Kategorie

Jak wyparzyć smoczek, butelkę: jak długo sterylizować i myć rzeczy noworodka?

Wyjaśniamy, jak długo wyparzać butelki i dbać o czystość akcesoriów do karmienia niemowląt.

Jak wyparzyć smoczek, butelkę: jak długo sterylizować i myć rzeczy noworodka?

Wyparzanie smoczka i butelki dla noworodka – dlaczego jest to konieczne?

Jak wyparzyć smoczek butelkęButelka i smoczek to nieodzowne akcesoria niemowlęce, które służą do karmienia najmłodszych pociech. To w nich można bezpiecznie podać odciągnięty pokarm z piersi mamy lub przygotowane na świeżo mleko modyfikowane. Dlatego też niezwykle ważne jest zadbanie o czystość butelek i smoczków, z których będzie korzystać bezpośrednio maleństwo. Niemniej jednak nawet staranne umycie jest niewystarczające, jeśli chodzi szczególnie o najmniejsze dzieci. Dzieje się tak z tego powodu, że nowo narodzony maluszek jest dopiero w trakcie adaptacji do nieznanego mu dotąd środowiska, które znacząco różni się od tego, w którym przebywał podczas życia płodowego. A charakteryzowało się one swoistą ''jałowością'', ponieważ bobas nie miał tam styczności z drobnoustrojami, z którymi dopiero się zetknie po porodzie. Po przyjściu na świat maluszek zapoznaje się ze specyfiką naturalnego środowiska, w którym bytują różne bakterie i wirusy, a nawet grzyby. Natomiast prawidłowe wyparzanie butelki i smoczka pozwala mu na początkowym etapie swojego życia ograniczyć kontakt z nimi.

 

A jest to istotne z kilku powodów:

  • Noworodek ma jeszcze niedojrzały układ odpornościowy i przewód pokarmowy, który jeszcze nie potrafi dobrze obronić się przed bakteriami czy innymi niebezpiecznymi drobnoustrojami.
  • A one z kolei mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu maleństwa. W związku z tym brak właściwej sterylizacji butelek i smoczków może w konsekwencji doprowadzić do pojawienia się w jamie ustnej niemowlaka pleśniawek, które są wywołane zarażeniem się grzybicą.
  • Czy nawet do wystąpienia zatrucia pokarmowego, które powoduje wymioty i biegunki, co może być zwłaszcza groźne dla najmniejszych dzieci, bo prowadzi do natychmiastowego odwodnienia.
  • Dlatego też równie ważna jest kwestia tego, do kiedy wyparzać butelki i smoczki, żeby zapewnić bezpieczeństwo swojemu maluszkowi, o czym wspomnimy w dalszej części. A zatem odpowiednia sterylizacja akcesoriów do karmienia jest kluczowa, aby zatroszczyć się o zdrowie noworodka.
  • Przy czym należy nie tylko dokładnie wyparzać smoczki i butelki przed ich pierwszym użyciem, ale przede wszystkim zadbać o ich regularną czystość. Innymi słowy: trzeba to również robić każdorazowo po nakarmieniu niemowlaka, aby wykorzystywane do tego celu akcesoria oczyścić z ewentualnych pozostałości po mleku. Inaczej wraz z upływem czasu zaczną w nim pojawiać się bakterie i namnażać.

 

Jednak jak wyparzyć butelkę ze smoczkiem, żeby faktycznie usunąć z niej ewentualne zarazki?

Obecnie są na to skuteczne sposoby, które powinni znać współcześni rodzice. Niemniej nie wystarczy jedynie dbać o odpowiednie wysterylizowanie akcesoriów do karmienia, ale również i okresowa zmiana ich poszczególnych elementów na nowe.

Pamiętaj o okresowej wymianie akcesoriów

Warto wiedzieć, co ile wymieniać smoczek w butelce, żeby dobrze spełniał swoje zadania i był bezpieczny dla niemowlaka.Podobnie sprawa wygląda z tzw. uspokajaczami, które również po pewnym czasie użytkowania po prostu zużywają się. I nie tylko nie pełnią swoich podstawowych funkcji, ale i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka.

 

Natomiast o tym, jak często zmieniać smoczek, decydują przynajmniej dwie sprawy:

  • Po pierwsze, konieczne jest zapoznanie się z instrukcją i zawartymi w niej uwagami Dla przykładu kauczukowe smoczki uspokajające BIBS zaleca się wymieniać po miesiącu (30 dniach) ich używania.
  • Po drugie, dobrze jest znać ogólne zalecenia, które podpowiadają, po jakim czasie należy zmieniać na nowe tego rodzaju akcesoria. I tak w przypadku smoczków do butelek są to 3 miesiące, a uspokajaczy – średnio 2 miesiące.
  • I co najważniejsze, należy bezwzględnie wymienić elementy akcesoriów do karmienia wtedy, gdy zauważymy na nich jakiekolwiek uszkodzenia. Dotyczy to zarówno obu rodzajów smoczków, jak i samych butelek. Warto za każdym razem sprawdzać ich stan podczas mycia i sterylizacji.

Jak wyparzać butelki i smoczki, żeby charakteryzowały się wysoką higieną i bezpieczeństwem dla niemowlaka?Jak wyparzyć smoczek czy nową butelkę, żeby dokładnie oczyścić je i usunąć z ich powierzchni niechciane bakterie i grzyby, a przy tym i nie uszkodzić ich?

Jak wyparzyć smoczek butelkeNa pewno warto obchodzić się z nimi delikatnie na samym etapie mycia, żeby nie pojawiły się na nich rysy.Równie istotne jest przy tym właściwe suszenie, do którego lepiej wykorzystać specjalną suszarkę do butelek, zamiast tradycyjnej ściereczki czy ręcznika bawełnianego. Zwłaszcza, że mogą na nich być obecne drobnoustroje, których przecież chcemy uniknąć.

Niemniej jednak zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie jak wyparzyć butelkę dla noworodka, warto odpowiednio się do tego przygotować:

  • Należy zadbać o właściwą ilość akcesoriów do karmienia, z których będziemy korzystać. Oczywiście zależy to od tego, czy maleństwo będzie karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym.
  • W pierwszym przypadku nie trzeba zaopatrywać się w zapas butelek i wymiennych do nich smoczków. Zazwyczaj wystarczy jedno tego typu akcesorium na wszelki wypadek, żeby w sytuacji awaryjnej podać maluszkowi odciągnięty pokarm.
  • Natomiast kiedy zamierzamy karmić mlekiem modyfikowanym to dobrze jest kupić więcej niż jedną butelkę, żeby korzystać z nich wymiennie. Szczególnie, że przecież karmienie noworodka w pierwszym miesiącu jego życia odbywa się dość często.
  • Ponadto przydatne mogą okazać się dodatkowe akcesoria jak np. specjalna szczoteczka do czyszczenia butelek czy innowacyjne urządzenie w postaci sterylizatora.
  • Przed pierwszym karmieniem zawsze należy wysterylizować butelki i smoczki. I tak samo po zakończeniu podawania maluszkowi pokarmu.

 

A jak wyparzać butelki i smoczki krok po kroku, żeby cała czynność przebiegła sprawnie i przyniosła oczekiwany rezultat?

  • Najpierw zalecane jest mycie w tradycyjny sposób ręczny za pomocą specjalnej szczoteczki, która służy do dokładnego czyszczenia środka butelki.
  • Jeśli będziemy sterylizować akcesoria do karmienia, które będziemy używać po raz pierwszy, od razu możemy przystąpić do wykonania całej procedury.
  • Gdy jednak będziemy to robić po zakończonym posiłku niemowlaka, to należy niezwłocznie wylać pozostałe w butelce resztki pokarmu. I najlepiej od razu umyć dokładnie jej poszczególne części. A jeśli nie mamy na to czasu albo możliwości, to warto chociaż zalać je w misce z gorącą wodą, żeby ułatwić sobie jej późniejsze czyszczenie.
  • Należy osobno umyć butelkę, smoczek i nakrętkę, stosując do tego łagodny płyn do mycia naczyń, np. specjalnie przeznaczony do czyszczenia akcesoriów niemowlęcych.
  • Potem konieczne jest ich dokładne opłukanie pod bieżącą wodą, zanim przystąpimy do sterylizacji. A jest ona niezbędna w przypadku przedmiotów przeznaczonych do karmienia noworodków i niemowląt, żeby skutecznie pozbyć się z nich bakterii i grzybów. Obecnie można to zrobić na dwa sposoby.

Jak sterylizować butelki tradycyjną metodą?

Wyparzanie akcesoriów do karmienia noworodków można przeprowadzić podczas ich gotowania we wrzątku w garnku przez 5 minut.

  • Szczególnie dotyczy to nowych i jeszcze nieużywanych butelek oraz smoczków.
  • W innym przypadku wystarczające jest samo zalanie ich wrzącą wodą.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Podobnie wygląda sprawa z tym, jak wyparzać smoczki uspokajające dla najmłodszych dzieci, ponieważ można to również zrobić w garnku. Należy je wtedy przetrzymać we wrzątku przez 5 minut. Natomiast samo czyszczenie klasycznych uspokajaczy warto przeprowadzać dwa razy w ciągu dnia, a także kiedy spadną na podłogę.

Ponadto istnieje jeszcze nowoczesna metoda na wyparzanie butelek, która jest szybsza za sprawą tzw. sterylizatora:

  • To przydatne urządzenie, zwłaszcza gdy niemowlę jest karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym.
  • Ułatwia utrzymanie butelek i smoczków w nieskazitelnej czystości, ponieważ wykorzystywana w nim para wodna, której temperatura wynosi ponad 100 stopni Celsjusza, całkowicie pozbywa się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów.
  • Co więcej, hermetyczne warunki urządzenia pozwalają na bezpieczne przechowywanie akcesoriów do karmienia aż do następnego użycia.

Do kiedy sterylizować butelki i smoczki dla niemowląt?

Przełomowym momentem jest tutaj ukończenie przez niemowlaka pierwszego pół roku życia. Wtedy wyparzanie butelek i smoczków nie jest już niezbędne dla maluszka. Szczególnie, że półroczne bobasy już coraz więcej czasu spędzają na podłodze i zaczynają brać zabawki do buzi. Wobec tego sterylizowanie akcesoriów niemowlęcych traci większy sens. Jedynym wyjątkiem są najmłodsze dzieci, które mają różne problemy zdrowotne. Dlatego też czasem z zaprzestaniem wyparzania butelek lepiej poczekać, aż dziecko ukończy pierwszy rok życia.

 

Autor artykułu:

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.