Kategorie

Czy w ciąży można jeść grzyby, pieczarki, kurki, lub zupę grzybową?

Wyjaśniamy, czy jedzenie grzybów w ciąży jest faktycznie bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka?

Czy w ciąży można jeść grzyby, pieczarki, kurki, lub zupę grzybową?

Grzyby, pieczarki, kurki i boczniaki w ciąży – czy można spożywać je w stanie błogosławionym?

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, starannie przygląda się swojej codziennej diecie. I szczególnie dba o skomponowanie odpowiednio zbilansowanych i przede wszystkim wartościowych posiłków. A to wszystko po to, żeby nie tylko zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie. Ale w głównej mierze dieta przyszłej mamy ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Jednak jak powszechnie wiadomo, to nie każdy rodzaj żywności służy zarówno kobiecie ciężarnej, jak i jej dziecku. Dlatego też nic dziwnego, że w związku z tym pojawiają się u przyszłych mam dylematy, jakie produkty spożywcze można bezpiecznie jeść, a których koniecznie trzeba unikać. Jednym z najczęściej pojawiających się punktów spornych jest to, czy w ciąży można jeść grzyby? Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze do niedawna sądzono, iż kobiety w stanie błogosławionym powinny unikać tego rodzaju pożywienia, aby nie zaszkodzić sobie ani rozwijającemu się maluszkowi. Głównym powodem tego była obawa o zatrucie grzybami w ciąży, które jest bardzo niebezpieczne i wywołuje poważne skutki zdrowotne, nawet włączając w to ryzyko śmierci. Dzieje się tak dlatego ze względu na to, że niektóre ich gatunki zawierają w sobie szkodliwe toksyny, które przenikają do krwiobiegu. A zatem dostają się one nie tylko do organizmu przyszłej matki, ale i płodu.

 

Niemniej jednak warto przy tym wiedzieć, że jedynie trujące grzyby w ciąży mogą okazać się groźne dla kobiety. Natomiast w innym przypadku nie istnieje taka ewentualność. Wobec czego jadalne grzyby mogą być spożywanie przez kobiety ciężarne.

A nawet są one wskazane, ponieważ zawierają one w sobie dużo cennych witamin oraz składników mineralnych, które są potrzebne jej w tym wyjątkowym okresie życia:

  • Grzyby charakteryzują się wysoką zawartością witamin z grupy B, wśród których można odnaleźć nie tylko kwas pantotenowy (witamina B5) , ale i także tiaminę (witamina B1), ryboflawinę (witamina B2) oraz niacynę (witamina B3). Są one wręcz niezbędne dla prawidowej pracy ośrodkowego układu nerwowego przyszłej mamy, ale również i rozwijającego się płodu.
  • Można również z nich pozyskać witaminę D, która jest tak potrzebna ludzkiemu organizmowi nawet w dorosłym życiu. Jest ona niezbędna, aby zachować zdrowe kości, ponieważ dzięki niej przyswajane są związki wapnia z pożywienia. Natomiast w okresie ciąży rośnie na nią zapotrzebowanie. Poza tym udowodniono, że niedobory witaminy D mogą mieć wpływ na obniżenie odporności.
  • Co więcej, grzyby są również doskonałym źródłem żelaza, które wchodzi w skład hemoglobiny. Kobiety w ciąży są bardzo narażone na jego niedobory, zwłaszcza w II trymestrze ciąży. Dlatego jedzenie grzybów może pomóc uzupełnić żelazo, które zapobiega powstawaniu anemii i niedotlenieniu komórek organizmu.
  • Ponadto grzyby zawierają również białko, błonnik, witaminę A, cynk oraz selen, który jest swoistym przeciwutleniaczem i ma pozytywny wpływ na pracę tarczycy.

Wobec tego odpowiadając na interesujące nas zagadnienie, czy można jeść grzyby w ciąży, to jak najbardziej jest to bezpieczne. A nawet warto spożywać je w stanie błogosławionym ze względu na składniki odżywcze, jakie są w nich zawarte. Grzyby są zdrowe i są w stanie dostarczyć organizmowi wartościowych witamin i minerałów, a przy tym mają mało kalorii.

Jakie grzyby w ciąży są polecane dla przyszłej mamy?

Oczywiście nie bez znaczenia jest to, jaki rodzaj grzybów będzie spożywać kobieta ciężarna. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia jej oraz płodu, ale ze względów bezpieczeństwa. Dlatego też należy wybierać wyłącznie takie grzyby, które są jadalne. Na pewno pieczarki w ciąży są jednym z najbardziej bezpiecznych rozwiązań. Są one łatwo dostępne w sklepach i marketach. Co więcej, sprzedawane są tam głównie grzyby, które zostały specjalnie wyhodowane, a nie zebrane dziko w lesie. A zatem kupowane pieczarki są sprawdzone i mogą być spokojnie spożywane przez przyszłą mamę.

Jak jednak wygląda sprawa z innymi rodzajami grzybów?

  • Kurki w ciąży są również szczególnie polecane dla kobiet w stanie błogosławionym. Podobnie jak pieczarki mają zazwyczaj pewne i sprawdzone pochodzenie. Natomiast ich dodatkowym atutem jest fakt, że mają wysoką zawartość witaminy A, tj. karotenu, która jest znakomitym przeciwutleniaczem.
  • Boczniaki są także dobrym rozwiązaniem dla przyszłych mam, ponieważ posiadają dwa niezwykle cenne składniki mineralne. Jednym z nich jest kwas foliowy, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu oraz jego układu nerwowego, zwłaszcza na początku ciąży. Natomiast drugim jest potas, który nie tylko wspiera pracę serca i układu krążenia, ale i również zapobiega nadmiernemu zatrzymywaniu się wody w organizmie. A w ciąży często dochodzi do takiej sytuacji, szczególnie w ostatnim trymestrze, a powszechnym objawem jego niedoboru jest puchnięcie kończyn dolnych i górnych.
  • Borowik szlachetny (prawdziwek) i podgrzybek brunatny to popularne grzyby jadalne, które bez obaw mogą jeść kobiety w ciąży. Oprócz nich zalecane są też tzw. smardze, które są dobrym źródłem takich minerałów jak żelazo oraz cynk.

Ostatnimi czasy w Polsce pojawił się dość ciekawy rodzaj grzybów drzewnych, które według naukowców posiadają nieocenione właściwości prozdrowotne. Są one chętnie wykorzystywane szczególnie w kuchni wegetariańskiej. Chodzi o tzw. grzyby mun, które określa się mianem ''ucha bzowego'', ponieważ mają charakterystyczny wygląd. Czy jednak są one wskazane dla kobiet w ciąży? Nie ma na ten temat jednoznacznych danych.

 

Niemniej warto wiedzieć, że nie są to polskie grzyby, ale sprowadza się je z Azji Wschodniej. Natomiast dla przyszłej mamy najlepsze są niewątpliwie sezonowe warzywa, owoce lub rośliny, które rosną w naszym kraju. Dlatego warto wybierać głównie grzyby pochodzące z Polski.

A w przypadku innych produktów spożywczych lepiej skonsultować się uprzednio z lekarzem prowadzącym ciążę.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Grzyby a ciąża – co warto jeszcze wiedzieć na ten temat?

Pyszna zupa grzybowa w ciąży albo sos przyrządzony na bazie pieczarek czy kurek jest bezpieczny dla przyszłej mamy. Co więcej, spożywanie tego rodzaju dań dostarcza jej organizmowi cennych składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na nią samą oraz rozwijającego się w jej łonie maleństwa. Jednak decydując się na jedzenie grzybów w stanie błogosławionym, warto bezwzględnie przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Wybierajmy wyłącznie znane gatunki grzybów jadalnych, co do których faktycznie jesteśmy pewni. Jest to szczególnie istotne, gdy zbieramy je samodzielnie w lesie. Unikniemy w ten sposób ewentualnego zatrucia, które może mieć poważne konsekwencje.
  • Natomiast w innym przypadku koniecznie kupujmy grzyby wyłącznie ze sprawdzonego źródła, aby mieć pewność, że będą dla nas całkowicie bezpieczne. Zwrócmy przy tym uwagę na ich wygląd oraz świeżość.
  • Kobieta w ciąży nigdy nie powinna spożywać grzybów na surowo! I nie chodzi tylko o ich ciężkostrawność. Wszystkie grzyby jadalne powinny zostać dokładnie oczyszczone oraz poddane obróbce cieplnej. Dlatego dla przyszłej mamy wskazana jest zupa grzybowa albo odpowiednio przyrządzony sos. Warto przy tym pamiętać, żeby grzyby nie były mocno obsmażane, ale lekko podduszane, aby stały się bardziej lekkostrawne i nie utraciły swoich cennych składników mineralnych i witamin.
Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.