10
Mar

Rowerek dla 3, 4, 5 latka: ranking rowerów dla kilkulatków na 2020 rok

2020-10-03 15:51:54 |
Odsłon 135 |

Podpowiadamy, jaki rower dla 3 latka, 4 latka i 5 latka będzie najlepszym rozwiązaniem.

Czym powinien charakteryzować się idealny rowerek dla trzylatka, czterolatka lub pięciolatka?

Wybierając pierwszy rower dla dziecka, szczególnie w wieku trzech lat, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą nam podjąć właściwą decyzję. Dotyczy to w szczególności samego pojazdu, który powinien być odpowiednio dopasowany do malucha, aby zapewnić mu nie tylko przyjemną, ale przede wszystkim bezpieczną jazdę na nim.

 

rowerek-dla-3-4-5-latka-rankingNa pewno nie bez znaczenia są dotychczas zdobyte przez pociechę umiejętności w zakresie kierowania jednośladem:

 

 • W dzisiejszych czasach niewątpliwie większość najmłodszych dzieci miała okazję korzystać z tzw. rowerka biegowego bez pedałów, który znacząco ułatwi im późniejszą naukę jazdy na prawdziwych dwóch kółkach. Napędzany za pomocą siły dziecięcych nóg, uczy maluszka zachowywania równowagi oraz specyfiki kierowania niemal wszystkimi innymi jednośladami. Niemniej jednak na biegowy rower dla 3 latka czy nawet dla 4 latka nie jest za późno! Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni model, który będzie mieć regulowaną kierownicę czy siodełko, aby dostosować je do aktualnego wzrostu pociechy.

 

 • Choć jeśli dziecko już wcześniej rozpoczęło swoją przygodę z tego typu pojazdem, to można pokusić się o sprezentowanie mu jednego z najbardziej polecanych klasycznych rowerków dla dzieci od 3 lat z prawdziwego zdarzenia, które są wyposażone w tradycyjny napęd łańcuchowy i pedały.

 

 • Warto również wiedzieć, że istnieje jeszcze kolejna alternatywa dla dzieci w tym wieku, jaką są tzw. trójkołowce.

 

Niemniej jednak dokonanie dobrego wyboru roweru dla 4 latka czy 5 latka nie jest wcale proste. Z jednej strony maluchy dopiero będą się uczyć jazdy na nim, która czasem – ze zrozumiałych względów – przychodzi im z trudem. Wobec czego lepiej zrobić wszystko, żeby nie zniechęcić swojej pociechy do tej aktywności fizycznej. A z drugiej - rower dla 5 latka i każdego młodszego dziecka musi być bezwzględnie bezpieczny i wręcz skrojony na jego miarę. Dlatego też przy wybieraniu jego konkretnego modelu nie można pominąć chociażby wzrostu malucha, ani też innych istotnych kwestii, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo w trakcie użytkowania jednośladu.

rowerek-dla-3-4-5-latka-rankingNa co zatem zwrócić uwagę, gdy planujemy kupić rower dla trzylatka, czterolatka i pięciolatka?

 

 1. Po pierwsze i najważniejsze: rozmiar kół ma ogromne znaczenie przy jego wyborze. Generalnie przyjmuje się, że rowerki dla dzieci od 3 lat do 5 roku życia, powinny posiadać koła o rozmiarze 14 cali. Jest to jednak umowna i optymalna średnica kół, ponieważ dużo zależy także od samego wzrostu malucha, który jest przecież kwestią indywidualną. Dla trzylatka czasem lepszym rozwiązaniem będzie 12'' lub nawet 10'', a czterolatka – 16 ''. Natomiast to, ile cali będzie mieć rower dla 5 latka, decyduje chociażby minimalny wzrost dziecka. Dla przykładu gdy nasza pociecha mierzy przynajmniej 110 cm, to rozmiar koła może wynosić 20''.

 

 1. Podobnie rzecz się ma z siodełkiem roweru dla dziecka w wieku 4 lat i więcej, a zwłaszcza jego wysokością, która musi być adekwatna do długości nogi pociechy. Kiedy siodełko będzie znajdować się zbyt wysoko, to maluch nie będzie potrafił sam bez pomocy dorosłego wsiąść na swój jednoślad. Natomiast siodełko położone za nisko będzie skłaniać dziecko do przyjmowania niewygodnej pozycji ciała oraz nienaturalnego podkurczania nóg.

 

Dotyczy to zarówno biegowego, jak i tradycyjnego roweru dla pięciolatka z pedałami. Dobrze jest zatem, żeby siodełko miało regulację jego wysokości, bo wtedy zawsze możemy dostosować ją do aktualnego wzrostu swojej pociechy. I co najważniejsze, wybrane przez nas ''dwa kółka'' będą rosnąć razem z dzieckiem. Warto jednak zawsze sprawdzić orientacyjną długość nóżek malucha, żeby dobrać właściwy pod tym kątem model.

 

Przykładowo przy rowerze dla 3 latka zalecana jest wysokość siodełka w granicach od 35 do 40 cm.

 

 1. Kolejną ważną kwestią jest to, z jakiego materiału rama rowerka dla 3 latka została wykonana oraz jej rozmiar. Pierwsza rzecz decyduje o tym, czy sam pojazd będzie lekki czy ciężki, co jest istotne dla małych dzieci. Najlepiej, żeby jednak nie ważył za dużo, bo może to znacząco uniemożliwić maluchowi jazdę na nim. Albo – co gorsza – nawet zniechęcić go do niej, bo będzie mało wygodna i nieprzyjemna, zwłaszcza na dłuższe trasy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rower dla 4 latki, którego rama została wyprodukowana z aluminium, ze względu na wykorzystany materiał będzie w miarę lekki.

 

Tymczasem jej rozmiar jest kluczowy, jeśli chodzi o idealną i dopasowaną indywidualnie do pociechy wielkość jednośladu. Ogólnie rzecz biorąc podstawowa zasada jest następująca: dziecko powinno móc oprzeć swoje stopy na podłożu, gdy będzie siedzieć na rowerze. Można oczywiście też postawić sobie pytanie: ile cali rower dla 4 latka ma mieć w ramie, ale dla większej pewności lepiej korzystać z powyższej metody.

 

 1. Typ hamulca jest równie zasadniczy, gdy zastanawiamy się nad tym, jaki rower dla 5 latka i młodszej pociechy będzie najodpowiedniejszy. Przeważnie istnieją jego dwa rodzaje: ręczny oraz nożny, który znajduje się w tzw. piaście jednośladu. Jednakże dla dzieci w wieku od 3 do 5 roku życia zdecydowanie wygrywa ten ostatni. Głównie dlatego, że maluchowi będzie o wiele łatwiej i przede wszystkim bezpieczniej zahamować za pomocą pedałów niż rąk. W przeciwieństwie do hamulca ręcznego nie mamy tutaj ryzyka tzw. przekoziołkowania dziecka przez rower. Szczególnie przy gwałtowniejszym hamowaniu.

 

 1. Solidna konstrukcja łańcucha i jego właściwe zabezpieczenie, np. za pomocą specjalnej osłonki, wyróżniają dobre rowerki dla 3 latka z pedałami.Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa. Z jednej strony osłona na łańcuch zapobiega jego nagłemu zerwaniu się w trakcie jazdy. Raz, że tego typu sytuacja może wystraszyć małe dziecko, któremu zdarzy się taki wypadek. A też i pociecha sama sobie nie będzie w stanie poradzić z naprawieniem awarii, i konieczna jest wtedy pomoc osoby dorosłej.

 

Natomiast z drugiej strony: łańcuch rowerka dla 4 latkibez stosownej osłonki może być przyczyną zaplątania się w niego spódniczki lub spodni. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale i pojawia się przy tym ryzyko upadku z jednośladu.

 

Podsumowując: zarówno idealny rowerek dla trzylatka, jak i czterolatka czy pięciolatka nie powinien być ani za duży, ani za mały, tylko w sam raz pasować do jego wzrostu. Ponadto najlepiej, gdy wyróżnia się lekkością i jest odpowiednio dostosowany do umiejętności malucha.

 

Ranking rowerków dla dzieci w wieku 3, 4 i 5 lat

 

Poniżej przedstawiamy nasze autorskie propozycje na sprawdzony rower dla trzylatka, czterolatka i pięciolatka. A zatem..

 

Jaki wybrać pierwszy rowerek dla dziecka w wieku trzech lat?

Rowerek trzykołowy dla dzieckaRowerek trójkołowy Lionelo Tim Plus 6w1

To nasz hit na wielofunkcyjny i przede wszystkim najbardziej bezpieczny rower dla 3 latka, na którym będzie mogła jeździć nawet 5-letnia pociecha!

 

 • Posiada 3-punktowe pasy, które zabezpieczają malucha przed wypadnięciem z niego, a także antypoślizgową kierownicę z możliwością jej zablokowania.
 • Co więcej, ten wyjątkowy pojazd został specjalnie wyposażony w składane tylne koła, które pozwalają przekształcić go na biegowy rowerek dwukołowy!
 • Ponadto dzięki regulowanemu oparciu można dostosować go do aktualnych potrzeb rosnącego szybko szkraba.

Wobec tego to również znakomity pomysł na rower dla dziecka w wieku 5 lat.

 

Rowerek magnezowy dla dzieckaRowerek biegowy magnezowy Lionelo Bart Bubblegum

To ciekawy pomysł na jednoślad dla malucha, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z jazdą na ''dwóch kółkach''. Szczególnie kiedy nasza pociecha jeszcze nie miała styczności z tego rodzaju pojazdem, który ułatwia naukę na prawdziwym bicyklu. Ze względu na regulację wysokości siodełka i kierownicy, jest to zarazem znakomity rower dla 3 latki i 4 latki.

 

 • Jednak o jego wyjątkowości decyduje w głównej mierze wykonana w pionierskiej technologii konstrukcyjnej tzw. magnezowa rama, która jest genialną alternatywą dla aluminium.
 • Charakteryzuje ją ponadprzeciętna wytrzymałość i niesamowita lekkość.
 • Dzięki niej waga samego rowerka to tylko 3 kg, co robi wrażenie! Ponadto ten rower ma dodatkowe zabezpieczenia takie jak blokada nadmiernego skrętu w antypoślizgowej kierownicy.

 

Rowerek biegowy dla dziecka Lionelo

Rowerek biegowy Lionelo Alex

To następna propozycja dla trzyletnich dzieci, które dopiero w tym wieku będę miały okazję pierwszy raz w swoim życiu wsiąść na jednoślad.

 

 • Również posiada regulację w zakresie wysokości kierownicy i siodełka, więc nadaje się także i dla starszych pociech.
 • Mogą z niego korzystać osoby z wagą ciała do aż 30 kg.
 • Dodatkowo został wyposażony w specjalną osłonkę, która chroni malucha przed możliwym urazem, spowodowanym upadkiem z ''dwóch kółek''.

 

Sprawdzi się też doskonale jako solidny rowerek dla 4 latka, który jeszcze nie jest gotowy na klasyczny jednoślad.

 

 

Rowerek biegowy dla chłopca Milly MallyRowerek biegowy Milly Mally Dragon Air z hamulcem

To kolejny pomysł na jeden z pierwszych jednośladów, które są dedykowane najmłodszym pociechom, aby ułatwić im późniejszą naukę jazdy na tradycyjnych ''dwóch kółkach''.

 

 • Jest lekki, więc z jego prowadzeniem poradzi sobie każdy maluch.
 • Co więcej, ze względu na możliwość regulacji wysokości siodełka oraz kierownicy, nadaje się idealnie zarówno jako rower dla 5 latki, jak i 3 latki.

 

A jaki rower dla 4 latka i 5 latka będzie najlepszy?

W tym przedziale wiekowym naszym faworytem jest rower E&L Cycles FC Barcelona K-41651, który został wyprodukowany przez słynną holenderską markę, specjalizującą się w tworzeniu nowoczesnych dwukołowców dla młodszych dzieci.

 

 • Prezentowany przez nas model wyróżnia się solidnym wykonaniem i trwałą konstrukcją, a także modnym designem w barwach znanego hiszpańskiego klubu piłkarskiego.
 • To ciekawa propozycja na bezpieczny i atrakcyjny rowerek dla 5 latka, który spełnia kryteria dobrego jednośladu dla dziecka w tym wieku.
 • Posiada koła 16 calowe, osłonkę na łańcuch oraz dwa rodzaje hamulca – tylny i przedni.

 

W zestawie są również odblaski, gwarantujące kilkulatkowi widoczność na chodniku i ulicy, a także kółka boczne, które są przydatne do początkowej nauki jazdy.

Autor artykułu:

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.