Kategorie

Zabawy z balonem dla dzieci w domu i przedszkolu - jakie ruchowe rozrywki się sprawdzają?

Sprawdzone propozycje na zabawy z balonami do przedszkola lub do domu, które sprawią frajdę każdemu maluchowi.

Zabawy z balonem dla dzieci w domu i przedszkolu - jakie ruchowe rozrywki się sprawdzają?

Zabawy z balonami dla dzieci – dlaczego warto je proponować?

Niezależnie od konkretnego wieku, to każde dziecko uwielbia przede wszystkim bawić się. To właśnie w ten sposób pociecha zaspokaja swoją naturalną potrzebę ruchu i rozwijania swojego potencjału psychofizycznego. Nie wspominając już o tym, że dobra zabawa ma również pozytywny wpływ na zacieśnianie się relacji międzyludzkich, szczególnie pomiędzy dziećmi. Oczywiście współcześnie do dyspozycji jest dużo propozycji na wciągające rozrywki dla młodszych i starszych pociech. 

 

Najbardziej ulubioną formą są w głównej mierze zabawy ruchowe. Warto jednak wprowadzić do nich pewne urozmaicenie, które nie pozwoli maluchom zbyt szybko się nimi znudzić. W związku z tym atrakcyjne zabawy z balonami z pewnością wprowadzą powiew świeżości do standardowych aktywności fizycznych, które dla dzieci są prawdziwą rozrywką. Bez wątpienia wprowadzenie do nich specjalnych akcesoriów, które są w dodatku uwielbiane przez wszystkie maluchy, sprawi im jeszcze większą frajdę. Oprócz tego zabawy ruchowe z balonami przynoszą dzieciom w różnym wieku szereg korzyści rozwojowych, które są nie do przecenienia. 

A mianowicie:

  • to świetne ćwiczenie zarówno dla małej, jak i dużej motoryki całego ciała pociechy, których ogólna sprawność ma istotne znaczenie dla zdobywania i doskonalenia innych kluczowych umiejętności;

  • a w dodatku rekwizyt w postaci balona, który należy mieć pod kontrolą w trakcie wykonywania konkretnego ruchu, pozwala w niecodzienny sposób kształtować właściwą koordynację ruchowo – wzrokową maluszka;

  • ponadto są to również niebanalne zabawy, które wspierają rozwój dziecięcej kreatywności i sprytu oraz refleksu.

 

Co więcej, dobrze przemyślane i odpowiednio dobrane zabawy z balonami na zajęcia adaptacyjne w przedszkolu, to nie tylko znakomite rozwiązanie, aby pomóc maluchom w zaprzyjaźnieniu się z nowym środowiskiem i swoją grupą rówieśniczą. Ale i również wykonywanie ich w parach uczy dzieci zgodnej współpracy między sobą i działania we wspólnym interesie.


Oczywiście można również wprowadzić do
zabawy z balonem element rywalizacji, żeby maluchy nauczyły się nie tylko sztuki wygrywania, ale i przegrywania. Jednak warto o tym pamiętać, żeby wdrożyć go stopniowo i na późniejszym etapie. Wszak najważniejszym celem jest zintegrowanie grupy dzieci w przedszkolu, a nie jej dzielenie. Ponadto oryginalne zabawy z balonami na urodziny to przede wszystkim kapitalny sposób na przyjemne spędzenie czasu na przyjęciu. Z pewnością pomogą one uatrakcyjnić maluchom wspólne chwile, które pozostawią po sobie pozytywne emocje i wrażenia. Wobec tego zabawy ruchowe z balonami można z powodzeniem zaproponować małym i dużym dzieciom zarówno w domu lub na własnym podwórku, jak i w przedszkolu czy nawet w szkole. 

Ciekawe pomysły na zabawy z balonami w przedszkolu lub domu


Zestaw do budowania bazy różne kolory. Kliknij, aby zobaczyć.

A zatem już wiemy, że zabawa z balonem jest zarazem fascynującą rozrywką dla dzieci, która pozwala im jeszcze bardziej rozwijać swój wrodzony potencjał. Tylko nadal pozostaje pytanie, jakie aktywności fizyczne można zaproponować maluchom, aby rzeczywiście zainteresować je nimi. 

 

Oto kilka przykładowych zabaw ruchowych, w których strategicznym gadżetem jest właśnie balon:

  • Zacznijmy od najprostszej zabawy, w której udział mogą wziąć już najmłodsze pociechy. Maluchy ustawiają się blisko siebie w kółeczku, w którego środku należy umieścić jeden balon. Osoba dorosła prowadząca zabawę wypowiada na głos znany wierszyk: ''Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach. Przebrał miarę, no i bach!''. 

 

Dzieci cały czas trzymając się za swoje ręce, coraz bardziej oddalają się od balonika umieszczonego wewnątrz kółka. Na ostatnie słowo puszczają swoje dłonie i szybko siadają na podłogę. Następnie prowadzący zabiera balonik i po kolei przekazuje go każdemu dziecku, które ma za zadanie przedstawić się i następnie podać siedzącemu obok siebie koledze lub koleżance.

  • Inna zabawa z balonem polega na tym, że wszystkie maluchy będą miały za zadanie wykonać kolejne polecenie z jego udziałem. Dzieci robią duże kółko, żeby każde z nich miało więcej wolnego miejsca wokół siebie. Następnie prowadząca zabawę osoba włącza rytmiczną muzykę, do której mali uczestnicy tańczą ze swoim balonem. Po ściszeniu melodii, wszyscy zatrzymują się w bezruchu i czekają na usłyszenie polecenia. Nauczyciel w chwili przerwy od muzyki może poprosić dzieci o wykonanie różnych ćwiczeń, oczywiście z balonem w głównej roli takie jak np. odbij go 5 razy dłonią lub głową, podrzuć go do góry i zrób szybki przysiad albo sprawdź, ile razy zdążysz zaklaskać w dłonie. 

 

Natomiast w ramach integracji grupy przedszkolnej, można dorzucić bonusowe zadanie, które polega na tym, że dzieci wymieniają się ze sobą balonami. Warto wcześniej przygotować kilka propozycji tego typu poleceń.

  • Oryginalnym pomysłem jest również taniec z balonami, który stanowi wspaniałą alternatywę dla klasycznej zabawy z krzesełkami. Idealnie nadaje się zarówno do zaproponowania maluchom w domu na przyjęciu urodzinowym, jak i w przedszkolu na balik karnawałowy, ale nie wyłącznie. W tej zabawie krzesełka zostają zastąpione kolorowymi balonikami. Zostają one rozmieszczone po sali. Na sam początek dla rozgrzewki warto przygotować tyle balonów, ile jest dzieci biorących udział w zabawie. 

 

Potem stopniowo należy zmiejszać ich ilość. Kiedy gra muzyka, to maluchy swobodnie tańczą i bawią się. Natomiast po jej wyłączeniu mają za zadanie szybko złapać któryś z balonów. Osoba, która nie zdąży żadnego schwycić, odchodzi odpocząć, a jednego balona odkładamy na bok. Zwycięzcą zostaje dziecko, któremu da się dotrwać do końca i złapać ostatni balonik.

  • Kolejna taneczna zabawa z balonami dla dzieci jest przeznaczona do przeprowadzenia w parach. Świetnie sprawdzi się w ramach integracji, która pozwoli maluchom poznać się lepiej. Każda para dzieci otrzymuje swojego balona, którego umieszcza pomiędzy siebie w taki sposób, żeby nie spadł on na podłogę. Osoba prowadząca zabawę może najpierw poprosić, żeby maluchy przytrzymywały go pomiędzy swoimi czołami lub brzuchami, a później spróbowały to zrobić wykorzystując swoje plecy. 

 

Dzieci tańczą w parze z balonem w takt muzyki. Natomiast ich główne zadanie polega na tym, żeby jak najdłużej utrzymać go między sobą. Zabawa trwa do momentu aż na parkiecie zostanie ostatnia para, której udało się ''ocalić'' balon przed upadkiem.

Proste i przyjemne gry dla dzieci z balonami w roli głównej


buki walkie taklie
Walkie talkie Buki o zasięgu aż do 3km! Kliknij, aby zobaczyć.

Ponadto równie inspirującym rozwiązaniem na to, co można zrobić z balona dla dzieci, są także emocjonujące gry z jego udziałem. Mogą to być wyścigi i zawody, które pozwolą maluchom wypróbować swoje siły i sprawdzić własne umiejętności, szczególnie pod kątem ruchowym, ale nie tylko. 

  • Jednym z pomysłów są zawody w odbijaniu balona swoją głową w taki sposób, aby jak najdłużej pozostał w powietrzu. Można także urozmaicić je i wykorzystać w tym celu dużą łyżkę (najlepiej drewnianą). Wtedy przy jej pomocy dziecko będzie miało za zadanie podrzucać balona do góry i nie dopuścić do tego, żeby zbyt szybko spadł na ziemię.

  • Oprócz tego można również urządzić wyścigi w parze, które świetnie uczą maluchy współpracy między sobą. Gra polega na tym, że dzieci muszą wspólnymi siłami utrzymywać balon, np. umieszczony pomiędzy swoimi brzuchami, i doprowadzić go w ten sposób do wyznaczonej mety. 

 

Można rozegrać tego rodzaju wyścigi na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na tym, że wygrywa ta para, której uda się doprowadzić balon do mety. Natomiast w drugim można urządzić zawody na czas. Wtedy prowadzący sprawdza na stoperze, ile sekund lub minut zajęło konkretnej parze dzieci dotarcie z balonem do mety.

  • Kolejną propozycją jest zorganizowane tematycznej gry, która pozwoli maluchom wykazać się intelektualnie. Przed nadmuchaniem balonów, można do nich wrzucić karteczki z konkretnymi zadaniami ruchowymi do wykonania albo pytaniami w formie quizu. 

 

Każde z dzieci wybiera dla siebie po jednym balonie, który następnie zostaje przebity (w przypadku maluchów może to zrobić osoba dorosła), aby móc sprawdzić wylosowane polecenie. Ponadto można wykorzystać taką grę w celach edukacyjnych. I dla przykładu zamiast zadań do wykonania, umieścić w balonie pocięte karteczki, które po połączeniu ze sobą stworzą hasła informujące o danym zagadnieniu.

 

Życzymy przyjemnej zabawy! ;-)

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.