Kategorie

Co można zrobić z kasztanów dla dzieci? Zabawy z kasztanami w przedszkolu i domu

Inspiracje na jesienne zabawy z pociechą. Podpowiadamy, co można zrobić z kasztanów niejadalnych w domu lub zaproponować maluchom w przedszkolu.

Co można zrobić z kasztanów dla dzieci? Zabawy z kasztanami w przedszkolu i domu

Interesujące zabawy z kasztanami w roli głównej

 

Jesień to bez dwóch zdań wyjątkowa pora roku i to pod różnymi względami. A jej nieodłącznymi elementami są przede wszystkim kasztany, które zachwycają swoim pięknym i niezwykle urokliwym wyglądem. Razem z żołędziami i szyszkami, a także i barwnymi liśćmi spadającymi z drzew, są wyczekiwanymi darami jesieni. I to nie tylko dla małych i dużych dzieci, ale również i wielu osób dorosłych.

 

Oczywiście jedną z obowiązkowych aktywności o tej porze roku jest spacer w poszukiwaniu kasztanów i pozostałych darów jesieni, które potem w ogromnych ilościach przynosi się do domu.

 

Dlatego nic dziwnego, że często pojawia się w głowach rodziców pytanie, czy i jak można wykorzystać je, żeby nie leżały bezczynnie na parapecie?

  • Jeżeli nasze pociechy są w wieku przedszkolnym lub (wczesno)szkolnym, to na pewno część przyniesionych kasztanów można zanieść do placówki, w której się uczą.

  • A czasami nawet sami nauczyciele proszą o dostarczenie przez dzieci poszczególnych darów jesieni, aby wspólnie z podopiecznymi stworzyć specjalny kącik przyrody.

  • W dodatku kasztany są często wykorzystywane do różnego rodzaju zabaw, które mają charakter dydaktyczny, co jest szczególnie zrozumiałe w przypadku najmłodszych pociech.

 

Zdecydowanie klasyczne dary jesieni są wspaniałym pomysłem na uatrakcyjnienie codziennych zajęć edukacyjnych, podczas których dzieci poznają poszczególne litery alfabetu polskiego bądź uczą się liczyć.

 

Oprócz tego są wspaniałym dodatkiem do wszelkiego typu prac plastycznych i artystycznych, które dzięki nim zyskują na swojej oryginalności i wyróżniają się niepowtarzalnym urokiem. Bez wątpienia ludziki i figurki z kasztanów to najbardziej znane i standardowe propozycje zabaw kreatywnych, które już w swoim dzieciństwie wykonywali współcześni rodzice.

 

Jednak obecnie można odnaleźć o wiele więcej inspiracji na nie, które wykraczają poza dotychczasowe formy i są ciekawym urozmaiceniem dla dzieci w różnym wieku.

 

Ponadto w dzisiejszych czasach zabawy z kasztanami zyskały nowy wymiar i nie ograniczają się wyłącznie do twórczości plastycznej, która świetnie pobudza dziecięcą wyobraźnię i w dodatku usprawnia tzw. małą motorykę.

 

Można również wykorzystać je w celu nauczenia dziecka poszczególnych liter i tworzenia prostych słów, a także znakomicie sprawdzą się do poznania cyferek i wykonywania łatwych działań matematycznych, zwłaszcza dodawania i odejmowania.

 

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kasztany stały się dodatkowym elementem tradycyjnych zabaw ruchowych, które mają pozytywny wpływ na dużą motorykę dzieci.

 

Przykładowo można zrobić dla maluchów tzw. ścieżkę sensoryczną. A jednym z jej składników mogą być właśnie kasztany. Inną opcją jest wykonanie z ich pomocą tzw. rzutu do celu, którym może być miseczka plastikowa bądź tekturowy karton. Jest to emocjonująca gra zręcznościowa, która usprawnia zarówno dużą, jak i małą motorykę pociechy.

 

Niebanalnym pomysłem jest również urządzenie dzieciom w przedszkolu tzw. kasztano-brania (na wzór grzybobrania). W tym przypadku należy uprzednio rozmieścić kasztany po całej sali. Natomiast zadaniem dzieci będzie zebranie ich jak największej ilości do koszyczka lub plastikowego wiaderka do piasku.

 

A zatem można zauważyć, że tego typu dary jesieni kryją w sobie ogromny potencjał, który warto odkryć, jak tylko się już pojawią. Poniżej wyjaśniamy, co można zrobić z kasztanów w domu lub w przedszkolu czy szkole podstawowej, żeby zrobić z nich użytek, a nie tylko piękną jesienną dekorację.

 

Plastyczne zabawy z kasztanami dla dzieci w każdym wieku

 

Super markery stempelkowe do zabawy. Kliknij i zobacz!

To doskonały pomysł, żeby zachęcić pociechę do rozwijania swojej wrodzonej kreatywności i przy okazji trenowania swojej małej motoryki, która dotyczy sprawności rąk i dłoni. Warto przy tego typu zabawach z kasztanami puścić wodze fantazji i nie ograniczać się wyłącznie do znanych szablonowych koncepcji. Choć na pewno warto zapoznać z nimi dzieci, dla których z pewnością będą one czymś nowym i zaskakującym.

 

Naturalnie pierwszą myślą będą z pewnością ludziki z kasztanów i figurki zwierzątek, które można wykonać w standardowy lub bardziej innowacyjny sposób.

 

Potrzebne są do nich głównie drewniane wykałaczki. To właśnie z ich pomocą będzie można połączyć ze sobą poszczególne kasztany i stworzyć z nich oryginalne ludziki, tzw. kasztaniaki, a nawet i koniki. Dla urozmaicenia można przygotowanym stworkom nałożyć na główki czapeczki z żołędzi, albo dokleić ruchome oczka, które są samoprzylepne.

 

  • Innym sposobem na przymocowanie do siebie kasztanów, aby powstały z nich ludziki czy koniki, jest użycie specjalnego kleju na gorąco. Ale tutaj jest często niezbędna pomoc rodziców lub innych osób dorosłych, żeby dzieci nie poparzyły sobie rączek.

  • Jednak na początek lepszym rozwiązaniem może okazać się zrobienie figurek z kasztanów w postaci zwierzątek, np. ślimaka lub misia, które w pomysłowy sposób ozdobimy kolorową plasteliną. Idealnie sprawdzi się ten pomysł u małych dzieci, dla których korzystanie z wykałaczek może być za trudne. Natomiast klej na gorąco może być dla nich niebezpieczny.

 

Wobec tego ludziki z kasztanów i plasteliny oraz figurki zwierzątek to najlepsza propozycja dla przedszkolaków, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego rodzaju przestrzennymi pracami plastycznymi. Natomiast na klasyczne figurki z wykałaczkami czy klejem na gorąco przyjdzie jeszcze odpowiedni czas.

 

Ale to nie wszystkie propozycje w związku z tym, co można zrobić z kasztanów niejadalnych w obrębie kreatywnych zabaw artystycznych. Innym pomysłem jest układanie z nich na stoliku bądź podłodze, wymyślnych figur i kształtów, które będą tworzyć niesamowity efekt wizualny. Dobrze jest wtedy dysponować większą ilością kasztanów, bo daje to więcej możliwości, a i powstałe z nich kompozycje będą duże i przez to bardziej imponujące.

 

W dodatku ciekawym pomysłem może być poukładanie kilku kasztanów na czystej kartce papieru, którym następnie maluch za pomocą kolorowej kredki będzie mógł dorysować rączki i nóżki, aby powstały urocze ludziki. W ten sposób można również stworzyć niebanalne zwierzątka i postacie.

 

Ponadto warto zaprosić dziecko do wspólnego dekorowania kasztanów według własnej wizji. Świetnie nadają się do tego m.in. markery, np. kredowe lub pigmentowe z farbą plakatową. Dzięki nim pociecha będzie mogła narysować różne wzory czy ozdobić kasztana małymi serduszkami lub kropeczkami.

 

Co można zrobić z kasztanów w przedszkolu w ramach edukacyjnych zajęć z polskiego i z matematyki?

Liczydło drewniane w tradycyjnej odsłonie. Praktyczny gadżet w nauce liczenia. Kliknij. aby zobaczyć. 

Kasztany jako pomoc dydaktyczna? Dlaczego nie! Dary jesieni można wykorzystać również w niekonwencjonalny sposób. Chociażby w tym celu, aby uatrakcyjnić dziecku edukację w przedszkolu. Również i w domu można wykorzystać kasztany, żeby nauczyć swoją pociechę umiejętności czytania i liczenia.

Kasztanowy alfabet

Jednym z pomysłów jest zaproponowanie dziecku ułożenia kilku kasztanów w taki sposób, aby powstała konkretna litera. A jeżeli posiadamy ich dość dużą ilość, to warto z nich zrobić cały alfabet, co będzie efektownie wyglądać.

 

  • Dla najmłodszych pociech można wykorzystać dodatkową pomoc w postaci kartki papieru, na której ołówkiem, kredką lub długopisem, zrobimy szkic poszczególnych literek. Natomiast zadaniem malucha będzie ułożenie kasztanów według narysowanego wzoru.

  • Kiedy już dziecko pozna wszystkie litery i nauczy się je odczytywać, to można przenieść całą zabawę na nieco wyższy poziom zaawansowania. Można przygotować kartki z propozycją napisania przez pociechę konkretnych słów, zaczynając od najprostszych, jak np. krótkie nazwy zwierząt typu kot, pies, sowa, kura, itd. Oczywiście wykorzystując w tym celu kasztany.

 

Nauka liczenia i wykonywania łatwych działań matematycznych na kasztanach

Znajomość alfabetu to z pewnością przydatna umiejętność, którą pociecha może zdobyć zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Jednak równie istotne jest przekazanie maluchowi wiedzy z zakresu matematyki, która wszak jest królową nauk. A zatem co można zrobić z kasztanów dla dzieci, żeby zapoznać je z cyframi i liczbami, a przy okazji też nauczyć dodawania i odejmowania?

  • Na początek można każdy z nich oznaczyć przy pomocy markera kredowego, który zawsze w razie potrzeby można łatwo usunąć. Wybierzmy dziesięć większych kasztanów, na których napiszemy cyferki od 1 do 10. Następnie poprośmy dziecko, żeby ułożyło je we właściwej kolejności, np. od najmniejszej liczby do największej lub na odwrót.

  • W dodatku kasztany świetnie nadają się do wykonywania podstawowych działań matematycznych, a w szczególności dodawania i odejmowania. Można taką zabawę przeprowadzić na kilka różnych sposobów, co sprawi, że maluch zbyt szybko się nią nie znudzi.

  • Przykładowo na dużej kartce papieru można narysować trzy duże okręgi, z czego pierwsze dwa posłużą do działania dodawania (pomiędzy nimi koniecznie trzeba umieścić znak +), a ostatni będzie jego wynikiem, czyli sumą.

  • Najpierw prosimy dziecko, żeby w jednym kółku położyło np. 2 kasztany, a w drugim – 3. Następnie pociecha powinna policzyć ile jest ich w sumie. Gdy wynik będzie zgodny z rzeczywistością, to wtedy dziecko ma za zadanie ułożyć w trzecim kółku odpowiadającą działaniu ilość kasztanów.

 

W identyczny sposób można spróbować nauczyć kilkulatka odejmowania. Jedyną zmianą będzie dotyczyć liczby kasztanów, które znajdą się w ostatnim okręgu.

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.