08
Jun

Skoki rozwojowe w 2 i 3 roku życia: czego się spodziewać w drugim i trzecim roku rozwoju dziecka?

2019-08-06 22:42:30 |
Odsłon 3813 |

Na czym dokładnie polegają kamienie milowe w rozwoju dziecka, które już ukończyło pierwszy rok życia? Wyjaśniamy, jak wyglądają skoki rozwojowe po roku u 2 i 3 letniego malucha.

Jakie są najbardziej rozpoznawalne objawy skoku rozwojowego u małego dziecka i czym one właściwie są?

Zanim zaprezentujemy najważniejsze skoki rozwojowe po 12 miesiącu życia maluszka, warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czym one właściwie są i z jakiego powodu się pojawiają? Jest to związane głównie z tym, że najmłodsze dzieci rodzą się z niedojrzałym ośrodkowym układem nerwowym i dopiero kształtującym się mózgiem:

 • -Dlatego od momentu przyjścia na świat noworodki w trakcie swojego życia, a szczególnie w pierwszych miesiącach jego trwania i początkowych latach, zaczynają przechodzić konkretne etapy intensywnego rozwoju.
 • -Niemniej jednak nie następują one w prosty sposób liniowy, ale bardziej nierównomierny, co właśnie najlepiej odzwierciedla dość często przywoływana nazwa ''skoki rozwojowe''.

 • -Są one nieodłącznym elementem prawidłowego dojrzewania systemu nerwowego nie tylko przez pierwszy rok życia niemowlaka, ponieważ kamienie milowe w rozwoju dziecka pojawiają się również w następnych latach. Choć z pewnością ich zdobycie nie jest zawsze tak spektakularne jak u najmłodszych pociech, które nie ukończyły jeszcze roczku.
 • -Aczkolwiek skoki rozwojowe w drugim roku życia i kolejnych latach są równie ważne dla dziecka, które w ten sposób jest w stanie osiągnąć całkowitą samodzielność oraz dojrzałość w przyszłości.

 

Ogólnie można zauważyć, że przez pierwsze 12 miesięcy życia na niemowlę czeka aż siedem różnych etapów na drodze do właściwego rozwoju układu nerwowego oraz zdobycia niezbędnych umiejętności:

 • -Bardzo łatwo wtedy przedstawić orientacyjnie skoki rozwojowe na wykresie, ponieważ są one najbardziej charakterystyczne.
 • -Jednakże zawsze należy wziąć pod uwagę fakt, że czas ich pojawienia się oraz trwania jest zależny indywidualnie od każdego dziecka, ponieważ rozwija się ono w swoim wyjątkowym rytmie. Wobec tego u jednych pociech skoki rozwojowe ujęte w tabeli, która jest przeważnie dostępna we współcześnie standardowych książeczkach zdrowia wydawanych w szpitalach położniczych po narodzinach maleństwa, mogą potrwać tylko trochę dni, a u niektórych – nawet przez parę tygodni.
 • -Można przy tym zauważyć, że o ile pierwszy skok rozwojowy szybko staje się przeszłością, to każdy następny pojawiający się po nim może się nieco przedłużyć. Jest to w głównej mierze skutkiem intensywnie rozwijającego się systemu nerwowego i mózgu maluszka, które zaczynają wchodzić na bardziej zaawansowane etapy. Oznacza to, że niemowlę staje się coraz bardziej wrażliwsze na docierające z zewnątrz różne bodźce. A dla małego organizmu ogromnym wyzwaniem jest skuteczne uporanie się z nimi.
 • -Co więcej, niektórzy rodzice mogą zauważyć, że podczas skoku ich pociecha nagle przestała posuwać się naprzód w rozwoju i robić dalsze postępy, a w nierzadkich przypadkach nawet wrócić do poprzedniego momentu w nim.

 

Po czym poznać skoki rozwojowe dziecka?Po czym poznać skoki rozwojowe w 2 roku życia i nie tylko?

Jeśli natomiast chodzi o skoki rozwojowe w 2 roku życia malucha i w następnych latach to również można zaobserwować pewne znamienne dla niego symptomy, które świadczą o jego rozpoczynaniu się. Jest to z pewnością trudny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców, który trzeba spróbować cierpliwie przetrwać.


Z kolei najbardziej charakterystyczne objawy skoku rozwojowego, które są bardzo proste do wychwycenia przez opiekunów maluszka to:

 • -nagła zmiana w zachowaniu i pogorszenie się samopoczucia pociechy: dotąd spokojne i radosne dziecko staje się coraz bardziej nerwowe, a swoje niezadowolenie wynikające ze zmian, jakie zachodzą w jego mózgu oraz nadmiar docierających do niego bodźców, wyraża poprzez głośne niezadowolenie i częsty płacz oraz ciągłe marudzenie
 • -mogą pojawić się przy tym problemy ze spaniem u pociechy i spokojnym snem, z którego bez wyraźnej przyczyny maluch często sam się wybudza i to nierzadko z płaczem
 • -dziecko może zacząć odmawiać jedzenia i to nawet ulubionych do tej pory posiłków, choć wcześniej jadł je chętnie
 • -ponadto maluchy przechodzące skok rozwojowy potrzebują jeszcze bardziej rodziców i wsparcia z ich strony, więc domagają się częstszej uwagi i dążą do większej bliskości z mamą lub tatą.

Naturalnie pojawiające się prędzej czy później objawy skoku rozwojowego są jasnym sygnałem, że nasza pociecha osiągnie wkrótce nowe umiejętności i stanie się coraz bardziej dojrzalsza. Mimo to rodzice zastanawiają się, kiedy mogą dokładnie spodziewać się początku kamieni milowych w rozwoju dziecka. Niemniej nie można tego jednoznacznie określić, a jedynie podać orientacyjne terminy ich występowania. Pamiętając o tym, co zostało już wcześniej zauważone, trzeba mieć na względzie fakt, że dzieci rozwijają się w swoim indywidualnym tempie. Jest to uwarunkowane różnymi czynnikami. Chociaż można także zauważyć pewną zależność, w której znaczącą rolę odgrywa moment, w jakim noworodek przyszedł na świat.

Wobec tego dość często maluchy urodzone przedwcześnie mogą mieć nieco później konkretny skok rozwojowy niż ich rówieśnicy urodzeni w planowanym terminie albo po nim. Podsumujmy zatem część naszych rozważań na temat kamieni milowych w rozwoju dziecka, które są wynikiem procesu dojrzewania małego organizmu i jego centralnego układu nerwowego.

 

 
Skoki rozwojowe i ich objawy to przede wszystkim zapowiedź istotnych zmian, które dokonują się w mózgu maluszka i umożliwiają mu naukę i zdobycie nowych zdolności.    

 

Jak przebiega rozwój dziecka w drugim roku życia?

Dzieci świętujące swoje pierwsze urodziny mają za sobą ogromny bagaż doświadczeń związanych z poważnymi skokami rozwojowymi. Przez 12 miesięcy życia miały okazję intensywnie rozwijać swój system nerwowy i uczyć się potrzebnych umiejętności, które są znamienne dla wieku niemowlęcego. Niemniej skoki rozwojowe po roku również się pojawiają, a maluszek może w dalszym ciągu doskonalić nabyte wcześniej zdolności i zdobywać nowe kamienie milowe. To niebywałe, że małe dzieci potrafią dużo osiągnąć w swoim życiu. I choć skoki rozwojowe w drugim roku życia mogą czasami przejść niezauważalnie, to jednak ich rezultaty zaskakują niejednego rodzica.

 

Oto najważniejsze kamienie milowe w rozwoju dziecka, które skończyło roczek:

Po 12 miesiącu życia: maluszek jest na etapie nauki chodzenia, ale w tym wieku jest w stanie postawić samodzielnie swoje pierwsze kroki. Potrafi również sortować przedmioty, głównie skupiając się na wkładaniu mniejszych rzeczy do większych, a także ciągnąć zabawki ze sznurkiem. Są one doskonałą motywacją dla maluszka do podjęcia pierwszych prób chodzenia. W dodatku pociecha nie tylko rozumie, ale i jest w stanie wykonać najprostsze polecenia, np. pokazać misia lub podać autko. Natomiast pod względem komunikacji maluch próbuje porozumiewać się intencjonalnie za pomocą prostych dwu- lub trzysylabowych wyrazów. Jednak na tym etapie dzieci znają i rozumieją więcej słów niż potrafią je wypowiedzieć samodzielnie.

Po 15 miesiącu życia: dziecko coraz pewniej i sprawniej chodzi, a nawet potrafi wejść po schodach przy asekuracji osoby dorosłej, którą trzyma za rękę. Chętnie obserwuje dorosłych i naśladuje ich zachowania, zwłaszcza dotyczące wykonywania podstawowych obowiązków domowych. Oprócz tego z pełną świadomością mówi i nazywa osoby ze swojego najbliższego otoczenia: mama, baba, tata, a także powiedzieć: pa pa i pomachać przy tym dłonią.

Po 18 miesiącu życia: pociecha nie tylko potrafi już chodzić, ale i sprawdza swoje umiejętności w trakcie biegania lub wspinania się na meble. Co więcej, jest już w stanie przenosić nie tylko małe, ale i większe przedmioty, a także podać rodzicowi wskazaną przez niego rzecz. W dodatku półtoraroczne dziecko uczy się w dzień informowania najbliższych o swoich bieżących potrzebach fizjologicznych i podejmuje pierwsze bardziej świadome kontakty z otoczeniem. Zaczyna również powtarzać krótkie słowa, które na tym etapie są jeszcze nieco zniekształcone, ale z chęcią wymawia wyrazy dźwiękonaśladowcze i z łatwością je zapamiętuje. To dobry czas, żeby bawić się z maluchem w naśladowanie konkretnych zwierząt, które najpierw maluch będzie kojarzył z prostymi dźwiękami, lecz później łatwiej przyjdzie mu zapamiętanie ich prawdziwych nazw.

Okres pomiędzy 18 a 24 miesiące życia (1,5 roku i 2 lata) to również wyjątkowy czas w rozwoju dziecka, kiedy pragnie ono stać się coraz bardziej samodzielne od swoich opiekunów i coraz mocniej manifestuje swoją indywidualność. To jeden ze skoków rozwojowych w drugim roku życia, który jest przeważnie określany tzw. buntem dwulatka, gdy maluch chce sam o sobie decydować. Jest to normalny etap, na którym warto wesprzeć maluszka w zdobywaniu przez niego większej niezależności, ale w rozsądnych dla niego granicach i dbając o jego bezpieczeństwo.

 

Trzeci rok życia dziecka – jakich skoków rozwojowych można się spodziewać na tym etapie życia maluszka?

Skoki rozwojowe w 3 roku życia to niejako konsekwencja osiągnięcia przez dziecko poprzednich kamieni milowych w wieku niemowlęcym, co oznacza próbę doskonalenia nabytych przez pociechę umiejętności oraz odkrywanie przez nią nowych zdolności.

Pod względem ruchowym maluch potrafi coraz sprawniej biegać i urozmaicać sobie zabawę poprzez skakanie do góry lub nawet przeskakiwanie napotkanych przeszkód. Coraz lepiej radzi sobie z chwytaniem przedmiotów i doskonali swoją sztukę rysowania kredkami. To dobry moment, żeby zaproponować maluszkowi pierwsze kolorowanki, na których będzie mógł ćwiczyć precyzyjne pokrywanie barwami wyraźnie zaznaczonych obszarów. Oprócz tego trzyletnie dzieci potrafią ubrać się samodzielnie, jedynie potrzebując pomocy przy trudniejszym zapinaniu guzików koszuli.

Są też w stanie dobrze kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne i skorzystać w pełni świadomie z nocnika czy toalety. Ponadto w trzecim roku życia dziecka następuje również intensywny rozwój jego umiejętności społecznych oraz komunikacyjnych. Niemniej pamiętajmy, że wszystkie skoki rozwojowe są bardzo ważne, choć czasami jest to trudniejszy czas dla malucha i jego rodziców. Warto jednak cierpliwie je przeczekać, zapewniając swojemu dziecku odpowiednią dawkę wsparcia i miłości oraz bezpieczeństwa.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.