03
Dec

Smoczek dla noworodka karmionego piersią: jaki wybrać na czas karmienia?

2020-03-12 08:45:05 |
Odsłon 1396 |

Podpowiadamy, jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem oraz kiedy i w jaki sposób z niego skorzystać, żeby nie zaburzyć laktacji.

Karmienie piersią a smoczek – czy to dobre połączenie?Karmienie piersią a smoczek – czy to dobre połączenie?

Na pewno smoczek uspokajacz jest genialnym wynalazkiem, który jest pomocny na najwcześniejszym etapie życia maleństwa, ponieważ pozwala zaspokajać jego jak najbardziej naturalną potrzebę ssania. To podstawowa czynność, która daje niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa oraz działa na niego uspokajająco i relaksująco, a przy tym nierzadko umożliwia mu spokojne zaśnięcie.

Wobec tego nie powinien nikogo dziwić fakt, że noworodki i najmłodsze dzieci, które są karmione w sposób naturalny, bardzo często lubią o wiele dłużej pobyć przy matczynej piersi. I to niekoniecznie tylko w celach zaspokojenia swojego głodu, ale właśnie z potrzeby bliskości czy bezpieczeństwa. Tym bardziej, że niektóre maluszki mają o wiele większy odruch ssania niż ich rówieśnicy, a także mogą być na co dzień bardzo wymagającymi dziećmi (tzw. high need baby), którym nie jest łatwo się uspokoić bez dodatkowych wspomagaczy.

Dlatego też większość mam karmiących piersią swoją malutką pociechę zastanawia się, czy czasem smoczek uspokajający nie będzie dla niej jednym z lepszych rozwiązań, które również ułatwi nieco codzienne życie młodym rodzicom. Szczególnie w sytuacji, gdy niemowlę chciałoby być ciągle przy swojej rodzicielce albo ma duże problemy z samodzielnym zaśnięciem. Co więcej, może również zdarzyć się i tak, że kobieta karmiąca piersią nie zawsze jest w stanie zaspokoić ogromną potrzebę ssania swojego maleństwa. Również i mamy muszą zadbać o siebie i swoje zdrowie, np. wyjść do lekarza na wizytę lub zrobić kontrolne badania.

 

Model anatomiczny może dużo ułatwić!

Wtedy właśnie z pomocą przychodzi specjalny anatomiczny smoczek przypominający pierś, który został skonstruowany w taki sposób, żeby nie zaburzać u noworodka naturalnego odruchu ssania. Ponadto przydaje się on także w chwili, gdy zauważamy, że nasza pociecha zaczyna coraz bardziej interesować się swoim kciukiem. Jak się okazuje, że jego ssanie wpływa niekorzystnie na zgryz oraz powodować różnego rodzaju problemy logopedyczne takie jak wady wymowy. A zatem smoczek a karmienie piersią nie jest z pewnością złym połączeniem, zwłaszcza gdy są ku temu ważne powody i w momencie, kiedy będziemy kierować się w decyzji o jego zastosowaniu rozsądkiem.

 

 
WARTO WIEDZIEĆ! Bez wątpienia równie istotne jest przy tym wybranie odpowiedniego modelu, który przez swoją właściwą budowę nie będzie zaburzał u maluszka naturalnego odruchu ssania. Najlepszym rozwiązaniem jest z całą pewnością dynamiczny smoczek anatomiczny, który został stworzony specjalnie z myślą o niemowlętach karmionych piersią.    

 

Smoczek dla noworodka karmionego piersią – najważniejsze zasady, które warto poznać przed podaniem go dziecku

Zanim jednak przejdziemy do sprawdzenia bezpiecznych smoczków nie zaburzających odruchu ssania, które nawet go w pewien sposób wspierają, to koniecznie trzeba dowiedzieć się, jak mądrze korzystać z ich uspokajających właściwości:

 • - Po pierwsze i co najważniejsze: smoczka dla dzieci karmionych piersią nigdy nie można zbyt pochopnie i przede wszystkim za wcześnie podawać. Szczególnie na początku, gdy laktacja dopiero zaczyna się stabilizować i stopniowo dostosowuje się do zapotrzebowania żywieniowego maluszka. W związku z tym lepiej się wstrzymać z zaproponowaniem noworodkowi smoczka uspokajacza przez pierwsze cztery tygodnie jego życia, a najlepiej zrobić to po mniej więcej 6 – 8 tygodni po porodzie. W tym czasie przeważnie laktacja jest ustabilizowana i nic nie powinno jej zaszkodzić.
 • - Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, czy maleństwo faktycznie potrafi prawidłowo ssać pierś i czy jest ono efektywne. Można to poznać m.in. po tym jak maluszek się rozwija i czy jego masa prawidłowo się powiększa, tzn. czy dobrze przybiera na wadze. Wtedy zyskujemy pewność, że właściwie dobrany smoczek dla niemowlaka karmionego piersią nie tylko nie zaburzy naturalnego odruchu ssania, ale i także nie wpłynie negatywnie na laktację jego mamy.
 • - Jeśli jednak z różnych powodów musimy wcześniej zapoznać noworodka ze smoczkiem to nieodzowne jest korzystanie z niego w wyjątkowych sytuacjach i przez jak najkrótszy czas, o ile jest to możliwe. Gdy jest on potrzebny przy zasypianiu maleństwa, to pamiętajmy, żeby nigdy nie wkładać go z powrotem do buzi dziecka, kiedy wypadnie mu podczas głębokiego snu.  
 • - Natomiast gdy zależy nam na utrzymaniu laktacji i długim karmieniu piersią to koniecznością jest tutaj profesjonalny smoczek w kształcie sutka, który w trakcie ssania przez niemowlę nie tylko nie zaburzy jego naturalnego odruchu, ale i w intuicyjny sposób go wesprze. Niemniej przy pojawieniu się jakichkolwiek kryzysów z produkcją mleka, szczególnie jego niewystarczającej ilości, lepiej na jakiś czas zrezygnować z jego stosowania.

 

Jaki model przy karmieniu piersią będzie najodpowiedniejszy dla maleństwa?

Poszukując dla noworodka smoczka, który będzie jak pierś, bezwzględnie trzeba kierować się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa:

 • - wybieramy wyłącznie produkt, który jest przeznaczony dla dzieci we właściwym przedziale wiekowym, czyli z oznaczeniem ''0 miesięcy +''
 • - koniecznie zwracamy uwagę na materiał, z jakiego został wykonany, dla przykładu o wiele bezpieczniejszy jest silikon niż lateks, ponieważ ten ostatni często wywołuje reakcję uczuleniową
 • - i co najważniejsze, smoczek dedykowany niemowlętom karmionym piersią powinien mieć specjalną konstrukcję, która z jednej strony będzie wspierać naturalny odruch ssania, a z drugiej zminimalizuje ryzyko pojawienia się u najmłodszych problemów ze zgryzem czy późniejszych wad wymowy.

 

Wobec tego idealnym przykładem smoczka nie zaburzającym odruchu ssania jest smoczek dynamiczny o anatomicznym kształcie, który umożliwia maluszkowi prawidłowe ułożenie języka niemal identycznie jak dzieje się to podczas karmienia piersią. Poniżej kilka propozycji na tego rodzaju produkty dla najmłodszych pociech:

 • - Smoczek dynamiczny uspokajający Lovi Retro od 0 do 6 miesięcy (w zestawie dwie sztuki plus łańcuszek) to jeden z innowacyjnych propozycji na smoczek jak sutek, który doskonale nadaje się dla noworodków karmionych piersią, ponieważ jego symetryczna konstrukcja wykonana z najwyższej jakości silikonu wzmacnia u maluszka naturalny odruch ssania.

  A co za tym idzie – nie utrudnia on niemowlakowi oddychania i niweluje ryzyko zakrztuszenia śliną. I co najważniejsze, dynamiczny smoczek Lovi jest całkowicie bezpieczny dla noworodka, ponieważ nie zawiera w swoim składzie  szkodliwego bisfenolu.
 • - Smoczek dynamiczny Lovi Rabbit świecący w ciemności dla noworodków i niemowląt w wieku 0m+ 3m+ i 6m+ to kolejna odsłona wyjątkowego smoczka przypominającego pierś renomowanego producenta artykułów dla najmłodszych dzieci, który został stworzony we współpracy z lekarzami pediatrami oraz neurologopedami.

  Dzięki temu jego budowa sprzyja prawidłowemu ssaniu, które w konsekwencji zapobiega powstaniu poważnych wad zgryzu i nie zaburza właściwego rozwoju mowy u maluszka. W dodatku smoczek Lovi został wyposażony w odpowiednio wyprofilowaną tarczkę ze specjalnymi otworami, które zapewniają dziecku możliwość łatwego oddychania.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.