02
Jun

Szpinak dla niemowlaka: od którego miesiąca życia? Właściwości i przepisy

2020-02-06 08:49:14 |
Odsłon 120 |

Wyjaśniamy, czy małe dziecko może jeść szpinak i od kiedy można mu go bezpiecznie podawać.

Szpinak dla niemowlaka – od kiedy można wprowadzić go do diety maluszka?Szpinak dla niemowlaka – od kiedy można wprowadzić go do diety maluszka?

Dieta małego dziecka powinna być bez dwóch zdań bardzo urozmaicona, żeby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju psychoruchowego i zachowania zdrowia składników odżywczych. Dlatego też nie może zabraknąć w niej różnorodnych warzyw i owoców, które są najlepszym i przede wszystkim najbogatszym źródłem witamin i minerałów.

Naturalnie przełomowym momentem dla każdego niemowlaka jest rozpoczęcie rozszerzania diety o produkty spożywcze inne niż mleko mamy bądź modyfikowane:

 • -Obecnie przyjmuje się, że już na sam początek warto zapoznać maluszka z różnymi owocami i warzywami, ponieważ ma to duży wpływ na wykształcenie u niego odpowiednich nawyków żywieniowych.
 • -Zwiększa to szansę na to, że dziecko w przyszłości będzie chętniej wybierało różne rodzaje zdrowego pożywienia, które dostarczy mu wszystkie potrzebne składniki mineralne i witaminy, jakie odpowiadają za prawidłową pracę całego organizmu i jego poszczególnych układów.
 • -Natomiast o tym, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka w dzisiejszych czasach już nie decyduje fakt, czy pociecha jest karmiona w sposób naturalny czy przy pomocy specjalistycznej mieszanki modyfikowanej. Współcześnie najlepiej poczekać z rewolucją żywieniową do momentu aż niemowlę ukończy pół roku życia. Jednym z wyjątków jest sytuacja, w której to właśnie lekarz pediatra dziecka zdecyduje o nieco wcześniejszym wprowadzaniu stałych pokarmów, np. ze względów zdrowotnych.
 • -Niemniej rozpoczynając rozszerzanie diety maluszka dobrze jest zadbać o jej urozmaicenie w granicach rozsądku. Oznacza to, że najpierw proponujemy mu jedno wybrane warzywo i obserwujemy, czy nie występuje po nim reakcja uczuleniowa. Następnie stopniowo zapoznajemy niemowlę z innymi jarzynami, aby mogło poznać ich smak.

 

Bardzo często rodzice zastanawiają się przy tym, które z warzyw i owoców można podawać najmłodszym dzieciom, a z którymi koniecznie trzeba poczekać. Nic zatem dziwnego, że w obrębie ich zainteresowań jest szpinak dla niemowlaka, który przecież jest uważany za jedno z najzdrowszych zielonych warzyw na świecie.

A zatem kiedy można go dać do spróbowania maluchowi, którego dieta jest rozszerzana o jedzeniowe nowości? Niektóre źródła podają, że tak naprawdę wszystkie warzywa i owoce są idealne dla półrocznych dzieci.

 

Jednakże jeśli chodzi o szpinak dla niemowląt to lepiej wstrzymać się z podaniem go do mniej więcej 9 miesiąca życia, ponieważ w swoim składzie oprócz cennych mikroelementów zawiera także tzw. kwas szczawiowy.

 

 • -Wobec tego nie jest również wskazane podawanie go w zbyt dużych ilościach, gdyż jego nadmiar w organizmie może skutkować niedoborami wapnia, który jest przecież tak ważny dla małych dzieci.
 • -Ponadto z tego względu szpinak nie jest też polecany przy problemach zdrowotnych z nerkami, zwłaszcza przy skłonności do pojawiania się w nich kamieni.

 

Szpinak dla dzieci – jego najważniejsze właściwości, które mają niebagatelny wpływ na zdrowie

Gdy już poznaliśmy twierdzącą odpowiedź na pytanie, czy małe dziecko może jeść szpinak, to koniecznie trzeba przy tym wspomnieć o jego właściwościach, które są nie tylko prozdrowotne, ale i lecznicze. Wobec tego jest on uważany za jedno z najbardziej zdrowych i przede wszystkim pełnowartościowych warzyw. Z tego powodu zaleca się jego spożywanie przez osoby dorosłe, a także najmłodsze pociechy.

 

W szpinaku można odnaleźć następujące witaminy i minerały, z których każdy pełni istotną rolę w ludzkim organizmie:

 • -to świetne źródło witaminy C niezbędnej do właściwego funkcjonowania  układu odpornościowego
 • -można odnaleźć w nim inne cenne witaminy takie jak A, B6, E i K
 • -zawiera w sobie specjalne przeciwutleniacze, jakimi oprócz witaminy C są luteina i tzw. beta – karoten, a które chronią przed powstawaniem nowotworów i miażdżycą, czyli dość powszechną chorobą cywilizacyjną polegającą na niebezpiecznym zwężeniu naczyń tętniczych
 • -ze względu na wysoką zawartość żelaza jest zalecany przy anemii, która bardzo często dotyczy niemowląt
 • -z kolei zawarty w nim magnez i potas, które korzystnie wpływają na układ krążenia, a szczególnie serce i regulują jego pracę, a także przeciwdziałają niekontrolowanym skurczom mięśni
 • -jest bogaty w kwas foliowy, który ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy, a szczególnie jest konieczny dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ zapobiega wrodzonym tzw. wadom cewy nerwowej.

 

Pomysły na przepisy na szpinak dla niemowlakaPrzykładowe pomysły na przepisy na szpinak dla niemowlaka – na surowo i po obróbce cieplnej

Szpinak dla niemowląt od 9 miesiąca życia w niewielkich ilościach jest zdrowym rozwiązaniem, które dostarczy maluszkowi dużo tak potrzebnych mu do rozwoju składników odżywczych. Niemniej jednak wyzwaniem dla rodziców jest podanie go dziecku w atrakcyjnej i bezpiecznej formie. Generalnie szpinak można spożywać w dwojaki sposób:

 • - Na surowo jako zielony dodatek do koktajli czy smoothie, np. ze zblendowanym bananem i jabłkiem, jeśli maluszek miał już możliwość się z nimi zapoznać i nie ma stwierdzonej na nie alergii. Natomiast dla starszych dzieci liśćmi szpinaku można ozdobić kanapkę lub podać z innymi warzywami pod postacią pysznej sałatki.
 • - Albo można przyrządzić z niego posiłek na ciepło. Ogromną popularnością cieszy się zupa szpinakowa, która jest smaczna z jajkiem. Oprócz niej można ze szpinaku zrobić ciepły dodatek warzywny do obiadu – jego liście delikatnie poddusić i dodać mu smaku śmietaną. Natomiast w połączeniu z serem to idealnie nadaje się on także jako nadzienie do domowych pierogów czy naleśników.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.