Kategorie

Przełamanie dziecka: co to jest i czy w to wierzyć? Fakt czy mit?

Wyjaśniamy, o co chodzi z przełamaniem niemowlaka i sprawdzamy, czy faktycznie może mieć ono miejsce.

Przełamanie dziecka: co to jest i czy w to wierzyć? Fakt czy mit?

Przełamanie dziecka – prawda czy fałsz?

Przełamanie noworodka, zwane inaczej przesunięciem lub ''schynięciem'' dziecka, to jedna z obecnie najbardziej problematycznych kwestii, która spędza sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom. Dzieje się to poniekąd dlatego, że jeszcze do tej pory większość osób z poprzedniego pokolenia, zwłaszcza nasze babcie, ale i również mamy, często zwracają uwagę na ten ''problem zdrowotnych'' najmłodszych pociech.

Co więcej, nawet i dzisiaj w polskich domach, gdzie niedawno urodziło się maleństwo, można usłyszeć rady na temat tego, jak nastawić przełamane dziecko. Szczególnie gdy maluszek ciągle płacze i jest niespokojny. Ponadto nawet w Internecie na ogólnopolskich forach dla młodych matek, można dużo przeczytać o ''schynięciu'' niemowlaka i zobaczyć żywe zainteresowanie tym zagadnieniem. Niektórzy nadal wierzą, że przełamanie noworodka jest możliwe, a inni traktują to jako niebezpieczny zabobon, który może przynieść maluszkowi więcej szkody niż pożytku. Jak zatem odnieść się do tej kwestii i kto tak naprawdę ma rację?

Przesunięte dziecko –  jakie daje ono objawy, które są charakterystyczne dla przełamania :

  • Nie bez znaczenia jest również tutaj nadmierna ruchliwość maluszka, który może w niekontrolowany sposób zaszkodzić swemu niedojrzałemu kręgosłupowi i nadwerężyć go.
  • Przyjmuje się, że w konsekwencji powyżej wymienionych działań z własnej strony lub swoich opiekunów przełamane dziecko może mieć nienaturalnie naciągnięte mięśnie.
  • Istnieje ryzyko wypadnięcia tzw. dysku z jego kręgosłupa. Oczywiście na pierwszy rzut oka wszystko może wyglądać w porządku, ponieważ nie widać wyraźnych odchyleń w zewnętrznym wyglądzie niemowlaka.

 

Generalnie przyjmuje się, że jest ono wynikiem niewłaściwego przytrzymywania niemowlaka w trakcie noszenia i brak asekuracji główki większej niż reszta całego ciała, którą zawsze powinno się umiejętnie podtrzymywać.

 

Schynięcie dziecka

Jednakże schynięte dziecko ma objawy, które są znamienne dla rzekomego przełamania, a należą do nich w szczególności:

  • mocno zauważalny niepokój maluszka
  • płaczliwość większa niż zazwyczaj, a nawet tzw. nieotulony płacz, kiedy to pociecha nie może się uspokoić w standardowy sposób, np. noszona czy kołysana przez mamę bądź tatę
  • nagły brak apetytu wyrażający się w niechęci do ssania matczynej piersi lub smoczka butelki
  • często zdarza się i taka sytuacja, że maluch pomimo głodu nie jest w stanie jeść, próbuje łapczywie ssać, ale jest przy tym niespokojny i co chwila przerywa jedzenie
  • bezsenność, która nie mija, pomimo stosowania popularnych metod usypiania niemowlaka lub włączenia specjalnych uspokajaczy.
  • Są to najbardziej typowe objawy przełamania dziecka, które są podawane z pokolenia na pokolenia. Nic zatem dziwnego, że większość rodziców zauważywszy jeden lub kilka z nich, nabiera podejrzenia, że ich maleństwo zostało ''przesunięte'' i szukają sprawdzonych porad, jak mu pomóc. Jednak zanim to nastąpi, to trzeba wiedzieć, czy faktycznie niemowlę jest przełamane. Istnieje jedna znana nielicznym metoda, w jaki sposób można to zrobić.

A zatem jak sprawdzić czy dziecko jest przełamane?

Dawniej zwykło się to oceniać po przeprowadzeniu pewnego testu, jaki polegał na zmierzeniu poszczególnych części ciała maluszka, a które powinny stykać się ze sobą i być równomierne.

  • Wyglądało to m.in. tak, że przeważnie po kąpieli, gdy niemowlę było rozgrzane i rozluźnione, trzeba było położyć je na twardym podłożu. W dzisiejszych czasach posłużyć do tego może np. usztywniany przewijak postawiony na komodzie.
  •  Potem przykładało się naprzemiennie prawy łokieć dziecka do jego lewego kolana i na odwrót, czyli lewy łokieć do prawego kolanka.
  •  Następnie za pomocą pieluszki, prawdopodobnie tetrowej, odmierzało się różne odległości i sprawdzało długość klatki piersiowej.
  • To był przynajmniej podstawowy test, którym sprawdzano, czy nastąpiło przełamanie noworodka. Jeśli wyszedł pozytywnie i na jego podstawie stwierdzono ''przesunięcie'' dziecka, należało go następnie w odpowiedni sposób nastawić.
  • Z jednej strony zalecano ćwiczenia, w których po kąpieli przyciągało się prawe kolanko i lewy łokieć oraz prawy łokieć i lewe kolanko.
  • A z drugiej – zawiązywało się ciasno niemowlaka chustą zwłaszcza w obrębie jego klatki piersiowej lub w podobny sposób usztywniało się całe jego ciało.
  • Tego typu zabiegi miały sprawić, że zbyt mocno naciągnięte mięśnie czy kluczowy dysk kręgosłupa wrócą na swoje miejsce. A wtedy przełamane wcześniej dziecko na nowo stanie się spokojne i pogodne, a także znikną jakiekolwiek problemy z jego spaniem czy karmieniem.

 

Na pewno warto się z nimi zgłosić do pediatry dziecka, który najlepiej je zna i – co najważniejsze zgodnie z aktualną wiedzą sprawdzi ich źródło, a w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.

Schynięcie dziecka – co dzisiaj wiadomo na ten temat?

  • Niemniej jednak niezależnie od tego, czy wierzymy bądź nie, w przełamanie niemowlaka i objawy, któremu temu towarzyszą, to warto dowiedzieć się, ile jest w tym prawdy.
  • Po drugie, niektóre z wymienionych objawów charakterystycznych dla przełamania dziecka, mogą wynikać z problemów z jego napięciem mięśniowym, które może być osłabione lub wzmożone.
  • Gdy u lekarza pediatry pojawią się wątpliwości z nim związane, to zapewne zostaniemy skierowani do neurologa dziecięcego, który dokładnie przebada naszą pociechę pod tym kątem.
  •  Jeśli jednak nadal nie daje nam to spokoju, to zawsze możemy we własnym zakresie skonsultować się z fizjoterapeutą, który jest specjalistą w kwestii napięcia mięśniowego u najmłodszych dzieci. W razie potrzeby może zalecić on fachową rehabilitację, która prędzej czy później przyniesie właściwe efekty.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Wierzyć czy nie?

Podsumowując, trudno może jednoznacznie ocenić, czy przełamanie noworodkalub niemowlaka jest faktem przekazywanym przez nasze babcie czy mamy. Chociaż jednak dużo wskazuje, że jest to mit, który może okazać się zbyt szkodliwy, zwłaszcza dla maluszka i jego zdrowia.

Wobec tego pod żadnym pozorem nie powinniśmy sprawdzać, czy czasem nasza pociecha nie została ''przesunięta''. A już tym bardziej zakazane jest samodzielne nastawianie dziecka, które jest rzekomo przełamane. I na koniec, warto jeszcze dodać, że ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju ruchowym niemowlaka ma również odpowiedni sposób jego podnoszenia z łóżeczka czy wózka, a także noszenia na rękach.

Pamiętajmy zawsze o podtrzymywaniu główki noworodka i asekurowaniu jego małego i wrażliwego na gwałtowne ruchy kręgosłupa. A jeśli tylko sami zauważymy jakiekolwiek odstępstwa w jego zachowaniu lub rozwoju, to posłuchajmy głosu rozsądku i lepiej skorzystajmy z porady fachowców, w tym przypadku lekarza pediatry lub sprawdzonego fizjoterapeuty.

 
Autor artykułu:

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

 

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.