Kategorie

Kabanosy, chorizo i kiełbasa w ciąży - które wyroby mięsne może spożywać przyszła mama?

Czy kabanosy, chorizo i kiełbasa wiejska w ciąży mogą być obecne w diecie kobiety w stanie błogosławionym?

Kabanosy, chorizo i kiełbasa w ciąży - które wyroby mięsne może spożywać przyszła mama?

Popularne wyroby mięsne w ciąży: kabanosy, chorizo i kiełbasa

Przyszła mama bardzo często może odczuwać różnego rodzaju zachcianki żywieniowe, które domagają się natychmiastowej realizacji. Jednak nierzadko pojawia się przy tym słuszny dylemat, czy faktyczny dany rodzaj pożywienia będzie odpowiednim wyborem dla kobiety w ciąży i jej nienarodzonego maleństwa?

  • Otóż tak naprawdę to wszystko zależy od wielu istotnych czynników, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się sięgnąć po konkretne jedzenie.

  • Niezwykle problematyczne pod tym względem są różne odmiany mięsa, które są przyrządzane na wszelkie możliwe sposoby.

  • Podobnie sprawa wygląda z wędlinami i wyrobami mięsnymi jak przykładowo kabanosy czy kiełbasa krakowska w ciąży, których wybór w dzisiejszych czasach jest ogromny.

  • Dobra wiadomość jest taka, że przyszła mama nie musi rezygnować ze wszystkich przysmaków tego typu.

  • Natomiast dla bezpieczeństwa jej i rozwijającego się w brzuchu dziecka bezwględnie potrzebne jest zorientowanie się, które wyroby mięsne można spożywać bez żadnych obaw.

  • Chodzi tutaj w głównej mierze o to, żeby nie narażać siebie na zatrucie pokarmowe albo – co gorsza – zarażenie się groźnymi bakteriami, które prowadzą do rozwoju niebezpiecznych chorób zakaźnych takich jak toksoplazmoza i listerioza.

  • Są one nie tylko szkodliwe dla kobiety ciężarnej, ale przede wszystkim dla jej dziecka i mogą spowodować u niego poważne komplikacje.

W związku z tym warto uprzednio sprawdzić, które wyroby mięsne w ciąży może spokojnie spożywać przyszła mama, a z jakich należy całkowicie zrezygnować. Przy czym już na wstępie wskazane jest zaznaczenie, że w grę nie wchodzi żadne surowe mięso czy wędliny, które nie zostały wcześniej poddane obróbce cieplnej lub są niedogotowane w środku.

Czy kabanosy w ciąży są dobrym rozwiązaniem?



Poduszka ciążowa Poofi w kształcie cyfry 9. Zobacz ją tutaj.

Jednym z powszechnie uwielbianych przysmaków mięsnych są tzw. kabanosy, czyli długie i bardzo cienkie kiełbaski, które są przygotowywane z mięsa wieprzowego. Przed rozpoczęciem procesu wędzenia i suszenia, jest ono we właściwy sposób marynowane, a to wszystko nadaje mu wyjątkowy smak i aromat. Ale najważniejsze pytanie brzmi: czy w ciąży można jeść kabanosy?

Odpowiadając na nie, warto zwrócić uwagę na pewne kwestie.

  • Wcale nie jest to takie oczywiste, czy kabanosy są całkowicie bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Wystarczy chociażby spojrzeć na to, w jaki sposób są one przyrządzane, zanim trafią na nasz stół.

  • Otóż kontrowersyjny jest proces ich produkcji, która polega w głównej mierze na suszeniu i – co najważniejsze – na tzw. wędzeniu. A to budzi już pewne uzasadnione obawy.

W stanie błogosławionym zaleca się głównie spożywanie mięsa i jego wyrobów, które są dokładnie ugotowane, żeby ograniczyć ryzyko zakażenia się toksoplazmozą, a także listeriozą. Tymczasem czy samo wędzenie tych cienkich kiełbasek nie powinno nas zastanowić i dać negatywną odpowiedź na nasze pytanie: czy można jeść kabanosy w ciąży? Otóż niekoniecznie.

  • Warto sobie uświadomić, że wędzenie jest swego rodzaju obróbką cieplną, co oznacza, że poddany jej wyrób mięsny nie jest całkowicie surowy.

  • Natomiast o wiele bardziej kluczowe w tym przypadku jest to, jaka dokładnie temperatura panowała w jego trakcie. Dlatego temu należy się bacznie przyjrzeć.

  • Nie jest tajemnicą, że różnego rodzaju bakterie czy inne niebezpieczne drobnoustroje, które mogą bytować na mięsie, giną w wysokich temperaturach. W związku z tym na pewno gotowane kabanosy w ciąży jeszcze bardziej ograniczają potencjalne ryzyko zarażenia się nimi.

  • Jednak nie trzeba obawiać się spożywania ich bez dodatkowej obróbki cieplnej. Dzieje się tak z tego powodu, że wędzenie polega na ogrzaniu danego wyrobu mięsnego do przynajmniej 70 stopni Celsjusza. A właśnie w tej temperaturze giną bakterie wywołujące toksoplazmozę, a w przypadku listeriozy jest to nawet mniej, bo 60 stopni.

 

A zatem kabanosy w ciąży można jeść, ale najlepiej w umiarkowanych ilościach.

 


Chorizo w ciąży – czy jest bezpieczne dla przyszłej mamy?


Album Ciążowy "Będę Mamą". Kliknij, aby zobaczyć

A jak to wygląda z popularnym wyrobem mięsnym, którym jest hiszpański specjał wieprzowy w postaci kiełbasy chorizo? Dodawana do niej przyprawa, papryka wędzona w wersji mielonej, sprawia, że ma ona niezwykle intensywny smak oraz znamienny dla siebie czerwony kolor. Jest to przede wszystkim rodzaj kiełbasy suszonej, która nie jest poddawana obróbce cieplnej.

 

Wobec tego nie jest zalecana dla kobiet w stanie błogosławionym. I to ze względu na wspomniane wyżej ryzyko zarażenia się toksoplazmozą i listeriozą. Natomiast smażone chorizo w ciąży, które zostało przygotowane na ciepło w 70 stopniach, już jest dopuszczalne do spożycia. Mimo wszystko dla swojego bezpieczeństwa i zdrowia dziecka lepiej wstrzymać się ze spożywaniem chorizo.


Czy kiełbasa w ciąży jest lepszym pomysłem?

To zależy w głównej mierze od tego, w jaki sposób jest przyrządzona.

  • Z jednej strony surowa biała kiełbasa w ciąży jest zakazana, ponieważ istnieje potencjalne ryzyko zakażenia się bakteriami toksoplazmozy.

  • Natomiast odpowiednie przygotowanie tego rodzaju wyrobów mięsnych, które polegałoby na ich dokładnym ugotowaniu bądź upieczeniu w wysokiej temperaturze, minimalizuje to zagrożenie.

  • Podobnie kiełbasa parzona w ciąży nie jest bezpiecznym rozwiązaniem, bo w środku może być niedogotowana.

  • Nie wspominając o tym, że tego typu produkty spożywcze są często ciężkostrawne i mogą przyczynić się do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego przyszłej mamy.

 

Podsumowując: kiełbasa wędzona w ciąży niekoniecznie jest dobrym wyborem i to nie wyłącznie ze względu na możliwość zarażenia się toksoplazmozą czy listeriozą. Warto zatem pamiętać, żeby w stanie błogosławionym spożywać wyłącznie sprawdzone wyroby mięsne, które w dodatku będą poddane właściwej obróbce cieplnej. W końcu chodzi tutaj o zdrowie przyszłej mamy i jej maleństwa.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.