10
Jun

Wrotki czy rolki dla dziecka: co lepsze i jakie wybrać dla początkującego?

2020-10-06 10:43:15 |
Odsłon 125 |

Podpowiadamy, jakie buty na kółkach najlepiej sprawdzą się dla dzieci. Co i jak wybrać - rolki czy wrotki?

Wrotki a rolki – podstawowe rozróżnienie sprzętu sportowego na kółkach

Zanim przejdziemy do rozstrzygnięcia tego co lepsze – rolki czy wrotki dla dziecka, które będzie po raz pierwszy jeździć na obuwiu z kółkami, to warto wcześniej wiedzieć, czym się one różnią od siebie.

 

Wrotki czy rolki dla dzieckaJest to niezwykle istotne, ponieważ każdy z wymienionych rodzajów butów ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Wynikają one w głównej mierze z odmiennej budowy, która ma wpływ na szybkość jazdy czy jej stabilność. Dlatego też czasem może wydawać się nam, że wrotki dla dzieci będą odpowiedniejsze niż rolki, choć nie zawsze jest to regułą. Tak naprawdę duże znaczenie ma również wiek pociechy, w którym będzie ona rozpoczynać swoją przygodę z jazdą w butach z kółkami. A także w głównej mierze od poziomu jej umiejętności ruchowych czy zdolności utrzymywania równowagi. Niemniej jednak dobrze jest znać najważniejsze różnicę pomiędzy rolkami a wrotkami, która jest kluczowa przy podjęciu decyzji o wyborze jednego z nich.

 

Dzięki temu będziemy też wiedzieć, czego możemy się spodziewać po nich w trakcie jazdy. I z pewnością pomoże nam to wybrać pierwsze sportowe obuwie na kółkach dla naszego dziecka, które będzie mieć dopiero okazję nauczyć się jeździć na tego typu sprzęcie.

Wrotki vs. Rolki – tradycyjność kontra nowoczesność

 1. Pierwsze z nich są dwuśladowymi butami, które zostały wyposażone w dwie osie, na jakich znajdują się po 2 koła. Generalnie wśród wrotek można wyróżnić z dwa główne typy modeli, czyli:

 

 • z obcasami, które swoim wyglądem mogą przypominać łyżwy do figurowej jazdy na lodzie;
 • lub bez nich, co sprawia, że można jechać szybciej.

 

Warto jednak pamiętać, że wrotki - niezależnie od rodzaju – są dobre do jazdy głównie na gładkim i w miarę płaskim podłożu. Ze względu na bliższe umieszczenie tylnej i przedniej osi kółek, nie gwarantują one zbyt dużej stateczności i równowagi, gdy będziemy na nich poruszać się po nierównym terenie.

 

 1. Tymczasem rolki to obuwie tzw. jednośladowe, ponieważ mają one specjalną szynę, w której umieszczone są kółka. Jedynie mogą się różnić od siebie ich ilością w niej. Co więcej, wśród rolek można odnaleźć dość pokaźny wybór modeli.

 

Natomiast w przeciwieństwie do wrotek, to właśnie rolki dla dzieci są bardziej stabilne. A zatem można się na nich o wiele łatwiej nauczyć jeździć, ponieważ pozwalają na dobre zachowanie równowagi na mniej gładkiej powierzchni.

 

 1. Jak można zauważyć, to właśnie rolki a wrotki różnią się między sobą konstrukcją, która niesie ze sobą zarówno niesamowite możliwości, jak i pewne ograniczenia. Związane są one z łatwością bądź trudnością nauki jazdy na nich, a także jej szybkością.

 

Wobec tego wrotki - w przeciwieństwie do rolek – nie pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości, a więc służą bardziej do spokojniejszej niż wyczynowej rozrywki, głównie o charakterze rekreacyjnym. Oprócz tego ze względu na swoją budowę, łatwiej można na nich utrzymać równowagę. Niewątpliwie jazda na wrotkach nie bywa zbyt z(a)wrotna, ponieważ nie mamy tu za dużo możliwości, jeśli chodzi o swobodne wykonywanie bardziej skomplikowanych ruchów. Jednak zapewnia to większą stabilność i prostsze hamowanie. Natomiast jazda na rolkach dla dzieci jest zdecydowanie szybsza i zapewnia ona większą możliwość ruchów, a co za tym idzie – wypróbowania w trakcie niej różnych trików.

 

 1. Dobrze jest również wiedzieć, że wrotki pojawiły się najpierw, a dopiero później powstały rolki. Z tego też może wynikać fakt, że tradycyjne dwuśladowe buty na kółkach są mniej uniwersalne niż nowoczesne obuwie jednośladowe. Choć z drugiej strony rozważając to, co będzie lepsze – wrotki czy rolki, to można odnieść wrażenie, że pierwsze z nich wydają się być bezpieczniejszym rozwiązaniem dla początkujących osób, a zwłaszcza małych dzieci. Szczególnie, gdy bierzemy pod uwagę to, że łatwiej na nich zachować równowagę podczas jazdy.

 

 • Niektóre wrotki mogą sprawdzić się u już 5 lub 6 – letnich dzieci.
 • Tymczasem rolki nie do końca są polecane dla młodszych pociech, bo trzeba umieć z nich korzystać, żeby nie dopuścić chociażby do zniekształcenia kolan. Ale ze względu na lepszą zabudowę jednośladowych butów na kółkach, które stanowią lepszą ochronę tej części ciała, a w szczególności tzw. stawu skokowego, to są one polecane dla osób obawiających się kontuzji.
 • Ponadto rolki dla dzieci są dobrym wstępem do późniejszej nauki jazdy na łyżwach.

 

Wrotki czy rolki dla dzieckaWady i zalety, czyli weź pod uwagę istotne czynniki

A zatem, co najlepiej wybrać dla swojej pociechy: wrotki czy rolki? Odpowiedź nie jest prosta. Ogólnie można przyjąć, że każdy z typów omawianego sprzętu sportowego na kółkach ma swoje plusy i minusy.

 

Wobec tego przed podjęciem decyzji warto wziąć następujące czynniki:

 

 • aktualny wiek dziecka
 • poziom rozwinięcia jego umiejętności fizycznych oraz zdolności do utrzymywania równowagi
 • osobiste preferencje i wrodzony temperament pociechy – czy bardziej woli spokojniejszą i harmonijną jazdę, a może jednak szybszą i z możliwością spróbowania ciekawych trików?

 

Obserwując jednak zainteresowania współczesnych dzieci i młodzieży, można zauważyć, że w powyższym zestawieniu przeważnie wygrywają rolki. Choć i w dzisiejszych czasach wrotki również wracają do łask. Niemniej warto w trakcie podejmowania decyzji posłuchać swojego dziecka i jego sugestii.

 

Jako rodzice zazwyczaj wiemy też, że i sam charakter pociechy odgrywa tutaj ogromną rolę, ale i również jej możliwości fizyczne. Jednak gdy naprawdę trudno nam rozstrzygnąć, co lepsze dla dzieci – wrotki czy rolki, to zawsze można wybrać pośrednią pomiędzy nimi opcję, jaką są pionierskie rolkowrotki. Nie zapominajmy też o tym, żeby ze względów bezpieczeństwa nasze pociechy w trakcie jazdy na jakimkolwiek rodzaju obuwia z kółkami miały na sobie kask oraz specjalne ochraniacze na łokcie i kolana.

Jakie rolki wybrać dla początkującego dziecka, żeby były dla niego zarazem bezpieczne i komfortowe do jazdy?

Niezależnie od tego, czy ostatecznie decydujemy się na wrotki bądź rolki dla swojej pociechy, to warto wiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wybrać dobry sprzęt sportowy na kółkach, który zagwarantuje zarówno bezpieczną, jak i wygodną, a tym samym i przyjemną jazdę. Bez wątpienia istotne jest też, jakie rolki dla początkującego w skatingu wybierzemy, ponieważ będzie mieć to wpływ na jego efekty i pierwsze sukcesy w nauce jeżdżenia na nich.

 

W związku z tym w obu przypadkach należy bacznie zwrócić uwagę na:

Solidne wykonanie:

 • wysoką jakość ich wykonania oraz trwałość materiałów, jakie zostały użyte do ich produkcji;

Budowa butów w rolkach:

 • na pewno dobrze jest przyjrzeć się ich różnym modelom, szczególnie pod kątem konstrukcji samych butów i głównie tego, czy zostały one w rolkach odpowiednio wyprofilowane, co gwarantuje łatwość utrzymania równowagi, ale nie tylko;
 • samo obuwie powinno być zaprojektowane tak, żeby umiejętnie usztywnić stopę w okolicach kostki, aby zapobiec ewentualnemu urazowi, który mógłby pojawić się na skutek upadku, ale zarazem dać możliwość swobody ruchów w trakcie jazdy na rolkach;
 • należy też zwrócić uwagę na konkretny rozmiar buta w rolkach, ale uwaga: jeśli chcemy, żeby tego rodzaju sprzęt sportowy posłużył naszemu dziecku na dłużej, to warto wybrać model z opcją regulacji długości;

Kwestia kółek w rolkach:

 • nie bez znaczenia są również kółka w rolkach: trzeba dopasować je przede wszystkim pod kątem rozmiaru ich średnicy oraz ogólnej twardości;
 • w pierwszym przypadku sama wielkość kółek decyduje o ich zwrotności podczas jazdy oraz jej szybkości: dla przykładu kółka o mniejszej średnicy są idealne do wolniejszego, ale i zręczniejszego poruszania się na rolkach, natomiast duże – umożliwiają rozwinięcie większej prędkości, jednak są mniej sterowne;
 • tymczasem twardość kółek w rolkach ma wpływ na ich przyczepność do podłoża w trakcie jeżdżenia, wobec czego dla dzieci i osób początkujących polecane są bardziej miękkie niż twarde, np. wykonane z kauczuku;

Dodatkowe wspomaganie:

 • ponadto ciekawym i niezwykle komfortowym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć jazdę na rolkach, są modele wyposażone w tzw. podwójny system pochłaniający drgania, jaki posiadają chociażby regulowane rolki Raven Profession – sprawia to, że jeździ się nimi wygodnie nawet po trudniejszym podłożu;

Zewnętrzny wygląd:

 • obecnie na rynku dostępny jest dość duży wybór nowoczesnych rolek, które wyróżniają się nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale i nietuzinkowego designu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać efektownie wyglądający model tego sprzętu sportowego.

 

Są to jedne z najważniejszych kryteriów, które podpowiedzą nam, jakie rolki dla dziecka będą nie tylko najbardziej bezpieczne, ale i również ułatwią mu naukę jazdy na nich. Jest to ważne zwłaszcza podczas pierwszych prób poruszania się na obuwiu z kółkami, z których obsługą należy dopiero się zapoznać, a także potrafić na nich utrzymać równowagę. Jednakże po opanowaniu podstawowych zasad jazda na rolkach dla dzieci jest niezwykle emocjonującym doświadczeniem oraz – a może przede wszystkim – ekscytującą rozrywką i najlepszą zachętą do częstego podejmowania przez nie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Autor artykułu:

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.