29
Oct

Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym: przykłady dla przedszkolaków w różnym wieku

2019-10-29 13:22:49 |
Odsłon 1195 |

Wyjaśniamy, z jakich powodów warto organizować zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu, także przedstawiamy ciekawe propozycje na nie.

Zabawy ruchowe dla przedszkolakówOgólne zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym – dlaczego są takie ważne?

Przedszkole to z całą pewnością niezwykłe miejsce, w którym maluchy mogą się bardzo dużo nauczyć i rozwinąć swoje różne zdolności, a także poznać i zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami. Niemniej jednak oprócz zaspokajania potrzeb intelektualnych najmłodszych dzieci w tej placówce opiekuńczo – edukacyjnej równie kluczową kwestią jest zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu oraz wartościowej rozrywki.

 

Dlatego też nic dziwnego, że zabawy ruchowe w przedszkolu proponowane maluszkom w trakcie zajęć są stałym i wręcz obowiązkowym elementem dnia każdego przedszkolaka:

 • - Z jednej strony są one im bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju psychoruchowego oraz zachowania dobrego zdrowia fizycznego.
 • - A z drugiej – są przede wszystkim świetnym pretekstem, żeby zintegrować ze sobą najmłodszych przedszkolaków. I co najważniejsze, również nauczyć ich podstawowych zasad współpracy w grupie rówieśniczej oraz podejmowania zgodnego działania na rzecz osiągnięcia konkretnych celów poprzez podjęcie wspólnych wysiłków.
 • - Ponadto niektóre gry i zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym wprowadzają także tzw. element rywalizacji. Jest to w głównej mierze niezwykle istotne pod względem wychowawczym, ponieważ w ten sposób można nauczyć malucha wygrywać na uczciwych zasadach lub godnie przyjąć przegraną.
 • - Trudno również nie wspomnieć przy tym, że ogólnie rzecz biorąc to właśnie interesujące zabawy ruchowe dla dzieci sprawiają im ogromną radość i pozwalają w pozytywny sposób ukształtować ich charakter. A także mają dobry wpływ na ich sprawność pod kątem fizycznym, ponieważ są doskonałą odpowiedzią na potrzeby małego ciała, które wręcz domaga się ciągłego bycia w ruchu.

 

Niemniej jednak warto postawić na różnorodność, jeśli chodzi o proponowane na co dzień maluchom zabawy ruchowe w przedszkolu, które powinny być dostosowane m.in. do konkretnego wieku dzieci.

Podyktowane jest to głównie tym, że od niego zależą opanowane przez pociechę umiejętności i nabyte zdolności, które odgrywają znaczenie w niektórych grach z elementem ruchu. Nie zapominając o tym, że w najmłodszych grupach przedszkolaków dobrze jest zaproponować na sam początek zabawy ruchowe dla dzieci, które znacząco ułatwią im integrację oraz pomogą się nawzajem poznać przyjemnie i bez stresu.

 

Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnymAtrakcyjne zabawy ruchowe w przedszkolu – przykłady dla dzieci w wieku trzech, czterech oraz pięciu lat

Prezentowane przez nas zabawy ruchowe dla przedszkolaków można z powodzeniem zorganizować zarówno na przedszkolnym ogródku czy placu zabaw, jak i w dużej sali w budynku, gdzie maluchy będą mieć dużo bezpiecznej przestrzeni na swobodne poruszanie się.

Proste i ciekawe zabawy ruchowe dla 3 latków, które są doskonałym wstępem do integracji najmłodszej grupy przedszkolaków:

Na pewno proponowane zabawy ruchowe dla 3 latków w przedszkolu nie powinny być dla nich zbyt skomplikowane. Oprócz tego ideałem jest skomponowanie ich w taki sposób, że maluchy mogły nie tylko zaspokoić swoją podstawową potrzebę ruchu, ale i zapoznać się ze swoimi nowymi kolegami i koleżankami. Na początek warto zaproponować dzieciom łatwe zabawy orientacyjno – porządkowe z dodatkowymi elementami muzycznymi, które pozwolą opiekunom zaprowadzić spokojną atmosferę w grupie i rozładować nadmiar energii:

 • - Dzieci ustawiają się w duże kółko i wykonują odpowiednie gesty do piosenki śpiewanej przez osobę prowadzącą zajęcia. Można wykorzystać do tego znaną piosenkę, do której należy wykonywać adekwatne ruchy, np.:
  - ''Cześć, cześć, witam Was, zaczynamy, już czas'' – wszyscy machają prawą ręką na powitanie
  - ''Jestem ja'' – pokazujemy palcem na siebie
  - ''Jesteś Ty'' – wskazujemy na osobę stojącą obok nas albo po przeciwnej stronie kółka
  - ''Raz, dwa, trzy!'' - energicznie klaskamy w dłonie.

 

 • - Po odśpiewaniu powitalnej piosenki maluszki chwytają się za ręce i próbują stanąć jak najbliżej siebie w kole. Prowadzący rozpoczyna śpiewanie tradycyjnej piosenki: ''Baloniku mój malutki, rośnij duży i okrąglutki'', w której trakcie dzieci stopniowo oddalają się od siebie, trzymając się cały czas za dłonie. Natomiast po zaśpiewaniu zwrotki: ''Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i bach'' maluchy szybko puszczają swoje ręce i muszą usiąść na podłodze. Tego rodzaju zabawę orientacyjno – porządkową można powtórzyć dwa razy.

 

 • - Kolejną propozycją po zrobieniu ''Balonika'' jest wspólne tańczenie przez maluchy do innej znanej piosenki pt. ''Kółko graniaste'', w której po słowach ''Kółko nam się połamało, cztery grosze kosztowało, a my wszyscy bęc!'' trzeba zerwać okrąg i gwałtowanie położyć się na dywanie.

 

 • - Są to proste propozycje na ruchowe zabawy dla dzieci w przedszkolu na dywanie, po których maluchy mogą nieco odpocząć i przy okazji wspólnie się zapoznać. Dobrze jest zadbać wtedy o dodatkowy rekwizyt, np. bębenek. Każde dziecko ma za zadanie uderzyć w niego ręką i przedstawić się, po czym pozostali machają mu na powitanie ręką i w tym samym momencie wypowiadając jego imię. A bębenek jest przekazywany dalej do kolejnego malucha. Takie powtarzanie pozwoli najmłodszych pociechom szybciej zapamiętać nawzajem swoje imiona.

  Sprawdzi się to zatem jako niebanalna propozycja na zabawy integracyjne dla 3 latków, które pozwolą dzieciom lepiej się poznać. Można też zaproponować maluszkom dodatkowy zestaw pytań, np. o ulubioną zabawkę lub kolor. Dla przykładu oprócz bębenka można przygotować dużą skrzynię, w której znajdą się określone rzeczy. Gdy jedno dziecko będzie opowiadać o swoim ulubionym kolorze, to jego sąsiad będzie miał za zadanie wyszukać w pudełku przedmiot o wspomnianej barwie i podać swojemu koledze.

 

 • - Innym pomysłem na zabawę orientacyjno – porządkową jest zaproszenie maluchów do wspólnej jazdy w wesołej ''ciuchci''. Dzieci ustawiają się w szeregu i trzymając się za dłonie chodzą w rytm piosenki ''Jedzie pociąg z daleka'' za prowadzącym. To dobry sposób, żeby po swobodnej zabawie zebrać wszystkie maluszki i poprosić do stołu na wspólne śniadanie lub obiad, a także na wykonanie pracy plastycznej.

 

 • - Oprócz tego najmłodszym dzieciom z pewnością przypadnie niemęcząca zabawa na czworakach, która w dodatku ma pozytywny wpływ na rozwój ośrodkowego układu nerwowego, w tym intensywnie rozwijającego się w tym czasie mózgu. Można do niej wykorzystać specjalne małe woreczki wypełnione suchym ryżem, które maluchy będą miały za zadanie przetransportować na swoich plecach do wyznaczonej mety. Również można urządzić dzieciom zespołowe wyścigi w ''chodzeniu'' na czworakach. W zależności od liczebności grupy można wybrać kilka drużyn, w jakich będzie po 4 lub 5 dzieci, a które będą ścigać się w różnych turach.

 

 • -Nie zapominajmy też o zabawach ruchowych dla dzieci w przedszkolu, w których będą mogły nauczyć się właściwej koordynacji ciała i wzmacniania koncentracji w trakcie wykonywania danego zadania. Dobrze sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju dziecięce piosenki, do których maluchy powinny wykonywać konkretne gesty, jak chociażby ''Woogie Boogie'' czy też ''Głowa, ramiona, kolana, pięty''.

 

 

Najbardziej angażujące zabawy ruchowe dla 4 latków, którzy potrzebują coraz większych wyzwańNajbardziej angażujące zabawy ruchowe dla 4 latków, którzy potrzebują coraz większych wyzwań:

 • - Starszym dzieciom można zaproponować bardziej urozmaiconą rozrywkę, w której ruch odgrywa ogromną rolę. Do jednej z zabaw można wykorzystać muzykę odtwarzaną z magnetofonu i dać kilkulatkom do ręki niewielki przedmiot w postaci koła, który będzie najlepszym rekwizytem spełniającego rolę kierownicy samochodu. Prowadzący zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu powinien też przygotować dwie duże kartki w kolorze zielonym oraz czerwonym, które będą umowną sygnalizacją świetlną.

  Odpowiednio będą one jasno dawać maluchom do zrozumienia, w jakim momencie mogą jechać albo muszą zatrzymać się. Cała zabawa polega na tym, że gdy muzyka będzie grać, to dzieci biegają po sali, a kiedy ucichnie – muszą natychmiast zatrzymać się i zaparkować swój samochód. Można do tego wyznaczyć specjalne parkingi, ale niekoniecznie.
 • - Kolejną propozycją na zabawy ruchowe dla przedszkolaków w wieku czterech lat i starszych jest udawanie zwierzątek, które na znak umówiony z prowadzącym chowają się do swojego domku. Może nim być specjalna obręcz do hula – hop. Być może jest ona znana współczesnym rodzicom jeszcze z ich dzieciństwa. Dla najmłodszych warto przygotować łatwiejszą wersję tego rodzaju zabawy ruchowej, w której każde dziecko będzie mogło się schować do przygotowanego przez siebie domu.

  Natomiast starszym pociechom dobrze jest nieco ją urozmaicić i wprowadzić do niej dodatkowy element rywalizacji. A zatem w tej zabawie przygotowujemy o jeden mniej domek niż jest dzieci biorących w niej udział. Gdy któreś z nich nie zdąży się nigdzie schować to przejmuje obowiązki prowadzącego i zabiera kolejną obręcz. Wygrywa ta osoba, która do końca zabawy będzie potrafiła znaleźć schronienie dla siebie.
 • - Ponadto do zabaw ruchowych dla dzieci warto wykorzystać piłkę i zalety zabawy z nią. Najprościej jest zaproponować maluchom rzucanie piłki do siebie nawzajem, co również ćwiczy u nich zdolności zręcznościowe oraz precyzję ruchów dłoni i całego ciała. Niemniej dla czterolatków atrakcyjniejszą wersją będzie zabawa z dodatkowymi elementami. Dla przykładu można zagrać w kolory. Gdy dzieci rzucają piłkę do siebie nawzajem to za każdym razem muszą wypowiedzieć nazwę jakiejś barwy. Trzeba przy tym wybrać jeden z kolorów, po którym nie można łapać piłki, ponieważ odpadnie się z gry.
 • - Jeszcze inną wersją zabaw ruchowych w przedszkolu z tego rodzaju zabawką może być zagranie w znaną ze słynnej bajki dla dzieci grę pt. ''Świnka w środku''. Polega ona na tym, że maluchy ustawiają się w kółku i rzucają do siebie piłkę. Natomiast jedno z nich, które stoi pośrodku utworzonego okręgu musi jak najszybciej spróbować ją złapać. Gdy mu się uda, to następuje zamiana miejsc z kolegą lub koleżanką, od której przejął piłkę.
 • - Dla czterolatków również i gra w ''Uwaga, Baba Jaga patrzy!'' jest świetnym pomysłem na emocjonującą zabawę ruchową w przedszkolu na dywanie lub na świeżym powietrzu w ogródku. Inną podobną propozycją jest też uciekanie przed ''Starym Niedźwiedziem, który mocno śpi'', w której nie można dać się mu złapać, kiedy się obudzi. Komu nie uda schronić się przed Babą Jagą albo Misiem, to musi przejąć ich rolę, a zabawa może trwać dalej.

 

Garść inspiracji na zabawy ruchowe dla 5 latków:

 • - Dzieci w wieku pięciu lat mogą z powodzeniem bawić się w kultową grę zwaną Ciuciubabką. Jedno z nich musi z zawiązanymi oczami spróbować znaleźć innego malucha, a jego zadanie z pewnością nie jest zbyt łatwe. Tym bardziej, że inne pociechy mogą swobodnie biegać po całej sali i uciekać przed Ciuciubabką. Jeśli któremuś z nich się to nie uda, to sam nią zostaje.
 • - Oprócz tego warto dać dzieciom możliwość wzięcia udziału w uczciwej rywalizacji i urządzać różne wyścigi, najlepiej na świeżym powietrzu, ale nie tylko. Niemniej starszym pociechom z pewnością bardziej przypadnie do gustu urządzenie przy tym specjalnego toru przeszkód, jakie trzeba ominąć lub przeskoczyć, a które uatrakcyjnią każde zawody.
 • - Co więcej, na zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu doskonale sprawdzą się również tradycyjne propozycje takie jak ponadczasowy berek, w którym pociechy mogą swobodnie pobiegać po boisku i wyrzucić z siebie nadmiar energii. Ale i warto również oprócz wprowadzania do nich elementu rywalizacji zaproponować maluchom aktywność fizyczną, której nieodłączną częścią będzie też współpraca z drugim człowiekiem. Najlepszym przykładem jest klasyczna gra w tzw. dwa ognie, w której dzieci mogą spróbować wyprowadzić drużynowy sukces.
 • - Ponadto nie zapominajmy również o tym, żeby i u starszych dzieci proponowane zabawy ruchowe nadal sprzyjały integracji całej grupy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy w placówce panuje duża rotacja i przychodzą nowe maluchy, ale nie tylko. Dlatego też dobrze jest od czasu do czasu wracać do bawienia się w ''Balonik'' czy tańczenia w określony sposób do konkretnej piosenki.

 

Również i przedstawione wyżej zabawy ruchowe dla 3 latków w przedszkolu znakomicie nadają się i dla czterolatków oraz pięciolatków. Warto przy tym postawić przede wszystkim na różnorodność, żeby dzieci miały okazję wziąć udział w różnych aktywnościach fizycznych.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.