Kategorie

Jakie owoce można jeść karmiąc piersią? Jagody, winogrona, kiwi? Przegląd żywności dla matki karmiącej

Karmienie piersią to wyjątkowy czas dla każdej mamy. Szczególnie pod kątem odpowiedniej diety. Podpowiadamy, które owoce dla matki karmiącej są wskazane, a jakich lepiej unikać.

Jakie owoce można jeść karmiąc piersią? Jagody, winogrona, kiwi? Przegląd żywności dla matki karmiącej

Jakie owoce można jeść karmiąc piersią? Jagody, winogrona, kiwi? Przegląd żywności dla matki karmiącejJakie owoce po porodzie może spożywać młoda mama?

We współczesnych czasach istnieją dwie podstawowe teorie na temat żywienia kobiet, które karmią piersią noworodki i starsze niemowlęta. To również one w pewnym sensie odpowiadają na nasze kluczowe pytanie.

Jakie owoce można jeść podczas karmienia piersią:

  • Pierwsza z nich, zresztą bardzo popularnie przestrzegana jeszcze przed niedawnymi laty zasada głosiła, że kobieta karmiąca w połogu - i nie tylko, bo właściwie przez cały okres karmienia naturalnego dziecka – powinna się wystrzegać pewnych grup pokarmów.
  • Ostatecznie pozostawał niewielki wybór produktów spożywczych, jeśli chodzi o dietę młodej mamy. Wtedy zdecydowanie nie wchodziły w grę chociażby jagody podczas karmienia piersią czy tym bardziej egzotyczne owoce, które są obecnie powszechnie dostępne w sklepach.
  • Była to typowa dieta eliminacyjna, przy której bardzo należało uważać, żeby nie jeść ''zakazanego'' jedzenia. W innym przypadku narażało się maluszka na ból brzuszka, kolki czy problemy alergiczne. Natomiast sama mama karmiąca mogła mieć wtedy znaczne niedobory witamin oraz minerałów w organizmie. Jednak w dzisiejszych czasach tego typu dieta eliminacyjna bywa zalecana w pierwszych tygodniach życia noworodka, przeważnie przez miesiąc po porodzie. A później stopniowo można ją urozmaicać, przy sprawdzaniu reakcji maluszka.
  • Natomiast obecnie coraz częściej rezygnuje się i to nawet od chwili narodzin dziecka od zapobiegawczego wprowadzania diety eliminacyjnej i rezygnacji z konkretnych pokarmów.
  • Głównym powodem tej zmiany jest fakt, że mleko z piersi powstaje z krwi. Dzięki temu na przykład zjedzenie przez młodą mamę gruszki a karmienie piersią nie kłócą się ze sobą. Chociaż niezwykle ważne jest, żeby karmiąca kobieta odżywiała się w sposób zdrowy i zbilansowany.
  • Oczywiście z wykluczeniem niezdrowych produktów jak chociażby kupne słodycze czy chipsy, które mogą zawierać w sobie szkodliwe związki chemiczne, jak np. rakotwórcze utwardzone tłuszcze trans lub akrylamid.
  • Niezbędna jest także obserwacja noworodka i zwracanie bacznej uwagi na niepokojące sygnały, np. płacz i wyginanie się przy karmieniu, wysypka na ciele i atopowe zapalenie skóry czy też wzdęcia i gazy oraz bóle małego brzuszka.
  • Wobec tego, gdy nie istnieją żadne przeciwwskazania, to mama karmiąca piersią może bez obaw stosować różnorodną oraz bogatą w warzywa i owoce dietę. Chociaż zdarza się i tak, że prostym rozwiązaniem na dylemat ''karmienie piersią - co jeść w pierwszych tygodniach'' jest dla pewności zrezygnowanie ze spożywania przez rodzicielkę potencjalnych alergenów, żeby na wszelki wypadek nie narażać maluszka na ewentualne nieprzyjemne objawy.
  • Natomiast kiedy noworodek po miesiącu stanie się niemowlakiem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stopniowo sprawdzić, czy np. kiwi lub pomarańcze zjedzone przez mamę nie wywołują żadnych reakcji alergicznych.
  • Z tego powodu warto dowiedzieć się, które owoce zalecane w czasie karmienia piersią można jeść bez obaw, a które zaszkodzą maleństwu, szczególnie w pierwszym okresie jego życia.

Jakie owoce można jeść karmiąc piersią? Jagody, winogrona, kiwi? Przegląd żywności dla matki karmiącejCytrusy a karmienie piersią – czy są dobrym pomysłem na ten czas?

Niemniej jednak zdarzają się wyjątki, dla których bardzo istotne jest, jakie owoce przy karmieniu piersią są niewskazane. Bez wątpienia szczególną uwagę trzeba zachować w przypadku, gdy mama lub tata są alergikami, ponieważ niektóre alergie mogą być dziedziczne, choć niekoniecznie. Również należy bacznie obserwować maleństwo i jego reakcję po karmieniu piersią, ponieważ czasami może okazać się, że nasza pociecha ma nietolerancję pokarmową lub jest uczulona na często występujące tzw. alergeny, które niestety przenikają do mleka matki.

Wśród nich można odnaleźć takie produkty spożywcze jak chociażby pomidory, jajka (zazwyczaj bardziej uczula jego żółtko), mleko krowie czy właśnie egzotyczne cytrusy. Oczywiście nie oznacza to, że od samych narodzin noworodka konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej, chyba że są do tego ewidentne wskazania. Już bardziej wskazane byłyby banany podczas karmienia piersią, ponieważ są to jedyne egzotyczne owoce, które rzadko wywołują reakcje alergiczne. Ponadto często są stosowane jako zamiennik jajek do ciast czy naleśników.

 

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >