Kategorie

Pozytywna Dyscyplina

Co to jest Pozytywna Dyscyplina?

To sklep internetowy i wydawnictwo oferujące książki dla rodziców dzieci w różnym wieku. Jego założycielką jest Joanna Baranowska - prekursorka Pozytywnej Dyscypliny w Polsce, organizatorka szkoleń i kursów, psycholożka, coach rodziców, a prywatnie mama trzech pociech. Joanna wraz z trzema innymi edukatorkami zajmują się propagowaniem metodyki Pozytywnej Dyscypliny wśród rodziców. Czym jest Pozytywna Dyscyplina? To klasyczna metoda wychowawcza rozwijana od lat 80. XX wieku. Jej założenia pomagają rodzicom:

 • zrozumieć dzieci i jednocześnie wspierać ich naturalny potencjał,
 • skutecznie radzić sobie z trudnościami wychowawczymi życia codziennego oraz
 • uczą obydwie strony wzajemnego szacunku oraz dyplomacji w kontaktach. 

Książki propagujące tę metodę pozwalają też znaleźć odpowiedź na pytania:

 • Jak kreatywnie spędzać czas z dziećmi

 

 

 • Jak wychować dziecko na pewnego siebie, odpowiedzielnego i wrażliwego człowieka?

Jak wychować dzieci - poradnik dla rodziców 3- latków

Pierwsze trzy lata dziecka są ogromne ważne w jego rozwoju społecznych i emocjonalnym. Tego samego zdania była twórczyni metody Pozytywnej Dyscypliny, Jane Nielsen. Jedna z prezentowanych publikacji książkowych dotyczy właśnie tego tematu. ,,Pozytywna Dyscyplina. Pierwsze trzy lata życia” to obowiązkowa pozycja w bibiloteczce opiekunów kilkulatków i przyszłych rodziców. Książka oferuje rodzicom gotowe rozwiązania i porady, jak:

 • sprawić, by dziecko szybciej stało się samodzielne,
 • nie karząc malucha egzekwować od niego pewne zachowania,
 • wspierać poczucie własnej wartości u najmłodszych,
 • budować wzjamnie relacje na każdym etapie życia dziecka.

Metody i zagadnienia omawiane w tej ponad 300 stronnicowej publikacji oparte są na najnowszych badaniach -  dzięki temu możesz mieć pewność, że zawarte w niej wskazówki wychowawcze są nadal aktualne.

Pozytywna Dyscyplina dla przedszkolaków

Wychowanie dziecka nie kończy się w momencie gdy maluch kończy 3 lata. Kolejny etap w rozwoju młodego człowieka to czas, kiedy dziecko wchodzi w pierwsze interakcje z rówieśnikami. Bardzo często pojawiają się też w tym okresie pierwsze konflikty, nie tylko z innymi dziećmi. Te i inne problemy wieku przedszkolnego pomaga rozwiązać kolejna publikacja - „Pozytywna Dyscyplina dla przedszkolaków”. To poradnik dla rodziców dzieci w wieku 3-6 lat, który pozwala rodzicom:

 • uczyć dziecko wartościowych umiejętności społecznych, przydatnych nie tylko w domu, ale i poza nim,
 • uczyć dziecko radzić sobie z towarzyszącymi mu na co dzień emocjami, takimi jak gniew czy frustracja,
 • radzić sobie w trudnych sytuacjach. 

,,Pozytywna dyscplinya dla przedszkolaków” to poradnik, który przyda się nie tylko rodzicom, ale też wychowacom, opiekunkom przedszkolnym i innym osobom, które w codziennej pracy mają kontakt z najmłodszymi. 

Narzędzia Pozytwnej Dyscypliny przydatne w pracy z nastolatkami

Wychowanie nastolatka to prawdziwa szkoła życia - tak przynajmniej twierdzą rodzice. Jak komunikować się z nastolatkiem w okresie buntu? Jak pokazać dziecku, że mimo różnicy zdań nadal stoisz po jego stronie? W jaki sposób motywować nastolatka, nie stosując przy tym kar? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących wychowania zbuntowanego nastolatka znajdziesz w książce ,,Pozytywna Dyscyplina dla nastolatków”. Publikacja składa się z 14 rozdziałów w których przeczytasz o najczęstszych problemach związanych z tym etapem życia dziecka. Pomoże Ci ona zrozumieć w jaki sposób myśli nastolatek i jakie emocje towarzyszą mu na co dzień. 

Książki dedykowane nie tylko rodzicom

Pozytywna Dyscplina to książki dedykowane zarówno rodzicom kilkulatków, jak i nastolatków. W ofercie wydawnictwa znaleźć można też między innymi poradnik dla zapracowanych rodziców czy pozycje dedykowaną opiekunom dzieci ze specjalnymi potrzebami. Z technik Pozytywnej Dyscypliny śmiało mogą też korzystać osoby, które na co dzień pracują z najmłodszymi, w tym opiekunki przedszkolne czy nauczyciele. Tym ostatnim dedykowana jest publikacja ,,Pozytywna Dyscyplina w klasie”, która uczy w jaki sposób wspierać rozwój dzieci, zaszczepiać w nich ważne umiejętności społeczne i pozytywne zachowania oraz  budować wzajemnie zrozumienie i szacunek.

Karty Pozytywnej Dyscypliny - co to takiego?

Nie każdy ma czas na wertowanie książek - z myślą o takich osobach powstały karty narzędzi (technik) Pozytywnej Dyscypliny dedykowane tak naprawdę rodzicom dzieci z każdej wspomnianej grupy wiekowej. Karty pracy z sugestywnymi obrazkami to aż 52 elementów, które pozwolą Ci zapanować nad dzieckiem bez popadania w skrajności. To gotowe scenariusze zachowań, które z jednej strony pozwalają uniknąć karania dziecka, z drugiej zaś - ograniczają tak zwane ,,bezstresowe wychowanie”. Dzięki nim pomożesz sobie i dziecku zorganizować codzienne życie w taki sposób, by każda ze stron zachowała poczucie własnej wartości i szacunek do drugiej strony. To wcale nie jest takie trudne!

 

Wydawnictwo: Pozytywna Dyscyplina.

Autor: Jane Nelsen i inni.

Wiek: 0 - 3 lata, 3-6 lat, 6-10 lat, powyżej 10 lat.