Kategorie

Rodzicielstwo bliskości: co to jest i jakie są wady oraz zalety? Na czym polega?

Wyjaśniamy, jak wygląda współczesne wychowywanie dzieci w nurcie rodzicielstwa bliskości.

Rodzicielstwo bliskości: co to jest i jakie są wady oraz zalety? Na czym polega?

Czym tak naprawdę jest rodzicielstwo bliskości i jakie posiada zalety?

Ostatnimi czasy bardzo głośne stało się tzw. rodzicielstwo bliskości, które obecnie zyskało zarówno dużo zwolenników wśród współczesnych rodziców małych dzieci, jak i przeciwników. Studiując jego główne założenia można odnieść pozytywne wrażenie, że tego rodzaju nowoczesne style rodzicielskie są wsparciem dla opiekunów, którzy chcą wychować młodego człowieka o silnym poczuciu własnej wartości. I tym samym zapewnić mu jak najlepsze warunki do jak najbardziej harmonijnego rozwoju pod każdym kątem.

 

Niemniej jednak równie łatwo można się pogubić i niepodważalne zalety rodzicielstwa bliskości zamienić w wady, które w ostateczności przyniosą skutek odwrotny od zamierzonego. Dlatego też niezwykle często jest tak, że myli się go z tzw. bezstresowym wychowaniem. A z jakim jest niestety przeważnie utożsamiane i to głównie dlatego, że sami rodzice albo mylą oba pojęcia, bądź i zbyt poważnie traktują zalecenia twórców RB.

 

Podczas gdy autentyczne wychowywanie dzieci w duchu bliskości to swego rodzaju filozofia z zakresu rodzicielstwa, która daje rodzicom potężne narzędzia we właściwym kształtowaniu osobowości swojej pociechy w sposób intuicyjny oraz przy zachowaniu zdrowego rozsądku.

 

Co to znaczy RB i czym ono jest w rzeczywistości?

 

Rodzicielstwo bliskościTermin ten pochodzi z języka angielskiego od słów attachment parenting, a jego twórcą jest amerykański pediatra William Sears, który wraz ze swoją żoną Marthą wydał książkę ''Księga rodzicielstwa bliskości''. Jej najważniejsze założenia są w głównej mierze oparte na psychologii rozwojowej, a w szczególności na przynależącej do niej tzw. teorii przywiązania, według której już bardzo małe dziecko zaczyna tworzyć więź emocjonalną ze swoimi rodzicami.

 

To właśnie ona odgrywa znaczącą rolę zarówno w obecnym życiu maluszka, jak i jego przyszłości. W związku z tym RB to jeden z najnowszych i współcześnie najbardziej aktualnych stylów wychowania, w którym chodzi przede wszystkim o zagwarantowaniu własnemu dziecku bliskości. To również okazanie swojemu potomkowi zrozumienia dla jego indywidualnych potrzeb. Niemniej jednak wcale to nie oznacza – jak przyjęło się ostatnio mówić – że maluchowi pozwala się przy tym na wszystko, czego tylko zapragnie, i nie stawia się mu żadnych granic bądź – co gorsza – nic się od niego nie wymaga.

Wrażliwość na potrzeby malucha

Tymczasem w rodzicielstwie bliskości istotne jest bycie wrażliwym rodzicem na potrzeby dziecka oraz bycie z nim nie tyle w ciągłym, co w bliskim emocjonalnie kontakcie. Niezwykle ważne jest obdarowanie go swoją miłością oraz szacunkiem. To podstawy RB, które sprzyjają zawiązaniu z pociechą, i to już od najwcześniejszych chwil jej życia, prawdziwej więzi emocjonalnej, jaka z każdym dniem staje się coraz bardziej silniejsza. Ma to niebagatelny wpływ na rozwój maluszka zarówno w zakresie jego funkcji poznawczych, jak i zdobywania niezbędnych umiejętności społecznych.

Rodzicielstwo bliskościIntuicja i zdrowy rozsądek

Co więcej, jedną z zalet rodzicielstwa bliskości jest fakt, że to właśnie intuicja rodzica odgrywa w nim ogromną rolę. Jednakże ważny jest tutaj też zdrowy rozsądek, który pomoże opiekunowi wychować nie tylko zdrowego, ale i przede wszystkim dojrzałego człowieka, który będzie odpowiedzialny za swoje decyzje i czyny. Dlatego też istotne i potrzebne są właściwie stawianie granice, których rozsądne wyznaczenie pozostaje w kompetencji rodziców.

 

Naturalnie powinny być one mądrze dostosowane do aktualnego etapu rozwoju pociechy w kontekście psychicznym i fizycznym, który wynika głównie z wieku. Chodzi o to, żeby przy ustanawianiu konkretnych granic mieć na względzie autentyczne możliwości poznawcze pociechy, które pozwolą jej przestrzegać ich, a w razie przekroczenia – ponieść tego konsekwencje. I co najważniejsze, wychowanie w RB nie jest równoznaczne z tym, że teraz wyłącznie potrzeby dziecka są na pierwszym miejscu, ponieważ rodzic jest równie ważny. Dbanie o własne granice uczy malucha empatii oraz pokazuje, że należy je szanować u innych osób.

Zrozumienie i nauka kontroli emocji

Ponadto warto wiedzieć, że w rodzicielstwie bliskości istotne jest także zrozumienie dla dziecka w kwestii przeżywanych przez niego emocji, szczególnie tych nieprzyjemnych i trudnych, i towarzyszeniu mu. Ale nie jest to równoznaczne z tym, że maluch może je w dowolny sposób okazywać, np. uderzając kogoś. To właśnie rodzic powinien nauczyć swoją pociechę kontrolowania swoich emocji, trzymając się przy tym ustalonych wcześniej z nią zasad. I pokazać, że można wyrażać je, ale w dozwolonej społecznie formie i bez krzywdzenia innych, albo szkodzenia sobie samemu. Nieocenioną pomocą dla rodziców, którzy chcą spróbować rodzicielstwa bliskości są narzędzia wyrażone przez jego twórców w aż siedmiu filarach.

 

RB - wychowanie oparte na siedmiu istotnych filarach

 

Wychowywanie dzieci to z pewnością duże wyzwanie dla współczesnych rodziców. Szczególnie kiedy pragną kierować się w nim modnym obecnie rodzicielstwem bliskości. Jednak dobra wiadomość jest taka, że twórcy tej filozofii pozostawili aż siedem najważniejszych zasad, które określane są najczęściej filarami. Są to swego rodzaju potężne narzędzia, które ułatwiają opiekunom zacieśnienie więzi emocjonalnej ze swoją pociechą i to już od pierwszych dni jej życia na świecie. Niemniej zawsze pamiętajmy o tym, że w attachment parenting niezwykle istotny jest fakt, że to właśnie rodzic bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wychowanie swojego dziecka. Kluczowa jest tutaj codzienna obserwacja swojego malucha i słuchanie podpowiedzi ze strony swojej rodzicielskiej intuicji.

Wśród siedmiu podstawowych filarów rodzicielstwa bliskości znajdują się:

 

  1. Bliskość nawiązywana już od momentu narodzin maleństwa. Kontakt fizyczny jest dla niego bardzo ważny i powinien mieć miejsce już po porodzie. Dlatego też obecnie szczególną uwagę zwraca się na zapewnienie maluszkowi bliskości z jego mamą i to w pierwszej chwili od jego pojawienia się na świecie. Kontakt skóra do skóry pozwala zarówno dziecku, jak i jego rodzicielce nawiązać więź emocjonalną. Niemniej jednak i później częste przytulanie czy głaskanie noworodka jest istotne, żeby nadal ją podtrzymać i wzmocnić.

 

  1. Naturalne karmienie piersią jest gorąco propagowane w rodzicielstwie bliskości.Z jednej strony mleko kobiece jest najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla noworodka. A z drugiej – to właśnie karmienie piersią na początku życia dziecka zaspokaja u niego potrzebę bliskości pomiędzy nim a jego matką.

 

  1. Noszenie niemowlaka również pomaga umacniać jego więź emocjonalną z rodzicami. Oprócz tego warto uświadomić sobie, że maluszek jest naturalnie przyzwyczajony do delikatnego kołysania, które odczuwał w brzuchu mamy. Z tego powodu daje mu ono poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też bujanie noworodka w ramionach opiekuna uspokaja go, a także niesie ze sobą inne prozdrowotne korzyści dla niego. Ponadto noszenie maleństwa pozwala rodzicom w intuicyjny sposób odpowiedzieć na jego potrzebę bliskości, która jest bardzo intensywna szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia.

 

  1. Wspólne spanie z dzieckiem, czyli tzw. co – sleeping, które zapewnia mu spokojny i niczym niezakłócony sen, a także pomaga zwalczać lęki nocne. Oczywiście konieczne jest przy tym zachowanie daleko idących względów bezpieczeństwa. Warto jednak mieć na względzie fakt, że niekoniecznie musi wyglądać to w ten sposób, że śpi się z maluszkiem na dużym łóżku. Bardziej komfortowym rozwiązaniem dla rodzica, którego potrzeby też są ważne w rodzicielstwie bliskości, a bezpieczniejszym dla pociechy, może być załatwienie specjalnej dostawki lub po prostu postawienie dziecięcego łóżeczka w sypialni.

 

  1. Natychmiastowe odpowiadanie na płacz niemowlęcia, który jest jego jedynym sposobem komunikacji na tym etapie życia, ale bynajmniej nie jest związany z żadną manipulacją. Buduje to u dziecka zaufanie do rodzica, który szybko przychodzi wzywany przez niego, odpowiadając przy tym instynktownie na jego podstawowe potrzeby.

 

  1. Wyznaczanie zrównoważonych i zdroworozsądkowych granic, które będą dopasowane do aktualnych możliwości pociechy. Wynikają one z jego konkretnego wieku oraz etapu rozwoju, na jakim się znajduje. Ponadto dobrze jest przy tym pamiętać, że rodzicielstwo bliskościnie dopuszcza przemocy fizycznej czy psychicznej wobec dziecka, gdy np. przekroczy daną granicę, to nie można go zastraszać.

 

  1. Wystrzeganie się rad innych osób w kwestii wychowania dziecka, zwłaszcza ekspertów, ponieważ to tylko my jako rodzice mamy w tym względzie decydujące zdanie. Dobrze znamy swoją pociechę i wiemy, co będzie dla niej najlepsze na danym etapie życia.

 

Czy istnieją jakieś wady rodzicielstwa bliskości?

 

Rodzicielstwo bliskościNawet najlepsze style wychowania dzieci mogą posiadać pewne kwestie sporne czy słabości, które przysporzą im przeciwników. Podobnie jest z tak promowanym obecnie rodzicielstwem bliskości, którego wady są w dużej mierze wynikiem pewnych przekłamań na jego temat. Dla przykładu wymienione wyżej jego podstawowe filary traktowane dosłownie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy jeśli mama nie karmi piersią to znaczy, że nie jest blisko ze swoim maluszkiem? Albo jeśli nie chcemy praktykować co – sleeping, to czy jesteśmy nieczułymi na potrzeby pociechy rodzicami? Wcale nie! Proponowane przez twórców RB rozwiązania mają być dla rodziców jedynie drogowskazem, ponieważ to właśnie oni mają decydujący głos w kwestii wychowywania swoich dzieci.

 

Oprócz tego przy praktykowaniu zaleceń rodzicielstwa bliskości nie trudno uniknąć pewnych pułapek, do których należy:

 

  • rezygnacja ze swoich własnych potrzeb na rzecz zaspokajania pragnień pociechy, która jest często znamienna dla matek, ale nie tylko;

 

  • zatracenie swojej relacji małżeńskiej na rzecz ciągłego budowania bliskości z maluchem;

 

  • stracenie kontroli nad zachowaniem dziecka, zwłaszcza przy okazywaniu przez niego trudnych emocji, np. pozwalanie na niedopuszczalne społecznie bicie czy kopanie, albo nie robienie nic w sytuacji, gdy dziecko urządza sceny w miejscu publicznym;

 

  • zrzeczenie się rodzicielskiego przywództwa na rzecz zrównania praw dziecka ze swoimi; brak jakichkolwiek granic i wyciągania naturalnych konsekwencji w trakcie ich łamania przez pociechę, które tak naprawdę sprawia, że czuje się ona zagubiona i traci poczucie bezpieczeństwa.

 

Jednakże rodzicielstwo bliskości przy zachowaniu zdrowego rozsądku jest godnym polecenia stylem wychowywania dla współczesnych rodziców, który umocni ich pozycję oraz zadba o wzmocnienie więzi emocjonalnej ze swoim potomkiem.

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.