03
Oct

Roboty dla dzieci: ranking edukacyjnych, interaktywnych zabawek do programowania i nie tylko

2020-03-10 12:42:26 |
Odsłon 962 |

Zapraszamy do zapoznania się z naszym autorskim rankingiem na interesujące roboty do składania i programowania dedykowane młodszym i starszym dzieciom.

Roboty interaktywne dla dzieci z nieocenionymi walorami edukacyjnymi – krótki przegląd zabawek

W dzisiejszych czasach już małe dzieci mogą zetknąć się z wszechobecną technologią, która bez wątpienia ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Na pewno z jednej strony najnowsze rozwiązania techniczne i elektroniczne znacząco ułatwiają współczesnemu człowiekowi funkcjonowanie na co dzień, ale i też potrafią zapewnić dużo pouczającej rozrywki. Niemniej jednak warto poznać również podstawowe zasady i mechanizmy, jakie rządzą zdobyczami technologicznymi, aby jeszcze lepiej zrozumieć ich działanie oraz móc z nich w pełni korzystać.

Nic zatem dziwnego, że obecnie i nowoczesne zabawki edukacyjne dedykowane kilkuletnim pociechom, jak chociażby inteligentne roboty na pilota i sterowane przy pomocy specjalnych aplikacji, zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością. Zdobywają one uznanie zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców, którzy chcą zadbać o wszechstronny rozwój swojej latorośli.

A zatem, czego jest w stanie nauczyć malucha robot programowalny?

 • - W głównej mierze to znakomity pomysł na zachęcenie dziecka do zgłębiania wiedzy na temat mechaniki, elektroniki oraz programowania, które już teraz są wykorzystywane w różnych dziedzinach życia.
 • - Oprócz tego roboty to zabawki najnowszej generacji, które są w stanie rozbudzić u kilkulatka ciekawość współczesnego świata oraz pomagają mu odnaleźć się pośród dość licznych nowinek technologicznych.
 • - Nie wspominając już o tym, że próby budowania interaktywnego robota, którego można potem zaprogramować w dowolny sposób, uczą dziecko kreatywnego rozwiązywania napotkanych po drodze problemów.
 • - Ponadto zabawy w konstruowanie robota oraz jego sterowanie na odległość ułatwiają kilkulatkowi w szkole naukę ścisłych przedmiotów, ponieważ wykształcają w nim przydatne umiejętności, szczególnie tak potrzebnego do ich pojęcia logicznego myślenia. Z tego powodu są one czasem polecane przez nauczycieli.

 

Jaki model wybrać?

Gdy już zdajemy sobie sprawę z tego, że zabawkowe roboty do składania i programowania są dla dzieci nie tylko fascynującą rozrywką, ale i świetną pomocą dydaktyczną, to pozostaje nam do rozważenia jedynie kwestia wyboru odpowiedniego modelu. Obecnie na rynku są dostępne zarówno proste wersje tego rodzaju zabawek przeznaczone już dla młodszych dzieci w wieku od 4 lat, jak i ich bardziej rozbudowane warianty, które są dedykowane głównie uczniom szkoły podstawowej od 8 roku życia.

Pierwsze z nich służą najczęściej do nieskomplikowanej zabawy w programowanie, która uczy przede wszystkim jego podstaw. Natomiast klasycznego robota edukacyjnego dla starszego dziecka należy najpierw złożyć, żeby móc nim następnie sterować i zlecać mu różne zadania. Wobec tego jak wybrać najlepszą zabawkę interaktywną dla pociechy, która otworzy przed nim ciekawy świat robotyki i pozwoli poznać jego tajemnice?

 

Najciekawsze propozycje na edukacyjne i interaktywne roboty dla dzieci w różnym wieku – nasz autorski ranking

EVOLUTION ROBOT Clementoni zbuduj i zaprogramuj1. Evolution Robot od Clementoni

 • Evolution Robot zbuduj i zaprogramuj od renomowanego producenta zabawek Clementoni to jeden z najlepszych i przede wszystkim najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym robotów edukacyjnych dla dzieci, który posiada aż 8 innowacyjnych funkcji interaktywnych. Jest to klasyczny przykład zabawki, którą najpierw należy złożyć z dołączonych do zestawu różnych części, aby później móc się nią bawić i sprawdzić jej wszystkie możliwości.

  Co więcej, prezentowany przez nas robot dla dzieci do programowania, jaki został wyprodukowany we Włoszech przez markę Clementoni, można składać na kilka sposobów, ponieważ posiada takie elementy, które są wymienialne. Dzięki temu każdy kilkulatek może na nim nieco poeksperymentować i dowolnie go przekształcać. W konsekwencji dziecko w trakcie tego typu zabawy uczy się kreatywnego rozwiązywania problemów konstrukcyjnych, a przy tym ćwiczy swoje zdolności manualne i wzbogaca swoją wyobraźnię przestrzenną.

 

Tajniki robotyki dla dzieci

Bez wątpienia opcja zbudowania własnoręcznie przez pociechę robota, którego można potem programować, jest dla niej emocjonującym doświadczeniem, podbudowującym w niej wysoką samoocenę i podnoszącym wiarę we własne możliwości i umiejętności. Oprócz tego samodzielny montaż pozwala już kilkuletnim dzieciom poznać tajniki fascynującej nauki, jaką jest właśnie robotyka.

Niemniej zabawa z tego rodzaju robotem programowalnym nie kończy się wyłącznie na jego złożeniu, ale można nim zdalnie sterować przy pomocy dedykowanej dla niego bezpłatnej aplikacji na smartfon bądź tablet. To z kolei umożliwia kilkulatkom odkrycie tajemnych zasad, jakie rządzą się elektroniką, które we współczesnym świecie jest obecna na niemalże każdym kroku.

 • - Robot edukacyjny Evolution od Clementoni potrafi sprawnie jeździć dzięki gumowym gąsienicom oraz przewozić różne obiekty. Wystarczy jedynie odpowiednio go zaprogramować, żeby wykonywał konkretne polecenia.
 • - Ale to nie wszystkie zdolności, w jakie został wyposażony robot zabawka, ponieważ wyróżniają go również zaskakujące efekty świetlne i dźwiękowe, które wzbogacają jego mimikę twarzy o 5 różnych emocji.
 • - Nie zapominając też o tym, że oprócz podstawowych funkcji, do których należy programowanie ręczne i cyfrowe, sterowanie w czasie rzeczywistym czy samodzielna nauka, to Evolution posiada również takie opcje zabawy jak Touch Grid, żyro, memo oraz taniec.

Wobec tego zabawa tym robotem do składania i programowania będzie dla każdego starszego dziecka w wieku szkolnym doskonałą rozrywką, która nigdy się mu nie znudzi. I co najważniejsze, ogromne walory edukacyjne Evolution od Clementoni sprawiają, że jest to jedna z najnowocześniejszych zabawek, która poprzez interesującą zabawę uczy pociechę przydatnych umiejętności. Ponadto specjalistyczny podręcznik z instrukcją składania krok po kroku robota, który jest do niego dołączony w opakowaniu, daje kilkuletniemu dziecku wspaniałą możliwość zdobycia wiedzy o robotyce, a także w inspirujący sposób zachęca go do poszukiwania dalszych informacji w tym zakresie.


Build a bot królik Tm toys zabawka robot2. Build a bot królik od TM Toys

To genialny robot zabawka, który są w stanie zbudować już młodsze dzieci od 4 roku życia przy nieznacznym wsparciu swojego rodzica. Natomiast starsze pociechy w wieku 8 i więcej lat mogą złożyć go samodzielnie bez niczyjej pomocy i mieć z tego prawdziwą frajdę. Następnie gdy królik zostanie już zbudowany, to maluch może dodatkowo ozdobić go naklejkami, które zostały dołączone do zestawu.

Sama zabawa w konstruowanie robota, który potem będzie działał przy pomocy wbudowanego w niego silnika, przynosi dzieciom mnóstwo radości i pozwala zdobyć im przydatne w przedszkolu i później w szkole umiejętności. Kilkulatek w trakcie budowania królika uczy się logicznego myślenia oraz koncentracji na wykonywanym zadaniu, które wcześniej należy odpowiednio sobie rozplanować. Oprócz tego zabawy z elementami konstrukcyjnymi pozwalają doskonalić mu swoje zdolności zręcznościowe, a przy tym mają pozytywny wpływ na rozwój pomysłowości oraz wzbogacają dziecięcą wyobraźnię. Bez wątpienia królik Build a bot marki TM Toys to znakomity robot dla 4 latka do składania, który w przyjemny sposób poprzez inspirującą zabawę wprowadza malucha w ciekawy świat mechaniki i robotyki.

Zachęć dziecko do nauk ścisłych!

Współcześnie to właśnie te dziedziny nauk ścisłych są jak najbardziej na czasie i znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie w codziennym życiu. Warto więc już od najmłodszych lat zapoznawać dzieci z ich tajnikami, co z pewnością zaprocentuje w ich przyszłości.

 • - Niemniej prezentowany przez nas robot dla dzieci w formie uroczego królika służy nie tylko do edukacyjnej zabawy w konstruowanie, której końcowy efekt można nagrodzić specjalnym certyfikatem, ale również i posiada szereg interesujących funkcji interaktywnych.

 • - Dzięki nim potrafi on skakać i poruszać się niczym prawdziwe zwierzątko.
 • - A gdy maluch zaproponuje mu marchewkę, to królik bardzo się ucieszy na widok swojego ulubionego przysmaku i zje go chętnie.

Zdecydowanie zabawka od TM Toys jest idealnym pomysłem na pierwszego robota do składania dla młodszego dziecka, dzięki któremu może sprawdzić swoje siły jako mały konstruktor.

 

Interaktywny robot MIO 2.0 Clementoni wykonujący polecenia 3. Interaktywny robot MIO 2.0, który wykonuje polecenia od Clementoni

To najnowsza wersja naukowej zabawki interaktywnej w postaci robota programowalnego, który ze względu na zaawansowaną technologię jest dedykowany głównie starszym dzieciom od 8 roku życia. Zabawa nim uczy kilkulatki zasad prawidłowego konstruowania i mechaniki oraz zaprasza ich do fascynującego świata elektroniki i programowania.


To wyjątkowy robot dla dzieci sterowany, który najpierw należy złożyć z dołączonych do zestawu różnych elementów. Wśród nich można odnaleźć wymienialne części, które pozwalają na przeprowadzenie eksperymentów konstrukcyjnych i przebudowę zabawki według własnego pomysłu. Natomiast po złożeniu robot dla chłopca jest gotowy do rozpoczęcia pierwszych prób jego zaprogramowania w sposób manualny (ręczny), żeby wykonywał jego polecenia.

 • - Dla przykładu można wyznaczyć mu dowolną trasę do jeżdżenia i postawić na niej przeszkody dla utrudnienia mu zadania. Jednak nie trzeba się obawiać, że robot MIO Clementoni na nie wpadnie, ponieważ dzięki wbudowanemu w niego ultradźwiękowemu czujnikowi będzie je bezpiecznie omijać.
 • - Oprócz tego został on wyposażony w magnesy, które pozwalają mu na szukanie metalu.

 • - Ponadto młodzi pasjonaci robotyki odnajdą w zestawie z tym robotem do składania i programowania specjalną książeczkę, w której zawarte są ciekawe informacje o budowie tego rodzaju urządzeń i elektronice.

 

DOC mówiący robot edukacyjny Clementoni4. DOC mówiący robot edukacyjny Clementoni, który mówi i uczy

To kolejna propozycja na innowacyjną zabawkę interaktywną, która zapoznaje już najmłodsze pociechy z tajnikami robotyki i przede wszystkim programowania. I chociaż jest on głównie dedykowany dla dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 7 roku życia, to ze względu na nieskomplikowane zasady zabawy nim może sprawdzić się już jako robot dla 3 latka.

 • - Razem z nim w zestawie do dyspozycji maluchów są aż dwie różne plansze, po jakich porusza się DOC.
 • - Niemniej jednak nie jest to zwyczajna gra planszowa, ponieważ cała zabawa polega na odpowiednim zaprogramowaniu trasy robota i to w taki sposób, żeby nie napotkał on w jej trakcie na żadne przeszkody.
 • - Dzięki temu dziecko uczy się nie tylko poszczególnych liter alfabetu czy liczb, poznaje konkretne zwierzęta lub kolory, ale przede wszystkim ma okazje ćwiczyć umiejętność logicznego myślenia oraz starać się rozwiązywać napotkane po drodze problemy.

A zatem DOC to głównie edukacyjny robot dla dziecka z klasycznymi funkcjami interaktywnymi, który w dodatku pozwala mu zapoznać się z najbardziej podstawowymi zasadami programowania. Wobec tego jak najbardziej nadaje się na sam początek drogi malucha z zabawkami nowej generacji, które być może rozbudzą w nim większe zainteresowanie robotyką i jej tajemnicami.

 

Cyber robot Clementoni5. Cyber Robot od Clementoni

Cyber Robot Clementoni to następna propozycja cenionej włoskiej marki na nowoczesne zabawki naukowe, którymi są roboty zdalnie sterowane wyposażone w Bluetooth i kompatybilne z tabletami oraz smartfonami z systemem Android lub Apple.

 • - Dzięki temu przy pomocy specjalnie stworzonej przez producenta aplikacji można z łatwością zaprogramować poszczególne ruchy robota oraz sprawdzić jego inne ciekawe funkcje.
 • - Na dzieci czekają aż 4 interesujące warianty zabawy, wśród których jest zarówno programowanie cyfrowe i ręczne, jak i kontrola w czasie rzeczywistym oraz wariant samodzielnej nauki.
 • - Razem z Cyber Robotem kilkulatek może z łatwością odkryć bogaty świat robotyki oraz poznać tajniki programowania.

 

A może tak - robot dla dziecka z odzysku (recyklingu ;))?

Wyżej przedstawione roboty dla dzieci są przeznaczone głównie do składania oraz późniejszego programowania. Ze względu na pionierskie funkcje i możliwości interaktywne są to przede wszystkim nowoczesne zabawki, które zarazem wykorzystują najnowsze zdobycze technologiczne, jak i poprzez edukacyjną zabawę zapoznają z nimi kilkulatków.

Niemniej równie godny polecenia jest kreatywny Robot Recykling stworzony przez wyjątkową markę 4M. Jest to obecnie wielokrotnie nagradzany producent pomysłowych  zabawek z papieru i odpadów, które uczą dzieci dbania o środowisko naturalne i twórczego wykorzystywania – wydawać by się mogło – już niepotrzebnych materiałów. W ciekawy sposób marka wspiera i kształtuje u najmłodszych pożądane w dzisiejszym świecie postawy i wartości ekologiczne.

Doskonałym przykładem jej działań zachęcających dzieci do troski o naturę jest niebanalny zestaw do zrobienia dwóch robotów Recykling Robot 4M z serii ''Zrób to sam''. Do jego wykonania potrzebne będą wyłącznie zbędne puszki lub plastikowe butelki. A zatem może warto czasem zaproponować dziecku twórczą zabawkę, która będzie nieco innym robotem, ale niesie ze sobą niezwykle ważne przesłanie?

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.