25
Sep

Zabawki sensoryczne dla niemowląt, półrocznego i rocznego dziecka: jak działają i czy warto?

2018-09-25 11:35:03 |
Odsłon 654 |

Wyjaśniamy, co to są zabawki sensoryczne i jak wpływają na rozwój maluszka. Nasze propozycje na zabawy z nimi.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt, półrocznego i rocznego dziecka: jak działają i czy warto?Zabawki sensoryczne – co to znaczy i jaki mają wpływ na dziecko?

Każdy rodzic prędzej czy później spotka się z pojęciem zabawki sensoryczne i zapewne będzie zastanawiać się, co to dokładnie znaczy? Są to w głównej mierze specjalistyczne produkty, które mają na celu wsparcie prawidłowego kształtowania się tzw. integracji sensorycznej dziecka. To skomplikowany proces, w trakcie którego nasze zmysły poprzez otrzymane z zewnątrz bodźce dostarczają do mózgu informację o otaczającym nas świecie. Dzięki niemu potrafimy we właściwy sposób odpowiadać swoim działaniem na adekwatne wrażenia sensoryczne. Niemniej współcześnie coraz więcej pociech ma mniejsze lub większe problemy z integracją sensoryczną. Dlatego też poprzez zabawki sensoryczne w rodzaju handmade możemy wspomóc ją u maluchów już od najwcześniejszych lat ich życia.

Zalety zabawek sensorycznych

Szereg korzyści wynikający z użytkowania zabawek sensorycznych to przede wszystkim:

 • -Niebywała pomoc w usprawnieniu integracji sensorycznej, za sprawą nieskomplikowanej zabawy, którą można dostosować do wieku oraz aktualnych zdolności pociechy. Dla przykładu zabawki dla niemowląt z serii zrób to sam sprawiają, że dziecko będzie w późniejszym czasie potrafiło umiejętnie odczytywać świat za pośrednictwem wszystkich zmysłów. Wyćwiczone odpowiednio podczas zabawy zaczną odbierać sygnały dochodzące z otoczenia spójnie i adekwatnie do danej sytuacji.
 • -To prosta i najlepsza metoda na poprawne stymulowanie zarówno osobno, jak i razem wszystkich zmysłów malucha jak wzroku, słuchu, dotyku czy nawet węchu. A co za tym idzie – na przemyślane ukształtowanie się integracji sensorycznej dziecka. I znacząco zmniejszają pojawienie się problemów z nią teraz i w przyszłości.
 • -Mają niebywały wpływ na pozytywny rozwój kształcącego się intensywnie w tym czasie mózgu u maleństwa, gdyż oddziałują na kilka jego znaczących obszarów.
 • -Odpowiadają na obecne potrzeby emocjonalne, poznawcze i intelektualne maluszków, których umysł jest niezwykle elastyczny i szybko się uczy oraz przyswaja niezbędną wiedzę. Jest to również ważne dla przyszłości dziecka, które lepiej sobie poradzi z wymaganiami codzienności i otoczenia.
 • -Sprawdzają się idealnie już jako jedne z pierwszych zabawek dla najmłodszych pociech, które nie tylko bawią, ale rozwijają i uczą przydatnych umiejętności, jak np. zdolności manualnych.
 • -Maluszek w sposób empiryczny przez doświadczenie ''poznaje'' swoje zmysły i to, jak reagują na poszczególne bodźce dotykowe, wzrokowe czy dźwiękowe.
 • -Generalnie takie zabawki sensoryczne jak diy oddziałują nie tylko na rozwój zmysłowy czy intelektualny, ale na każdy obszar życia i późniejsze interakcje społeczne. Pozwalają także na doskonałe poznanie swojego ciała i przejęcie nad nim kontroli.

 

Jakie zabawki sensoryczne dla niemowląt i starszych dzieci będą najodpowiedniejsze?

Bez wątpienia jest to ten rodzaj zabawek, które warto zaproponować swojemu maluszkowi do pierwszych zabaw. Z całą pewnością zabawki sensoryczne nie zostały tylko stworzone dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Jak zostało to już wcześniej wyjaśnione, to właśnie one mają ogromny wpływ dla pociechy na radzenie sobie w późniejszym życiu w jego różnych aspektach. Ogólnie możemy wyróżnić kilka rodzajów zabawek sensorycznych w zależności od tego, jaki zmysł w pierwszej kolejności stymulują i doskonalą:

 • -Przeważająca większość zabawek sensorycznych obejmuje kształtowanie zmysłu dotyku. Wtedy reprezentują one rozmaite typy powierzchni, aby zaktywizować u malucha ten rodzaj zmysłu. Oprócz tego w znakomity sposób ćwiczą one dziecięce paluszki i tzw. motorykę małą. Umożliwiają one dziecku zapoznanie się, a następnie wyróżnianie poszczególnych wrażeń dotykowych. Bardzo często ich kompozycja opiera się na przeciwieństwach, jak różnicy pomiędzy miękkim a twardym, gładkim a chropowatym, itd. Dobrym przykładem tego rodzaju zabawek są książeczki sensoryczne.
 • -Kolejny typ to zabawki uaktywniające zmysł wzroku i obserwacji. Najczęściej posiadają one kontrastowe barwy, ciekawe figury i połączenia rozmaitych kształtów. Ponadto mogą być wyposażone w dodatkowe elementy odbijające światło, aby urozmaicić zabawę.
 • -Innym gatunkiem zabawek sensorycznych są te, które kształtują zmysł słuchu u dziecka jak np. Ptaszek akuku Fisher Price zawieszkazawieszka Fisher Price Ptaszek Akuku. Charakterystyczne jest dla nich ''wydawanie z siebie'' różnorodnych, aczkolwiek łagodnych dźwięków, które nie wystraszą, ale zaintrygują maluszka. Są one pomocne w nauce koncentracji umysłu pociechy na odmiennych brzmieniach.

Nie można jednak zapominać o tradycyjnych i ponadczasowych zabawkach, które spełniają funkcje zabawek sensorycznych dla rocznego dziecka jak huśtawka czy bujaki na biegunach. Pozwalają one maluszkowi nie tylko na ćwiczenie poszczególnych zmysłów. Oprócz tego są pomocne w nauce zachowania równowagi, a bujanie dobrze oddziałuje na kształtowanie się mózgu. I co najważniejsze, większość zabawek sensorycznych została stworzona w ten sposób, że wspomagają wszystkie zmysły dziecka w różnym stopniu, czyli są nawet multisensoryczne.

Idealnym przykładem jest tutaj mata edukacyjna, która nie tylko przyciąga wzrok pociechy, ale i posiada różnego rodzaju elementy, które nie tylko mają rozmaite struktury, ale i wydają charakterystyczne dźwięki. Wobec tego to doskonały pomysł na pierwszą zabawkę sensoryczną dla niemowląt. Ponadto dzieciom na tym etapie rozwoju można zaproponować:

 

 • Skip Hop - Lusterko Chmurka-Zabawkę w postaci lusterka, np. Skip Hop, w którym pociecha może się przeglądać i sprawdzać swoją reakcję na bodźce wzrokowe. Stymuluje ona głównie zmysł wzroku. Prócz tego pozwala dziecku na zapoznanie się ze swoim ciałem, a zwłaszcza z mimiką twarzy, na której odzwierciedlają się emocje.

 

 

Sensoryczne zabawki dla półrocznego dziecka

Natomiast wyjątkowe zabawki sensoryczne dla półrocznego dziecka, które możesz zaproponować swojemu bobasowi to:

 • Aktywna kostka Fisher price-Aktywna kostka Fisher Price, która posiada aż 5 ścian z niepowtarzalnymi funkcjami dydaktycznymi i pomaga w zrozumieniu związku przyczyna-skutek. Nie tylko wspiera rozwój wzroku kolorowymi elementami i lustereczkiem. Lew, który piszczy kształtuje zmysł słuchu, a obracający się wałeczek z żyrafą i małpą – zmysł dotyku.

 

 

 • Piramidka z kółek Fisher Price-Piramidka z kółek Fisher Price to tradycyjna zabawka, która nie tylko uczy wykonywania przez malucha właściwej sekwencji zadań, aby ułożyć odpowiednią figurę. Umożliwia ona również stymulację zmysłu dotyku i wzroku, gdyż kółka są różnego koloru i wielkości.

 

 

 

 • Szczeniaczek Uczniaczek Fisher Price -Szczeniaczek uczniaczek Fisher Price to kultowa i niepowtarzalna zabawka, która jest połączeniem nowoczesnej interaktywności ze stymulacją poszczególnych zmysłów malucha. Jako jedyna w swoim rodzaju za sprawą interakcji jeszcze lepiej doskonali integrację sensoryczną dziecka.

 

 

Sensoryczna zabawa dla roczniaka

Z kolei najbardziej polecane zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka to głównie pluszowe bujaczki na biegunach, które wpływają na harmonijną stymulację każdego zmysłu. Inną sugestią na tego typu zabawkę jest też kolorowa drewniana sarenka na biegunach Baby Forest, która jest barwna i oddaje miłe wrażenia wzrokowe. Również uniwersalną zabawką sensoryczną dla najmniejszych pociech są wszelkiego rodzaju książeczki sensoryczne, które potrafią zaciekawić i rocznego malucha. Warto w wyborze zabawek kierować się nie tyle ich ilością, ale przede wszystkim jakością. I pamiętać, żeby nadmiernie nie stymulować zmysłów dziecka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach jego życia. Niemniej dobrze jest spróbować zainteresować maluszka zabawkami sensorycznymi i wspierać jego integrację sensoryczną.

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.