Kategorie

Zabawy wyciszające i zabawki: co zaproponować nadpobudliwemu dziecku?

Podpowiadamy, jak pomóc dzieciom w wyciszeniu się poprzez zabawę.

Zabawy wyciszające i zabawki: co zaproponować nadpobudliwemu dziecku?

Zabawy i ćwiczenia wyciszające dla dzieci – dlaczego warto proponować je nie tylko nadpobudliwym pociechom?

Niewątpliwie zabawy wyciszające to szczególna forma aktywności, którą można zaproponować dzieciom w niemal każdym wieku. Można zaproponować je maluchom zarówno w trakcie intensywnego dnia, jak i zwłaszcza przed pójściem na nocny spoczynek. Co więcej, do zabaw wyciszających można również zaliczyć relaksacyjne ćwiczenia dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo:

  • Mają one za najważniejsze zadanie pomóc im odnaleźć spokój i w osobliwy sposób rozładować ich nadmiar energii.
  • Oprócz tego zabawy wyciszające dla przedszkolaków i starszych pociech w wieku szkolnym, ułatwiają im naukę koncentracji swojej uwagi na wykonywanej w danym momencie czynności.
  • A także w przypadku nadpobudliwych dzieci pozwalają im wprowadzić pewien porządek i harmonię w podejmowane przez nich działania, w których na ogół panuje pewna chaotyczność i brak jasnych celów.
  • Ponadto tego rodzaju zabawy nie tylko wspaniale potrafią zrelaksować pociechę, ale i wspierają rozwój jej różnorodnych umiejętności i zdolności. Przykładowo: część z nich, która ma charakter twórczy i plastyczny, znakomicie rozwija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, a także ćwiczy tzw. małą motorykę, usprawniając małe rączki i paluszki.
  • Ale i istnieją takie zabawy oraz techniki wyciszające dla dzieci, które pomagają im trafnie odczytywać i lepiej zrozumieć emocje swoje oraz innych ludzi. A jest to szczególnie ważne w przypadku maluchów, które mają stwierdzone ADHD lub inne zaburzenia zachowania i rozwoju.

Natomiast zabawy wyciszające dla niemowląt są dobrym rozwiązaniem, kiedy będziemy chcieli przygotować maluszka do położenia go na drzemkę w ciągu dnia oraz na wieczór przed jego nocnym snem, ale nie tylko.

Szereg zalet, z których warto korzystać

  • Najmłodsze dzieci mają bardzo wrażliwy układ nerwowy, ze względu na jego niedojrzałość, i są bardzo narażone na przeciążenie różnymi bodźcami środowiskowymi. Warto dawkować ich ilość niemowlętom, żeby nie doprowadzić do trudnej sytuacji, kiedy pociecha stanie się niespokojna przez nadmiar wrażeń.
  • W związku z tym zabawy wyciszające powinny znaleźć się w codziennym planie dnia maluszka, żeby pomóc mu zrelaksować się i ukoić swoje nerwy. Szczególnie, że potrafią one w miarę szybko uspokoić maleństwo i poprawić mu humor.
  • Jeśli jednak czasami zabraknie nam pomysłu na konkretną aktywność, która pozwoli dziecku wyciszyć się, to zawsze można mu zaproponować gotowe zabawki uspokajające, jakie zainteresują go na dłuższy czas. I co najważniejsze, można nawet zaproponować je maluszkowi przed wieczornym snem, ponieważ nie rozbudzą go, a wręcz przeciwnie.

A zatem zabawy wyciszające sprawdzą się w przypadku każdego dziecka, niezależnie od tego, czy jest ono na etapie niemowlęcym lub już w wieku (przed)szkolnym. Warto więc od czasu do czasu proponować je swojemu maluszkowi i w ten sposób ułatwić mu zrelaksowanie się, szczególnie po dniu pełnym wrażeń. Pamiętajmy przy tym, że wyciszenie dziecka przed snem jest kluczowe, żeby mogło ono nie tylko szybko i spokojnie zasnąć, ale żeby dobrze przespało całą noc ( a w przypadku niemowląt chociaż jej większą część).

  • Stałe wieczorne rytuały to jedno. Ale ważne jest tak zorganizować maluchowi ten czas przed pójściem spać do łóżka, żeby mogł się on wyciszyć.
  • Dlatego też często zaleca się, żeby na przynajmniej dwie godziny przed snem nie rozbudzać niemowląt i nieco starszych pociech nadmierną aktywnością fizyczną. Lecz właśnie zaproponować im alternatywne do niej zabawy wyciszające.
  • Ponadto ciekawostką jest tutaj fakt, że większość propozycji z nimi związanych, w tym konkretne techniki relaksacyjne, bazują na aktywizacji receptorów tzw. czucia głębokiego, określanego mianem ''propriocepcji''. A właśnie ich pobudzenie posiada uspokajające oddziaływanie na człowieka.

 

Wobec tego nie powinno dziwić, że spora część zabaw czy ćwiczeń dla dzieci nadpobudliwych zawiera pewne wspólne elementy, np. mocniejszego uścisku czy masowania, które działają relaksująco i wyciszająco.

Pomysły na zabawy wyciszające dla dzieci w różnym wieku

Jakie zatem zabawy wyciszające dla dwulatka lub starszego dziecka można zaproponować w ciągu dnia lub przed nocnym odpoczynkiem? Dobrze jest na pewno połączyć przyjemne z pożytecznym. To znaczy: wykorzystać takie ćwiczenia czy aktywności, które nie tylko umożliwią maluchowi uspokojenie się, ale i będą wspierać jego ogólny rozwój psychoruchowy. Wśród naszych poniżej przedstawionych propozycji, można również odnaleźć zabawy wyciszające Montessori, wybitnej pedagog i lekarza, która zalecała wprowadzenie do codziennych zajęć dziecka tzw. lekcji ciszy. Choć nie chodzi w nich tyle o uspokojenie malucha, ale o pomoc w docenieniu przez niego tego wyjątkowego stanu równowagi.

''Twórcze'' zabawy wyciszające

  • W ramach spokojnych aktywności warto zaproponować dziecku zabawy z różnego rodzaju masami plastycznymi czy samodzielnie przygotowanymi tzw. gniotkami z sensorycznym wypełnieniem (różnorodnym materiałem, jaki znajdziemy w domu, np. suchym grochem), które będzie można ściskać, ugniatać i tworzyć z nich ciekawe rzeczy. Już sama praca dłońmi pozwali maluszkowi znakomicie odstresować się i wyciszyć.
  • Zabawy z nawlekaniem w tle, do których wystarczy dłuższa wstążka lub sznurek oraz suchy makaron rurki. Można stworzyć z nich naszyjnik albo bransoletkę. Natomiast samo nawlekanie, które wpisuje się w zabawy wyciszające Montessori nie tylko oddziałuje uspokajająco, ale również i w naturalny sposób uczy dziecko koncentracji na wykonywanym zadaniu.
  • Kolorowanie, naklejanie i rysowanie – to również spokojniejsze zabawy, które nie tylko nie rozbudzą za bardzo malucha, ale i pozwolą mu odpocząć po trudniejszym dniu w przedszkolu lub szkole. W dodatku poprzez tego rodzaju aktywności jak właśnie malowanie, pociecha może wyrazić swoje emocje i uczucia, które nagromadziły się w niej przez ostatni czas. Na pewno w przypadku nadpobudliwych dzieci pomaga to im uwolnić nadmiar swojej energii w kreatywny sposób, a także poradzić sobie z napięciem emocjonalnym.
  • Origami to kolejny pomysł na ciekawą i wyciszającą zabawę, która polega na umiejętnym składaniu kartki papieru krok po kroku, aby powstał z niej konkretny kształt. Na początek warto wybrać proste figury, które będziemy wspólnie robić z pociechą, np. zwierzątka czy kwiatki. Jest to niezwykle wciagająca zabawa, podczas której można stworzyć z papieru prawdziwe arcydzieła.

Intelektualne zabawy wyciszające dla dzieci

  • Dobrym pomysłem na wspólną aktywność z dzieckiem może być rodzinne kalambury. Polega ono na tym, że jedna osoba naśladuje wybraną przez siebie np. dany zawód lub postać z bajki, a druga ma za zadanie odgadnąć o co lub kogo konkretnie chodzi. Wcześniej warto ustalić motyw przewodni zabawy, żeby w jej trakcie nie doszło do nieporozumień. W wersji bardziej urozmaiconej można podzielić kalambury na dwie różne części, tj. pokazową (pantonimę) oraz rysunkową, gdzie np. w formie malunku na tablicy zaprezentujemy dane zagadnienie.
  • W ciągu dnia lub zwłaszcza wieczorem warto zaproponować dziecku słuchanie muzyki, ale w wersji spokojniejszej, a także wspólne śpiewanie kołysanek. Relaksacyjne melodie czy rytmiczne piosenki wprawiają w dobry nastrój, a także mają dobry wpływ na rozwój dziecięcego mózgu. Można również po wysłuchaniu lub zaśpiewaniu danego utworu muzycznego zapytać pociechę, jak ona ocenia go i jakie emocje w nim wzbudziła.

Relaksacyjne ćwiczenia dla dzieci nadpobudliwych

  • Zabawa w ''naleśnik'' to swoista technika wyciszająca dla dzieci, która jest przez nie uwielbiana. Rodzic opatula w miarę ciasno pociechę w kocyk lub kołdrę, głowę pozostawiając na zewnątrz. Cała zabawa polega na tym, że dziecko jest zawijane w naleśnik, z którego następnie musi samo się uwolnić. Z młodszą pociechą można bawić się w ten sposób, że najpierw okrywamy ją w kocyk, a potem odkrywamy, i tak kilka razy. Można też maluszka zawiniętego w naleśnik poprzytulać lub mocniej pomasować mu plecki, co dodatkowo go zrelaksuje.
  • Inną propozycją ćwiczeń wyciszających dla dzieci są zabawy, w których maluchy mogą delikatnie kołysać w rytm spokojnej muzyki lub chodzić w określony sposób po wyznaczonej w pokoju trasie.

Godne uwagi propozycje na zabawki uspokajające dla dzieci

Oprócz konkretnych ćwiczeń oraz zabaw wyciszających dla dzieci, można również zaproponować im zabawki, które mają działanie relaksujące i uspokajające. Są one dobrym rozwiązaniem, gdy nie chcemy za bardzo pobudzać maluszka przed snem, ale i też chcemy go czymś zająć na pewien czas oraz wspierać jego rozwój. Wśród nich można odnaleźć takie zabawki na uspokojenie jak:

  • Piłeczki sensoryczne Sensorky marki Hencz Toys, których dotykanie nie tylko pomaga wspaniale odstresować się, ale również i wspomaga doskonalenie poszczególnych zmysłów dziecka. W związku z tym zabawa nimi przyczynia się do prawidłowej pracy integracji sensorycznej.
  • Sensoryczne Bąbelki Dimpl lub Pracownia Klickity marki Fat Brain Toys to ciekawy pomysł na zabawki, które wspierają rozwój dziecięcych zmysłów, a przy tym i pomagają się maluszkowi uspokoić i wyciszyć. Można zaproponować je już niemowlętom, którym z pewnością przypadną do gustu ich fantazyjne właściwości oraz dużo możliwości na inspirującą zabawę. Natomiast starszym dzieciom, które mają problemy z nadpobudliwością lub są bardziej podatne na stres, można podarować uspokajające Bąbelki Dimpl w formie breloczka sensorycznego.
  • Tacki edukacyjne do metody Dobrego Startu Marty Bogdanowicz bądź Wanna piaskowa z piaskiem kwarcowym dla dzieci to przede wszystkim propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na zabawkę uspokajającą, która w dodatku posiada niezaprzeczalne walory edukacyjne oraz terapeutyczne. Rysowanie przez malucha palcem lub specjalnym patyczkiem po kaszy lub piasku, potrafi zrelaksować go i wyciszyć. Ponadto tego rodzaju nowoczesne zabawki sprawdzą się idealnie jako pomoc dydaktyczna, która pomoże dzieciom rozwijać swoje umiejętności motoryczne oraz zdolności intelektualne. A to w przypadu nadpobudliwych pociech, które mają problemy z brakiem lub deficytem uwagi, jest bardzo ważne.
  • Tunel tęczowy marki Pilch, który jest jednocześnie kołyską i labiryntem, służy w głównej mierze do zabaw relaksacyjnych. To niewątpliwie jedno z pomysłowych rozwiązań na zabawki uspokajające dla dzieci, które są nadpobudliwe i/lub mają stwierdzone ADHD. W dodatku atutem tunelu jest to, że można się nim bawić na kilka sposobów, które można łatwo dostosować do aktualnych potrzeb pociechy.
Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.