07
Jul

Zabawki do raczkowania: ranking produktów zachęcających do nauki raczkowania

2020-07-12 20:06:57 |
Odsłon 443 |

Podpowiadamy, jak pomóc dziecku raczkować i które z zabawek zachęcą go do poruszania się na czworakach.

Raczkowanie u dzieci – co należy o nim wiedzieć?

Okres niemowlęcy to wyjątkowy czas, w którym każdy maluszek w niemalże ekspresowym tempie nabywa mnóstwo różnych umiejętności. Są one niezbędne, aby pociecha mogła dobrze się rozwijać i w końcu całkowicie usamodzielnić od swoich opiekunów. Najbardziej jednak znamiennym momentem w życiu niejednego niemowlaka jest chwila, gdy zaczyna się sam przemieszczać, przechodząc następnie przez etap raczkowania, aby zakończyć go nauką chodzenia.

 

Zabawki do nauki raczkowaniaDzieje się tak przeważnie pomiędzy 7 a 9 miesiącem życia dziecka, który to czas jest określany mianem ''wielkiej ruchowej rewolucji''. Tak właśnie nazywa go znany i ceniony w Polsce fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski. Jednakże sama nauka raczkowania zazwyczaj ma miejsce w 8 lub 9 miesiącu życia niemowlęcia. Chociaż już wcześniej zauważono, że nie wszystkie maluszki przechodzą przez ten etap rozwoju. W związku z tym nas jako rodziców nie powinno niepokoić, gdy nasza pociecha nie przejawia zainteresowania raczkowaniem. Chociaż z różnych względów warto ją zachęcać do podejmowania tego rodzaju aktywności fizycznej.

 

Głównym powodem jest fakt, że raczkowanie u dzieci posiada mnóstwo zalet i korzyści dla niemowlaków, ponieważ:

 

 • ''chodzenie'' na czworakach wspiera ich ogólny rozwój psychoruchowy
 • pozwala w naturalny sposób wzmacniać poszczególne partie mięśni, szczególnie tych, które są odpowiedzialne za poruszanie się na dwóch nogach
 • ma również przy tym pozytywny wpływ na właściwe ukształtowanie kręgosłupa i minimalizuje ryzyko powstawania wad postawy teraz i w przyszłości
 • ponadto udowodniono, że raczkujące maluchy mają większe szanse na prawidłowy rozwój mózgu i to jego obu półkul (lewej i prawej), które podczas raczkowania zostają zobligowane do wspólnej pracy
 • a tym samym ma to niebagatelny wpływ na koncentrację i pamięć, a także szybsze uczenie się i zdobycie takich umiejętności intelektualnych jak czytanie oraz pisanie.

 

Dlatego dobrze jest pomyśleć o zachęcaniu niemowląt do przemieszczania się na czworakach oraz częstego bawienia się w tej pozycji. Być może niektóre maluchy potrzebują nieco więcej motywacji, aby podjąć ''trud'' raczkowania, lub muszą dopiero same na własnej skórze przekonać się, ile można mieć frajdy z takiej aktywności ruchowej. Pomocne mogą okazać się tutaj inspirujące zabawki do raczkowania, które wyróżniają się zarówno oryginalnym zastosowaniem, jak i ciekawymi kształtami czy funkcjami.

 

Czym tak naprawdę są zabawki do nauki raczkowania i czego można się po nich spodziewać?

 

Zabawki do nauki raczkowania Obecnie rodzice najmłodszych pociech mają do dyspozycji różne rodzaje zabawek, które mają za zadanie wesprzeć ich prawidłowy rozwój psychiczny i ruchowy, a także pobudzać dziecięcą kreatywność i wzbogacać wyobraźnię. Często bardzo trudno zdecydować się na konkretny produkt. Również wśród nich można odnaleźć specjalne zabawki jak kula czy wałek do raczkowania, które  są przeznaczone dla niemowląt do zabawy, aby zachęcić je do przemieszczania się na czworaka. Co więcej, służą one także do doskonalenia tej umiejętności i to najlepiej każdego dnia.

 

Pomysłowa zabawka do nauki raczkowania sprawia też, że poruszanie się w ten sposób jest dla maluszka przyjemne i daje mu dużo radości. Oprócz tego jest to poniekąd szansa dla niego na jeszcze lepsze poznanie otaczającego go świata i to z całkowicie innej perspektywy niż do tej pory. Co więcej, nauka raczkowania z wykorzystaniem odpowiednio do tego dedykowanych zabawek, to ważny etap na drodze uzyskania przez dziecko większej samodzielności i w końcu postawienia swoich pierwszych kroków. Nie zapominajmy też, że poruszanie się na czworaka i na późniejszym etapie rozwoju pociechy, która już potrafi chodzić, jest nadal wskazane.

 

Zabawki do raczkowaniaJak już wcześniej zostało wyjaśnione, to właśnie raczkowanie ma dobroczynny wpływ na rozwój ośrodkowego układu nerwowego małego człowieka. Dlatego gdy tylko zauważymy, że nasz maluch nadal chętnie bawi się na czworaka, to dobry znak i nie warto go do tego zniechęcać. Wobec tego zabawki zachęcające do raczkowania są również świetnym pomysłem i dla dziecka, które już powoli wyrasta z tego etapu rozwoju ruchowego, ale nadal jest nimi zainteresowane. Z kolei my jako rodzice możemy być pewni, że z dalszej zabawy nimi nadal odniesie dużo korzyści zdrowotnych i nie tylko.

 

Ogólnie można stwierdzić, że zabawki do raczkowania mają na celu pomóc niemowlakowi w przejściu z rozwojowej fazy pełzania do nauki chodzenia, poprzez zachęcanie go do poruszania się na czworakach, które jest etapem pośrednim. I co najważniejsze, ułatwiają one maluszkowi przyjęcie właściwej pozycji, która jest niezwykle istotna, żeby mógł on przemieszczać się w ten sposób.

 

Najważniejsze rodzaje

 

Wśród zabawek zachęcających do raczkowania można znaleźć ich następujące rodzaje:

 

 • statyczne maty edukacyjne, z jakich mogą korzystać już najmniejsze niemowlęta, ale więcej korzyści z nich odniosą dzieci, które próbują już przemieszczać się, ponieważ wiszące na pałąkach maskotki czy gryzaki motywują do pierwszych prób podnoszenia się na czworaka
 • uciekające zabawki takie jak różnego rodzaju kule czy walec, które są najbardziej charakterystyczne dla nauki raczkowania.

 

A zatem zabawki do nauki raczkowania to głównie takie, które same się ruszają i tym samym zachęcają malucha do ruszenia się z miejsca i podążania za nimi. Ale nie tylko. Warto również wiedzieć, że istnieją inne zabawki motywujące raczkujące dzieci do podejmowania tej aktywności fizycznej, które są przeznaczone do ciągnięcia przez pociechę. Niemniej najpierw to właśnie rodzic może wprawić ją w ruch, aby malec mógł za nią ''pójść''. Wobec tego dobrze jest i tego rodzaju zabawki rozważyć, gdy poszukujemy produktu, który zachęci maluszka do raczkowania.

 

Jak wybrać odpowiednią zabawkę do raczkowania?

 Tymczasem w wyborze najlepszej zabawki do nauki raczkowania dla swojej pociechy należy kierować się zarówno względami bezpieczeństwa, jak i estetycznymi, żeby faktycznie zainteresować nią niemowlaka:

 

 • Bezwzględnie powinna być ona sprawdzona i koniecznie musi spełniać restrykcyjne wymogi bezpiecznego użytkowania, których gwarantem jest przede wszystkim znany certyfikat CE. Zabawka do raczkowania,podobnie jak inne produkty służące najmłodszym pociechom do zabawy, mają być starannie wykonane wyłącznie ze sprawdzonych materiałów, które są wolne od szkodliwych substancji. Co więcej, pod żadnym pozorem nie mogą zawierać ostrych krawędzi czy innych niebezpiecznych elementów, które mogłyby zranić dziecko.
 • Zwróćmy też uwagę na to, żeby wybrane przez nas zabawki zachęcające do raczkowania wyglądały interesująco dla malucha, którego w tym wieku najczęściej zachwycają żywe kolory czy ciekawe kształty.
 • Dobrze, gdy będą one posiadać dodatkowe funkcje zabawy, np. interaktywne czy edukacyjne, które jeszcze bardziej przyciągną wzrok niemowlaka. Co więcej, oprócz zmotywowania pociechy do raczkowania, dajemy jej możliwość zdobycia innych przydatnych umiejętności i rozwinięcia swojego potencjału w różnych aspektach. Chociaż uciekająca zabawka wspiera u dziecka przede wszystkim rozwój fizyczny, to przy uzupełniających je funkcjach interaktywnych, realizuje również inne zadania.

 

Zabawki do raczkowania – ranking autorski naszego bloga

Jeśli jednak poszukują Państwo konkretnej zabawki do nauki raczkowania, to naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie:

 

 1. Bezpieczny dmuchany walec z kuleczkami przeznaczony do nauki raczkowania i chodzenia od renomowanego producenta Bestway, do którego dodatkowo dołączono instrukcję z propozycją na ciekawą grę dla maluszka. Jest to pomysł na przyjemną i przede wszystkim pożyteczną zabawę, która pomoże rodzicom już ośmiomiesięcznych niemowląt na odpowiednie wsparcie ich rozwoju. Prezentowany przez nas walec wyróżnia się radosnymi barwami i ulubionymi przez maluszki motywami graficznymi. Ciekawą atrakcją dla niemowląt są również zawarte w jego wnętrzu kolorowe kulki, które dają niesamowity efekt wizualny i dźwiękowy w trakcie zabawy.

 

Co więcej, jest to praktyczna zabawka zachęcająca dziecko do raczkowania o kształcie walca, która zapewnia mu nie tylko wygodę podczas użytkowania, ale i przede wszystkim bezpieczeństwo. Ponadto ze względu na dwojaką funkcję, jaką pełni, przydaje się również i później dla maluszka na kolejnym etapie jego rozwoju, którym jest nauka chodzenia.

Zobacz bezpieczną zabawkę do nauki raczkowania – dmuchany walec

 

 1. Edukacyjny pociąg Szczeniaczka Uczniaczka Fisher Price, który jest jeżdżącą zabawką interaktywną z funkcjami dydaktycznymi, za jaką może podążać maluszek. Oprócz standardowych trzech poziomów nauki poprzez zabawę, czyli Odkrywania, Zachęcania i Naśladowania, posiada również dwie dodatkowe: postoju i ruchową. Dzięki ostatniej z nich ciuchcia może sama jeździć, a co za tym idzie – motywować pociechę do raczkowania za nią.

 

Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, że interaktywny pociąg Szczeniaczka Uczniaczka jest znakomitym pomysłem na połączenie zabawy z nauką, która jest równie ważna jak i dbanie o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka.

Pociąg Szczeniaczka Uczniaczka dla Twojego dziecka

 

 1. Kula do raczkowania w postaci dwustronnej piłki kontrastowej producenta Balibazoo,którą maluch będzie mógł popychać po podłodze w pokoju i raczkować za nią. Jest to pomysłowa zabawka sensoryczna, którą można z powodzeniem wykorzystać do wczesnej nauki raczkowania.

 

Co więcej, oprócz standardowych funkcji pobudzania poszczególnych zmysłów, zwłaszcza wzroku (dwie strony piłki: czarno – biała dla najmłodszych niemowląt i kolorowa dla starszych pociech) i dotyku (wyraźna miękkość materiału, z jakiego zabawka została wykonana), można odnaleźć w niej także walory dydaktyczne, ponieważ uczy rozpoznawania cyferek.

Sprawdź zabawkę sensoryczna – piłkę dla niemowląt

 

 1. Ekologiczna drewniana zabawka żabka do ciągania ze sznurkiem to przede wszystkim pomysł na wspólną zabawę dla malucha i rodzica. Zwłaszcza na początku, gdy pociecha dopiero uczy się raczkować. Najpierw to opiekun pokazuje dziecku, na czym polega cała zabawa, i sam ciągnie zabawkę, motywując go do poruszania się za jej śladem. Na pewno prędzej czy później sam maluszek będzie chciał się nią bawić, szczególnie kiedy osiągnie wprawę w raczkowaniu lub chodzeniu.

 

Niemniej to wytrzymała zabawka, która zachęci pociechę do podjęcia aktywności ruchowej, aby mogła osiągnąć kolejny etap na drodze rozwoju fizycznego.

Zamów drewnianą żabkę dla pociechy

 

 

 OŚMIORNICA HIP HOP – ZABAWKA DO NAUKI RACZKOWANIAOśmiornica do nauki raczkowania od Smily Play to wibrująca i przesuwająca się po powierzchni zabawka do nauki raczkowania. Swoimi interaktywnymi funkcjami motywuje dziecko do raczkowania. Tańcząco-wibrująca pluszowa zabawka będzie nie tylko towarzyszyła dziecku przy raczkowaniu, jak również będzie miłą przytulanką do zasypiania.

 

Zamów pluszową ośmiornicę do raczkowania dla Twojego dziecka

 
 
Autor artykułu:

 

 

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

 

 

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.