Kategorie

Zabawy z rocznym dzieckiem: w co i jak bawić się z roczniakiem? Kreatywne gry i rozwojowe ćwiczenia

Podpowiadamy, co robić z rocznym dzieckiem i jak się z nim bawić w domu, żeby wspierać jego rozwój.

Zabawy z rocznym dzieckiem: w co i jak bawić się z roczniakiem? Kreatywne gry i rozwojowe ćwiczenia

Dlaczego zabawy z rocznym dzieckiem są tak ważne dla wspierania jego prawidłowego rozwoju?

Zabawy z rocznym dzieckiemNie od dzisiaj wiadomo, że zabawy z małym dzieckiem powinny być bezwzględnie stałym i wręcz nieodłącznym elementem każdego dnia jego życia. Wszystko to głównie z oczywistego powodu, że to właśnie przez możliwość swobodnego bawienia się maluszek uczy się i zdobywa niezbędną wiedzę na temat otaczającego go świata. A już w szczególności kreatywne i przede wszystkim rozwojowe zabawy z roczniakiem są najlepszym sposobem na to, żeby w ich trakcie pociecha mogła osiągnąć nowe umiejętności lub doskonalić dotychczas nabyte zdolności.

Oprócz tego posiadają one również szereg korzyści, o których wszyscy rodzice najmłodszych pociech koniecznie powinni wiedzieć:

  • Odpowiednio dostosowane do wieku zabawy dla rocznego dziecka znakomicie pomagają mu w łatwiejszym opanowaniu ojczystego języka i zapoznaniu się z charakterystycznym słownictwem. Wspólne bawienie się z mamą lub tatą sprawia, że maluszek potrafi nauczyć się wypowiadania swoich pierwszych słów, z jakich następnie będzie starał się samodzielnie układać proste i później bardziej złożone zdania;
  • A w parze z umiejętnościami językowymi i komunikacyjnymi idą również zdolności poznawcze, które są również nierozerwalnie związane z funkcją zabawy w życiu małego dziecka. Dzięki niej pociecha może jeszcze lepiej odkrywać swoje otoczenie i jego tajemnice oraz zrozumieć podstawowe prawa, jakie rządzą światem ludzi.
  • Tymczasem ruchowe zabawy z 1,5 latkiem nie tylko zachęcają pociechę do podjęcia aktywnego wysiłku fizycznego, który zagwarantuje mu zarazem zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne. Ale i w głównej mierze mają one istotny wpływ na usprawnienie u malucha tzw. motoryki małej i dużej. Co więcej, dziecko w naturalny dla siebie sposób uczy się kontrolować i koordynować ruchy swojego ciała oraz poznaje jego możliwości i ograniczenia. Ma to również niebagatelny wpływ na integrację sensoryczną maluszka, którą warto wspierać w trakcie zabawy. Dla przykładu wybierając takie rodzaje aktywności, które będą się wiązały ze stymulacją poszczególnych zmysłów pociechy.
  • Natomiast kreatywne zabawy dla rocznego dziecka pobudzają jego wyobraźnię i wrodzoną pomysłowość, a także motywują go do poszukiwania nowych koncepcji twórczych. Uczą też maluszka innowacyjnego rozwiązywania napotykanych problemów oraz koncentracji na wykonywanym zadaniu.
  • Zapewne zalet zabaw dla roczniaka można byłoby wymieniać bez końca. Niemniej jednak już po wyżej opisanych jesteśmy w stanie zauważyć, jak są one bardzo istotne dla wspierania prawidłowego rozwoju psychoruchowego maluszka. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że rozwój rocznego dziecka przebiega w niezwykle ekspresowym tempie i ma ogromny wpływ nie tylko na jego teraźniejszość, ale przede wszystkim na przyszłość. Dobrze zatem wykorzystać ten wyjątkowy moment, żeby poprzez atrakcyjną zabawę nauczyć pociechę tak potrzebnych w życiu umiejętności oraz ułatwić jej start w samodzielność.

Zabawy w towarzystwie rodzica – pomysł na wspólne spędzenie wartościowego czasu

Zabawy z rocznym dzieckiemWarto przy tym pamiętać, że zabawy dla najmłodszych dzieci muszą być zainicjowane przez rodzica, ponieważ one dopiero ''uczą się'', jak i w co się bawić, bo – jakby nie było – to też swego rodzaju zdolność, którą trzeba wcześniej nabyć. Oczywiście jak najbardziej można też wręczyć maluchowi zabawkę czy jakiś inny bezpieczny przedmiot, i zobaczyć z rodzicielską ciekawością, co z nim zrobi i w jaki sposób go użyje. Nie ma nic złego w tym, żeby pozwolić dziecku na bycie kreatywnym, a nawet jest to wskazane i pożądane. Jednakże w przeważającej części przypadków roczne pociechy do zabawy, a w szczególności do pomysłów na nią, potrzebuje dorosłego opiekuna. Najczęściej to właśnie rodzic jest pierwszym nauczycielem, który pokazuje swojemu dziecku, jak można się bawić. I co najważniejsze – podda interesujące propozycje na zabawę, która będzie wspierać jego rozwój oraz pomysłowość. Nie zapominając też o tym, że wspólne bawienie się rodzica z dzieckiem – i czas na to poświęcony – zaprocentuje zarówno teraz, jak i w przyszłości. W ten sposób jesteśmy w stanie nawiązać ze swoją pociechą bliską i głęboką relację, która przerodzi się w trwałą więź. Ponadto roczne maluchy potrzebują mądrego przewodnictwa dorosłego w zabawie. Jest to poniekąd związane z etapem rozwoju, w jakim nasza pociecha się znajduje. Staje się ona coraz bardziej aktywna za dnia, a co za tym idzie – zwiększa się jego ciekawość w stosunku do świata oraz potrzeba jej zaspokajania. Oprócz tego maluszki w tym wieku po prostu potrzebują mieć czymś zajęty czas i to najlepiej czymś interesującym. Ideałem jest wtedy zaproponować im atrakcyjne zabawy, które sprawią, że ich dzień będzie nie tylko przyjemnie spędzony, ale i wpłyną one pozytywnie na ich rozwój pod różnymi względami.

Zabawki, które fantastycznie sprawdzą się do zabawy z roczniakiem

A zatem wspólne zabawy z 1,5 rocznym dzieckiem są niezwykle ważne, żeby pomóc mu w jego rozwoju oraz poznawaniu i zrozumieniu świata. Tym bardziej, że przed rodzicami maluchów w tym wieku otwierają się nowe możliwości na kreatywne spędzenie czasu razem. Można już wtedy spokojnie schować tradycyjne niemowlęce zabawki takie jak chociażby grzechotki. Dla rocznych pociech tego rodzaju akcesoria służące do zabawy przestają być atrakcyjne. I wolą poszukać czegoś nowego, co bardziej pozwoli im się rozwinąć i pójść do przodu. Dlatego dobrze jest zmienić charakter zabawek, którymi będzie obecnie bawić się nasz maluszek. Warto przy tym zaznaczyć, że koniecznie trzeba je rozsądnie wybierać i to zarówno pod kątem ich ilości, jak i funkcji, jakie spełniają. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaproponować roczniakowi nowoczesne zabawki interaktywne, ale nie można poprzestać wyłącznie na nich. Lepszym rozwiązaniem dla rozwoju najmłodszych jest postawienie na różnorodność.

 

Wobec tego które zabawki do zabawy z rocznym dzieckiem będą najodpowiedniejsze?

  • Wszelkiego rodzaju sortery, jak np. drewniany domek farma z klockami od Ecotoys, które są najlepszym pomysłem do doskonalenia u maluszka umiejętności dopasowywania pasujących do siebie kształtów. To zabawki, które w fenomenalny sposób ćwiczą u roczniaka koordynację na linii ręka – oko oraz zdolności zręcznościowe i tzw. motorykę małą, czyli usprawniają jego dłonie oraz paluszki. Oprócz tego pomagają mu intuicyjnie rozróżniać poszczególne kolory czy najbardziej podstawowe kształty.
  • Zabawki w formie tzw. piramidki, np. drewniany las producenta Janod spełniają podobną jak sortery funkcję edukacyjną. Chociaż przy nich maluch może wykazać się o wiele większą kreatywnością. Ciekawą odmianą tego rodzaju zabawki jest dwujęzyczna Piramida Zabaw w wersji ze zwierzątkami lub owocami i warzywami, która jest godna uwagi.
  • To innowacyjna propozycja dla rodziców, którzy zastanawiają się, w co się bawić z rocznym dzieckiem, aby wspierać go na wielu płaszczyznach. Za sprawą Piramidy Zabaw, która została stworzona przez młodą mamę, maluszek jest w stanie nauczyć się rozpoznawać poszczególne warzywa i owoce oraz zwierzęta, a także nazywać je zarówno w języku polskim, jak i angielskim!
  • Natomiast na zabawy edukacyjne dla rocznego dziecka doskonałym rozwiązaniem jest specjalny stoliczek z panelem interaktywnym, np. Smily Play, który jest małym centrum rozrywki dla maluchów. Szczególnie gdy zależy nam na tym, żeby nasza pociecha miała jedną, ale najbardziej rozbudowaną zabawkę z wieloma funkcjami interakcji.
  • Ponadto ciekawym pomysłem na zabawki dla roczniaka są pluszowe bujaki (np. Nattou), wzorowane na ponadczasowym koniku na biegunach, a także bezpieczne huśtawki dla dzieci od Love Gifts, które pozwalają maluszkowi na ćwiczenie swojej równowagi. Nie wspominając o tym, że kołysanie się i huśtanie to ogromna frajda dla każdego dziecka.

 

Niemniej do zabawy dla rocznego dziecka w domu przydatne mogą się okazać również przedmioty codziennego użytku, jak np. drewniane łyżki, czy też suche produkty żywnościowe jak groch czy kasza. Oczywiście maluch może się nimi bawić i eksperymentować wyłącznie pod nadzorem dorosłego opiekuna.

A w jakie zabawy z rocznym dzieckiem można bawić się w domu?

Bez wątpienia zabawki to jeden z podstawowych elementów zabawy. Mimo to warto znaleźć takie zajęcia dla rocznych dzieci w ciągu dnia, które pozwolą im uruchomić swoją wyobraźnię i niekoniecznie korzystać z gotowych akcesoriów, które są przeznaczone tylko do bawienia się. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać do nich rzeczy, które mamy pod ręką w domu, albo skomponować we własnym zakresie zabawki w duchu DIY, czyli ''Zrób to sam''. Dobrze jest tym samym wiedzieć, jakie zabawy dla rocznego dziecka będą najodpowiedniejsze, głównie ze względów bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że powinny być one nie tylko proste i niezbyt skomplikowane, ale i najlepiej, gdy dostarczają maluchowi rozmaitych bodźców. Monotematyczność nie zawsze się tu sprawdzi, ponieważ w tym wieku pociecha może się łatwo dekoncentrować, gdy zabawa jest mało angażująca.

 

Poniżej proponujemy kilka pomysłów, jak bawić się z rocznym dzieckiem w domu:

  • Pierwsze zabawy w budowaniu klockami: najlepiej sprawdzą się do nich duże klocki przeznaczone dla najmłodszych pociech, np. Lego Duplo. Niemowlaki lubią obserwować, jak ich rodzice budują więżę, żeby potem ją najchętniej zburzyć. Jednak roczniaka warto już zachęcać do spróbowania swoich sił w własnoręcznym tworzeniu prostych konstrukcji z klocków.
  • Sensoryczne zabawy z poznawaniem struktury poszczególnych zabawek lub innych przedmiotów, głównie za pomocą dotyku oraz wzroku. Dobrze jest przy tym pozwolić dziecku na przeprowadzanie własnych eksperymentów z daną rzeczą.
  • Zabawa w sprzątanie z elementami segregowania. Równocześnie może być ona świetną propozycją na gry dla rocznego dziecka,w jakiej może uzyskać punkty za odłożenie zabawki do właściwego pudełka. A przy okazji w ten sposób poprzez zabawę uczymy maluszka dbania o porządek. Zatem kiedy pociecha skończy bawić się, to można zaproponować jej wspólne posprzątanie pokoju. Jego głównym celem będzie odłożenie zabawek na swoje miejsce. Przydatne są tutaj pudełka, które przeznaczymy na ich konkretne rodzaje, np. w jednym będą schowane pluszowe maskotki, w drugim – lalki, a w innym – samochodziki.
  • Podobną zabawę dla roczniaka z segregowaniem w roli głównej (ale i pewnymi elementami sensorycznymi) można przeprowadzić w kuchni. Dla przykładu wykorzystując do niej suche produkty żywnościowe takie jak groch, fasola czy kasza, a nawet makaron kokardki. Maluszek będzie mieć za zadanie posortować je do wyznaczonych przez rodzica miseczek. W trudniejszej wersji można część różnych produktów wysypać do jednej miski, z której dziecko będzie rozdzielać np. fasolę od grochu.
  • Zabawy przed dużym lustrem w naśladowanie mimiki rodzica, które może być zarazem ćwiczeniem logopedycznym. Taki trening buzi i języka u roczniaka sprzyja rozwojowi mowy oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się wad wymowy. Dziecko i rodzic stoi lub siada przed lustrem. Maluszek obserwuje twarz opiekuna i próbuje naśladować jego miny. Można też odwrócić role. I wtedy to pociecha stroi do lustra różne minki, a rodzic ma za zadanie je odtworzyć.
  • Zabawy w chowanego, w które można się bawić w dwojaki sposób, czyli: chować się na zmianę z dzieckiem lub ukrywać po pokoju różne zabawki. Najpierw można pokazać maluchowi, gdzie są dobre kryjówki, np. pod kocem, lub innym bezpiecznym dla niego miejscu. A potem zaproponować mu, żeby się gdzieś schował, i spróbować go złapać. W wersji z zabawkami można pobawić się w klasyczną zabawę w ''ciepło – zimno'', żeby nieco ułatwić roczniakowi jej znalezienie.
  • Śpiewanie dziecięcych piosenek z uczeniem malucha pokazywania gestów w odpowiednich momentach, np. przy melodii ''My jesteśmy krasnoludki'', recytowanie dla niego rymowanych wierszyków i inne zabawy słowem, które mają pozytywny wpływ na rozwój mowy oraz szlifowanie umiejętności językowych.
  • Oglądanie obrazkowych książeczek i czytanie ilustrowanych bajek, które wzbogacają u roczniaka zasób słownictwa.

 

To tylko część propozycji na rozwojowe zabawy z rocznym dzieckiem, które zarazem uczą go przydatnych umiejętności i pozwalają miło spędzić wspólny czas z rodzicem.

Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.