Kategorie

Od kiedy czytać dziecku, kiedy zacząć i jakie książki wybierać na początek?

Podpowiadamy, kiedy i jak zacząć czytać książki swojemu dziecku.

Od kiedy czytać dziecku, kiedy zacząć i jakie książki wybierać na początek?

Czytanie dziecku od urodzenia – czy faktycznie warto?

Czytanie książeczek razem ze swoją pociechą to z pewnością jedna z najbardziej rozwojowych form spędzania wspólnego czasu. Nie wspominając o tym, że jest to świetna rozrywka, która ma w dodatku pozytywny wpływ na różne obszary życia dziecka. Staranny wybór odpowiedniej książki dla niemowlaków wspaniale oddziałuje na pracę mózgu i rozwój psychiczny oraz emocjonalny maluszka.

  • Z jednej strony dziecko w naturalny sposób zdobywa coraz większy zasób nowych słów i w praktyce zaznajamia się z właściwą konstrukcją tworzenia pełnych zdań. To zdecydowanie dobry pomysł na właściwą stymulację mowy i to już od jak najmłodszych lat.

  • A z drugiej to właśnie ciekawe bajki dla niemowląt do czytania wspierają ich rozwój emocjonalny. Poprzez zapoznawanie się z różnymi historiami bohaterów książek, którzy starają się sobie poradzić w różnego typu sytuacjach, maluch uczy się dobrego przeżywania swoich emocji i uczuć. I co najważniejsze, zdobywa wiedzę o tym, jak robić to w konstruktywny sposób.

  • W dodatku czytanie książeczek wspólnie ze swoją pociechą, ma niebagatelny wpływ na jego rozwój poznawczy i społeczny. Maluszek rozbudza w sobie coraz większą ciekawość świata i uczy się przydatnych umiejętności komunikacyjnych. Konkretne bajki dla niemowlaków do czytania pomagają im jeszcze lepiej zrozumieć swoje otoczenie i rozwinąć u nich tak potrzebne myślenie w kategorii przyczyna i skutek.

  • Ponadto książeczki znakomicie wspierają dziecięcą kreatywność i pobudzają ich wyobraźnię, które dzięki nim może się intensywnie rozwijać na dość wysokim poziomie. Natomiast czytanie dziecku od urodzenia na pewno pomoże mu we właściwym ukształtowaniu się jego tzw. słuchu językowego. A to z kolei wpływa na łatwość w nauce nie tylko języka ojczystego, ale również i obcego.

  • I co równie istotne to fakt, że wspólne czytanie z maluszkiem uczy go lepszej koncentracji swojej uwagi na wykonywanej w danej chwili czynności i również poprawia jego pamięć. Natomiast problemy w tej sferze mogą oznaczać późniejsze kłopoty w nauce i zdobywaniu nowych umiejętności.

A zatem czytanie posiada szereg zalet. Nie sposób zapewne wymienić ich wszystkich. Niezaprzeczalnie jednak ma ono ogromny wpływ na prawidłowy rozwój pociechy zarówno pod względem psychicznym i emocjonalnym, jak i językowym oraz społecznym. Nic zatem dziwnego, że większość rodziców zastanawia się, kiedy zacząć czytać dziecku i w jaki sposób to zrobić, żeby przyniosło to spodziewane korzyści. Nie wolno również zapomnieć o tym, że jest to równocześnie ciekawa propozycja na spędzenie czasu razem i fenomenalny sposób na nudę w domu, zwłaszcza w pochmurne i deszczowe dni.

Od kiedy czytać dziecku?



Książka Kicia Kocia idzie na zakupy. Zobacz wszystkie Książki Kicia Kocia już od 8 zł

 

Tutaj z pewnością może niektórych rodziców czekać zaskoczenie. Bo chociaż wiadomo, że czytanie dziecku od urodzenia jest niezwykle rozwijającym zajęciem i ma mnóstwo zalet, to tak naprawdę wcale nie trzeba z tym czekać do narodzin pociechy!

 

Niektórzy specjaliści zalecają o wiele wcześniej zacząć przygodę z książkami. A ściślej rzecz ujmując: dziecku można zacząć czytać już na etapie ciąży. Przyjmuje się, że po mniej więcej 16 tygodniach maleństwo rozwijające się w brzuchu mamy jest w stanie już usłyszeć jej głos.

A więc może to być dobry moment, żeby rozpocząć pierwsze próby czytania maluszkowi. Naturalnie bardziej tutaj będzie liczyć się tekst książki niż jej ilustrację. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyszła mama czytała swojemu dziecku ulubione bajki ze swojego dzieciństwa, które darzy ona pewnym sentymentem. Natomiast jeśli czytanie maluszkowi w brzuchu do nas nie przemawia, to zawsze można poczekać z tym do momentu jego przyjścia na świat. Oczywiście w tym przypadku konieczny będzie wybór odpowiednich książek dla niemowlaków, aby faktycznie wesprzeć ich wszechstronny rozwój.

 

Co czytać dziecku?



Bajki na dobranoc wydawnictwa Greg. Zobacz wszystkie bajki na dobranoc.

A zatem, jakie bajki dla niemowląt do czytania warto wybierać? Otóż dobrze jest dostosować je do aktualnego wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych. A później, gdy lepiej poznamy swoją pociechę, można wybrać bajki, które będą zgodne z jego zainteresowaniami. Niemniej na samym początku warto, żeby ich tematyka była nieco bardziej urozmaicona. Chodzi przy tym w głównej mierze o to, żeby rozbudzić w maluchu jego wrodzoną ciekawość świata i zapoznać z różnymi zagadnieniami, które na tym etapie jego życia mogą go zaintrygować. Czasami dla młodych rodziców bywa wyzwaniem kwestia tego, co czytać 3 miesięcznemu dziecku, żeby nie tylko spędzić miło z nim czas, ale i przede wszystkim wspierać jego rozwój psychiczny, językowy, emocjonalny i społeczny. Co więcej, warto sobie zdawać sprawę z tego, że im mniejsze niemowlę, tym trudniej będzie się mu dłużej skoncentrować na słuchaniu opowieści czytanej przez rodzica. Wynika to m.in. z jego etapu rozwoju. Stopniowo maluszek będzie wydłużał ten czas, ponieważ jego mózg zacznie dojrzewać i rozwijał swoje podstawowe funkcje. Warto także pamiętać, że równie istotne jest przy tym to, jak czytać niemowlakowi, żeby nie tylko go zaciekawić i nie znudzić, ale właśnie zachęcić do tej formy aktywności.

Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Najmłodszym pociechom warto czytać i pokazywać głównie książeczki, w których przeważają ilustracje niż tekst. Niemowlętom jest o wiele łatwiej skoncentrować się na ciekawych obrazkach niż na słowie pisanym, którego dopiero będą się uczyć na późniejszym etapie swojego życia.

  • Co więcej, nawet można wybrać bajki, w których są wyłącznie ilustracje. Książka obrazek dla dzieci to świetne rozwiązanie dla najmłodszych. I choć nie ma w nich wcale albo zbyt wiele tekstu, to również nadają się one do ''czytania'' przez rodziców. Można pokazywać maluszkowi konkretne ilustracje i po kolei opisywać je własnymi słowami. Nazywać poszczególne elementy, które widnieją na obrazku. W ten sposób pociecha poznaje świat z pomocą swojego rodzica, który ma przy tym świetną okazję do tego, żeby rozwinąć swoją pomysłowość i rozbudzić własną wyobraźnię.

  • Dla nowo narodzonych dzieci i niemowląt do mniej więcej 6 miesiąca życia warto wybierać specjalne książeczki kontrastowe. Obecnie różne tego typu propozycje czytelnicze są dostępne na rynku. Jest to głównie podyktowane tym, że najmniejsze niemowlaki jeszcze nie są w stanie rozróżnić wielu kolorów. Dlatego najlepiej widzą obrazki w czarno – białych barwach i są nimi o wiele bardziej zainteresowane. Co więcej, kontrastowe kolory przyczyniają się do szybkiego rozwoju zmysłu wzroku maleństwa, poprzez jego przyciąganie i aktywizowanie.

  • Natomiast poźniej można zapropować dziecku bajki z bardziej kolorowymi ilustracjami. Im starsza pociecha, tym dłużej będzie mogła skoncentrować się na czytanym przez rodzica opowiadaniu. Warto więc włączać do dziecięcej biblioteczki książeczki z obrazkami, w których zacznie pojawiać się coraz więcej tekstu. Gdy wkroczymy już w ten wiek, od kiedy dziecko czyta lub dopiero próbuje to robić, to dobrą praktyką jest wybieranie prostych bajek, w których słowo pisane ma odpowiednio większą czcionkę.

  • Warto jeszcze wspomnieć o wyjątkowych książeczkach do zadań specjalnych, które są szczególnie dedykowane najmłodszym dzieciom. Chociaż nie ma w nich napisanych opowiadań i historii, to są one bogate w różnego rodzaju ilustracje i nie tylko. Mowa tutaj o tzw. książeczkach sensorycznych, które wyróżniają się często kontrastowymi obrazkami, szeleszczącymi stronami oraz dodatkowymi elementami o odmiennej fakturze. Każdy z nich pozwala w równym stopniu rozwinąć poszczególne zmysły niemowlaka, a w szczególności wzroku, słuchu i dotyku.

Wspólne czytanie z maluszkiem to niewątpliwie fantastyczna zabawa. Pierwsze doświadczenia z książką sprawiają, że pociecha w bliskiej lub dalekiej przyszłości sama będzie chciała z nimi obcować.

 

A od kiedy uczyć dziecko czytać, żeby mogło samodzielnie korzystać z korzyści, jakie niosą ze sobą bajki? Na pewno wiele zależy tutaj od samego malucha. Ale już pociechy w wieku przedszkolnym można zachęcać do pierwszych prób czytania książek.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.