Kategorie

Drugie dziecko: kiedy jest dobry czas, jak się przygotować i jak powiedzieć o rodzeństwie?

Czy istnieje idealny czas na starania o drugie dziecko? Jak zakomunikować nowinę o rodzeństwie starszakowi?

Drugie dziecko: kiedy jest dobry czas, jak się przygotować i jak powiedzieć o rodzeństwie?

Kiedy czas na drugie dziecko? I jakie są najczęstsze dylematy i obawy z tym związane?

Narodziny pierwszego maleństwa to bez wątpienia ogromne i niezwykle ekscytujące wydarzenie zarówno dla samych rodziców, jak i dla całej rodziny. Jednak podobne, jeśli nie większe emocje, budzą pytania o to, kiedy drugie dziecko powinno pojawić się na świecie? Jest to niezwykle dyskusyjny temat, na który można usłyszeć różne i nierzadko przeciwstawne opinie. Większość rodziców zapewne marzy o rodzeństwie dla swojej pociechy, żeby miała ona z kim się bawić w dzieciństwie. W dodatku brat lub siostra dają również nieocenione wsparcie w dorosłym życiu, co również nie jest bez znaczenia. Poza tym współcześnie w naszym społeczeństwie bardzo popularny jest model czteroosobowej rodziny, czyli 2 rodziców + 2 pociech. Nie zmienia to jednak niezaprzeczalnego faktu, że drugie dziecko w domu bywa ogromnym wyzwaniem dla rodziców, ale nie tylko. Wtedy całe dotychczasowe życie z jednym maluchem nagle musi zostać diametralnie przeorganizowane, a nierzadko i w codzienności pojawia się kryzys. Opieka nad dwójką dzieci nie jest łatwa, zwłaszcza gdy pomiędzy nimi jest bardzo mała różnica wieku. Trudno jednemu opiekunowi zadbać o pilne potrzeby obojga, które wymagają natychmiastowego zaspokojenia. Często bywa i tak, że pojawienie się w domu młodszej siostry lub brata jest dla starszego dziecka trudnym emocjonalnie doświadczeniem. W końcu musi zacząć dzielić z nią lub z nim uwagę obojga rodziców, choć do tej pory miał ją na wyłączność. Również mama lub tata mogą odczuwać poczucie winy, że nie poświęcają swojemu pierworodnemu wystarczającej ilości czasu..

 

Niemniej pomimo wyżej wspomnianych trudności, które mogą mieć miejsce po narodzinach drugiego dziecka, to jednak pragnienie rodzeństwa dla swojej pociechy jest piękne i jak najbardziej możliwe do zrealizowania. W końcu relacje siostrzane czy braterskie są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. A rodzeństwo to bliskie nam w życiu osoby, na które możemy liczyć w różnych sytuacjach.


Decyzja w zgodzie ze sobą



Ksiażka dno miednicy. Zobaczysz ją tutaj.

Oczywiście ostateczną decyzję o drugim dziecku oboje rodzice powinni podjąć wspólnie i w zgodzie ze sobą. Nie powinni się przy tym kierować zdaniem rodziny, która uważa, że już najwyższy czas na postaranie się o rodzeństwo dla pierworodnego. Nie wchodzą tutaj również w grę nagabywania ze strony babci lub dziadka, że marzą o drugim wnuku lub wnuczce. Ani także opinie społeczeństwa, które twierdzi, że jedyny słuszny model rodziny to wyłącznie 2 + 2. Warto również zaznaczyć przy tym, że głównym motorem działań nie powinna być chęć zapewnienia swojemu maluszkowi rodzeństwa, które miałoby rzekomo pozytywnie wpływać na rozwój jego kompetencji społecznych czy komunikacyjnych. Drugie dziecko powinno być przede wszystkim pragnieniem obojga rodziców, którzy planują powiększenie rodziny i chcą podzielić się swoją miłością z jej nowym członkiem. Wynikiem ich obopólnej i dobrze przemyślanej decyzji, z jej wszystkimi konsekwencjami. Oczywiście czasem zdarza się i tak, że mąż nie chce drugiego dziecka, pomimo tego, że kobieta pragnie zostać kolejny raz mamą. Na pewno warto w tej trudnej sytuacji szczerze porozmawiać i dowiedzieć się, jaka konkretnie kryje się za tym przyczyna. Być może wiąże się ona z obawami o finanse albo ogólnie o poradzenie sobie z codzienną opieką nad większą ilością maluchów, która może być o wiele bardziej wymagająca? Jeśli natomiast pierwsza ciąża była zagrożona, to mąż może bać się, że w drugiej powtórzy się to samo. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie rozmowa na ten temat i próba wspólnego uzgodnienia wizji rodziny.

 

Wybór odpowiedniego momentu

Jeżeli jednak oboje rodziców jest zdecydowanych na rodzeństwo dla swojej pociechy, to kolejną kwestią jest wybranie odpowiedniego momentu. A zatem gdy chodzi o to, kiedy najlepiej rozpocząć starania o drugie dziecko, to warto wziąć pod uwagę przynajmniej dwie istotne kwestie:

  • Jedną i niezwykle ważną jest samopoczucie oraz zdrowie kobiety, która pragnie po raz kolejny zostać mamą. Jest to indywidualna sprawa, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że ciało po pierwszej ciąży i po połogu potrzebuje czasu, żeby wrócić do dobrej kondycji.

 

Stan błogosławiony to ogromny wysiłek dla organizmu kobiety i nie można tego w żaden sposób bagatelizować. Generalnie lekarze ginekolodzy zalecają, żeby pomiędzy pierwszą a następną ciążą były przynajmniej 2 lata odstępu. To optymalny czas na regenerację ciała kobiety po porodzie.

 

Inną kwestią jest to, jak obecnie wygląda opieka nad pierwszym dzieckiem, które może być niezwykle zajmująca. A to z kolei może wpływać zarówno na samopoczucie, jak i zdrowie przyszłej mamy. Co więcej, gdy pierworodny jest wymagającym dzieckiem, tzw. high need babies, to czasami lepiej poczekać z zajściem w drugą ciążę. Zwłaszcza gdy nie mamy nikogo do pomocy z zewnątrz. Ale tak jak to zostało wspomnianej wyżej, to indywidualna decyzja obojga rodziców.

  • Równie ważną sprawą jest także najlepsza różnica wiekowa pomiędzy dziećmi. Na ten temat można usłyszeć sporo opinii i poczytać w książkach czy w Internecie. Czasami można poczytać o tym, kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko na forum parentingowym, gdzie wypowiadają się tzw. podwójni rodzice. Jedni twierdzą, że im szybciej, tym lepiej – wszak niewielka różnica wieku pomiędzy maluchami sprzyja budowaniu przez nich wspólnej silnej więzi. Nie wspominając już o tym, że i rodzice będą mieć później o wiele lepiej i łatwiej, kiedy dzieci się usamodzielnią. Natomiast duża różnica wieku sprawi, że trzeba będzie od nowa przypominać sobie podstawy pielęgnacji niemowlęcia, co może generować dodatkowy stres. Poza tym rodzeństwo może też nie mieć ze sobą świetnego kontaktu, ponieważ będzie już na innym etapie rozwoju. Ale z drugiej strony większa różnica wieku między dziećmi pozwala rodzicom nieco odpocząć od przewijania pieluch. Ponadto pierworodny będzie bardziej samodzielny, co również może ułatwić opiekę nad drugim maleństwem.

A zatem nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest idealny czas na drugie dziecko, bo wszystko zależy od kobiety i mężczyzny, którzy będą podejmować tę decyzję wspólnie.

Jak przygotować się do drugiej ciąży?



poduszka ciążowa w kształcie cyfry 9. Zobacz ją tutaj.

  • Przed zajściem w kolejną ciążę, warto udać się do lekarza ginekologa na konsultację. Dobrze jest wykonać wszystkie podstawowe badania, w tym morfologię, cytologię i USG narządów rodnych. Konieczne jest na pewno zatroszczenie się o swoje zdrowie fizyczne, ale nie tylko. Zawsze przed każdą ciążą trzeba suplementować kwas foliowy i szczególnie zadbać o swoją dietę, żeby była bogata w niezbędne witaminy i składniki mineralne. Oczywiście lepiej nie przyjmować żadnych leków bez uprzedniej rozmowy z lekarzem ginekologiem, żeby czasem nie zaszkodzić sobie ani dziecku.

  • Warto również mentalnie przygotować się do drugiej ciąży, która przy energicznym maluchu bywa ogromnym wyzwaniem. Dobrze jest sięgnąć po specjalistyczne książki, w jakich poruszany jest ten temat i zapoznać się także z literaturą, która podejmuje zagadnienie rodzeństwa. Można również porozmawiać z innymi mamami, które już przechodziły przez ten etap w swoim życiu i spytać się o pomocne wskazówki na ten wyjątkowy stan błogosławiony.

A jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?

Warto zawczasu przygotować swoją pociechę na pojawienie się w jej życiu rodzeństwa. To ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka i to bez względu na jego aktualny wiek. Narodziny siostry lub brata bardzo dużo zmienią w jego codzienności, która nie będzie już wyglądać tak samo. Nie będzie ona lepsza ani gorsza, ale po prostu inna. Odpowiednie przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa może mu znacząco ułatwić odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Tylko pytanie: w jaki sposób najlepiej to zrobić?

  • Dużo zależy tutaj od wieku dziecka i jego wrażliwości. Wiadomo, że inaczej przekażemy wieść o bracie lub siostrze, kiedy nasza pociecha jest jeszcze malutka i niewiele jest w stanie zrozumieć, niż gdy jest starsza.

  • W przypadku młodszego dziecka można spróbować mu jakoś zobrazować, że w brzuszku mamy znajduje się dzidziuś. Pomocne mogą się tutaj okazać książeczki dla maluchów, w których jest właśnie podejmowany temat oczekiwania na rodzeństwo.

  • Natomiast starszakowi lub nastolatkowi można w delikatny sposób przekazać tą informację. Można pokazać zdjęcie USG, na którym widać maleństwo.

  • Pamiętajmy jednak, żeby dziecko dowiedziało się bezpośrednio od rodziców, że będzie miało rodzeństwo. A nie od dziadków czy innych osób trzecich, ponieważ może poczuć się pominięte i urażone, co z pewnością nie wpłynie pozytywnie na więź z bratem bądź siostrą.

Ostatecznie jednak każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko i na pewno będzie wiedzieć, w jaki sposób najlepiej przekazać mu wieść o tym, że będzie ono miało rodzeństwo.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.