Kategorie

Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory, rodziców i słyszeć otoczenie?

Wyjaśniamy, kiedy dziecko zaczyna dobrze widzieć i jak rozwija się jego zmysł wzroku w poszczególnych etapach życia niemowlaka. Oprócz tego omówimy również, jak wygląda u maluszka kwestia słyszenia dźwięków z otoczenia.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory, rodziców i słyszeć otoczenie?

Kiedy małe dziecko zaczyna widzieć, czyli jak przebiega rozwój zmysłu wzroku u niemowląt?

Przyjście na świat noworodka to prawdziwa rewolucja w życiu jego rodziców. Równie niesamowite jest obserwowanie rozwoju maleństwa, które z dnia na dzień rośnie i rozwija swoje poszczególne umiejętności oraz nabywa nowe zdolności. Szczególnie fascynujący jest tzw. rozwój sensoryczny dziecka, na którego prawidłowy przebieg mają różne czynniki zewnętrzne. Kluczowa jest przy tym odpowiednio dobrana do potrzeb niemowlęcia zabawa, która pozwala we właściwy sposób stymulować jego wszystkie zmysły.

 

Jednym z interesujących rodziców noworodka zagadnień jest bez wątpienia to, od kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć swoich najbliższych członków rodziny, a także otaczający go świat.

 

Szczególnie, że na ten temat można dowiedzieć się niekoniecznie prawdziwych informacji, które nie pokrywają się z tym, jak faktycznie przebiega rozwój zmysłu wzroku i słuchu niemowlaka.

  • Przykładowo: uważa się, że nowo narodzone dzieci nie są w stanie nic zobaczyć, przynajmniej od razu po porodzie.

  • Natomiast w gruncie rzeczy po swoich narodzinach maleństwo widzi na niewielkie odległości, które oscylują pomiędzy 20 a maksymalnie 30 cm od jego oczu.

  • Oczywiście na początku ''obrazy'' zauważone przez niemowlę są dość niewyraźne i bardziej rozmazane i mgliste.

  • Ponadto u najmłodszych pociech mamy do czynienia z tzw. widzeniem peryferyjnym, a nie centralnym. Oznacza to, że nie potrafią one jeszcze zobaczyć tego, co znajduje się bezpośrednio przed ich oczami, ale z boku.

     

Dlatego bardziej odpowiednie i jak najbardziej na miejscu byłoby pytanie, kiedy dziecko zaczyna widzieć dokładnie. Warto przy tym mieć świadomość, że zmysł wzroku u noworodka nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty, ale dość słaby. W związku z tym potrzebuje nieco więcej czasu i odpowiedniej stymulacji, aby móc się w pełni wykształcić.

 

Ponadto dobrze jest zdawać sobie sprawę, że to kiedy dziecko zaczyna słyszeć i widzieć, nie dzieje się w tym samym momencie. Zmysł słuchu rozwija się już w okresie prenatalnym, dokładniej pomiędzy 4 a 5 miesiącem ciąży. Natomiast narząd wzroku maluszka zaczyna się w pełni kształtować dopiero po jego przyjściu na świat.

 

 

Kiedy dziecko zaczyna widzieć po urodzeniu i co jest w stanie zobaczyć na początku swojego życia?



Pierwsza mata aktywności w kontrastowych kolorach dla dziecka od Tiny love

 

Noworodek nie ma na tym etapie dobrze rozwiniętego zmysłu wzroku. Wobec tego nie potrafi jeszcze dostrzec wszystkich kolorów ani wyraźnych kształtów. I tak jak zostało to już wcześniej omówione, to małe dzieci po porodzie nie widzą tego co znajduje się prosto przed nimi. Jest to jednoznaczne z tym, że zauważają wyłącznie to, co jest z boku, jak np. zabawkę zawieszoną na poręczy łóżeczka niemowlęcego.

 

Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że kiedy dziecko zaczyna widzieć po porodzie, to najbardziej dostrzega tzw. kontrasty i przedmioty o wyraźnie zaznaczonych konturach. Innymi słowy: najlepiej widoczne dla nowo narodzonych maluchów są zestawienia kontrastowych kolorów, przede wszystkim białego i czarnego, a także odcienie barwy szarej.

 

Wraz z upływem czasu zmysł wzroku niemowlaka nabiera coraz większej ostrości. A to z kolei pozwala mu dostrzegać rozmaite kształty i rozróżnić konkretne kolory. Świat widziany oczami maluszka zaczyna nabierać barw i staje się o wiele ciekawszy wizualnie. Niemniej trzeba na to poczekać, bo dzieje się to na nieco późniejszym etapie rozwoju sensorycznego maluszka, a w szczególności jego wzroku.


A kiedy dziecko zaczyna widzieć rodziców?


Prześwietna karuzela podróżna od Tiny love, która sprawdzi się również w domu

Noworodek nie jest jeszcze w stanie zobaczyć dość wyraźnie twarzy swojego opiekuna.

  • W pierwszym miesiącu życia maluszek widzi ledwo zarys głowy osoby dorosłej, która się nad nim blisko pochyla. Dzieje się tak ze względu na wspomniane wyżej widzenie peryferyjne, które jest charakterystyczne dla najwcześniejszego etapu rozwoju zmysłu wzroku.

  • Natomiast już pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem życia, kiedy dziecko zaczyna widzieć na oczy poprzez nieco większą kontrolę ruchu swoich gałek ocznych, jest w stanie lepiej zobaczyć pochylającego się nad nim rodzica.

  • Co więcej, jest to czas, gdy maluszek stara się zapamiętać twarz swojej mamy i własnego taty. A zatem okres pomiędzy 2 a 3 miesiącem swojego życia niemowlę zaczyna zarówno widzieć swoich rodziców, jak i rozpoznawać po ich rysach.



Kiedy dziecko zaczyna widzieć kształty i kolory?

Generalnie dzieje się to pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia niemowlęcia. Wiemy już, od kiedy dziecko zaczyna widzieć kontrastowe barwy, czyli połączenie białego z czarnym, bo ma to miejsce po jego narodzinach. Natomiast jak to wygląda z innymi kolorami?

 

  • Już w okolicach 2 miesiąca życia niemowlę zaczyna dostrzegać barwę czerwoną, która stanowi świetny kontrast do bieli i czerni. Warto wtedy stymulować jego zmysł wzroku, np. przez oglądanie z nim książeczek sensorycznych.

  • Przełomowy jest w głównej mierze 5 miesiąc życia, kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory i rozróżniać ich znaczną część. A w szczególności dotyczy to barwy zielonej i żółtej oraz niebieskiej. Podobnie jest z kształtami, które są coraz mocniej dostrzegalne i rozpoznawalne przez pociechę.



A kiedy dziecko zaczyna wszystko widzieć?

 

W 10 miesiącu życia niemowlę ma już bardzo dobrze rozwinięty zmysł wzroku. Potrafi zarówno zobaczyć rozmaite kolory i kształty, jak i prawidłowo je zidentyfikować i rozróżnić. Jeżeli jednak zastanawiamy się, od kiedy małe dziecko zaczyna widzieć tak jak dorosły człowiek, to przyjmuje się, że następuje to po ukończonych przez nie pierwszych urodzinach. Warto jednak od najwcześniejszych lat wspierać prawidłowy rozwój narządu wzroku maluszka i dostarczać mu odpowiednich bodźców wizualnych.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.