Kategorie

Skoki rozwojowe w 2 i 3 roku życia: czego się spodziewać w drugim i trzecim roku rozwoju dziecka?

Na czym dokładnie polegają kamienie milowe w rozwoju dziecka, które już ukończyło pierwszy rok życia? Wyjaśniamy, jak wyglądają skoki rozwojowe po roku u 2 i 3 letniego malucha.

Skoki rozwojowe w 2 i 3 roku życia: czego się spodziewać w drugim i trzecim roku rozwoju dziecka?

Jakie są najbardziej rozpoznawalne objawy skoku rozwojowego u małego dziecka i czym one właściwie są?


Króliś Felek
Króliś Szumiś Felek.Zobacz Misie Szumisie w naszym sklepie internetowym już od 99 zł

Zanim zaprezentujemy najważniejsze skoki rozwojowe po 12 miesiącu życia maluszka, warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czym one właściwie są i z jakiego powodu się pojawiają? Jest to związane głównie z tym, że najmłodsze dzieci rodzą się z niedojrzałym ośrodkowym układem nerwowym i dopiero kształtującym się mózgiem:

  • Dlatego od momentu przyjścia na świat noworodki w trakcie swojego życia, a szczególnie w pierwszych miesiącach jego trwania i początkowych latach, zaczynają przechodzić konkretne etapy intensywnego rozwoju.

  • Niemniej jednak nie następują one w prosty sposób liniowy, ale bardziej nierównomierny, co właśnie najlepiej odzwierciedla dość często przywoływana nazwa ''skoki rozwojowe''.

  • Są one nieodłącznym elementem prawidłowego dojrzewania systemu nerwowego nie tylko przez pierwszy rok życia niemowlaka, ponieważ kamienie milowe w rozwoju dziecka pojawiają się również w następnych latach. Choć z pewnością ich zdobycie nie jest zawsze tak spektakularne jak u najmłodszych pociech, które nie ukończyły jeszcze roczku.

  • Aczkolwiek skoki rozwojowe w drugim roku życia i kolejnych latach są równie ważne dla dziecka, które w ten sposób jest w stanie osiągnąć całkowitą samodzielność oraz dojrzałość w przyszłości.

 

Ogólnie można zauważyć, że przez pierwsze 12 miesięcy życia na niemowlę czeka aż siedem różnych etapów na drodze do właściwego rozwoju układu nerwowego oraz zdobycia niezbędnych umiejętności:

  • Bardzo łatwo wtedy przedstawić orientacyjnie skoki rozwojowe na wykresie, ponieważ są one najbardziej charakterystyczne.

  • Jednakże zawsze należy wziąć pod uwagę fakt, że czas ich pojawienia się oraz trwania jest zależny indywidualnie od każdego dziecka, ponieważ rozwija się ono w swoim wyjątkowym rytmie. Wobec tego u jednych pociech skoki rozwojowe ujęte w tabeli, która jest przeważnie dostępna we współcześnie standardowych książeczkach zdrowia wydawanych w szpitalach położniczych po narodzinach maleństwa, mogą potrwać tylko trochę dni, a u niektórych – nawet przez parę tygodni.

  • Można przy tym zauważyć, że o ile pierwszy skok rozwojowy szybko staje się przeszłością, to każdy następny pojawiający się po nim może się nieco przedłużyć. Jest to w głównej mierze skutkiem intensywnie rozwijającego się systemu nerwowego i mózgu maluszka, które zaczynają wchodzić na bardziej zaawansowane etapy. Oznacza to, że niemowlę staje się coraz bardziej wrażliwsze na docierające z zewnątrz różne bodźce. A dla małego organizmu ogromnym wyzwaniem jest skuteczne uporanie się z nimi.

  • Co więcej, niektórzy rodzice mogą zauważyć, że podczas skoku ich pociecha nagle przestała posuwać się naprzód w rozwoju i robić dalsze postępy, a w nierzadkich przypadkach nawet wrócić do poprzedniego momentu w nim.

 

Po czym poznać skoki rozwojowe w 2 roku życia i nie tylko?


zabezpieczenie rogu
Zabezpieczenie narożnikowe. Kliknij, aby zobaczyć.

Jeśli chodzi o skoki rozwojowe w 2 roku życia malucha i w następnych latach to również można zaobserwować pewne znamienne dla niego symptomy, które świadczą o jego rozpoczynaniu się. Jest to z pewnością trudny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców, który trzeba spróbować cierpliwie przetrwać.

Najbardziej charakterystyczne objawy skoku rozwojowego, które są bardzo proste do wychwycenia przez opiekunów maluszka to:

  • Nagła zmiana w zachowaniu i pogorszenie się samopoczucia pociechy: dotąd spokojne i radosne dziecko staje się coraz bardziej nerwowe, a swoje niezadowolenie wynikające ze zmian, jakie zachodzą w jego mózgu oraz nadmiar docierających do niego bodźców, wyraża poprzez głośne niezadowolenie i częsty płacz oraz ciągłe marudzenie.

  • Mogą pojawić się przy tym problemy ze spaniem u pociechy i spokojnym snem, z którego bez wyraźnej przyczyny maluch często sam się wybudza i to nierzadko z płaczem.

  • Dziecko może zacząć odmawiać jedzenia i to nawet ulubionych do tej pory posiłków, choć wcześniej jadł je chętnie.

  • Ponadto maluchy przechodzące skok rozwojowy potrzebują jeszcze bardziej rodziców i wsparcia z ich strony, więc domagają się częstszej uwagi i dążą do większej bliskości z mamą lub tatą.

  • Naturalnie pojawiające się prędzej czy później objawy skoku rozwojowego są jasnym sygnałem, że nasza pociecha osiągnie wkrótce nowe umiejętności i stanie się coraz bardziej dojrzalsza.

  • Mimo to rodzice zastanawiają się, kiedy mogą dokładnie spodziewać się początku kamieni milowych w rozwoju dziecka. Niemniej nie można tego jednoznacznie określić, a jedynie podać orientacyjne terminy ich występowania. Pamiętając o tym, co zostało już wcześniej zauważone, trzeba mieć na względzie fakt, że dzieci rozwijają się w swoim indywidualnym tempie. Jest to uwarunkowane różnymi czynnikami. Chociaż można także zauważyć pewną zależność, w której znaczącą rolę odgrywa moment, w jakim noworodek przyszedł na świat.

  • Wobec tego dość często maluchy urodzone przedwcześnie mogą mieć nieco później konkretny skok rozwojowy niż ich rówieśnicy urodzeni w planowanym terminie albo po nim.

  • Podsumujmy zatem część naszych rozważań na temat kamieni milowych w rozwoju dziecka, które są wynikiem procesu dojrzewania małego organizmu i jego centralnego układu nerwowego.

  • Skoki rozwojowe i ich objawy to przede wszystkim zapowiedź istotnych zmian, które dokonują się w mózgu maluszka i umożliwiają mu naukę i zdobycie nowych zdolności.

 

Jak przebiega rozwój dziecka w drugim roku życia?

Dzieci świętujące swoje pierwsze urodziny mają za sobą ogromny bagaż doświadczeń związanych z poważnymi skokami rozwojowymi. Przez 12 miesięcy życia miały okazję intensywnie rozwijać swój system nerwowy i uczyć się potrzebnych umiejętności, które są znamienne dla wieku niemowlęcego. Niemniej skoki rozwojowe po roku również się pojawiają, a maluszek może w dalszym ciągu doskonalić nabyte wcześniej zdolności i zdobywać nowe kamienie milowe. To niebywałe, że małe dzieci potrafią dużo osiągnąć w swoim życiu. I choć skoki rozwojowe w drugim roku życia mogą czasami przejść niezauważalnie, to jednak ich rezultaty zaskakują niejednego rodzica.

Oto najważniejsze kamienie milowe w rozwoju dziecka, które skończyło roczek:


osłonka do kuchenki gazowej
Zabezpieczenie kuchenki gazowej i elektrycznej. Kliknij, aby sprawdzić.


  • Po 12 miesiącu życia: maluszek jest na etapie nauki chodzenia, ale w tym wieku jest w stanie postawić samodzielnie swoje pierwsze kroki. Potrafi również sortować przedmioty, głównie skupiając się na wkładaniu mniejszych rzeczy do większych, a także ciągnąć zabawki ze sznurkiem. Są one doskonałą motywacją dla maluszka do podjęcia pierwszych prób chodzenia. W dodatku pociecha nie tylko rozumie, ale i jest w stanie wykonać najprostsze polecenia, np. pokazać misia lub podać autko. Natomiast pod względem komunikacji maluch próbuje porozumiewać się intencjonalnie za pomocą prostych dwu- lub trzysylabowych wyrazów. Jednak na tym etapie dzieci znają i rozumieją więcej słów niż potrafią je wypowiedzieć samodzielnie.

  • Po 15 miesiącu życia: dziecko coraz pewniej i sprawniej chodzi, a nawet potrafi wejść po schodach przy asekuracji osoby dorosłej, którą trzyma za rękę. Chętnie obserwuje dorosłych i naśladuje ich zachowania, zwłaszcza dotyczące wykonywania podstawowych obowiązków domowych. Oprócz tego z pełną świadomością mówi i nazywa osoby ze swojego najbliższego otoczenia: mama, baba, tata, a także powiedzieć: pa pa i pomachać przy tym dłonią.

  • Po 18 miesiącu życia: pociecha nie tylko potrafi już chodzić, ale i sprawdza swoje umiejętności w trakcie biegania lub wspinania się na meble. Co więcej, jest już w stanie przenosić nie tylko małe, ale i większe przedmioty, a także podać rodzicowi wskazaną przez niego rzecz. W dodatku półtoraroczne dziecko uczy się w dzień informowania najbliższych o swoich bieżących potrzebach fizjologicznych i podejmuje pierwsze bardziej świadome kontakty z otoczeniem. Zaczyna również powtarzać krótkie słowa, które na tym etapie są jeszcze nieco zniekształcone, ale z chęcią wymawia wyrazy dźwiękonaśladowcze i z łatwością je zapamiętuje. To dobry czas, żeby bawić się z maluchem w naśladowanie konkretnych zwierząt, które najpierw maluch będzie kojarzył z prostymi dźwiękami, lecz później łatwiej przyjdzie mu zapamiętanie ich prawdziwych nazw.

  • Okres pomiędzy 18 a 24 miesiące życia (1,5 roku i 2 lata) to również wyjątkowy czas w rozwoju dziecka, kiedy pragnie ono stać się coraz bardziej samodzielne od swoich opiekunów i coraz mocniej manifestuje swoją indywidualność. To jeden ze skoków rozwojowych w drugim roku życia, który jest przeważnie określany tzw. buntem dwulatka, gdy maluch chce sam o sobie decydować. Jest to normalny etap, na którym warto wesprzeć maluszka w zdobywaniu przez niego większej niezależności, ale w rozsądnych dla niego granicach i dbając o jego bezpieczeństwo.

Trzeci rok życia dziecka – jakich skoków rozwojowych można się spodziewać na tym etapie życia maluszka?

  • Skoki rozwojowe w 3 roku życia to niejako konsekwencja osiągnięcia przez dziecko poprzednich kamieni milowych w wieku niemowlęcym, co oznacza próbę doskonalenia nabytych przez pociechę umiejętności oraz odkrywanie przez nią nowych zdolności.

  • Pod względem ruchowym maluch potrafi coraz sprawniej biegać i urozmaicać sobie zabawę poprzez skakanie do góry lub nawet przeskakiwanie napotkanych przeszkód.

  • Coraz lepiej radzi sobie z chwytaniem przedmiotów i doskonali swoją sztukę rysowania kredkami.

  • To dobry moment, żeby zaproponować maluszkowi pierwsze kolorowanki, na których będzie mógł ćwiczyć precyzyjne pokrywanie barwami wyraźnie zaznaczonych obszarów.

  • Oprócz tego trzyletnie dzieci potrafią ubrać się samodzielnie, jedynie potrzebując pomocy przy trudniejszym zapinaniu guzików koszuli.

  • Są też w stanie dobrze kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne i skorzystać w pełni świadomie z nocnika czy toalety. Ponadto w trzecim roku życia dziecka następuje również intensywny rozwój jego umiejętności społecznych oraz komunikacyjnych. Niemniej pamiętajmy, że wszystkie skoki rozwojowe są bardzo ważne, choć czasami jest to trudniejszy czas dla malucha i jego rodziców.

  • Warto jednak cierpliwie je przeczekać, zapewniając swojemu dziecku odpowiednią dawkę wsparcia i miłości oraz bezpieczeństwa.

Autor artykułu:
Kryspina
Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.
Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >
© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.