Kategorie

Eksperymenty dla dzieci: doświadczenia do domu i przedszkola - łatwe i fajne propozycje

Proste eksperymenty dla dzieci do przeprowadzenia zarówno w domu, jak i w przedszkolu.

Eksperymenty dla dzieci: doświadczenia do domu i przedszkola - łatwe i fajne propozycje

Eksperymenty dla dzieci – dlaczego warto wykonywać je w domu lub w przedszkolu?

Truizmem jest już stwierdzenie, że maluchy uczą się i zdobywają wiedzę o otaczającym je świecie poprzez zabawę. Co więcej, już najmłodsze dzieci uwielbiają eksperymentować i chętnie robią to na co dzień! A poprzez przeżywanie różnego rodzaju doświadczeń, mogą nie tylko wypróbować poznaną przez siebie teorię w praktyce. Ale i przede wszystkim odkryć nieznane sobie właściwości i prawa, jakimi rządzi się nasze środowisko naturalne.

  • W związku z tym ciekawe eksperymenty dla dzieci, które można przeprowadzić zarówno w domu, jak i w przedszkolu, to znakomity pomysł na pożyteczne spędzenie czasu.

  • Co więcej, właśnie wtedy maluchy mogą się wiele nauczyć i niewątpliwie dowiedzieć przydatnych informacji. A to z kolei z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

  • Już nawet proste eksperymenty dla dzieci potrafią w nich rozbudzić ciekawość świata, bez której nauka byłaby tylko mało interesującą i nudną koniecznością.

  • Poza tym warto wprowadzić nieco urozmaicenia do codziennych zajęć swojej pociechy. Niezależnie od tego, czy maluszek jeszcze całe dnie spędza w domu, bądź uczęszcza do placówki wychowawczo-opiekuńczej.

  • Oczywiście również efektowne doświadczenia dla dzieci dobrze jest proponować im w przedszkolu w ramach prowadzonych zajęć edukacyjnych.

  • Pamiętając o tym, żeby zawsze były one dostosowane do konkretnego wieku malucha. Szczególnie jeśli nie mają one polegać wyłącznie na tym, że osoba dorosła tylko demonstruje przeprowadzenie danego eksperymentu, a dzieci wyłącznie się temu przyglądają.

  • Zdecydowanie warto zaangażować maluchy do aktywnego wykonywania konkretnych doświadczeń. Dlatego też wybierając łatwe eksperymenty dla dzieci, można bez obaw pozwolić im na ich przeprowadzenie, ponieważ są stosunkowo bezpieczne.

Bez wątpienia ciekawe doświadczenia w przedszkolu lub w domu, to dla maluchów doskonała okazja do nauki, która zostanie przez nie zapamiętana na bardzo długi czas.

W zależności od ich rodzaju, dzieci mogą nauczyć się przykładowo:

  • na czym tak naprawdę polegają związki przyczynowo – skutkowe
  • jak w różnych sytuacjach zachowuje się dany surowiec
  • dowiedzieć się o podstawowych prawach i zasadach fizyki
  • uczą również wnikliwego obserwowania swojego otoczenia
  • oraz pozwalają zaciekawić pociechę naukami przyrodniczymi.

Weźmy pod uwagę chociażby proste eksperymenty z wodą dla dzieci, które mogą w prosty i jasny sposób pokazać im, jakie posiada ona właściwości. A także w jakich stanach występuje w naturalnym środowisku, w zależności głównie od temperatury. Wobec tego warto w ten sposób przekazywać maluchom niezbędną wiedzę o świecie i działających w nim prawidłowościach. Nie wspominając już o tym, że fajne eksperymenty dla dzieci to fantastyczna i niezwykle wciągająca rozrywka, która pozwala im samodzielnie dokonać niesamowitych odkryć.

Jakie eksperymenty naukowe dla dzieci można przeprowadzić w domu lub w przedszkolu?


suchy basenikSuchy basen do zabawy. Kliknij, aby zobaczyć


Bez wątpienia eksperymenty dla dzieci w domu nie muszą się znacząco różnic od tych, które są wykonywane w placówce przedszkolnej. Zwłaszcza, że w przypadku młodszych pociech często zdarza się tak, że uwielbiają one powtarzać już wcześniej poznane czynności.

  • Z jednej strony daje im to poczucie sprawczości, że są w stanie przeprowadzić konkretne doświadczenie i to w dodatku samodzielnie.

  • A z drugiej – poprzez częstokrotne powtarzanie wiedza, którą zdobyli w trakcie ich przeprowadzania, może się utrwalić w ich umyśle.

Natomiast jeśli chodzi o najlepszy czas, kiedy można bezpiecznie wykonać domowe eksperymenty, to idealny jest zdecydowanie wiek przedszkolny pociechy, czyli dokładniej moment ukończenia 3 roku życia.

  • Oczywiście na początek warto samemu zademonstrować maluchowi dane doświadczenie, a później spróbować razem z nim przeprowadzić je.

  • Im dziecko starsze, tym bardziej można pozwolić mu na samodzielne eksperymentowanie, ale nadal pod ścisłym nadzorem osoby dorosłej.

Najważniejsze w tym wszystkim jest bezpieczeństwo pociechy. Natomiast jeśli chodzi o samo przygotowanie eksperymentu, to tak naprawdę nie potrzeba do tego żadnych specjalnych rzeczy. A przeważnie wystarczy to, co mamy pod ręką w domu. Szczególnie takie łatwe eksperymenty z pewnością ucieszą małe dzieci, które na tym etapie swojego życia nie potrzebują wyszukanych doświadczeń. Jest to zatem niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju aktywności.

Niemniej jeżeli maluch jest mocno zainteresowany empirycznymi badaniami, to zawsze można poszukać propozycji na nieco bardziej urozmaicone eksperymenty. Ciekawym rozwiązaniem mogą być tutaj prawdziwe zestawy doświadczalne, które zostały stworzone specjalnie z myślą o małych naukowcach.


Tymczasem poniżej podajemy kilka pomysłów na proste i nieskomplikowane doświadczenia dla przedszkolaków, które można wykonać również w domu:

Woda w różnych stanach skupienia:

  • Jednym z najbardziej podstawowych eksperymentów naukowych dla dzieci, jest pokazanie im, jak wygląda woda w trzech stanach skupienia, tj. stałym jako lód, gazowym jako para wodna oraz ciekłym jako płyn.

  • Najbezpieczniej dla maluchów będzie przeprowadzenie doświadczenia, w którym woda ze stanu ciekłego zamienia się w lód. Wystarczy w tym celu razem z pociechą przygotować, np. pojemnik przeznaczony na kostki lodu. Wlewamy do niego wodę, którą następnie będziemy zamrażać. Naturalnie na efekt tego eksperymentu dla dzieci trzeba poczekać. Ale w tym czasie możemy pokazać maluchowi, jak woda wygląda w innym stanie skupienia.

  • Do garnuszka wlewamy wodę, tłumacząc przy tym, że jest to ciecz. Następnie stopniowo podgrzewamy ją, doprowadzając do wrzenia, czyli temperatury 100 stopni Celsjusza. Należy przy tym zachować dużą ostrożność, żeby dziecko przez przypadek się nie oparzyło lub nie oblało wrzątkiem. Czekamy i obserwujemy, jak zachowuje się woda w trakcie gotowania, aby w końcu ujrzeć nad garnuszkiem parę wodną.

  • Natomiast gdy mamy gotowe kostki lodu, to warto wykorzystać je od razu do innego doświadczenia. A mianowicie sprawdzić, co się z nimi stanie, kiedy zostaną wrzucone do szklanki z wodą. Zanim jednak przeprowadzimy ten eksperyment, możemy uprzednio spytać pociechę, jaki jej zdaniem będzie wynik tego doświadczenia. Czy według niej kostki lodu się zatopią w wodzie? A może wypłyną na powierzchnię? Tymczasem w przedszkolu możemy przeprowadzić krótką ankietę wśród swoich podopiecznych. Wynik proponowanego eksperymentu z wodą dla dzieci będzie następujący: lód po wrzuceniu do wody, zacznie wypływać i nie zatopi się.

Eksperyment z wodą i olejem:

  • Do jego przeprowadzenia potrzebujemy tak naprawdę tylko czystą wodę, olej np. rzepakowy lub słonecznikowy, przeźroczystą szklankę. Raczej nie polecany jest tutaj klasyczny kubek, bo nie będziemy mogli wtedy dokładnie sprawdzać, co się dzieje w trakcie naszego doświadczenia.

  • Następnie do połowy szklanki nalewamy wodę z kranu.

  • Później dodajemy do niej odrobinę oleju.

  • Całą miksturę należy starannie wymieszać. Można pozwolić zrobić to dziecku.

  • Po wymieszaniu wody z olejem, bacznie przyglądamy się temu, co nastąpi.

  • Jaki zatem będzie efekt tego typu prostego eksperymentu dla dzieci? Czy dodany do wody olej, w końcu rozpuści się w niej? Otóż nie. Ale po chwili wytrąci się na jej powierzchnię. Dlaczego tak się stało? Bo w tym przypadku nie woda jest lżejsza, ale właśnie olej.

 

Doświadczenie dla przedszkolaków z wodą i pieprzem (w formie proszku, nie kuleczki):

  • Do przeprowadzenia tego eksperymentu niezbędny będzie talerz (klasyczny lub plastikowy, ważne, żeby był w miarę głęboki), woda z kranu, mydło lub płyn do mycia naczyń, a także pieprz czarny.

  • Do talerzyka nalewamy wodę, która powinna go wypełnić do przynajmniej 3/4 wysokości. Kolejno na jej powierzchni rozsypujemy czarny pieprz.

  • Paluszek dziecka umaczamy w płynnym mydle bądź w płynie do naczyń.

  • Następnie maluch ma za zadanie dotknąć nim środek talerza i zobaczyć, co się dzieje z rozsypanym pieprzem.

  • Pod wpływem płynu lub mydła, przyprawa zaczyna ''uciekać''.

Wesoły eksperyment dla dzieci z wodą gazowaną i rodzynkami:

  • Oprócz zwykłej wody z kranu, można również wykorzystać jej wersję gazowaną, tj. nasyconą dwutlenkiem węgla. To również pomysł na ciekawe doświadczenie dla maluchów, który pokaże im nieco inne oblicze tej niesamowitej cieczy.

  • Do jego przeprowadzenia potrzebujemy: szklankę z wodą gazowaną i ususzone winogrona, czyli rodzynki (same w sobie, bez żadnych polew, itd).

  • Eksperyment polega na tym, że dziecko ma wrzucić do szklanki rodzynki, a potem obserwować, co się zadzieje.

  • Efekt tego doświadczenia będzie zapewne dla maluszka zaskakujący, ponieważ rodzynki nie tylko nie zanurzą się w wodzie, ale...zaczną w niej ''podskakiwać''.

Na koniec zostawiliśmy niecodzienny eksperyment z wodą dla dzieci, którego końcowy rezultat zachwyci każdego:



Farby dla dzieci od Coloresca. Kliknij, aby zobaczyć!

  • Najpierw pociecha na czystej kartce papieru powinna narysować z dwa lub trzy kwiatki i pokolorować je.

  • Następnie jej zadaniem będzie jej wycięcie i zagięcie do środka ich płatków.

  • Gdy kwiatki będą już przygotowane w ten sposób, to do miski należy nalać zimną wodę. I położyć je delikatnie na jej powierzchni.

  • Co stanie się z kwiatkami? W kontakcie z wodą otworzą się ich płatki i spektakularnie rozkwitną.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.