenia poszczególnych czasów czuwania i spania maluszka, można oczywiście posługiwać się konkretnymi zaleceniami ekspertów w tym temacie. Jednak o wiele bardziej ważne jest baczne obserwowanie swojego dziecka i zwracanie uwagi na wysyłane przez niego sygnały.

 

W praktyce oznacza to, że czas czuwania niemowlaka bywa różny w zależności od jego bieżących potrzeb, ale również i wrodzonego temperamentu. I nie da się go wtłoczyć w sztywne ramy, ponieważ prędzej czy później będzie to przyczyną frustracji zarówno ze strony maluszka, jak i jego rodziców.

 

W związku z tym niektóre niemowlęta będą potrzebować większej ilości snu w ciągu doby, wliczając w to również dzienne drzemki. Ale i przychodzą na świat dzieci, które szybko zrezygnują z długiego spania w ciągu dnia. Ponadto zupełnie inaczej wyglądają okna aktywności w 2 miesiącu życia niemowlaka niż po jego pierwszych urodzinach, ponieważ im większy maluch, tym zmniejsza się jego zapotrzebowanie na sen.

 

A zatem codzienna rutyna najmłodszych dzieci składa się z dwóch naprzemiennie następujących po sobie części, czyli czasu czuwania oraz spania.

 

Warto przy tym dodać, że na długość drzemki niemowlaka ma wpływ zarówno jego wiek, jak i czynności, które podejmuje w trakcie tzw. okna aktywności.

 

Innymi słowy: jeżeli maluszek nie będzie miał wystarczającej dawki ruchu fizycznego, to z pewnością zbyt szybko nie uśnie, ponieważ nie będzie w ogóle zmęczony.

  • Dlatego dobrze jest w odpowiedni sposób dobierać konkretne aktywności dla niemowląt w ciągu dnia.

  • Oczywiście nie przesadzając również w drugą stronę, gdyż za bardzo zmęczony i tym stanem zdenerwowany malec, nie będzie mógł w miarę szybko zasnąć.

 

Idealnie sprawdzi się tutaj zasada złotego środka, aby proponować maluszkowi zabawy dopasowane do jego wieku i aktualnych preferencji w tym względzie.

 

Orientacyjny czas aktywności niemowlaka w zależności od jego konkretnego wieku

Kilka wstępnych uwag, zanim zaczniemy wprowadzać codzienną rutynę u maleństwa


Lampka nocna miś z pilotem. Zobacz pozostałe lampki nocne.

Na pewno warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie jest faktyczne zapotrzebowanie niemowlaka na sen i to w ciągu całej doby. Oczywiście obecnie można znaleźć konkretne zalecenia na temat okien aktywności u najmłodszych dzieci, które zostały wytyczone przez ekspertów w tej dziedzinie. Jednak jak zostało to już wcześniej zaznaczone, to koniecznie trzeba podejść do przewidzianych norm w zdystansowany i przede wszystkim rozsądny sposób.

 

Ponadto w przypadku noworodków i niemowląt aż do ukończenia przez nie 6 tygodnia życia, trzeba mieć na względzie fakt, że ich rytm okołodobowy snu i czuwania nie będzie jeszcze w pełni ustalony.

 

Jest to jak najbardziej naturalne i normalne, a dzieje się tak w głównej mierze z tego powodu, że dzieci po swoich narodzinach dopiero uczą się odróżniać dzień od nocy. Ale jako rodzice możemy im pomóc w tym zadaniu, stwarzając im właściwe warunki do drzemek i spania na wieczór.

 

Przykładowo w ciągu dnia nie starajmy się na siłę zachowywać absolutnej ciszy w domu z myślą, żeby czasem nie wybudzić ze snu maluszka.

 

Podobnie sprawa wygląda z zasłanianiem zasłon w pokoju, gdzie śpi niemowlę, ponieważ tylko niepotrzebnie wprowadza się mu dezorientację i – co najważniejsze – może mieć to wpływ na częste wybudzanie w nocy.

 

Natomiast wieczorem postawmy bardziej na delikatne i ciepłe oświetlenie, emitowane z lampek nocnych, aby nie rozbudzać za bardzo malca mocnym światłem.

  • W dodatku warto pamiętać, że mniej więcej koniec czwartego, a początek piątek miesiąca życia, to jest zazwyczaj optymalny czas, kiedy reguluje się sen niemowlaka i jest zauważalna w tym pewna rutyna.

  • Ale bywa to często kwestią bardzo indywidualną i zależy od konkretnej pociechy, która jest wyjątkowa pod każdym względem.

 

Nie zapominajmy również, że okna aktywności 3 miesięcznego dziecka są jednak o wiele krótsze niż u roczniaka, który często już rezygnuje z jednej drzemki w ciągu dnia.

 

Dlatego też poniżej podajemy szacunkowy czas, który maluszek w różnych okresach swojego życia potrzebuje przeznaczyć na czuwanie i spanie.

  • I wcale nie trzeba liczyć z zegarkiem w dłoni, czy niemowlę rzeczywiście już musi pójść na drzemkę, bądź należy go wcześniej z niej wybudzić.

  • O wiele ważniejsze w tym wszystkim jest zwrócenie na jego ogólne samopoczucie i stan zdrowia, na jego bieżące potrzeby i sygnały, które jasno wskazują na zmęczenie i konieczność snu w danym momencie.

 

Ponadto wcale dobrym pomysłem na to, jak wydłużyć drzemki niemowlaka, nie jest zbyt późne kładzenie go do spania.

 

Tak naprawdę zbyt przesadne przedłużanie czasu czuwania u maluszka, często przynosi skutek odwrotny od zamierzonego, a to generuje niepotrzebny stres tak u dziecka, i jego opiekuna.

 

Okna aktywności niemowlaka w przybliżonych normach:

 

Szumiący miś Moonie z lampką. Zobacz wszystkie misie Moonie. 

Generalnie można przyjąć, że noworodki i najmniejsze niemowlęta potrzebują średnio trzech drzemek w ciągu dnia: rano, w południe oraz popołudniu, które trwają dłużej lub krócej.

  • Przez pierwsze dwa miesiące swojego życia maleństwo przesypia średnio od 15 do 16 godzin na dobę.

  • Wlicza się w to drzemki, które wynoszą w sumie od 4 do 5 godzin.

 

U noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia okres czuwania nie jest zbyt długi i mieści się w granicach od 45 do maksymalnie 90 minut, a potem stopniowo wydłuża się.

 

Dla przykładu: okna aktywności 4 miesięcznego dziecka mogą trwać nawet 2 – 2,5 godziny. Jeśli natomiast chodzi o konkretne pory drzemek, to często zaleca się ich wyznaczenie na poranek, w samo południe oraz nie później niż o godzinie 16, aby nie zakłócać maluszkowi pójścia spać na nocny odpoczynek.

 

W związku z tym przykładowe okna aktywności 6 miesięcznego dziecka mogą wyglądać następująco: po przebudzeniu jest to zazwyczaj 2 godziny, ale może być i 1,5 w zależności od stopnia wyspania maluszka.

  • Po tym następuje pierwsza poranna drzemka, która przeważnie trwa od 30 do 45 minut.

  • A wtedy drugą można zaplanować mniej więcej na godzinę 12 – 14 i jest ona najdłuższa ze wszystkich (średnio 2 h).

  • Z kolei ostatnia, trzecia drzemka, również powinna być krótsza i trwać maksymalnie do 45 minut.

 

Warto przy tym pamiętać, że im większy maluch, tym mniej potrzebuje spać w ciągu dnia, a jego czas czuwania znacząco się wydłuża.

 

W związku z tym okna aktywności 7 miesięcznego dziecka i starszego sukcesywnie stają się dłuższe, czasem nawet i do 3 godzin.

  • Często zalecane jest wtedy stopniowe przesuwanie pory pierwszej drzemki rano na nieco późniejszą godzinę.

  • Wszystko po to, aby w okolicach 9 miesiąca życia móc zrezygnować z trzeciej popołudniowej i ułatwić maluszkowi zaśnięcie na noc, a także uniknąć wybudzeń w trakcie snu.

  • Natomiast po ukończeniu pierwszych urodzin dziecko czasem nie potrzebuję już wtedy mieć trzech drzemek, ale zostawia sobie jedynie popołudniowy odpoczynek.

 

Jednak dobrze jest mieć na względzie fakt, że podane okna aktywności u niemowląt są jedynie orientacyjne i należy do nich podchodzić z pewnym dystansem.

 

A zatem określoną porę i długość drzemek maluszka należy dostosować przede wszystkim do jego osobistych preferencji i potrzeb.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.