Kategorie

Jak rozwijać dziecko poprzez gry edukacyjne?

Od kiedy wprowadzić do codziennych zabaw gry edukacyjne? Pomysły na wspólną zabawę z dzieckiem z wykorzystaniem gier edukacyjnych.

Jak rozwijać dziecko poprzez gry edukacyjne?

 

Od wieków wiadomo, że najefektywniejsza nauka jest możliwa głównie poprzez zabawę. Bardzo dobrze widać ten truizm na przykładzie nawet najmłodszych dzieci, które wręcz do perfekcji osiągnęły tą sztukę. Nasze pociechy poznają otaczający je świat oraz reguły nim rządzące właśnie w zabawie różnymi przedmiotami albo obserwując dorosłych podczas wykonywania codziennych czynności. Już w pierwszym roku swojego życia dowiadują się o różnych związkach przyczynowo-skutkowych oraz uczą się języka. Warto wykorzystać ten dziecięcy potencjał i wprowadzić do stałego repertuaru zabaw gry edukacyjne dla dzieci, które w interesujący sposób umożliwią nauczenie się przydatnych później w życiu umiejętności.

 

Wspólna zabawa z rodzicem

Gry edukacyjne dla dzieci są świetnym patentem na zajęcie naszej pociechy czymś miłym i przy okazji pożytecznym. Bywa tak, że jako dorośli nie mamy pomysłu na zorganizowanie intrygującej rozrywki dla znudzonego malucha. A tym bardziej brak nam ochoty na wspólne zabawy, które nas samych wcale nie interesują. Dlatego właśnie gry edukacyjne dla dzieci to nie tylko propozycja pomocy dydaktycznej dla nich, ale również nieszablonowa alternatywa dla rodziców, którzy chcieliby też spędzić czas ze swoją pociechą w ciekawy sposób.

Dobrze jest zacząć od prostych układanek literek lub cyferek, dzięki którym nauczymy malucha podstawowych słów. Dla przykładu można dziecku pokazywać karty z danymi cyframi i nazywać na głos każdą z nich, a przy okazji nauczyć w ten sposób liczyć od 1 do 10. Podobnie z literami w wizualny sposób pokażemy maluchowi cały alfabet.

 

Od najmłodszych lat

Jednak czy oznacza to, że wszystkie gry edukacyjne dla dzieci są wyłącznie dla starszych pociech? Chociaż często można spotkać się z określeniem, że są one przede wszystkim pomocą dla dzieci w wieku przedszkolnym, to jak najbardziej opłaca się zainteresować nimi nawet najmłodsze maluszki.

 

Należy mieć na względzie fakt, że każde dziecko posiada w sobie naturalną ciekawość świata, którą trzeba wykorzystać w jak najlepszy sposób, aby na dalszym etapie kształcenia ułatwić mu zdobywanie wiedzy. Ponadto gry edukacyjne dla dzieci to zarówno układanki słowne i cyferkowe, jak i karty z obrazkami, na których znajdują się podstawowe obiekty obecne w codziennym otoczeniu malucha.

 

I tak też na początkowym etapie przygody z tego rodzaju grami, najpierw pokazujemy dziecku daną układankę, wyraźnie nazywając przedmiot narysowany na niej, a z czasem możemy nawet prosić pociechę, żeby powtarzała za nami słowa.

 

Kolejnym etapem gry edukacyjnej dla dzieci jest pokazywanie dziecku karty i prośba o powiedzenie, co się na niej znajduje. Kreatywność ze strony rodzica jest mile widziana. Naturalnie każde gry edukacyjne dla dzieci posiadają instrukcję, z której dowiemy się, jak w nie grać, oraz propozycje alternatywnej zabawy z jej udziałem. Niemniej jednak reguły możemy ustalać sami w zależności od wieku i stopnia zaawansowania naszej pociechy, a także naszej pomysłowości.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.