Kategorie

Zabawy w żłobku: przykłady i pomysły dla dzieci w każdym wieku - w co warto się bawić?

Podpowiadamy, jakie zabawy w żłobku idealnie sprawdzą się dla najmniejszych dzieci. Inspirujące propozycje na rozwijające aktywności dla małych żłobkowiczów.

Zabawy w żłobku: przykłady i pomysły dla dzieci w każdym wieku - w co warto się bawić?

Dlaczego zabawy w żłobku są potrzebne dzieciom, które do niego uczęszczają?

Żłobek jest to specjalna instytucja, która zapewnia kompleksową opiekę najmniejszym pociechom i to do mniej więcej ukończenia przez nie 3 roku życia. Jest to przyjazne dla maluchów miejsce, w którym mogą nie tylko bezpiecznie przebywać, podczas gdy ich rodzice bądź prawni opiekunowie są w pracy. Ale i przede wszystkim wyjątkowa przestrzeń, w której mogą nawiązać pierwsze relacje ze swoimi rówieśnikami i w głównej mierze rozwijać swój potencjał pod różnymi względami.

 

 

Zdecydowanie kluczowe w tym aspekcie są odpowiednio przygotowane zabawy dla małych dzieci w żłobku, które są i bezwzględnie powinny być dostosowane zarówno do ich aktualnych potrzeb rozwojowych, jak i obecnych możliwości psychofizycznych, wynikających po największej części z konkretnego wieku. Wszak priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim podopiecznym, jak i dobrego samopoczucia w trakcie trwania zajęć.

 

Warto sobie uświadomić przy tym niezaprzeczalny fakt, że zabawy i zajęcia dla dzieci w żłobku są nie tylko potrzebne, ale wręcz i niezbędne, aby maluchy mogły w nim miło i przyjemnie spędzić czas. A w szczególności, żeby miały okazję do doskonalenia swoich dotychczasowych zdolności oraz nabywania nowych przydatnych w codziennym życiu umiejętności.

Każda atrakcyjna dla dzieci aktywność, która będzie zaproponowana przez opiekunki w żłobku, to dla nich niesamowita szansa i wsparcie dla ich prawidłowego rozwoju:

  • fizycznego

  • umysłowego

  • emocjonalnego

  • społecznego.



Oczywiście dzieje się to często w różnym stopniu, w zależności od wyboru danego typu zabawy, z których każdy pełni określone funkcje. I tym samym stawia większy nacisk na rozwój maluszka w konkretnych obszarach rozwoju.



  • Dla przykładu to właśnie wspólne zabawy dla dzieci w żłobku ułatwiają im nawiązanie więzi zarówno ze sobą nawzajem, jak i ze swoim opiekunem, a także uczą skutecznej komunikacji interpersonalnej.

  • Oprócz tego mają one pozytywny wpływ na właściwy rozwój mowy i niezbędnych umiejętności językowych, bez których porozumiewania się w sposób werbalny byłoby niemożliwe.

  • Ponadto urozmaicone zabawy w żłobku i pomysły na niebanalne aktywności to również znakomite rozwiązanie, żeby dostarczać maluchom w miarę różnorodnych bodźców sensorycznych, które przyczyniają się do lepszego fukcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu.

  • Nie wspominając już o tym, że wspaniale pobudzają one dziecięcą wyobraźnię i twórczą inwencję, co również jest nie do przecenienia, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie kładzie się na te cechy duży akcent.

 

 

W związku z tym atrakcyjne zabawy dla rocznych dzieci w żłobku i dla 2 latków to niezastąpiony element składowy planu każdego dnia, którego nie może zabraknąć. Warto jednak dobierać poszczególne aktywności w ten sposób, żeby zapewnić swoim podopiecznym harmonijny i przede wszystkim bezpieczny rozwój.

 


Które rodzaje zabawy dla maluchów w żłobku są zalecane i warto wprowadzić je do codziennych zajęć?


Wierszyki bliskościowe Natuli. Zobacz jakie są fajne!

A jakie warto zaproponować zabawy w żłobku? Przykłady na codzienne aktywności, które są wskazane dla najmłodszych pociech:

 

 

Z jednej strony na pewno bardzo korzystne są zabawy adaptacyjne w żłobku, które pozwolą maluchom w łatwiejszy sposób zaaklimatyzować się w nieznanym jeszcze dla nich środowisku, a także i lepiej poznać się z nowymi kolegami i koleżankami.

 

  • Na samym początku warto, żeby dziecko mogło zacieśnić więzi ze swoim opiekunem, z którym od teraz będzie spędzać z nim czas w placówce, kiedy mama i tata są w pracy.

  • Bardzo pomogą w tym kontakt jeden na jeden, czyli nie poprzez zabawę grupową, ale właśnie indywidualną.

  • Niezwykle istotne jest przy tym wsparcie emocjonalne podopiecznego, który znalazł się w zupełnie nowej dla niego sytuacji, generującej dodatkowy stres.

  • Konieczne jest przy tym nawiązanie z dzieckiem bliższej relacji, aby poczuło się bezpiecznie i wiedziało, że w razie czego może liczyć na swojego opiekuna.

  • Warto w ramach zabaw adaptacyjnych w żłobku zaproponować maluchowi indywidualne zajęcia, oczywiście w miarę możliwości.

  • Przykładowo opiekunka może pobawić się z dzieckiem w zabawy paluszkowe i wykorzystać do nich wesołe rymowanki zawarte w książce ''Wierszyki bliskościowe'', które pomogą zbudować bliską więź i sprzyjają regulacji trudnych emocji.

 

 

Oprócz tego niezbędne są również zabawy integracyjne w żłobku, które są niezwykle pomocne, aby cała grupa podopiecznych mogła nawiązać ze sobą wzajemne relacje i dobrze poznać się oraz zapamiętać swoje imiona.

 

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je z innymi aktywnościami, które mają w sobie elementy ruchu czy też muzyki, które mogą stać się dodatkową atrakcją podczas tego typu zajęć. Idealnym pomysłem są tutaj integracyjne zabawy muzyczne dla dzieci w żłobku, podczas których maluchy tworzą koło i razem tańczą w rytm piosenki ''Baloniku mój malutki'' i ''Kółko graniaste'', pobudzające przy tym tzw. percepcję słuchową.

 

 

Ponadto równie potrzebne są interesujące zabawy dydaktyczne w żłobku, które będą rozbudzać w małych dzieciach ciekawość otaczającego jego świata i pomogą im zrozumieć prawidła nim rządzące.

 

  • Głównie są one prowadzone tematycznie i obejmują podstawy niezbędnej wiedzy. Świetnym rozwiązaniem jest organizowanie zajęć edukacyjnych w oparciu o aktualnie panujące pory roku. I tak można maluchom zaproponować jesienne lub wiosenne zabawy w żłobku z wykorzystywaniem do nich naturalnych materiałów, jakie dostarcza nam przyroda.

  • W dodatku zawsze można pójść o krok dalej i elementy edukacyjne wplatać w twórcze aktywności plastyczne, które mają niezaprzeczalną zaletę, ponieważ nie tylko rozwijają kreatywność u dzieci, ale również usprawniają ich zdolności manualne.

  • Bardzo popularne są zabawy dywanowe w żłobku i to dość z prozaicznej przyczyny. A mianowicie: większość dzieci do 3 roku życia przeważnie bawi się na podłodze. Zwłaszcza dotyczy to najmniejszych pociech, które nie potrafią jeszcze samodzielnie chodzić.

  • Można z łatwością połączyć je z innymi rodzajami aktywności dziecięcej. Tym bardziej, że zabawy konstrukcyjne w żłobku, do jakich wykorzystuje się specjalne klocki, najlepiej wykonuje się maluchom na dywanie.

  • Choć i tutaj czasami warto postawić na większą swobodę podopiecznego niż sztywno trzymać się ustalonego harmonogramu. Bo równie istotna jest samodzielna zabawa dzieci. A nie wyłącznie z góry narzucona aktywność.

 

 

Warto przy tym zauważyć, że każdy rodzaj zabawy dla 2 latka w żłobku czy rocznego dziecka, przynosi im często dodatkowe korzyści, bo uczy nie tylko umiejętności społecznych czy komunikacyjnych. Ale i w głównej mierze poszerza ich zasób wiedzy o świecie oraz pomaga usprawnić ich małą oraz dużą motorykę całego ciała.

 

Nieocenione zabawy z dziećmi w żłobku – przykłady na różnorodne aktywności dla najmłodszych pociech

Propozycje na zabawy plastyczne w żłobku:


Piękne, personalizowane worki. Zamów dla swojej pociechy!

 

  • Tradycyjne rysowanie kredkami, które powinny być dostosowane do malutkich dłoni żłobkowiczów pod kątem zarówno wielkości, jak i kształtem, żeby były po prostu poręczne. Technika nanoszenia koloru na kartkę papieru dowolna – warto postawić tutaj na kreatywność swoich podopiecznych.

  • Malowanie farbkami, ale nie w standardowy sposób za pomocą pędzla, który maluszkowi będzie trudniej utrzymać w swoich rączkach, lecz wykorzystując w tym celu swoje paluszki. Oczywiście należy przy tym wybrać produkty, które są przeznaczone do tego typu prac plastycznych.

  • Innym pomysłem jest zrobienie kultowych pieczątek z jadalnych ziemniaków, na które następnie dziecko będzie nanosiło nietoksyczną farbkę plakatową, np. marki Coloresca, a później odbijało na papierze

  • Rysowanie po wysypanej na tacce mące lub kaszy za pomocą swoich rączek, co wspaniale usprawnia małą motorykę pociechy i rozbudza jej wyobraźnię.

Pomysły na zabawy sensoryczne dla dzieci w żłobku:

 

  • Można oczywiście pomyśleć o stworzeniu dla maluchów ciekawych i przede wszystkim bezpiecznych ścieżek sensorycznych, po których będą mogły spacerować w placówce i stymulować swój zmysł dotyku.

  • Oprócz tego idealnie sprawdzą się tutaj pomysły na zabawy w żłobku z wykorzystaniem suchych produktów takich jak makaron kokardki czy nieugotowany groch, które dzieci mogą przesypywać w swoich dłoniach i później segregować je do wyznaczonych miseczek.

  • Ciekawym rozwiązaniem jest również stworzenie tzw. zagadkowego pudełka, do jakiego można powkładać zabawki czy inne bezpieczne przedmioty o różnych fakturach, które maluch będzie musiał z niego wyciągnąć. I po dotyku spróbować odgadnąć, co trzyma w swoich dłoniach, nie podglądając.

  • Ponadto można zaproponować sensoryczne zabawy manipulacyjne w żłobku, które dodatkowo aktywizują małą motorykę dziecka. Przykładowo można stworzyć własnoręcznie instrumenty muzyczne z puszki po mleku modyfikowanym i sypkich produktów spożywczych jak ryż czy fasola. Z jednej strony dziecko wkładając je do środka, stymuluje swój zmysł dotyku. A z drugiej – gotowy instrument po poruszeniu nim wydaje specyficzny dźwięk, co z kolei rozwija percepcję słuchową u maluszka.

Proste zabawy ruchowe dla dzieci w żłobku:



  • Z pewnością warto połączyć je z muzycznymi aktywnościami, co dodatkowo ma wpływ na naukę poczucia rytmu u podopiecznych. Dlatego też nic dziwnego, że taką popularnością cieszą się zabawy ruchowe dla 2 latków w żłobku, które są przeprowadzane w tzw. kole, co również jest genialnym rozwiązaniem pod kątem integracji grupy wszystkich dzieci.

     

     

Dobrze jest również zapewnić maluchom odpowiednią dawkę aktywności na świeżym powietrzu i połączyć ją ze zgłębianiem świata przyrody.Wszak zabawy dydaktyczne dla dzieci w żłobku nie muszą ograniczać się wyłącznie do nauki w ''czterech ścianach''.

 

  • Biorąc pod uwagę pory roku, to przykładowo w ramach jesiennych rozrywek, można połączyć z wspólnym poszukiwaniem z podopiecznymi kasztanów i innych darów jak żołędzie, szyszki czy barwne liście. A nawet i urządzić zawody, kto znajdzie i zbierze ich najwięcej do koszyczka, co pozwoli rozwijać kompetencje matematyczne maluchów.

  • Ponadto niebanalnym pomysłem są zabawy logopedyczne w żłobku, które łączą w sobie elementy ruchu i mają jeszcze mocniejszy wpływ na prawidłowy rozwój mowy najmłodszych dzieci. Obecnie prawdziwym hitem jest bawienie się z maluchami w naśladowanie głosów zwierząt z równoczesnym odtwarzaniem ich charakterystycznego stylu poruszania się. Dla przykładu można poprosić dzieci, żeby spróbowały zakumkać i jednocześnie podskoczyć wysoko jak żabka. Albo stanąć na jednej nodze i naśladować odgłos bociana, który robi ''kle, kle''.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.