Kategorie
Zabawy z dwulatkiem i trzylatkiem w domu i na podwórku: pomysły na edukacyjne i rozwijające zabawy

Zabawy z dwulatkiem i trzylatkiem w domu i na podwórku: pomysły na edukacyjne i rozwijające zabawy

Zastanawiasz się, w co się bawić z dwulatkiem lub trzylatkiem w domu i poza nim? Poznaj nasze propozycje na kreatywne zabawy dla dzieci w wieku 2 i 3 lat.

Najciekawsze propozycje na inspirujące zabawy dla dwulatka w domu

Z pewnością kreatywne zabawy dla dwulatka nie mogą być zbyt skomplikowane dla malucha, który jest dopiero na etapie zdobywania wielu nowych umiejętności. A niektóre z dotąd nabytych zdolności właśnie zaczyna coraz bardziej doskonalić. Warto również przy tym uświadomić sobie pewien istotny fakt, że małe dzieci najlepiej uczą się właśnie poprzez swobodną zabawę.

Dlatego też w naszym zestawieniu prezentujemy interesujące zabawy edukacyjne dla dwulatka, które nie sprawią mu żadnych trudności, a przy okazji wspomogą go w rozwijaniu swojego umysłu oraz nauczą przydatnych zdolności. Są one również skutecznym sposobem na przegonienie nudy w mieszkaniu, kiedy złe warunki atmosferyczne nie sprzyjają spacerom na świeżym powietrzu albo maluch nie może wychodzić na podwórko ze względów zdrowotnych.

Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji na pomysłowe zabawy z dwulatkiem w domu, które będą prawidłowo kształtować jego integrację sensoryczną oraz staną się nieodzownym wsparciem w ogólnym rozwoju małego dziecka. A obejmuje on wiele obszarów życia maluszka: poznawczy, fizyczny, emocjonalny czy też umysłowy.

 

Oto najbardziej polecane zabawy dla dwulatków, które można zaproponować w warunkach domowych:

Wspólne recytowanie i śpiewanie

 • Wspólne recytowanie zabawnych wierszyków czy śpiewanie dziecięcych piosenek, do których dobrze jest włączyć dodatkowy element ruchu. Z jednej strony to dobry pomysł na to, żeby maluszek mógł od najmłodszych lat wzbogacić swoje słownictwo, ale i też rozwinąć w sobie tzw. inteligencję emocjonalną. Dla przykładu przy niektórych wierszykach lub piosenkach, w których występują nazwy poszczególnych części ciała, można poprzez ich wskazywanie ręką łatwo nauczyć dziecka ich nazewnictwa.

  Idealnie sprawdzi się tutaj znany i lubiany przez najmłodszych utwór muzyczny pod tytułem ''Głowa, ramiona, kolana, pięty''. Są też piosenki takie jak ''My jesteśmy krasnoludki'', przy których można wspólnie z pociechą wykonywać odpowiednie gesty, np. podskakując w trakcie śpiewania ''Hopsa sa, hopsa sa'' bądź udając granie na trąbce przy słowach ''Tru tu tu''. Są to swego rodzaju taneczne zabawy dla dwulatka, które wspierają jego rozwój ruchowy, jaki ma niebagatelne znaczenie dla małych dzieci, ponieważ umożliwia im dobre poznanie swojego ciała oraz ćwiczenie zmysłu równowagi. Nie wspominając już o tym, że każdy aktywny maluszek jest nie tylko sprawny, ale może uniknąć w przyszłości poważnych wad postawy czy schorzeniach kręgosłupa.

  Innym pomysłem na tego typu zabawy z dwulatkiem jest również wspólne tańczenie z nim do popularnych piosenek ''Kółko graniaste'' czy ''Baloniku mój malutki'', podczas których kontakt dziecka z rodzicem wyrażany przy pomocy dotyku pozwala pogłębić wspólną więź. Ma to również ogromne znaczenie we wsparciu rozwoju emocjonalnego pociechy.

 

Zabawy plastyczne

 • Kreatywne zabawy z dwulatkiem z wykorzystaniem artykułów przeznaczonych do plastyki. Zabawy plastyczne są nie tylko fantastyczną rozrywką dla najmłodszych dzieci wyzwalającą w nich nieznane dotąd umiejętności twórcze, ale i w naturalny sposób pozwalają im na trening tzw. małej motoryki. Co więcej, uczą one maluchy właściwej koordynacji wzrokowo – ruchowej na linii ręka i oko. Jednak warto postawić tutaj na różnorodność i zaproponować maluszkowi nie tylko tradycyjną białą kartkę papieru i kredki bądź farbki plakatowe. Ale również i wykorzystać dodatkowe przedmioty plastyczne jak kolorową bibułę lub nawet zwykłe chusteczki higieniczne czy kosmetyczne waciki.

  Najpierw można pozwolić dziecku na samodzielne sprawdzenie, co można zrobić za pomocą pisaka lub kredki świecowej, aby następnie bardziej urozmaicić tego rodzaju kreatywną zabawę z dwulatkiem. Dla przykładu można na białym bloku rysunkowym lub kolorowym bristolu narysować maluchowi wzór dużego kwiatka, zimowego bałwanka czy jakiegoś innego zwierzątka, które będzie mógł pokolorować albo wykleić z wykorzystaniem do tego podartego przez siebie barwnego papieru lub bibułki zwiniętej w małą kulkę. Po skończonej pracy plastycznej pociecha może podziwiać swoje oryginalne arcydzieło i mieć z niego satysfakcję. Są to ciekawe zabawy dla dwulatków, które dają im możliwość na ćwiczeniu się w koncentrowaniu swojej uwagi na wykonywanej czynności. Ponadto uczą one też dzieci wytrwałości w dążeniu do celu.

 

Eksperymenty z farbkami

 • Innym wariantem na kreatywne zabawy dla dwulatka jest również eksperymentowanie z farbkami, które powinny być nietoksyczne, żeby nie zaszkodzić maluszkowi. Naturalnie można spróbować uczyć dziecko malowania nimi przy pomocy klasycznego pędzelka, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mogło ono wykorzystać do tego swoje dłonie i palce, które może odbijać na papierze. Oprócz tego zabawę farbkami plakatowymi można urozmaicić poprzez zrobienie z warzyw i owoców specjalnych pieczątek.

  Użyjmy do tego produktów, które nie są przeznaczone do jedzenia, ponieważ nie będą one później zdatne do spożycia. Pieczątki z owoców i warzyw można wykonać w prosty sposób poprzez przekrojenie na pół jabłka albo wycięcie oryginalnych kształtów z ziemniaka. Następnie ich końcówki należy pokryć kolorową farbą i wykonać z nich odbitkę na czystej kartce papieru, aby sprawdzić uzyskany efekt.

 

Formowanie z domowej ciastoliny

 • Pierwsze zabawy z ciastoliną, którą można wykonać samodzielnie w domu. Do interesujących zabaw z dwulatkiem w domu warto wykorzystać domowe ciasto, którego zwarta konsystencja pozwoli maluszkowi na uformowanie kulek i innych wymyślonych przez siebie figur. Natomiast sama ciastolina nie jest trudna do przygotowania, ponieważ wystarczy jedynie użycie w odpowiednich proporcjach mąki, soli, gorącej wody i nieco oleju, aby uzyskać gotową masę.

  Można też ją zabarwić ogólnodostępnymi barwnikami spożywczymi, które są bezpieczne. Natomiast znakomitym pomysłem na późniejsze zabawy z trzylatkiem, gdy nasza pociecha nieco podrośnie, jest masa solna, która jest twardsza niż ciastolina, ale można z niej stworzyć bardziej trwalsze dzieła sztuki.

 

Pomysły na interesujące zabawy w domu z 3 latkiem, które wspierają jego rozwój

Jak widać, możliwości na odkrywcze zabawy z dwuletnim dzieckiem jest dużo i można z powodzeniem zająć ciekawie czas maluchowi w mieszkaniu. Jednak w co się bawić z 3 latkiem, który potrzebuje coraz większej stymulacji swoich zmysłów, a także jest chętny do poszerzania swojej dotychczasowej wiedzy?

Również i na tym etapie rozwoju małe dziecko jest w stanie najwięcej się nauczyć nowych rzeczy i doskonalić swoje umiejętności. Bez wątpienia zabawy dla trzylatka mogą być o wiele bardziej urozmaicone niż dla dwulatka, ale warto też wracać do poprzednio proponowanych dziecku aktywności.

Ponadto dobrze jest też zaproponować maluchowi następujące propozycje na spędzenie miłego i rozwijającego czasu w domu:

Kreatywna pomoc w obowiązkach

 • Zaangażowanie pociechy w pomoc przy wykonywaniu codziennych obowiązków w formie kreatywnej zabawy. Trzyletnie dzieci uwielbiają przyglądać się swoim rodzicom i wykonywanym przez nich czynnością, po czym bardzo często starają się je naśladować. Nierzadko też oferują swoją pomoc opiekunowi, np. podczas rozwieszania przez niego mokrego prania na suszarce lub sortowania brudnych ubrań według podobnej kolorystyki.

  Jest to zatem idealny moment, żeby maluch otrzymał swoje pierwsze obowiązki, dzięki czemu poczuje się ważny i stanie bardziej samodzielny. Dla przykładu trzylatki mogą już próbować sprzątać i układać swoje zabawki na nisko położonych półkach lub posegregować według przeznaczenia do kolorowych pudełek. Z jednej strony uczy to pociechę dbania o porządek w swoim pokoju, a zarazem pozwala na kształtowanie dziecięcej wyobraźni przestrzennej. Natomiast przy zabawie w sortowanie zabawek maluch doskonali swoją umiejętność logicznego myślenia.

 

Wspólne tworzenie albumu ze zdjęciami

 • Oprócz tego w zabawy dla dzieci 3 letnich warto włączyć element poznawania swojej tożsamości. Znakomitym pomysłem jest wspólne tworzenie z pociechom rodzinnego albumu ze zdjęciami, na których była ona bardzo malutka oraz fotografie poszczególnych członków rodziny. Umożliwia to wspólne spędzenia czasu z dzieckiem, podczas którego może się ono dużo dowiedzieć o sobie i całej familii.

  Maluchy uwielbiają słuchać opowieści o tym, jak kiedyś były niemowlętami, a także oglądać swoje fotografie z przeszłości. I co najważniejsze, daje to możliwość rodzicom na umocnienie swojej relacji ze swoją pociechą, której ogromną korzyścią jest rozwój jej inteligencji emocjonalnej.

 

Zabawy rozwijające zmysł słuchu u trzylatka

 • W dodatku zabawa z trzylatkiem powinna w dalszym ciągu pozwalać mu na doskonalenie jego poszczególnych zmysłów oraz współpracy pomiędzy nimi. Daje to szansę, że integracja sensoryczna malucha będzie prawidłowo się rozwijać. A jest to niezwykle ważne, ponieważ od jej właściwej pracy zależy poznawanie świata przez dziecko. Dobrym rozwiązaniem są szczególnie łatwe zabawy dla 3 latka rozwijające zmysł słuchu i wyrabiające w nim wrażliwość na dźwięki o różnym natężeniu.

  Na przykład można zademonstrować dziecku, jak brzmią przedmioty codziennego użytku, albo zachęcić je do eksperymentów. Niech sprawdzi, jaki odgłos wydają uderzane przez siebie łyżki czy pokrywki garnków. A potem może spróbować stworzyć z nich unikalną melodię. Natomiast doświadczenia z wodą to doskonała stymulacja dziecięcego zmysłu wzroku, która daje maluchowi przydatną wiedzę o świecie. Do zabawy wystarczy miska wypełniona bezbarwnym płynem oraz różne przedmioty, żeby sprawdzić jak się one zachowają w nim. Można też zorganizować konkurs, w którym dziecko będzie miało za zadanie wytypować, która z rzeczy utrzyma się na powierzchni wody, a jaka z nich utonie.

 

Zabawy z gestami

 • Proste zabawy dla trzylatka, w których emocje są wyrażane za pomocą charakterystycznych dla nich gestów. Ma to ogromny wpływ zarówno na rozwój inteligencji emocjonalnej malucha i dużej motoryki, jak i umożliwia wyrobienie w dziecku poczucia rytmu. Zabawa polega na tym, że prosimy pociechę, żeby pokazała nam, jak wygląda złość (np. poprzez głośne tupanie nogą) albo radość (podskakiwanie do góry).

  Możemy też uświadomić dziecku, jak radzić sobie z daną emocją, np. w chwili gniewu narysować kredką, jak czuje się w tym momencie, co pozwoli jej na bezpieczne wyrażenie nieprzyjemnego uczucia.

 

Oczywiście są to tylko niektóre przykłady na ciekawe zabawy dla dwulatka i trzylatka w domu. Można też do nich wykorzystać zabawki, które są dedykowane dzieciom w konkretnym wieku.

 

W co się bawić na podwórku?

Tymczasem na podwórku warto zachęcać małe dziecko do poznawania otaczającej go przyrody oraz wsłuchiwania w odgłosy natury. W zimie można poszukać z pociechą śladów różnych zwierząt, a w deszczowy dzień pozwolić pobawić się w kałuży. Natomiast wiosną i latem można pograć z maluchem w piłkę lub urządzić zawody w bieganiu. Ponadto warto też wsłuchać się w indywidualne potrzeby dziecka i dostosować różne formy aktywności pod kątem jego zainteresowań.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.