Kategorie

Jajko na miękko, sadzone, lub jajecznica w ciaży - czy można jeść?

Wyjaśniamy, czy można jeść jajka w ciąży i w jakiej postaci są najzdrowsze i przede wszystkim najbezpieczniejsze dla przyszłej mamy.

Jajko na miękko, sadzone, lub jajecznica w ciaży - czy można jeść?

Jajka w ciąży – wartościowy produkt spożywczy

Wiele przyszłych mam zauważa, że dopada je ogromna ochota na jajka w ciąży i zastanawiają się, czy w ogóle można je spożywać w tym wyjątkowym czasie. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej wartościowych rodzajów pokarmów, z których w dodatku można przyrządzić pyszne dania. Są również podstawowym składnikiem ciast i kremów a także lodów czy też majonezów. A jak powszechnie wiadomo, kobiety w stanie błogosławionym mają zazwyczaj różne zachcianki żywieniowe. I zapewne wynika to główne z tego, że ich organizm domaga się uzupełnienia niezbędnych witamin i minerałów, które znajdują się w rozmaitych produktach spożywczych.

Jajko na miękko,sadzone, lub jajecznica w ciąży-czy mozna jeśc?Co więcej, jaja w ciąży mogą być sprzymierzeńcem przyszłej mamy, ponieważ są bogate w tak potrzebne jej w tym okresie życia składniki odżywcze. I co najważniejsze, mają one również ogromne znaczenia w prawidłowym rozwoju płodu:

  • Jajka to w głównej mierze najlepsze źródło białka, które jest w nich nie tylko pełnowartościowe, ale i łatwo przyswajalne przez ludzki organizm. A jest to w końcu podstawowy budulec komórek.
  • Można odnaleźć w nich także ważne dla kobiet ciężarnych witaminy z grupy B (w tym niezbędny kwas foliowy B9, a także cholinę B4, która m.in. ma dobry wpływ na kształtujący się mózg płodu), D i K, oraz witaminę młodości E.
  • Oprócz tego jajka w ciąży codziennie to bogate źródło wapnia, a także innych wartościowych składników mineralnych jak chociażby selen.
  • Ponadto to również jeden z cennych produktów spożywczych, w którym znajdują się też nienasycone kwasy tłuszczowe czy luteina, która wspomaga pracę oczu.

Jaki rodzaj jaj wybierać w stanie błogosławionym?

Warto przy tym również zdawać sobie sprawę z faktu, że dla wysokiej wartości składników odżywczych zawartych w jajkach duży wpływ ma źródło, z którego pochodzą. A także rodzaj paszy, jaka jest podawana do jedzenia kurom, które je znoszą. Dlatego też pozostaje tutaj niezwykle ważne pytanie: jakie jajka jeść w ciąży, aby faktycznie uzupełnić zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i minerały? W końcu konieczne jest w tym czasie postawienie na najwyższej jakości produkty spożywcze, które nie tylko nie zaszkodzą przyszłej mamie i rozwijającemu się w jej brzuchu maleństwu, ale pomogą zadbać o ich dobre samopoczucie. A zatem ekologiczne jajka od kur, które mogą wolno biegać po podwórku, są o wiele bardziej zdrowe i zdecydowanie bezpieczniejsze, niż tych, które są zamknięte w klatkach.

 

Na pewno pomocne w wyborze najlepszej alternatywy w tym względzie jest patrzenie na konkretną numerację:

  • W ciąży polecane są szczególnie ekologiczne jajka ze specjalnym certyfikatem oraz charakterystycznym oznaczeniem ''0''.
  • Ewentualnie można wybrać produkty z kodem ''1'', co oznacza wolny wybieg, a ostatecznie z ''2'', tj. z chowu ściółkowego.
  • Natomiast niezalecane są jajka klatkowe z ''3'', ponieważ mają małą zawartość składników odżywczych.

 

W związku z tym jajka w ciąży są jak najbardziej wskazane dla przyszłej mamy i warto uwzględnić je w swojej diecie. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak należy je przyrządzić, żeby nie tylko dostarczyły organizmowi kobiety ciężarnej niezbędnych składników mineralnych i witamin, ale i były bezpieczne.

 

Surowe jajka w ciąży – można czy nie?

Niewątpliwie jajka można przygotować na kilka różnych sposobów. Jednak stan błogosławiony to czas, w którym nie można spożywać ich pod każdą możliwą postacią. Jest to głównie podyktowane faktem, że istnieje ryzyko zatrucia groźnymi pałeczkami salmonelli, które wywołuje gorączkę i wymioty.

  • Gdy kobieta ciężarna zarazi się tego typu bakterią, to może to być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.
  • Liczne badania pokazują, że na wczesnym etapie trwania ciąży może przez nią dojść do poronienia, a na bardziej zaawansowanym – nawet do przedwczesnego porodu.
  • Niemniej jednak odpowiednio przygotowane jajko znacząco minimalizuje ryzyko zarażenia się salmonellą. Dzieje się tak dlatego, że jej pałeczki ulegają zniszczeniu w temperaturze od 60 do 65 stopni Celsjusza.
  • Oprócz tego, aby uchronić się przed ewentualnym zatruciem, koniecznie trzeba dbać o właściwe przechowywanie jajek, najlepiej w lodówce.
  • Niezwykle ważne jest też kupowanie ich ze sprawdzonych źródeł, żeby mieć pewność, iż zostały dokładnie przebadane pod kątem obecności szkodliwych drobnoustrojów.

 

Jajko na miękko,sadzone, lub jajecznica w ciąży-czy można jeśc?

A zatem surowe jajka w ciąży są bezwzględnie zakazane. I w tym czasie trzeba również zrezygnować z potraw, które na nich bazują takich jak uwielbiany przez smakoszy wołowy tatar czy włoski deser kawowy tiramisu, a także z domowej roboty majonezu oraz lodów. Kiedy jednak przyszła mama uzmysłowi sobie, że  ''zjadłam surowe jajko w ciąży'', to nie należy wpadać w panikę. Warto na pewno w takiej sytuacji skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem i ewentualnie obserwować swój organizm, czy nie pojawią się charakterystyczne dla zatrucia salmonellą dolegliwości. Pamiętajmy też, że tym samym kogel mogel w ciąży jest zabroniony, ponieważ również przyrządza się go wyłącznie z surowych jajek. Nawet wcześniejsze ich sparzenie nie gwarantuje nam, że do środka nie dostały się pałeczki salmonelli. A jest to wielce prawdopodobne, gdy na skorupce pojawiły się nawet najmniejsze pęknięcia.

W jaki sposób najlepiej przyrządzać jajka w ciąży, żeby nie zaszkodziły przyszłej mamie i jej dziecku?

W związku z powyższym można jasno stwierdzić, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem w stanie błogosławionym jest spożywanie jajek po uprzedniej obróbce cieplnej, zwłaszcza w minimalnej temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

  • Z tego względu polecane jest szczególnie całkowicie ugotowane jajko na twardo, które ma zarówno ścięte białko, jak i żółtko. Pamiętajmy, żeby nie wkładać do wrzątku produktu wyciągniętego prosto z lodówki, ale wcześniej nieco go ogrzać w temperaturze pokojowej.
  • Również jajecznica w ciąży jest dopuszczalna i może być spożywana przez przyszłą mamę. Niemniej jednak biorąc pod uwagę fakt, że jest smażona, to lepiej ograniczyć jej częste spożycie. A jeśli zależy nam na przygotowaniu zdrowszej i bardziej lekkostrawnej wersji jajecznicy, to można przyrządzić ją na parze. Tak jak to się robi dla najmłodszych dzieci, żeby nie obciążać zbytnio ich delikatnych żołądków.
  • Podobnie jajko sadzone w ciąży można spożywać bez większych obaw, ale nie spożywać go częściej niż 1 lub 2 razy w tygodniu. Włączając w ten bilans również jajecznicę.

Czy jajko na miękko w ciąży jest dobrym pomysłem? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Tymczasem kwestią sporną bywa to, czy jajko na miękko jest surowe i w takim razie lepiej zrezygnować z jedzenia go w ciąży? Wszak jedynie jego białko jest ścięte, natomiast żółtko płynne. Generalnie uważa się, że właśnie jajko w tego typu konsystencji niesie ze sobą o wiele więcej składników odżywczych niż gdy jest całkowicie ugotowane bądź usmażone. Nic zatem dziwnego, że większość przyszłych mam zastanawia się: czy skoro zjadłam jajko na miękko w ciąży, to oznacza, że mogę zarazić się salmonellą? Otóż jeśli we właściwy sposób go przyrządzimy, to zmniejszamy ryzyko zachorowania. Dlatego też przy jego przygotowaniu należy zachować daleko idące środki bezpieczeństwa.

 

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Wobec tego:

  • koniecznie zaopatrzmy się w jajka, które będą pochodzić ze sprawdzonego źródła
  • najlepiej wybierzmy ekologiczne produkty z odpowiednim certyfikatem
  • jeśli nie mamy takiej możliwości, to zdecydujmy się na jajka od kur z wolnego wybiegu z oznaczeniem ''1''
  • po zakupie starajmy się spożyć je jak najszybciej, a na pewno nie korzystajmy z nich, gdy już minie ich termin ważności podanym na opakowaniu
  • pozostałe jajka przechowujmy w lodówce z dala od surowego mięsa, na którym również mogą znajdować się pałeczki salmonelli
  • pod żadnym pozorem nie myjmy ich od razu po przyjściu ze sklepu, a jedynie przed ich ewentualnym ugotowaniem czy przyrządzeniem i co najważniejsze, jajko na miękko w ciąży powinno mieć całą skorupkę bez widocznych, nawet najmniejszych uszkodzeń, żeby mieć pewność, że w razie czego bakterie salmonelli nie dostały się do jego wnętrza.

Tak przyrządzone danie można zjeść ze smakiem i bez obaw, że zaszkodzi kobiecie ciężarnej i rozwijającemu się w jej brzuchu maluszkowi. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o innym ciekawym sposobie na przygotowaniu jajka z całkowicie ściętym białkiem i półpłynnym żółtkiem. Jest to bezpieczne dla przyszłej mamy, ponieważ nie gotujemy go w skorupce, ale właśnie bez niej, co jeszcze bardziej ogranicza ryzyko zakażenia się salmonellą.

A może… jajko po wiedeńsku?

Chodzi tutaj o cieszące się ostatnio popularnością jajko po wiedeńsku. Jest to niewątpliwie innowacyjna wersja klasycznego jajka na miękko, tylko że...w szklance. A zatem i dla kobiety w ciąży istnieje dużo różnych możliwości na przygotowanie tego rodzaju wartościowego produktu spożywczego w ciekawy sposób. Owszem, w stanie błogosławionym trzeba zrezygnować z jedzenia surowych jajek i potraw, które je zawierają. Jednak istnieje jeszcze dużo alternatyw na przygotowanie z nich pysznego dania. Wystarczy jedynie je odpowiednio ugotować bądź usmażyć. Pamiętajmy, żeby spożywać jajka w ciąży w rozsądnych ilościach, ponieważ jest to jedno z najcenniejszych źródeł białka oraz składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu oraz zdrowia kobiety ciężarnej. A jedynym przeciwwskazaniem jest alergia stwierdzona u przyszłej mamy.

 

Autor artykułu:

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.