Kategorie

Zabawki sensoryczne dla niemowląt, półrocznego i rocznego dziecka: jak działają i czy warto?

Wyjaśniamy, co to są zabawki sensoryczne i jak wpływają na rozwój maluszka. Nasze propozycje na zabawy z nimi.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt, półrocznego i rocznego dziecka: jak działają i czy warto?

Zabawki sensoryczne dla niemowląt, półrocznego i rocznego dziecka: jak działają i czy warto?Zabawki sensoryczne – co to znaczy i jaki mają wpływ na dziecko?

Każdy rodzic prędzej czy później spotka się z pojęciem zabawki sensoryczne i zapewne będzie zastanawiać się, co to dokładnie znaczy? Są to w głównej mierze specjalistyczne produkty, które mają na celu wsparcie prawidłowego kształtowania się tzw. integracji sensorycznej dziecka. To skomplikowany proces, w trakcie którego nasze zmysły poprzez otrzymane z zewnątrz bodźce dostarczają do mózgu informację o otaczającym nas świecie. Dzięki niemu potrafimy we właściwy sposób odpowiadać swoim działaniem na adekwatne wrażenia sensoryczne. Niemniej współcześnie coraz więcej pociech ma mniejsze lub większe problemy z integracją sensoryczną. Dlatego też poprzez zabawki sensoryczne w rodzaju handmade możemy wspomóc ją u maluchów już od najwcześniejszych lat ich życia.

Zalety zabawek sensorycznych

Szereg korzyści wynikający z użytkowania zabawek sensorycznych to przede wszystkim:

 • Niebywała pomoc w usprawnieniu integracji sensorycznej, za sprawą nieskomplikowanej zabawy, którą można dostosować do wieku oraz aktualnych zdolności pociechy. Dla przykładu zabawki dla niemowląt z serii zrób to sam sprawiają, że dziecko będzie w późniejszym czasie potrafiło umiejętnie odczytywać świat za pośrednictwem wszystkich zmysłów. Wyćwiczone odpowiednio podczas zabawy zaczną odbierać sygnały dochodzące z otoczenia spójnie i adekwatnie do danej sytuacji.
 • To prosta i najlepsza metoda na poprawne stymulowanie zarówno osobno, jak i razem wszystkich zmysłów malucha jak wzroku, słuchu, dotyku czy nawet węchu. A co za tym idzie – na przemyślane ukształtowanie się integracji sensorycznej dziecka. I znacząco zmniejszają pojawienie się problemów z nią teraz i w przyszłości.
 • Mają niebywały wpływ na pozytywny rozwój kształcącego się intensywnie w tym czasie mózgu u maleństwa, gdyż oddziałują na kilka jego znaczących obszarów.
 • Odpowiadają na obecne potrzeby emocjonalne, poznawcze i intelektualne maluszków, których umysł jest niezwykle elastyczny i szybko się uczy oraz przyswaja niezbędną wiedzę. Jest to również ważne dla przyszłości dziecka, które lepiej sobie poradzi z wymaganiami codzienności i otoczenia.
 • Sprawdzają się idealnie już jako jedne z pierwszych zabawek dla najmłodszych pociech, które nie tylko bawią, ale rozwijają i uczą przydatnych umiejętności, jak np. zdolności manualnych.
 • Maluszek w sposób empiryczny przez doświadczenie ''poznaje'' swoje zmysły i to, jak reagują na poszczególne bodźce dotykowe, wzrokowe czy dźwiękowe.
 • Generalnie takie zabawki sensoryczne jak diy oddziałują nie tylko na rozwój zmysłowy czy intelektualny, ale na każdy obszar życia i późniejsze interakcje społeczne. Pozwalają także na doskonałe poznanie swojego ciała i przejęcie nad nim kontroli.

 

Jakie zabawki sensoryczne dla niemowląt i starszych dzieci będą najodpowiedniejsze?

Bez wątpienia jest to ten rodzaj zabawek, które warto zaproponować swojemu maluszkowi do pierwszych zabaw. Z całą pewnością zabawki sensoryczne nie zostały tylko stworzone dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Jak zostało to już wcześniej wyjaśnione, to właśnie one mają ogromny wpływ dla pociechy na radzenie sobie w późniejszym życiu w jego różnych aspektach. Ogólnie możemy wyróżnić kilka rodzajów zabawek sensorycznych w zależności od tego, jaki zmysł w pierwszej kolejności stymulują i doskonalą:

 • Przeważająca większość zabawek sensorycznych obejmuje kształtowanie zmysłu dotyku. Wtedy reprezentują one rozmaite typy powierzchni, aby zaktywizować u malucha ten rodzaj zmysłu. Oprócz tego w znakomity sposób ćwiczą one dziecięce paluszki i tzw. motorykę małą. Umożliwiają one dziecku zapoznanie się, a następnie wyróżnianie poszczególnych wrażeń dotykowych. Bardzo często ich kompozycja opiera się na przeciwieństwach, jak różnicy pomiędzy miękkim a twardym, gładkim a chropowatym, itd. Dobrym przykładem tego rodzaju zabawek są książeczki sensoryczne.
 • Kolejny typ to zabawki uaktywniające zmysł wzroku i obserwacji. Najczęściej posiadają one kontrastowe barwy, ciekawe figury i połączenia rozmaitych kształtów. Ponadto mogą być wyposażone w dodatkowe elementy odbijające światło, aby urozmaicić zabawę.
 • Innym gatunkiem zabawek sensorycznych są te, które kształtują zmysł słuchu u dziecka jak np.

 

Ptaszek akuku Fisher Price zawieszkazawieszka Fisher Price Ptaszek Akuku.

 • Charakterystyczne jest dla nich ''wydawanie z siebie'' różnorodnych, aczkolwiek łagodnych dźwięków, które nie wystraszą, ale zaintrygują maluszka.
 • Są one pomocne w nauce koncentracji umysłu pociechy na odmiennych brzmieniach.

 

Nie można jednak zapominać o tradycyjnych i ponadczasowych zabawkach, które spełniają funkcje zabawek sensorycznych dla rocznego dziecka jak:

 • Huśtawka czy bujaki na biegunach  pozwalają one maluszkowi nie tylko na ćwiczenie poszczególnych zmysłów. Oprócz tego są pomocne w nauce zachowania równowagi, a bujanie dobrze oddziałuje na kształtowanie się mózgu. I co najważniejsze, większość zabawek sensorycznych została stworzona w ten sposób, że wspomagają wszystkie zmysły dziecka w różnym stopniu, czyli są nawet multisensoryczne.
 • Idealnym przykładem jest tutaj mata edukacyjna, która nie tylko przyciąga wzrok pociechy, ale i posiada różnego rodzaju elementy, które nie tylko mają rozmaite struktury, ale i wydają charakterystyczne dźwięki.
 • Wobec tego to doskonały pomysł na pierwszą zabawkę sensoryczną dla niemowląt. Ponadto dzieciom na tym etapie rozwoju można zaproponować:

 

Skip Hop - Zawieszka Bandana Buddies Słoń

 

Kolorowe zawieszki do łóżeczka lub wózka jak Skip Hop Bandana Buddies, która spełnia funkcje edukacyjne oraz korzystnie wpływa na rozwój motoryki małej u maleństwa. Doskonali u niego nie tylko zmysł wzroku, ale też dotyku i słuchu za sprawą piszczących i szeleszczących elementów o niejednorodnych fakturach.

 

Skip Hop - Lusterko ChmurkaZabawkę w postaci lusterka, np. Skip Hop, w którym pociecha może się przeglądać i sprawdzać swoją reakcję na bodźce wzrokowe. Stymuluje ona głównie zmysł wzroku. Prócz tego pozwala dziecku na zapoznanie się ze swoim ciałem, a zwłaszcza z mimiką twarzy, na której odzwierciedlają się emocje.

 

Skip Hop - Obal SowaPiłki sensoryczne typu Obal Sowa Skip Hop, którą w przeciwieństwie do klasycznych piłek cechuje bogactwo kształtów i kolorów. Sprawdza się szczególnie w rozwoju zmysłu dotyku i wzroku.

 

Sensoryczne zabawki dla półrocznego dziecka

Natomiast wyjątkowe zabawki sensoryczne dla półrocznego dziecka, które możesz zaproponować swojemu bobasowi to:

Aktywna kostka Fisher priceAktywna kostka Fisher Price, która posiada aż 5 ścian z niepowtarzalnymi funkcjami dydaktycznymi i pomaga w zrozumieniu związku przyczyna-skutek. Nie tylko wspiera rozwój wzroku kolorowymi elementami i lustereczkiem. Lew, który piszczy kształtuje zmysł słuchu, a obracający się wałeczek z żyrafą i małpą – zmysł dotyku.

 

 

Piramidka z kółek Fisher PricePiramidka z kółek Fisher Price to tradycyjna zabawka, która nie tylko uczy wykonywania przez malucha właściwej sekwencji zadań, aby ułożyć odpowiednią figurę. Umożliwia ona również stymulację zmysłu dotyku i wzroku, gdyż kółka są różnego koloru i wielkości.

 

 

 

Szczeniaczek Uczniaczek Fisher Price Szczeniaczek uczniaczek Fisher Price to kultowa i niepowtarzalna zabawka, która jest połączeniem nowoczesnej interaktywności ze stymulacją poszczególnych zmysłów malucha. Jako jedyna w swoim rodzaju za sprawą interakcji jeszcze lepiej doskonali integrację sensoryczną dziecka.