11
Dec

Zabawy dla dzieci na urodziny w wieku 8, 9, 10 lat – co interesuje ośmio, dziewięcio i dziesięciolatków?

2019-11-12 15:36:50 |
Odsłon 10847 |

Inspiracje na gry i zabawy na urodziny dla dzieci w wieku 8, 9 i 10 lat.

Pomysł na udziony dzieckaJak ciekawie zorganizować urodziny dla 8 latka i starszego dziecka w wieku do 10 roku życia?

Zastanawiasz się, jak przygotować urodziny 8 latka w domu lub starszej pociechy, żeby były dla niego oraz zaproszonych na nie gości niezapomnianym przeżyciem? Bez wątpienia niezwykle ważne jest zapewnienie właściwego klimatu w trakcie organizowanego przyjęcia. Naturalnie nie może podczas niego zabraknąć tortu i pysznych przekąsek oraz oryginalnych dekoracji, które nadają niepowtarzalny i przede wszystkim odświętny nastrój całej imprezy urodzinowej.

Niemniej koniecznie trzeba również zatroszczyć się o dobre samopoczucie jubilata oraz jego gości, a także zapewnić wszystkim interesujące rozrywki. Wobec tego warto zaproponować dzieciom ciekawe gry i zabawy na urodziny, które nie pozwolą się im nudzić, a także przyczynią się do miłego zapamiętania przyjęcia przez bardzo długi czas przez naszą pociechę oraz jego innych uczestników.

Na początek warto zapytać solenizanta

Zanim jednak zaplanujemy kolejne punkty imprezy urodzinowej naszego 8, 9 czy 10 – letniego dziecka, dobrze jest wcześniej spytać głównego zainteresowanego, czy sam ma jakiś pomysł na jej przebieg?

Bardzo często zdarza się tak, że kilkulatki mają konkretne wyobrażenie, jak powinny wyglądać ich urodziny. Szczególnie dotyczy to motywu przewodniego przyjęcia, które nierzadko jest związane z hobby dziecka lub najbardziej ulubioną przez niego bajką lub filmem animowanym. Może to być również dobrą podpowiedzią dla rodzica, jakie dokładnie wybrać zabawy na przyjęcie urodzinowe, które najlepiej odpowiedzą na potrzeby i upodobania młodego jubilata. A przy tym stworzą niesamowity klimat planowanej imprezy.

Oprócz tego przy tworzeniu jej unikalnego programu można też odwołać się do tradycyjnego repertuaru z propozycjami na klasyczne zabawy urodzinowe dla dzieci w domu lub w ogrodzie, który jest zapewne znany wielu osobom dorosłym jeszcze z ich dzieciństwa. Albo pozwolić się ponieść fantazji i samemu wymyślić nowe zadania i konkursy na przyjęcie, do których mogą posłużyć zarówno łatwo dostępne przedmioty codziennego użytku, jak i nowoczesne zabawki.

Wymarzone urodziny 8 latka – pomysły na niebanalne zabawy dla jubilata i gości, które uatrakcyjnią każdy kinderbal

Z całą pewnością dość dużym wyzwaniem dla współczesnych rodziców jest zorganizowanie przyjęcia, na którym zabawy urodzinowe dla 8 latków i starszych dzieci będą dla nich ciekawym zaskoczeniem, a także niecodziennym sposobem na spędzenie czasu w gronie swoich koleżanek i kolegów.

Ponadto zdarza się i tak, że nie zawsze wybrany przez pociechę motyw przewodni przyjęcia ułatwia ułożenie jego programu pod kątem zapewnienia gościom emocjonującej rozrywki. Niemniej jednak istnieją sprawdzone propozycje na oryginalne i przede wszystkim fajne zabawy na urodziny dla dzieci w wieku 8, 9 i 10 lat, które przypadną im do gustu. Można do nich wykorzystać zwyczajne rzeczy, jak i innowacyjne zabawki, ale niekoniecznie.

Do wyboru są zarówno plastyczne i kreatywne zadania na urodziny dla dzieci, jak i grupowe zabawy z ruchem, w które jest wpisany dodatkowy element rywalizacyjny, zapewniający mnóstwo wrażeń i emocji. Co więcej, w zależność od rodzaju rozrywki zaplanowanej na imprezę dla zaproszonych gości, warto pomyśleć o drobnych upominkach. Zwłaszcza gdy w proponowanych przez nas konkursach dla dzieci na urodziny któreś z nich ma szansę na zostanie zwycięzcą.

 
Co najważniejsze, zabawy zawsze powinny być dostosowane w taki sposób, żeby każdy kilkulatek miał chociaż jednorazowo możliwość wygrania i otrzymania symbolicznej nagrody.    

Poniżej przedstawiamy garść inspiracji na genialne zabawy na urodziny 8 latka i dzieci w wieku do 10 roku życia z podziałem na ich poszczególne rodzaje:

Uni-PoscaTwórcze zadania dla dzieci z elementami współpracy grupowej:

 • -Wspólne wykonanie portretu jubilata przez zaproszonych gości, który będzie jednocześnie dla pociechy piękną pamiątką z przyjęcia urodzinowego – potrzebne będą do niego następujące akcesoria: duża kartka (dla przykładu bristol w formacie A3 lub większym, w zależności od liczby osób biorących udział w zadaniu) oraz kolorowe kredki lub dobrej jakości markery (np. Uni Posca), które umożliwią stworzenie trwałego plakatu.

  Główny bohater imprezy może pozować w tradycyjny sposób albo pozwolić odrysować swoją sylwetkę na papierze, która zostanie następnie uzupełniona przez pozostałe dzieci o charakterystyczne dla niego szczegóły. W innej wersji tego rodzaju zabawy dla 8 latków można dobrać wszystkich gości w pary i każdy z nich dostaje odpowiednio duży kawałek bristolu, na którym będzie miał za zadanie narysować portret swojego towarzysza.

 

 • -Ogromna kolorowanka przeznaczona do pokolorowania przez każdego uczestnika przyjęcia – obecnie łatwo dostępne są dużej wielkości arkusze papieru ze zbiorem obrazków, które należy uzupełnić kolorami. To doskonały pomysł na zaproszenie kilkulatków do wspólnej zabawy, w której na pierwszy plan wysuwa się współpraca, a nie rywalizacja, ponieważ chodzi o stworzenie unikalnej malowanki.

 

 • -Wspólne przygotowanie pizzy w wersji mini lub dekorowanie ciasteczek – to pomysł na kulinarną zabawę dla 8 latka i jego gości na imprezie urodzinowej, której każdy może poczuć się niczym prawdziwy Master Chef. Należy wcześniej przygotować ciasto na pizzę lub ciasteczka (pierniczki nadają się tutaj idealnie, a w dodatku można upiec je kilka dni przez przyjęciem), a także inne niezbędne składniki do skomponowania włoskiego specjału, czyli sosu pomidorowego, sera żółtego lub białej mozzarelli oraz pokrojonych warzyw, bądź kolorowego lukru do udekorowania słodkości.

  Warto przy tym pamiętać, że niektóre dzieci mogą mieć alergię pokarmowe, przeważnie na nabiał lub gluten, więc dobrze jest wybrać produkty spożywcze, które również i im pozwolą się cieszyć ze wspólnego przyrządzania posiłku. Niewątpliwie kilkulatki będą ucieszone z możliwości przygotowania swojej autorskiej wersji pizzy lub pięknego ciasteczka, którymi można podzielić się z innymi.

 

 • -Kreowanie oryginalnej bajki, której autorem są wszyscy zaproszeni goście – kilkulatki uwielbiają słuchać ciekawych opowieści, a jeszcze bardziej lubią je opowiadać i wymyślać niebanalne fabuły, które podpowiada im bogata wyobraźnia. Dlatego też w ramach odpoczynku, np. po ruchowych zabawach dla dzieci na urodziny w wieku 8 lat, można zaproponować im stworzenie własnej unikalnej opowieści.

  Rozpoczyna ją jubilat lub jego rodzic przykładowymi słowami: ''Za górami, za lasami...'', a jej dalszą część musi wymyślić i dopowiedzieć kolejne dziecko. Jeśli chcemy uwiecznić skomponowaną podczas imprezy historię i zobaczyć końcowy efekt, to można nagrać ją, np. na dyktafon w telefonie i następnie odtworzyć jej wszystkim autorom.
 • -Domowy salon piękności to z kolei niebanalna propozycja na ciekawe zabawy na urodziny 9 latki, w której udział będą chętnie brały dziewczynki. Oczywiście i tutaj warto postawić na kreatywność i pozwolić młodym Damom na stworzenie własnych kosmetyków, z których będą mogły następnie skorzystać w celach upiększenia swojej urody. Można wykorzystać naturalne produkty do wspólnego wykonania odżywczych maseczek czy pielęgnacyjnych peelingów, które znajdą się z łatwością w każdym domu.

  Możliwości na zorganizowanie urodzinowego salonu piękności jest sporo, ponieważ można dodatkowo zaproponować dziewczynkom relaksującą kąpiel nóg w miskach wypełnionych pachnącym płynem kąpielowym albo pomalować paznokcie bezpiecznymi lakierami.

 

Alexander KalamburyKreatywne konkursy dla dzieci na urodziny z elementami zdrowej rywalizacji:

 • -Nieśmiertelne kalambury – to idealny pomysł na zespołowe zabawy urodzinowe dla 9 latka i wszystkich dzieci w przedziale wiekowym od 8 do 10 roku życia. Można przeprowadzić je w klasyczny sposób z podziałem na część pokazową lub rysunkową.

  Niemniej dla pociech w tym wieku o wiele lepszym rozwiązaniem może się okazać druga opcja z możliwością rysowania na tablicy (kredowej lub magnetycznej przeznaczonej do pisania zmywalnym markerem), ponieważ będzie dla nich łatwiejsza. Dobrze jest przy tym wybrać temat przewodni, jaki będzie przyświecał zabawie w kalambury, dla przykładu: ulubiona bajka jubilata czy proste zagadnienia ze świata zwierząt lub przyrody, popularne przysłowia itp. Można również posiłkować się gotowymi propozycjami zawartymi w grze Kalambury Alexander, które niosą ze sobą mnóstwo możliwości na emocjonującą rozrywkę, w jakiej nie brak dużo śmiechu i emocji.
 • -Magiczne pudełko z zagadkami – na wszelkiego rodzaju przyjęcia urodzinowe z przeprowadzanymi na nich zabawami dla 8 latków sprawdzą się fantastycznie małe skrzynki z ciekawą zawartością. Z jednej strony można umieścić w nich karteczki z wypisanymi na nich pytaniami z podstawowej wiedzy na poziomie dzieci w wieku szkolnym i urządzić mini – quiz, albo napisać na nich zadania do wykonania przez kilkulatka, który je wylosuje.

  Dla przykładu może to być prośba o wyrecytowanie śmiesznego wierszyka, opowiedzenie ciekawej anegdoty czy zrobienie zabawnej miny, itd. A z drugiej – można do tego typu zabawy na urodziny wykorzystać różne przedmioty, które dzieci będą musiały wylosować i z zamkniętymi oczami odgadnąć ich dokładną nazwę oraz przeznaczenie.

 

 • -Karaoke z dziecięcymi przebojami – niemalże każdy kilkulatek uwielbia śpiewać i zna na pamięć najpopularniejsze piosenki dedykowane dzieciom. Co więcej, do zorganizowania domowego karaoke wcale nie potrzeba profesjonalnego sprzętu. Wystarczy jedynie tekst piosenki wydrukowany na kartce papieru, podkład muzyczny bez słów oraz mikrofon – rekwizyt, który niekoniecznie musi być prawdziwy. To propozycja zabawy, która daje dzieciom mnóstwo spontanicznej radości i pozwala wyśmienicie się bawić w doborowym towarzystwie.

 

 • -Odnajdywanie skarbów w ogrodzie przy sprzyjających warunkach pogodowych, które sprawdzi się również do zabawy dla 8 latka i jego kolegów w domu – na pewno niejedno współczesne dziecko pamięta specjalny odcinek bajki o Śwince Peppie, w której główna bohaterka uczestniczyła w poszukiwaniu skarbów na urodzinach jej kolegi Danny'ego, jakie zorganizował jego dziadek. Dlaczego więc nie zaplanować na urodziny dla 8 latka podobnej rozrywki i zaproponować zaproszonym gościom wzięcia udziału w niesamowitej przygodzie?

  Na pewno najlepiej sprawdzi się do zabawy w odnajdywanie ukrytego skarbu duży ogród, ale niekoniecznie, ponieważ można się w ten sposób bawić również w domu. Dla ułatwienia zadania można małym poszukiwaczom przygotować specjalną mapę i wskazówki pomocne w wyznaczeniu im drogi do niego. Natomiast warto pomyśleć zawczasu o tym, co konkretnie będzie poszukiwanym skarbem. Dobrze jest wybrać przedmioty lub rzeczy, którymi będzie mogło podzielić się z innymi dziećmi, które pierwsze go odnajdzie. Mogą to być drobne upominki w postaci zdrowych słodkości lub małych maskotek.

 

Tradycyjne i nowoczesne propozycje na ruchowe zabawy dla dzieci na urodziny 8 lat i starszych:

 • Z muzyką w tle – dla kilkulatków ruch jest naturalną potrzebą, o którą warto zadbać również w trakcie przyjęcia urodzinowego. Znakomicie nadają się do tego zabawy, w których wyznacznikiem całej akcji jest grająca muzyka. Dla przykładu można zabawić się w zwierzątka chowające się przed myśliwym do swojej norki, którą będzie wycięte duże koło z barwnego papieru. Powinno ich być mniej niż jest dzieci, które biorą udział w zabawie.

  Gdy muzyka gra, to uczestnicy zabawy biegają po całym pokoju. Natomiast kiedy ona ucichnie – muszą szybko znaleźć swoją kryjówkę. Jeśli któreś dziecko nie zdąży się schować przed myśliwym, to odpada z gry. Następnie zabieramy kolejne kółko i bawimy się do momentu aż zostanie wyłoniony zwycięzca, któremu zawsze udało się ukryć.
 • -Kultowa zabawa w krzesełkami i podkładem muzycznym – to klasyczny pomysł na ruchowe zabawy na 10 urodziny, które są dobrze znane współczesnym dorosłym z ich własnego dzieciństwa. Ustawiamy o jedno krzesło mniej niż jest obecnych uczestników zabawy. Kiedy zostaje włączona muzyka, to dzieci chodzą po całym pokoju, a gdy nagle zastopuje – muszą szybko znaleźć swoje miejsce siedzące.

  Kto nie zdąży zająć żadnego z krzeseł, ten nie może wziąć udziału w dalszej zabawie, a bawimy się do momentu aż pozostanie ostatnie krzesło i wygra dziecko, które je szybko zajmie.
 • -Zabawy ruchowe w ogrodzie, które sprawdzą się idealnie na przyjęcie urodzinowe organizowane późną wiosną i latem – ale również i można zastosować je w domu, szczególnie gdy mamy do dyspozycji w miarę duży salon. Są to różnego rodzaje tory przeszkód, np. z pachołkami, gra zespołowa w dwa ognie, wyścigi w donoszeniu do mety sztucznego jajka, które nie może spać z łyżki, czy zabawa w chowanego.

 

To kilka propozycji na inspirujące zabawy dla 8 latka i starszych dzieci w wieku do 10 roku życia, które można zaproponować im w ramach przyjęcia urodzinowego.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.