25
Jun

Jak ubierać noworodka, niemowlaka w domu, latem, zimą i do snu? Porady i propozycje.

2019-06-25 13:45:16 |
Odsłon 651 |

Podpowiadamy, w co ubierać noworodka i starsze niemowlę w domu i na spacer o każdej porze roku, aby było mu ciepło i czuł się komfortowo we własnej skórze.

Jak się ubiera noworodka? Podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać

Poniżej lista praktycznych wskazówek dla rodziców nowo narodzonych pociech oraz starszych niemowląt:

 • -Po pierwsze: jedna z najważniejszych zasad, jaką jako rodzice bezwzględnie powinniśmy się kierować przy ubieraniu noworodka, jest przede wszystkim taka, że maleństwo musi mieć zawsze o dodatkową warstwę ubrania więcej niż osoba dorosła. Dzieje się tak dlatego, że organizm niedawno urodzonego malucha dopiero przyzwyczaja się do nowego środowiska i innej niż dotychczas temperatury otoczenia. Natomiast jego mechanizm tzw. termoregulacji jest jeszcze niedojrzały na tym etapie życia, więc bardzo często może być mu po prostu za zimno w przeciwieństwie do nas. Wobec tego nowo narodzone dziecko należy  zawsze ubierać ciepło.
 • W związku z tym nasuwa się nam jednoznaczna odpowiedź na interesujące nas pytanie: jak ubierać noworodka? Na pewno musimy zastosować się do tej niezwykle ważnej zasady, czyli założyć maluszkowi jedno ubranie więcej niż my sami potrzebujemy w danym momencie i w określonej temperaturze. Tym bardziej, że nowo narodzony malec nie jest jeszcze tak bardzo mobilny jak starsze dziecko i większość czasu spędza ''nieruchomo'' w pozycji leżącej, więc jest mu zimniej niż nam. Warto też jest pamiętać nie tylko o tym, w co ubierać noworodka, ale i zadbać o przykrycie go, zwłaszcza w trakcie snu, ciepłym kocykiem w zimie bądź wielorazową pieluszką bambusową w trakcie upalnych dni.

 

 • -Dobrze jest przy tym wspomnieć też o równie istotnej sprawie, czyli o tym, jak ubierać niemowlę, które nie jest już przecież noworodkiem potrzebującym bardzo dużo ciepła. Zdecydowanie nie trzeba już wtedy stosować się do powyższej zasady, która nakazuje założyć maluchowi dodatkową warstwę ubrania. Współcześnie ogromną uwagę przywiązuje się do tzw. hartowania niemowlaka, którą można powoli rozpocząć już od drugiego miesiąca jego życia.
 • Polega ona na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu maleństwa do radzenia sobie z nieco niższymi i chłodniejszymi temperaturami. Ten zabieg ma głównie na celu wzmocnienie układu immunologicznego (odpornościowego) niemowlaka. A zatem przy zastanawianiu się nad tym, jak ubrać niemowlaka, miejmy zawsze na względzie fakt, że warto dla jego dobra pomyśleć o zdrowym hartowaniu. Wobec tego postarajmy się nieco lżej ubierać pociechę i zrezygnować z dodatkowej warstwy ubrań.

 

 • -Z kolei inna ważna zasada, która nam pomoże rozwiązać dylemat: jak ubierać noworodka zimą w domu, mówi nam o konieczności utrzymania w mieszkaniu odpowiedniej temperatury powietrza. Ogólne zalecenia lekarskie są  takie, że im waga maluszka jest niższa, to trzeba pamiętać o tym, że będzie potrzebował on o wiele więcej ciepła niż jego rówieśnicy z większą masą urodzeniową i szybciej przybierający na wadze.
 • Dotyczy to również, i to w dość szczególny sposób, dzieci urodzonych przedwcześnie. W tym przypadku lekarze przy wypisie wcześniaka do domu, dają rodzicom jasne wytyczne o tym, że będzie konieczne utrzymanie w pokoju maluszka wyższej temperatury powietrza, tj. odpowiednio 26 stopni Celsjusza w ciągu dnia oraz przynajmniej 22 stopni podczas nocy. Natomiast gdy nasze maleństwo urodziło się w terminie, a jego waga ciała wynosi powyżej 3 kg, to właściwą dla niego temperaturą będą od 21 do 22 stopni Celsjusza.

 

 • -Ponadto jeśli też pragniemy sprawdzić, czy dobrze ubieramy noworodka, to dobrze jest również zwrócić uwagę na jego zachowanie, ponieważ może ono świadczy o tym, że jest mu za gorąco bądź zbyt chłodno. Dla przykładu: dotąd spokojne niemowlę staje się nagle bardzo płaczliwe, ale wszelkie próby zaspokojenia jego potrzeb fizjologicznych czy próba uspokojenia go tuleniem i bujaniem nie pomagają i nie dają oczekiwanych rezultatów. Może to być właśnie oznaka tego, że maluszek nie jest ubrany adekwatnie do panującej w pokoju temperatury.
 • Dlatego też kolejną istotną zasadą, która pomoże nam w tym, jak ubierać niemowlaka w domu, jest sprawdzanie karku pociechy za każdym razem, gdy nie jesteśmy pewni, czy jest mu ciepło. I głównie na tej podstawie oceniamy, czy maluch jest ubrany we właściwy sposób, a nie dotykając, np. jego rączek czy nóżek, które mogą być zimne. Przy dotknięciu kark niemowlęcia powinien być letni i suchy, bez żadnych oznak spocenia.

 

 • -Oprócz tego należy też zadbać o odpowiedni rozmiar ubranek, który zakładamy maluszkowi. Lepiej gdy są one nawet o rozmiar większe, żeby niemowlak mógł w nich swobodnie się poruszać i ćwiczyć swoje nowe umiejętności ruchowe, niż były za ciasne i krępowały jego ruchy.

 

Są to najbardziej podstawowe zasady, które w znaczącym stopniu mogą ułatwić i rozwiązać interesujący młodych rodziców dylemat, jak ubrać noworodka i nieco starsze niemowlę. Niemniej dużo zależy też od tego, gdzie maluszek przebywa (w domu czy jest na spacerze), a także od konkretnej pory roku, gdyż każda z nich rządzi się własnymi prawami.

 

Jak ubrać noworodka do snu? Słów kilka o stosownym wyborze ubranek dla maluszka na co dzień i na noc

A zatem zastanówmy się, jak ubrać dziecko, które jeszcze nie jest tak bardzo aktywne i przeważnie przez cały dzień śpi w pozycji leżącej?

Oto garstka przydatnych porad i informacji, w co ubierać noworodka:

 • W głównej mierze niezwykle ważna jest tutaj przede wszystkim jakość ubranek, które powinny być stworzone ze 100% naturalnych materiałów (bez syntetycznych dodatków), co do jakich mamy pewność, że nie podrażnią one delikatnej skóry maleństwa i nie wywołają kontaktowej reakcji alergicznej.
 • Najlepiej sprawdzą się dla noworodka bawełniane body, kaftaniki ze śpioszkami czy jednoczęściowe pajacyki, które są rozpinane na całej długości, co zdecydowanie ułatwia młodym rodzicom szybkie i wręcz bezproblemowe przebranie malutkiej pociechy. Jest to szczególnie istotne przy pierwszym dziecku, kiedy dopiero w praktyce zdobywamy wprawę w ubieraniu go.
 • Co więcej, napy czy guziczki nie powinny znajdować się z tyłu ubranka, aby nie przeszkadzały maluszkowi w leżeniu. Dobrze jest też sprawdzić, czy metki nie będą go uwierać ani drażnić jego wrażliwego ciała.
 • Warto też dla najmłodszych wybierać tylko i wyłącznie ubranka, które posiadają specjalne certyfikaty jak dla przykładu: ''Bezpieczne dla niemowląt'', ''Eco 5'', ''Przyjazne dla człowieka'' czy też Oeko-Tex Standard 100. To one dają nam gwarancję, że dany kaftanik czy body zostały uszyte z wysokiej jakości tekstyliów, które są bezpieczne i sprawdzone pod kątem zawartości szkodliwych dla zdrowia substancji.

W związku z tym dla noworodka póki co jest najlepsza tradycyjna bielizna niemowlęca zarówno na co dzień, jak i na noc. Maleństwo do snu nie potrzebuje jeszcze klasycznej dwuczęściowej piżamy. Wystarczy, że założymy mu do spania ciepły pajacyk oraz śpioszki, ale ze stopkami, aby mu nie zmarzły stopy. Inaczej konieczne będzie włożenie bobasowi na nie grubych skarpetek, które nie będą go mocno uciskać. Na pewno ubranko dla maluszka musi być wygodne i nie krępować ruchów.

 

Co na dodatkowe przykrycie dziecka?

Niezbędne jest dodatkowe przykrycie dziecka, gdy śpi – u najmłodszych do snu najlepszym rozwiązaniem będzie otulacz bądź klasyczny rożek, ale i też przydatny jest śpiworek.


Natomiast o tym, w co ubierać noworodka w domu w trakcie dnia, decyduje głównie temperatura, jaką utrzymujemy w mieszkaniu. Gdy wynosi ona od mniej więcej 18 do 20 stopni Celsjusza, co zresztą zaleca większość lekarzy i położnych, to wystarczy pociechę ubrać w o jedną warstwę ubrań więcej niż siebie.    

Dobrym pomysłem jest włożenie maluchowi body z krótkim rękawem, na który – w zależności od naszych preferencji – można z powodzeniem założyć pajacyk lub też praktyczny i bardzo też wygodny zestaw kaftanika (rozpinanej na całej długości koszulki) ze śpioszkami bądź półśpiochami. Tak skomponowany komplet ubranek jest genialną odpowiedzią na to, jak ubierać noworodka jesienią i wczesną wiosną w domu, gdzie staramy się utrzymywać identyczną temperaturę, odpowiednio dostosowaną do potrzeb maleństwa.

Jak ubierać noworodka latem? Ważne rzeczy, o których trzeba pamiętać

Lato to czas, kiedy w naszym kraju często panują wysokie temperatury i upały, które nie sprzyjają zarówno osobom dorosłym, jak i zwłaszcza najmłodszym dzieciom. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę fakt, że nie tylko na zewnątrz, ale i również w mieszkaniu bywa za gorąco. Z tego powodu ubieranie noworodka w letnim okresie jest dla rodziców nie lada wyzwaniem.

Dlatego też, aby zapewnić komfort swojemu maluszkowi w upalne dni i nie doprowadzić do przegrzania jego organizmu, koniecznie pamiętajmy o następujących rzeczach:

 • -Na pewno trzeba zdecydować się wtedy na zakładanie noworodkowi lekkich ubranek z cieńszych i przede wszystkim bardziej przewiewnych niż w chłodniejszych porach roku. Genialne na gorące dni dla najmłodszych pociech są zwłaszcza tzw. rampersy, które pełnią rolę pajacyków z krótkim rękawkiem.
 • -I co najważniejsze, w upały nie stosuje się opisanej wyżej zasady dotyczącej zakładania noworodkowi dodatkowej jednej warstwy ubranek, bo można go przegrzać. Wobec tego gdy temperatura powietrza sięga do 33-34 stopni Celsjusza, wystarczy ubrać dzidziusiowi body z koniecznie krótkim rękawem, a nawet może być i bez, tzw. bezrękawnik.
 • -Z kolei starszemu niemowlęciu w bardzo upalne lato można nawet pozwolić poleżeć w samej pieluszce, a do drzemki przykryć go pieluchą bambusową zamiast tradycyjnego kocyka, która jednocześnie zapewnia ciepło i przyjemnie chłodzi oraz potrafi absorbować wilgoć.
 • -Tymczasem wybierając się z pociechą na spacer latem, zwłaszcza w dłuższe trasy, dobrze jest ewentualnie zabrać ze sobą dodatkowe ubranko dla noworodka w razie nagłego załamania się pogody.

Natomiast o tym, jak ubrać niemowlę na spacer latem oraz o każdej innej porze roku, zwłaszcza w zimowe i mroźne dni decyduje głównie temperatura, jaka panuje na zewnątrz, ale nie tylko. Równie istotna dla właściwego ubrania maluszka poza domem jest także pogoda, ponieważ my sami inaczej dopasowujemy swoje części garderoby w zależności od tego, czy jest ciepło i słonecznie bądź mokro i wietrznie.

 
Dla przykładu: w lecie maleństwo nie potrzebuje dodatkowego ubranka, szczególnie w upały, ale już późną jesienią, gdy temperatury stają się niższe, może okazać się potrzebny ocieplany kombinezon.    

Jak ubierać niemowlaka zimą w domu i poza nim?

Bez wątpienia w okresie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną, wszystkim rodzicom jest bardzo trudno dobrać odpowiedni ubiór dla noworodka. Koniecznie trzeba tutaj znaleźć tzw. złoty środek, aby niemowlęciu w ubranku nie tylko nie było za zimno, co spowoduje zmarznięcie, ale i też nie może być mu zbyt gorąco, żeby nie doprowadzić do przegrzania małego organizmu. Chociaż w mieszkaniu łatwo rozwiązać ten dylemat, zwłaszcza gdy utrzymujemy w nim optymalną dla najmłodszych dzieci temperaturę.

 

Wtedy wystarczy wiedzieć, jak ubrać niemowlę, kiedy jest 20 stopni w domu, o czym już wspominaliśmy przy wybieraniu właściwych ubranek dla noworodka do snu. Jedynie pamiętajmy przy tym, żeby przy starszych pociechach zrezygnować z dodatkowej warstwy ubranek, szczególnie gdy stają się one już coraz bardziej aktywne i więcej się poruszają. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ubranie malucha tak, jak my jesteśmy ubrani w domu, pod warunkiem, że jest nam ciepło w takim zestawie odzieżowym.

Natomiast noworodka zimą w domu można ubrać w body z długim rękawem i do tego cieplejszy pajacyk. Można nawet założyć mu sweterek, kiedy w naszym mieszkaniu jest nieco chłodniej niż powinno być według odgórnych zaleceń.

 

W co ubrać dziecko na zimowy spacer?

Jeśli zaś chodzi o to, jak ubrać niemowlę na spacer zimą, to trzeba koniecznie zaopatrzyć się w dodatkowe części dziecięcej garderoby:

 • -Należą do nich przede wszystkim: ocieplany jednoczęściowy kombinezon z zakrytymi stopkami i fabrycznie wszytymi rękawiczkami (gdy ich nie ma w zestawie, to dokupmy je osobno) oraz grubsza i cieplejsza czapeczka, która dobrze przylega do główki maleństwa. Na początku życia dziecka jest ona większa od reszty jego ciała, a co za tym idzie – na spacerze jest mu najbardziej w nią zimno i to właśnie przez nią ucieka zbyt szybko ciepło.
 • -Noworodka najpierw musimy werandować, żeby stopniowo przyzwyczaić go do chłodniejszych temperatur. Jest to obowiązkowy punkt, zanim wyjdziemy z pociechą na pierwszy zimowy spacer.
 • -I co najważniejsze, w przypadku najmłodszych dzieci najlepiej sprawdza się ubiór na tzw. cebulkę, czyli założenie maluszkowi kilka cienkich warstw ubrań, które w razie potrzeby – gdy zrobi się mu za ciepło – można łatwo i szybko zdjąć

Przykładowo możemy w poniższy zestaw poszczególnych elementów dziecięcej odzieży ubrać noworodka na spacer w zimie:

 • -najpierw ubieramy maluszka w bawełniane body z długim rękawem, na które zakładamy kolejno śpioszki ze stopkami i kaftanik lub sam pajacyk, a w przypadku mroźniejszych dni dodatkową bluzkę bądź sweterek
 • -dobrze jest ubrać maleństwo w dodatkowe ciepłe skarpetki, które zarazem nie będą zbyt mocno uciskać niemowlęcej nóżki, ale i będą na tyle ciasne, że nie będzie istniała obawa ich zsunięcia się w trakcie spaceru
 • -na koniec ubieramy niemowlę w jednoczęściowy kombinezon, a gdy nie został on wyposażony w zakryte stopki, to trzeba ubrać maluchowi ciepłe buciki, tzw. niechodki, aby było mu ciepło w stopy
 • -nie zapominajmy też o ciepłej czapeczce, przy czym można wypróbować sprawdzony patent, w którym wykorzystujemy do ubrania noworodka w dwie czapeczki: jedną cieńszą, która będzie dobrze przylegać do główki pociechy, najlepiej zawiązywaną na tzw. troczki, żeby się nie zsunęła, a także drugą grubszą.

Jak można wywnioskować z powyższego, prawidłowe ubranie niemowlaka w domu i na spacer nie musi być trudne i skomplikowane. Wystarczy, że dostosujemy się do najważniejszych kryteriów, jakimi warto się kierować, gdy będziemy zastanawiać się, w co ubierać noworodka.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.