Kategorie

Dzień Babci i Dziadka - co ważnego niesie ze sobą to święto dla dziecka?

Zbliżający się dużymi krokami Dzień Babci i Dziadka jest dobrą okazją do przyjrzenia się tej relacji i wykonania kroku w kierunku jej wzmocnienia. Z tej okazji wyjaśniamy na czym polega wyjątkowość tej więzi i podpowiadamy jak o nią zadbać.

Dzień Babci i Dziadka - co ważnego niesie ze sobą to święto dla dziecka?

Dzień Babci i Dziadka - co ważnego niesie ze sobą to święto dla dziecka?

Relacje między rodzicami a dziećmi bez wątpienia najsilniej kształtują osobowość i świat doświadczeń dziecka. Jednak nie jest to jedyna ważna relacja, która wpływa na nasze pociechy. Relacja z babcią i dziadkiem może mieć także bardzo wartościowy i pozytywny wpływ na rozwój dziecka, co potwierdzają przeprowadzone niedawno badania. Zbliżający się dużymi krokami Dzień Babci i Dziadka jest dobrą okazją do przyjrzenia się tej relacji i wykonania kroku w kierunku jej wzmocnienia. Z tej okazji wyjaśniamy na czym polega wyjątkowość tej więzi i podpowiadamy jak o nią zadbać.

Wpływ więzi między wnuczętami a dziadkami w świetle badań

Relacji między dziećmi i dziadkami postanowił przyjrzeć się m. in. zespół badaczy z Uniwersytetu w Bostonie. Zaobserwowali oni, że bliskie relacje wnuków z dziadkami redukują ilość objawów depresji zarówno u dzieci jak i u dziadków. Badania wykazały także, że dobra, mocna relacja dziadków z dziećmi wiąże się z większą ilością zachowań prospołecznych u dzieci i lepszym przystosowaniem społecznym oraz mniejszą ilością problemów emocjonalnych i wychowawczych. Bliska więź wnuków z dziadkami odzwierciedla najczęściej ogólnie mocne relacje wewnątrz rodziny. Jednak relacja ta ma swoje wyjątkowe znaczenie dla dzieci, wnosząc do ich życia bardzo ważne wartości i źródło wyjątkowego wsparcia. Na czym polega wyjątkowość relacji między babcią i dziadkiem a wnukami?

Babcia i dziadek - wsparcie, przyjemność, mądrość i historia

Dziadkowie odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu wnuków, pomagając im budować poczucie własnej wartości. Często są to najukochańsi opiekunowie dziecka, bo mają ten przywilej, że mogą wziąć na siebie tylko tę pozytywną część wychowania dziecka, zostawiając pilnowanie dyscypliny i wykonywanie rutynowych zadań rodzicom. Dziadkowie są przede wszystkim partnerami do zabawy, dostarczycielami rozrywki i przyjemności, w postaci prezentów czy łakoci. Patrzą na swoje wnuki przychylnym i wyrozumiałym, a wręcz pełnym podziwu okiem i zawsze mają dla wnuka słowo pocieszenia. Oczywiście dziadkowie również stawiają pewne wymagania i obowiązki, lecz ich relacja z dzieckiem jest pozbawiona presji oczekiwań i stresu rodzicielskiego, dzięki czemu wnuki czują się w ich towarzystwie swobodne i bezwarunkowo akceptowane. Taką postawą bez wątpienia przyczyniają się do wzmacniania poczucia własnej wartości dzieci.

W dzisiejszych niestabilnych czasach, w których nie jest łatwo podtrzymywać tradycje i wartości, dziadkowie pełnią często rolę strażników rodzinnych zwyczajów i wartości. Zazwyczaj to oni podtrzymują rodzinne rytuały, jak niedzielne obiady, zjazdy rodzinne. Dla dzieci tradycje te mają duże znaczenie, dając im poczucie bezpieczeństwa i zakorzenienia w rodzinie. Są one także źródłem ważnej wiedzy na temat rodziny i własnej historii. To przecież dziadkowie zazwyczaj przechowują stare fotografie, rodzinne pamiątki, potrafią o nich ciekawie opowiedzieć, jak również dostarczyć wnukom wiedzy o ich rodzicach opowiadając jak to było kiedy mama, czy tato byli w wieku dziecka. Historie opowiadane przez dziadków są ważnym źródłem poczucia ciągłości i przynależności, które pełnią niezwykle istotną rolę w budowaniu tożsamości wnuków.

"Dziadkowie wyprzedzają wnuków na drogach życia" - Appelt, K. (2007). Współcześni dziadkowie i ich znaczenie dla rozwoju wnuków.

Dzięki temu dzieci mają szansę zdobywać ważną wiedzę o naturalnym cyklu życia oraz o tym jak radzić sobie z trudnościami i ograniczeniami, które pojawiają się wraz z wiekiem. Dzięki relacji z dziadkami, dzieci uczą się także miłości i szacunku dla osób starszych. Poza niesamowitą więzią jaką wnuki zadzierzgają z dziadkami i jej pozytywnym wpływem na dzieci, kontakt z dziadkami uczy także obcowania z chorobą, niepełnosprawnością i śmiercią. Dzięki temu jest źródłem głębokiej życiowej wiedzy o tym, że we wszystkim ludzkich doświadczeniach, zarówno tych przyjemnych jak i trudnych, związanych z cierpieniem, jest jakiś głębszy sens.

Co pomaga umacniać więź między wnuczętami a dziadkami?

  1. 1.Wspólne świętowanie rodzinnych okazji i rocznic.
  2. 2.Regularne spotkania i wspólna zabawa.
  3. 3.Nagrywanie filmów i robienie zdjęć.
  4. 4.Wymiana drobnych podarunków z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Dziecka oraz bez okazji.
  5. 5.Wzajemne wysyłanie kartek pocztowych i laurek, które stanowią także wspaniałą pamiątkę na przyszłość.
  6. 6.Opowiadanie rodzinnych historii.
  7. 7.Dobra relacja między dziadkami a ich własnymi dziećmi i nieinwazyjne wspieranie ich w rodzicielskich rolach.


Dziadkowie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu wnucząt i powinni pozostawać z nimi w bliskich relacjach jeśli jest to możliwe. Dzięki tym relacjom dzieci dorastają umysłowo w niezwykły sposób. Im bardziej zróżnicowane jest bliskie otoczenie dziecka, im więcej jest w nim osób w różnym wieku i doświadczeniu, tym większa szansa na otrzymanie wsparcia, ale też różnorodności relacji, poglądów i pomysłów, co daje dzieciom szansę na bardziej dynamiczny i pełny rozwój.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.