Kategorie

Gry i zabawy logopedyczne dla dzieci - jakie wybrać i czy warto?

Powody, dla których warto zainwestować w rozwój mowy dziecka. Sprawdź nasze propozycje gier logopedycznych.

Gry i zabawy logopedyczne dla dzieci - jakie wybrać i czy warto?

Każdy rodzic zwraca szczególną uwagę na prawidłowy rozwój swojej pociechy. Najczęściej dotyczy to sfery ruchowej malucha. Jak wiadomo, jednymi z takich kamieni milowych w rozwoju fizycznym dziecka jest moment siadania, raczkowania czy stawiania pierwszych kroków. Niemniej jednak równie istotnym zagadnieniem dla wszystkich rodziców jest to, kiedy ich latorośl zacznie wypowiadać pierwsze słowa i tworzyć proste zdania. Tymczasem w rozwoju mowy maluszka ważny jest zarówno czas, w którym zaczyna mówić, jak i sposób, w jaki to czyni. Bez wątpienia można wspomóc ten właściwy sposób poprzez gry i zabawy logopedyczne.


Dlaczego nauka poprawnej mowy u dziecka jest tak istotna?

Od najmłodszych lat jako rodzice powinniśmy kształtować prawidłowy rozwój mowy swojego dziecka. A w razie jakiejkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady u logopedy. Bardzo często już u maluszków można wykryć wrodzone lub nabyte wady wymowy. Jednak najlepiej powinien ocenić to specjalista w tej dziedzinie. Im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia, tym większe szanse na całkowite wyeliminowanie wad wymowy.

Co więcej, to jak dbamy o poprawną mowę naszych pociech za pomocą gier i zabaw logopedycznych, ma niebagatelny wpływ na ich teraźniejszość oraz przyszłość, ponieważ:

-po pierwsze, trudno nawet samemu rodzicowi porozumiewać się z dzieckiem
-może to zrodzić napięcia i konflikty, a także zwiększać frustrację latorośli, która czuje się niezrozumiana
-następnie powoduje to u malucha zniechęcenie i zrażenie do dalszej nauki prawidłowego mówienia
-w dodatku dziecko mówiąc niezrozumiale może narazić się na krytykę i wyśmianie przez kolegów w -przedszkolu lub w szkole
-to z kolei może wywołać nieśmiałość i wygenerować kompleksy u pociechy
-nieprawidłowy rozwój mowy oraz niekorygowane wady wymowy powodują późniejsze kłopoty w nauce w szkole.

 

Jakie wybrać gry logopedyczne dla dwulatka, trzy, cztero lub pięciolatka?

Jak widać, inwestycja w prawidłowy rozwój mowy dziecka jest niezbędna. Dlatego już nawet niemowlęta warto zapoznawać z polską mową i starać się dużo do nich mówić. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również czytanie maluszkowi książek dostosowanych do jego wieku. Natomiast dla starszych dzieci najlepszym pomysłem są gry i zabawy logopedyczne, które zachęcą latorośl do nauki poprawnego mówienia. W ich wyborze trzeba także kierować się przedziałem wiekowym, ponieważ inne są gry logopedyczne dla dwulatka, a odmienne gry logopedyczne dla czterolatka.

Poniżej przedstawimy kilka propozycji na gry i zabawy logopedyczne dla dzieci ze względu na ich wiek:

  • Opowiem Ci Mamo Alexander – to idealna gra logopedyczna dla trzylatka i starszych dzieci, która nauczy je sztuki logicznego myślenia. Układanie kart z obrazkami w taki sposób, aby powstała z nich sensowna historia, pomoże maluszkowi w zrozumieniu następstw czasowych. Dziecko tworząc swoją opowieść z poszczególnych kart, zdobywa także wprawę w opowiadaniu o tym, co się dzieje. Dzięki tej grze maluch może doskonalić swoje umiejętności poprawnego wypowiadania się, a także rozbudza wyobraźnię.
  • Trudne słowa 2 Alexander – doskonale sprawdzi się już jako gra logopedyczna dla trzylatka, gdyż jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zabawa w nią wspomaga właściwy rozwój mowy. Co więcej, szczególny nacisk kładzie na naukę prawidłowej wymowy trudnej litery „r”, zwłaszcza w układach opozycyjnych z głoskami „i” oraz „j”. Dziecko dzięki tego typu zabawie logopedycznej uczy się różnicować głoski oraz wzbogaca swój słownik. W dodatku wspólna zabawa z pociechą w domu wspiera prawidłowy rozwój percepcji słuchowej, która jest niezwykle istotna w nauce mówienia, a później przy czytaniu i pisaniu.
  • Mówię poprawnie Alexander – rewelacyjna gra i zabawa logopedyczna dla dzieci już nawet czteroletnich. Jest to gra planszowa, po której uczestnicy poruszają się pionkami według liczby wyrzuconej na kostce. Na ich drodze pojawią się słowa na obrazku, które należy starannie wymówić. To dobra motywacja do poprawnej wymowy wyrazów dla każdego malucha, a także okazja nauki nowych słów.
  • Litery, sylaby i wyrazy Adamigo to edukacyjna układanka obrazkowa, która jest genialnym pomysłem na gry logopedyczne dla dwulatka i starszych dzieci. Jest to zestaw składający się z aż 136 tafelków, na których są zaprezentowane obrazki i litery mające związek z przedstawioną rzeczą.

Takie gry i zabawy logopedyczne nauczą malucha trzech rzeczy:

- poznawania i zapamiętywania poszczególnych liter za pomocą skojarzeń z danymi przedmiotami, których nazwy zaczynają się od prezentowanej głoski. Dla przykładu duże i małe A jest połączone z rysunkiem „arbuza”, który to owoc zaczyna się właśnie na taką literę. Niewątpliwie ułatwia to dziecku trwalsze zapamiętanie konkretnych liter. A to dlatego, że będą kojarzyć się jemu z daną rzeczą
- dzielenia wyrazów w prawidłowy sposób na sylaby i ich poprawnego akcentowania
- tworzenia słów w oparciu o stosowne ułożenie tafelków, aby stworzyły one kompletny obrazek.

Gry logopedyczne dla czterolatków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym są także niezbędną pomocą w przypadku stwierdzenia u dziecka dysleksji i dysgrafii.

Układam i czytam Adamigo – z pewnością będzie odpowiednia jako gra logopedyczna dla pięciolatka, który dzięki niej nauczy się czytać pojedyncze wyrazy i dzielić je na sylaby. Co więcej, bazuje ona na metodzie skojarzeń prostych słów z obrazkiem. Pozwala to na szybsze przyswojenie przez pociechę przedstawianych treści i łatwiejszą naukę wyrazów. Ponadto nauka słów na podstawie skojarzeń z obrazkiem i ich próba odczytania przez dziecko umożliwi maluchowi trwalsze zapamiętanie nazw rzeczy.

Zabawa w czytanie Adamigo – to zestaw edukacyjny do nauki czytania, który świetnie sprawdzi się również jako gra logopedyczna dla dwulatka i trzylatka. Jest znakomitą propozycją na wspólną zabawę rodzeństwa. Dzięki tej grze można bawić się na aż 10 różnych sposobów, w zależności od poziomu trudności i umiejętności malucha. Dobrze sprawdzi się do poznawania przez dzieci liter oraz układania z nich słów. Gdy latorośl opanuje już te podstawowe informacje, to wtedy z taką grą i zabawą logopedyczną można rozpocząć przygodę z nauką czytania. To także jeden z tych zestawów, w które warto bawić się w większą ilość osób. Wprowadzenie tzw. elementu rywalizacji działa niezwykle motywująco na dziecko i jeszcze bardziej zachęca do nauki poprawnego mówienia i czytania.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.