Kategorie

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku w przedszkolu, lub szkole i ośmielić je? Ćwiczenia na domową terapię

Co zrobić, gdy dziecko boi się innych dzieci i jest nieśmiałe w przedszkolu? Jakie są tego przyczyny? Sprawdzone porady dla rodziców nieśmiałych dzieci.

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku w przedszkolu, lub szkole i ośmielić je? Ćwiczenia na domową terapię

Nieśmiałość u dzieci w wieku przedszkolnymNieśmiałość u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym – jak można ją rozpoznać i z czego może ona wynikać?

  • Niewątpliwie nieśmiałość u dzieci jest dość często spotykaną cechą u najmłodszych pociech.
  • Szczególnie dotyczy to maluchów, gdy znajdują się w nieznanym dotychczas otoczeniu, jakim jest przedszkole i nowe osoby w nim spotykane jak nauczycielki wychowania przedszkolnego oraz obcy rówieśnicy.
  • Oprócz tego również może pojawić się szkolna nieśmiałość, kiedy kilkulatek zostaje posłany dopiero do zerówki w szkole podstawowej i wcześniej nie miał okazji przyzwyczaić się do nieco innych niż w domu warunków panujących w tego rodzaju placówkach opiekuńczo – wychowawczych.
  • Niemniej jednak warto sobie zadać pytanie, czy zawsze to, że dziecko w przedszkolu nie bawi się z dziećmi i woli sam budować wieżę z klocków lub jeździć małymi autkami jest jednoznaczne z tym, że wyróżniającą cechą jego charakteru jest nieśmiałość?
  • Niekoniecznie, ponieważ może wynikać to głównie z wieku pociechy, który warunkuje jej aktualne potrzeby. W związku z tym przeważnie najmłodsze dzieci preferują bardziej własne towarzystwo niż rówieśników, co widać dobrze już na przykładzie rocznych bliźniaków, które najczęściej bawią się obok siebie niż razem. A zatem na wspólne zabawy z innymi dziećmi z całą pewnością przyjdzie jeszcze odpowiedni czas.
  • Jednakże fakt, że dziecko izoluje się od grupy w przedszkolu może być faktycznie spowodowane jego nieśmiałością, która może być zarówno wrodzona, jak i nabyta.
  • Aczkolwiek warto sobie też uświadomić, że według psychologów jest to jak najbardziej normalne zjawisko w rozwoju małego człowieka, które mija z określonym wiekiem. Dlatego też nieśmiałe dziecko w przedszkolu do nawet czwartego roku swojego życia jest pewną normą, więc wcale nie oznacza to, że kilkulatek nadal w takim stanie pozostanie w późniejszym czasie.
  • Zwróćmy też uwagę na fakt, że dużo zależy również od samego temperamentu oraz charakteru dziecka.
  • Co więcej, każdy maluch może różnie zachowywać się w zależności od konkretnej sytuacji, w jakiej się w danym momencie znalazł.
  • Dla przykładu we własnym domu większość najmłodszych pociech jest o wiele bardziej otwarta na nowe wyzwania i pełna pozytywnej energii, ponieważ zna dobrze to miejsce i czuję się w nim po prostu bezpiecznie niż poza nim.
  • Dziecko nieśmiałe w przedszkolu nie jest niczym niezwykłym, ponieważ jest to dla niego zupełnie obce otoczenie, w którym jest dużo nieznanych ludzi, w tym nowe ciocie oraz koleżanki i koledzy, zwłaszcza na samym początku.
  • Z tego powodu tak niezmierne znaczenie ma tzw. adaptacja przedszkolna, której głównym celem jest praktyczne przygotowanie malucha do codziennej przygody z edukacją przedszkolną.
  • Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspierać swoją pociechę w stawaniu się coraz śmielszym w poznawaniu nowych przyjaciół i stawianiu czoła różnym sytuacjom. Tym bardziej, że gdy dziecko jest wycofane w szkole i nie nawiązuje żadnego kontaktu ze swoimi rówieśnikami, to może spowodować to u niego swoiste problemy z jego prawidłowym rozwojem w sferze nie tylko emocjonalnej, ale i intelektualnej.
  • Bez wątpienia ma to ogromne znaczenie dla dalszej przyszłości pociechy. Choć nie zawsze dziecko nieśmiałe jest nadal takie, kiedy już dorośnie i stanie się dorosłe.

Nieśmiałe dziecko w szkole lub w przedszkolu – przyczyny wycofania w kontaktach międzyludzkich Nieśmiałe dziecko w szkole lub w przedszkolu – przyczyny wycofania w kontaktach międzyludzkich 

Czy każda nieśmiałość u dzieci w wieku przedszkolnym jest wyłącznie naturalnym uwarunkowaniem maluchów do czwartego roku życia? A może wynika z jeszcze innych przyczyn, które determinują lękliwe zachowanie pociechy w nowych miejscach i przy poznawaniu ludzi? Aby dostrzec, w czym tak naprawdę tkwi problem z nieśmiałością dziecka w przedszkolu lub szkole, i czy jest jego wrodzona skłonność lub bardziej zdeterminowana naturalnym rozwojem emocjonalnym, należy zwrócić uwagę na kilka niezmiernie istotnych kwestii.

A mianowicie:

  • Dobrze jest spróbować odnaleźć w swej pamięci czasy, gdy nasza pociecha była malutkim niemowlakiem, oraz sposób, w jaki reagowała na rozmaite sytuacje.
  • Czy może bardziej niż inne maluchy w jej wieku (np. z najbliższej rodziny lub od znajomych) była wyczulona na nagłe zmiany w stałym rytmie dnia lub widząc po raz pierwszy nieznajome twarze?
  • Albo niechętnie spędzała czas na wyjazdach do krewnych lub na wakacje? Jeśli zdarzały się takie momenty i dziecko przeważnie stawało się wtedy nerwowe i bardzo płaczliwe, to może to świadczyć przede wszystkim o nadwrażliwości jego systemu nerwowego, co zdarza się u niektórych niemowląt.
  • Wróćmy też na dłuższą chwilę myślami do własnego dzieciństwa, w którym być może odnajdziemy powód, dla którego nasz kilkulatek przejawia szkolną nieśmiałość.
  • Nierzadko bywa i tak, że pociechy są ''małą kopią'' swoich rodziców. Jeśli zatem przypomnimy sobie siebie jako dziecko wycofane z grupy rówieśniczej, to możemy być niemalże pewni, że nieśmiałość naszego maluszka jest wrodzona.
  • Może warto poszukać też w swojej pamięci również i tego, co nam samym wtedy pomagało w otworzeniu się na innych i nowe wyzwania?
  • Spójrzmy też na poszczególne sytuacje z naszego codziennego rodzinnego życia. Zwłaszcza na to, czy sami nie kreujemy naszej pociechy na  wstydliwe dziecko, które będzie bało się kontaktów z innymi i zmierzenia się z nieznanymi dotąd sytuacjami.
  • Czy czasem nie pozwalamy maluchowi na większą samodzielność? Dla niego jest to jednoznaczna sugestia ze strony własnych rodziców, którzy są przecież niepodważalnym autorytetem, że nic w takim razie nie potrafi zrobić, więc lepiej siedzieć cicho i pozwolić na całkowite zdanie się i prowadzenie przez dorosłych.
  • Z jednej strony nie jest dobrze wyręczać we wszystkim dziecko i ochraniać je przed ewentualnymi niepowodzeniami. Ale i poniekąd uniemożliwiamy mu także odniesienie pierwszych sukcesów, bo przez nasze postępowanie nie jest w stanie nic zrobić, a co dopiero osiągnąć własnymi wysiłkami.
  • Niemniej jednak zarazem i zbyt wygórowane względem pociechy wymagania, które są nieadekwatne do wieku dziecka i jego aktualnych umiejętności, nie są właściwym lekarstwem na to, jak zwalczyć nieśmiałość u niego.
  • Każdy maluszek, gdy jakieś obowiązki zaczynają go przerastać, to przestaje myśleć o sobie dobrze i przestaje wierzyć we własne możliwości. Woli zatem pozostać na uboczu i nie zwracać na siebie zbytniej uwagi otoczenia.
  • Oprócz tego sprawdźmy, czy za bardzo nie krytykujemy malca, gdy któreś z naszych poleceń wykona nie po naszej myśli, zamiast spróbować dostrzec jego wysiłki.
  • Ponadto negatywny wpływ na rozwój wysokiej samooceny dziecka ma również wyśmiewanie się z niego, kiedy coś mu nie wyjdzie, albo żartobliwe przezywanie go ''niezdarą'', a zwłaszcza przypinanie mu w dobrej wierze etykietki nieśmiałego.
  • Niewątpliwie nieśmiały uczeń lub przedszkolak to też poniekąd i wynik określonego sposobu wychowania pociechy przez rodziców i najbliższe otoczenie, które w pewnej mierze uniemożliwia mu nabranie pewności siebie i usamodzielnienia się.
  • Ponadto kiedy dziecko boi się innych dzieci to być może miał do tej pory za mało kontaktów ze swoimi rówieśnikami, więc warto to nadrobić.

 

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?  ''Ćwiczenia'' dla dzieci nieśmiałych, które można wykonać samodzielnie w domu

  • Istnieją sprawdzone metody na to, jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi i zwalczyć jego nieśmiałość w przedszkolu lub w szkole. Tak naprawdę bardzo dużo można zdziałać już w domu, czyli na najbezpieczniejszym dla pociechy gruncie.
  • Tego rodzaju ''terapia'' dziecka nieśmiałego w znanych warunkach i w obecności najbliższych potrafi przynieść pożądane rezultaty. Można rozpocząć ją w dowolnym momencie, ale najlepiej jak najwcześniej.

 

Sposoby na nieśmiałośćSprawdzone sposoby na nieśmiałość

Poniżej kilka skutecznych sposobów, które są doskonałą odpowiedzią na pytanie, jak ośmielić dziecko uczęszczające do przedszkola lub szkoły:

  • W głównej mierze w okiełznaniu nieśmiałości u pociechy ma sama postawa jego rodziców, którzy powinni na co dzień okazywać jej swoją miłość, która musi być koniecznie bezwarunkowa. Ideałem jest, kiedy maluszek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego opiekunowie kochają go i to bez względu na to, czy coś mu wychodzi i osiąga sukcesy lub doznaje porażki.
  • Jeśli zatem zamierzamy zwrócić swojemu dziecku jakąkolwiek uwagę, to naszym głównym punktem odniesienia powinno być jego zachowanie w danym momencie, zwłaszcza gdy się nam ono nie podoba, a nie sama osoba pociechy. Nie żałujmy mu codziennych słów ''Kocham Cię'', ale i wyrzućmy ze swojego rodzicielskiego słownika wszystkie negatywne komentarze, które dotyczą bezpośrednio osobowości malucha jak ''bo Ty zawsze jesteś taki nieporadny'', itp.
  • We wszystkich sytuacjach, szczególnie tych trudnych dla dziecka, okazujmy mu wsparcie. Aby zawsze wiedziało, że jest wartościowym małym człowiekiem, który jest w stanie osiągnąć bardzo dużo. Postarajmy się tak traktować malucha, żeby naprawdę uwierzył w siebie i odkrył swój ukryty potencjał.
  • Dzięki temu dotąd nieśmiałe dziecko w przedszkolu może stać się bardziej pewniejsze własnych umiejętności, zwłaszcza komunikacyjnych i interpersonalnych, a także poznawczych.
  • Unikajmy nie tylko nadmiernej krytyki pociechy w domu, ale i ''sztucznych'' pochwał, które wcale nie pomagają we wzmocnieniu jej wewnętrznej motywacji. O wiele lepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe dostrzeżenie faktycznych wysiłków kilkulatka.
  • Albo podziękować mu, gdy w czymś nam pomógł, niż tylko chwaląc, ''jakie grzeczne z niego dziecko''. Tym bardziej, kiedy uświadomimy sobie, że maluchom zależy głównie na tym, żeby dorośli ich dostrzegali i to nie tylko w chwilach ich złego zachowania.
  • Z tego powodu też starajmy się codziennie poświęcać swojemu przedszkolakowi lub uczniowi czas, wysłuchując go zawsze z uwagą. Być może dostrzeżemy też dzięki temu jego inne problemy, które poniekąd są związane z tym, że nasze dziecko jest wycofane w przedszkolu lub szkole.
  • Natomiast gdy dziecko boi się innych dzieci, to najlepszym sposobem na ośmielenie go w trakcie interakcji z rówieśnikami jest organizowanie spontanicznych spotkań towarzyskich w domu, jak i poza nim. Już od jak najwcześniejszych lat warto zaznajamiać malucha z nowymi osobami i zapraszać do siebie znajomych, którzy mają pociechy w podobnym wieku do naszej pociechy.
  • Warto też wychodzić z dzieckiem na okoliczne place zabaw, gdzie może spotkać swoich rówieśników, albo i do specjalnych klubików, które organizują ciekawe zajęcia dla najmłodszych. Im wcześniej maluszek będzie mieć okazję zapoznawać się z innymi dziećmi, tym bardziej oswoi się z nowymi kolegami i koleżankami z przedszkola.
  • Ponadto można spróbować odgrywać z pociechą przeróżne scenki sytuacyjne, jakie mogą wydarzyć się poza domem. Dobrze jest też pokazać jej, jak radzić sobie z sytuacjami, które szczególnie stresują dziecko w przedszkolu lub szkole.
  • Nie zapomnijmy też dużo rozmawiać na ten temat z maluchem i zachęcać go, aby spróbował sam poradzić sobie z daną sytuacją, np. gdy pokłóci się z koleżanką lub kolegą. Jednak pod żadnym pozorem nie próbujmy wyręczać pociechy i za jej plecami poradzić sobie z danym problemem.

 

Pamiętajmy przy tym, że nieśmiałość u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nie zawsze jest powodem do zmartwień, ponieważ często maluchy z niej wyrastają. Choć z całą pewnością warto im pomóc w jej zwalczeniu, a w razie poważnych trudności skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.