Kategorie

Ocet w ciąży (jabłkowy, spirytusowy, balsamiczny lub winny) – czy można spożywać? Fakty i mity

Postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy ocet jest szkodliwy w ciąży?

Ocet w ciąży (jabłkowy, spirytusowy, balsamiczny lub winny) – czy można spożywać? Fakty i mity

Czy w ciąży można pić ocet? Kilka uwag wstępnych

Niejedna przyszła mama na pewno zastanawia się, czy potrawy z octem w ciąży są dozwolone. Zwłaszcza gdy już wcześniej uwielbiała jeść aromatycznie przyprawione sałatki z pysznym dressingiem lub marynowane mięsa. Albo dopiero będąc w stanie błogosławionym poczuła ochotę na dania z dodatkiem octu balsamicznego lub winnego, który zdecydowanie podkreśla ich smak.

Nie bez znaczenia jest fakt, że niektóre z odmian tego ubocznego produktu fermentacji owoców lub alkoholu posiadają cudowne właściwości prozdrowotne. Wobec tego nic dziwnego, że kobiety ciężarne szukają odpowiedzi na pytanie, czy ocet jabłkowy w ciąży lub spirytusowy jest wskazany w jej trakcie. Nie zawsze jest to oczywiste, więc postaramy się odnaleźć rozwiązanie tej zagadki. Niemniej jednak z każdego rodzaju octu należy korzystać z rozsądkiem. I to nawet kiedy nie jesteśmy w ciąży i nie mamy żadnych przewlekłych problemów zdrowotnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stwierdzono u nas poważne schorzenia ze strony układu pokarmowego, które są przeciwwskazaniem do przyprawiania dań octem lub jego picia dla korzyści zdrowotnych. Dzieje się tak dlatego, że może on nasilać objawy chorób trawiennych.

 

Oprócz tego próbując rozstrzygnąć, czy ocet spirytusowy a ciąża (czy jego inna odmiana) jest dobrym połączeniem, to trzeba mieć na względzie fakt, że niektóre jego składniki mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie przyszłej mamy.

 

A jest ono przecież najważniejsze dla rozwijającego się płodu. I chociaż nadal niewiele się mówi o tym, czy ocet szkodzi dziecku w brzuchu mamy, to warto zachować przy tym daleko idącą ostrożność. Choć przypuszcza się, że spożyty przez jego rodzicielkę w niewielkich ilościach nie powinien mieć na maluszka dużego wpływu. Oprócz tego ocet dodawany do gotowanych dań po prostu wyparowuje, pozostawiając jedynie niepowtarzalny aromat. Najlepiej jednak swoje wątpliwość rozwiać ostatecznie podczas zbliżającej się wizyty kontrolnej u lekarza prowadzącego ciążę, który doradzi nam zgodnie z aktualną wiedzą lekarską na ten temat.

Ocet jabłkowy a ciąża – właściwości i bezpieczeństwo stosowania

Ocet jabłkowy a ciąża – właściwości i bezpieczeństwo stosowania

Ocet jabłkowy jest otrzymywany za sprawą naturalnego procesu fermentacji owoców, w tym przypadku jabłek, oraz powstałych w jego wyniku dobroczynnych bakterii. Charakteryzuje się kolorem bursztynowym i wykorzystuje się go głównie do podkreślenia smaku mięs oraz sałatek, przede wszystkim dietetycznych. I co najważniejsze, to ocet jabłkowy cieszy się ogromną popularnością ze względu na bogactwo zawartych w nim witamin oraz minerałów.

Wśród nich można odnaleźć:

  • witaminę E, zwaną witaminą młodości, która oczyszcza organizm z tzw. wolnych rodników, jakie przyczyniają się do jego szybszego starzenia, a także zapewnia ona ochronę przeciw różnego rodzaju nowotworami
  • witaminę C, która posiada dobroczynny wpływ na układ immunologiczny oraz krążenia
  • witaminę A, która również pozytywnie oddziałuje na zwiększenie odporności, a przy tym wzmacnia wzrok i zdolności widzenia
  • witaminy B1, B2 oraz B6, bez których niemożliwa jest prawidłowa praca systemu nerwowego
  • witamina P, która normuje ciśnienie krwi
  • żelazo przeciwdziałające niedokrwistości
  • magnez wzmacniający układ nerwowy oraz krążenia, a także działający przeciwskurczowo
  • krzem i miedź oraz sód
  • beta – karoten
  • oraz kwas octowy i kwas mlekowy.

 

Oprócz wyżej wymienionych składników ocet jabłkowy jest źródłem pektyn regulujących ludzki metabolizm i zmniejszających poziom cholesterolu, szczególnie złego. Zawiera też enzymy, które pobudzają trawienie, wobec czego jest on polecany przy odchudzaniu. Ponadto ze względu na jego ponadprzeciętne właściwości stosuje się go na szeroką skalę zarówno jako dietetyczny dodatek do sałatek i innych potraw, jak i do przemywania cery ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się i trądziku czy płukania włosów z łupieżem.
Ocet jabłkowy jest dostępny w aptekach oraz marketach specjalizujących się w sprzedawaniu zdrowej żywności. Jednakże, pomimo dodatkowych właściwości oczyszczających organizm z toksyn, to nie mogą go stosować osoby, które mają chroniczne problemy zdrowotne z żołądkiem oraz wątrobą. Co więcej, spożywany w nadmiernych ilościach potrafi on mocno obciążyć oba te narządy układu trawiennego.

 

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

A jak wygląda sprawa z jabłkowym octem w ciąży? Niestety nie jest zalecany przyszłym mamom z co najmniej dwóch ważnych powodów:

  • Po pierwsze może on doprowadzić do pojawienia lub nawet nasilenia zgagi, która jest dość częstą przypadłością w tym okresie życia kobiety.
  • Również nie można go wtedy stosować dlatego, że przyczynia się do spadku wagi ciała, co jest niewskazane w stanie błogosławionym.    

Zakazany ocet spirytusowy w ciąży

Zakazany ocet spirytusowy w ciąży

Ocet spirytusowy, który powstaje podczas fermentacji spirytusu, podobnie jak jabłkowy, służy do przyprawiania posiłków, a zwłaszcza ich zakwaszania oraz konserwowania jedzenia i przedłużania ich trwałości do spożycia. Według naukowców potrafi obniżyć poziom cukru we krwi i zmniejsza cholesterol, a oprócz tego pomaga przy nadciśnieniu i dużym bólu. W rozsądnych dawkach jest pomocny dla układu trawiennego i zwalcza nadwagę.

 

Niemniej jednak spirytusowy ocet w ciąży jest niewskazany, ponieważ może powodować anemię, gdyż nadmierne jego spożycie może niszczyć erytrocyty, czyli czerwone krwinki.

Ocet winny w ciąży – lepiej unikać?

Ocet winny jest otrzymywany podczas fermentacji winogron czerwonych lub białych. Jego ostateczny smak zależy od długości tego procesu, ponieważ jego odpowiednia długość nadaje mu kwaskowatość. Jest on bardziej wartościowy niż ocet spirytusowy pod względem zawartych w nim witamin i minerałów, zwłaszcza potasu. Wspomaga układ pokarmowy, szczególnie wątrobę, którą oczyszcza ze szkodliwych substancji. Ma też pozytywny wpływ na układ krążenia. Jednakże ocet winny a ciąża nie jest dobrym rozwiązaniem. I to pomimo szeregu jego dobroczynnych właściwości, ponieważ jego spożywanie może nasilać dolegliwości ze strony układu trawiennego, które są znamienne dla stanu błogosławionego.Głównie chodzi tutaj o zgagę, która jest również przeciwwskazaniem do stosowania octu jabłkowego.

Ocet balsamiczny a ciąża – bezpieczniejsza alternatywa?

Ocet balsamiczny o wyraźnym słodko – kwaśnym smaku, powstaje we Włoszech w wyniku fermentacji zagęszczonego moszczu winogronowego, który odbywa się w beczkach wykonanych przeważnie z drewna dębowego. Cały proces trwa przynajmniej 12 lat, jak nie dłużej. Balsamiczny ocet to źródło magnezu, potasu, wapnia i sodu. Jest on pomocny przy problemach żołądkowych, wspierając przy tym procesy trawienne.
Natomiast zawarty w nim kwas octowy wykazuje właściwości antybakteryjne i odkażające. Ponadto ma też polifenole, które mają wpływ na spadek złego cholesterolu i zapobiegają miażdżycy.

 

Generalnie ocet balsamiczny w ciąży bywa dopuszczalny, ale nie więcej niż 1 łyżka, np. do sałatki, i to okazjonalnie. Konieczne jest jednak wybranie dobrej jakości produktu, który nie będzie zawierał żadnych konserwantów czy karmelu.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.