Kategorie

Jak przetrwać kolki u noworodka? Kiedy się zaczynają, do kiedy trwają i jak sobie radzić?

Problemowa kolka u noworodka - jak rozpoznać ten rodzaj bólu małego brzuszka i co pomaga w jego złagodzeniu?

Jak przetrwać kolki u noworodka? Kiedy się zaczynają, do kiedy trwają i jak sobie radzić?

Pierwsze kolki u noworodka – kiedy mogą się pojawić i po czym można je łatwo rozpoznać?

U najmłodszych dzieci bardzo często mogą się pojawić różnego typu dolegliwości zdrowotne, które nierzadko niepokoją ich rodziców. Widok przeraźliwie płaczącego niemowlęcia jest przykry dla jego opiekunów, którzy chcieliby natychmiast uśmierzyć jego ból i przywrócić mu dobre samopoczucie.Co więcej, czasami maleństwo wydaje się tak cierpieć, że mama lub tata zaczynają zastanawiać się, czy nie dzieje się w jego organizmie coś o wiele poważniejszego. Jedną z takich dolegliwości typowych dla wieku niemowlęcego, która spędza młodym rodzicom sen z powiek jest tzw. kolka. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, że jest to specyficzny ból małego brzuszka, któremu towarzyszą charakterystyczne objawy. 

  • Jest nim w głównej mierze przeraźliwy płacz noworodka, który często mocno pręży i wygina swoje ciało oraz nerwowo podkurcza swoje nóżki.

  • Oprócz tego można namacalnie zauważyć, że brzuszek dziecka jest bardziej twardy i dodatkowo napięty, a także wyraźnie wzdęty. 

  • A to z kolei oznacza, że w jego małych jelitach został nagromadzony nadmiar gazów, które tworzą się przede wszystkim z pęcherzyków powietrza, jakie niemowlę połyka w trakcie karmienia.
     
  • Ponadto znamienną oznaką jest również sama pora dnia, kiedy kolki u noworodka najczęściej występują. Zazwyczaj dzieje się to na wieczór albo późnym popołudniem i o mniej więcej podobnej godzinie

  • W dodatku przy tak mocnym bólu brzuszka bardzo trudno jest rodzicom uspokoić swoje maleństwo, ponieważ jest to dość silna dolegliwość. 

  • Warto również przy tym wiedzieć, kiedy kolki się zaczynają, w kontekście samego wieku dziecka. Przyjmuje się, że ich początek przypada w pierwszym miesiącu życia niemowlaka. Dokładniej mówi się, że jest to czas od 2 bądź 3 tygodnia życia dziecka. 

Dlatego też jeśli zauważamy wszystkie powyższe symptomy, które przypadną właśnie na ten okres, to możemy być pewni, że ból brzuszka noworodka jest spowodowany kolką. Dobrze jest przy tym zdawać sobie sprawę z faktu, że jest to niezagrażająca życiu dziecka dolegliwość, właściwa dla wieku niemowlęcego. 


A wynika ona przede wszystkim z
niedojrzałego jeszcze układu trawiennego noworodka. To właśnie jako główną przyczynę występowania kolki podają lekarze pediatrzy. Choć do końca nie jest wiadomo, czy u podłoża tego problemu zdrowotnego nie stoją również inne powody. Niemniej tak czy inaczej warto poszukać sprawdzonych metod, które pomogą zarówno maluszkowi, i jego rodzicom przetrwać ten trudny czas. Przy tym pojawiają się często również wątpliwości w stylu: czy karmić podczas ataku kolki albo co można zastosować na ból małego brzuszka w tym przypadku? 

Kolki u niemowląt - do kiedy trwają i w jakim momencie zanikają całkowicie?


butelka antykolkowa dr browns
Butelka antykolkowa ze smoczkiem 120 ml. Kliknij, aby zobaczyć.

A zatem gdy już wiemy, jak objawia się ten typowy dla wieku niemowlęcego ból brzucha, to warto również dowiedzieć się, kiedy przeważnie mija i wszystko zaczyna wracać do normy. Otóż kolka to niegroźna dolegliwość ze strony przewodu pokarmowego dziecka, która powinna całkowicie zaniknąć w okolicach mniej więcej 4 miesiąca życia. Natomiast warto skonsultować się z lekarzem pediatrą maluszka, gdy tego rodzaju problemy zdrowotne się przedłużają. A także i w sytuacjach, kiedy ból brzucha u noworodka pojawia się w różnych momentach dnia, a nie o stałej porze. I wtedy, kiedy niemowlę zaczyna wymiotować bądź ma rozwolnienie.

Niepokojące są również zaparcia u tak małych dzieci i towarzysząca im gorączka, które powinno się diagnozować w gabinecie lekarskim.


Dokuczliwe kolki u noworodka - co robić, żeby przynieść ulgę maleństwu w bólu?


otulacz muślinowyOtulacz muśinowy dla dziecka. Więcej pieszuek znajdziesz tutaj, już od 7,49 zł

 

Bez wątpienia częsty (a nawet codzienny) ból brzuszka niemowlęcia i towarzyszące mu dodatkowe uporczywe symptomy, bywają niezwykle uciążliwe zarówno dla niego samego, jak i jego najbliższego otoczenia. Na szczęście jednak istnieją sprawdzone sposoby na złagodzenie przykrych dolegliwości u maleństwa, które pojawiają na skutek kolki. Można ich wymienić kilka. Oprócz tego istnieją również metody, które pomogą zminimalizować ryzyko ich powstania. A zatem jak przetrwać kolki u noworodka i co można zrobić, żeby ograniczyć możliwość pojawienia się ich teraz i w przyszłości?

Prawidłowa technika karmienia: 

  • Często można usłyszeć przekonanie, że niemowlęta karmione naturalnie piersią mają większe szanse na uniknięcie bólu brzuszka. Jedynie zwraca się uwagę na fakt, żeby mama karmiąca w szczególny sposób dbała o swoją codzienną dietę, w której nie powinny znajdować się tzw. potrawy wzdymające. Niemniej współcześnie nie znajduje to potwierdzenia, że eliminowanie pewnych pokarmów ma faktycznie wpływ na pojawienie się lub nie kolki u noworodka. 

  • Bardziej chodzi tutaj o sam sposób karmienia. Zaleca się, żeby niemowlęta były karmione częściej i krócej niż nadmiernie przejadały się pokarmem. Pamiętajmy, że układ trawienny niemowlęcia jest jeszcze niedojrzały i potrzebuje nieco czasu, żeby w pełni się rozwinąć. Ponadto niezależnie od rodzaju karmienia, czy jest to naturalne piersią bądź butelką, to zawsze trzeba zatroszczyć się o to, żeby maluszkowi się odbiło. To ochroni jego brzuszek przed wzdęciami, które powstają przez gromadzenie się w nim nadmiaru gazów. 

  • Natomiast kiedy noworodek jest karmiony butelką, to warto zadbać o jej staranny wybór. Dotyczy to również samego smoczka, przez który niemowlę będzie pobierało swoje pożywienie. Obecnie świetnym rozwiązaniem są nowoczesne butelki z systemem kolkowym, czyli tzw. odpowietrzającym, które nie dopuszczają do powstania w mleku pęcherzyków powietrza. A jak wiemy, to właśnie ich połykanie w trakcie jedzenia przez noworodka, przyczynia się do powstania kolki.

  • Co więcej, równie istotne jest karmienie maleństwa na tzw. żądanie i nie czekanie aż ono porządnie zgłodnieje i zacznie rozpaczliwie płakać. Do butelki lub piersi lepiej przystawiać już nieco uspokojone niemowlę, żeby podczas ssania nie połykało pęcherzyków powietrza. Natomiast gdy noworodek płacze, to nie jest w stanie dobrze uchwycić brodawki ani smoczka, co może potem skutkować bolesnymi wzdęciami.

Łagodny masaż małego brzuszka:

  • Gdy niemowlakowi zacznie doskwierać nieprzyjemna kolka, to warto w pierwszej kolejności spróbować naturalnych metod na jej zneutralizowanie. Natychmiastową ulgę w bólu brzucha noworodka może przynieść rozluźniający masaż w dotkniętych dyskomfortem okolicach jego ciała. Istotny jest przy tym kierunek, w jakim będziemy go wykonywać.

  • Najpierw ułożmy maleństwo wygodnie na jego pleckach. Swoją dłoń połóźmy delikatnie na brzuszku noworodka i zacznijmy go masować. Ważne jest, żeby robić to w zgodzie z właściwym ruchem wskazówek zegara. To ma ogromny wpływ na prawidłową pracę przewodu trawiennego maluszka i jego usprawnienie. Odpowiednio wykonany masaż brzuszka pociechy znacząco niweluje bolesne wzdęcia, ponieważ nadmiar gazów znajdujących się w jelitach, zostaje usunięty z organizmu.

Ciepły okład lub kąpiel:

  • Oprócz kojącego masażu, można również spróbować ogrzać obolały brzuszek niemowlaka poprzez wykonanie gorącego (ale nie parzącego!) okładu bądź zrobienie maleństwu kąpieli w ciepłej wodzie. 

  • Ostatni sposób sprawdzi się zwłaszcza w przypadku maluchów, które uwielbiają tego typu czynność pielęgnacyjną. Jeśli jednak nasza pociecha nieszczególnie przepada za wodą i kąpielami, to zawsze można w celu ogrzania jego brzuszka zastosować specjalny okład.

  • Można w jego ramach wykorzystać ocieploną pieluszkę. Jeśli jednak zależy nam na szybkości i wygodzie, a przede wszystkim i bezpieczeństwie, to można w tym celu zastosować profesjonalny termofor, np. z pestkami wiśni.

Odpowiednia technika noszenia noworodka:

  • Mało kto może zdawać sobie sprawę, że ważne jest również to, jak nosić dziecko podczas kolki, aby przynieść mu ukojenie w trakcie jej ataku. Zaleca się wtedy utrzymywanie głowy niemowlaka wyżej od reszty jego ciała

  • Oprócz tego można również położyć maleństwo na brzuszku na swoim przedramieniu, co zapewni mu dodatkowy łagodny masaż. Można również posłużyć się chustą, co z pewnością będzie komfortowym rozwiązaniem zarówno dla noworodka, jak i jego opiekuna.

Specjalne ćwiczenia na kolki u niemowlaka:

  • Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej kwestii. Kiedy noworodka męczy bólbół brzuszka, to można zaproponować mu małą gimnastykę. Nie jest ona niczym skomplikowanym. Polega ona w głównej mierze na tym, że należy łagodnie zginać nogi niemowlaka do jego brzuszka, podczas kiedy on leży na swoich plecach. Wykonujemy to w bardzo subtelny sposób.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.